Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Extravagantní Olympus Camedia FE-5500 - minikompakt v praxi
20. května 2005, 00.00 | Na veletrhu PMA 2005 Olympus představil netradičně řešený ultrakompaktní digitální fotoaparát Camedia FE-5500, který nabízí i přes velmi malé rozměry trojnásobný optický zoom díky speciálnímu typu objektivu, který začínají používat i ostatní výrobci DF. Zbytek parametrů klasicky reflektuje současnou nabídku a tak nepřekvapí velký 2“ displej, obrazové rozlišení 5 MPix a ozvučené video.
{Popis a konstrukce}Na veletrhu PMA 2005 Olympus představil netradičně řešený ultrakompaktní digitální fotoaparát Camedia FE-5500, který nabízí i přes velmi malé rozměry trojnásobný optický zoom díky speciálnímu typu objektivu, který začínají používat i ostatní výrobci DF. Zbytek parametrů klasicky reflektuje současnou nabídku a tak nepřekvapí velký 2" displej, obrazové rozlišení 5 MPix a ozvučené video.
Konstrukce a design
Tento fotoaparát patří do skupiny přístrojů, které se snaží zaujmout uživatele požadující malé rozměry pro nošení fotoaparátu v kapse, bez nutnosti pořizování velké brašny apod. FE-5500 je opravdu velmi tenký, jeho stříbrné kovové tělo má velmi malé rozměry, což s sebou přináší i nevýhody. Pro zachování kompaktnosti je objektiv ve vypnutém stavu zasunut do těla tak, že nijak nevybočuje. Aby však nabízel trojnásobný optický zoom, byla zde použita technologie, kdy se objektiv při zasouvání "rozloží" na dvě části, proto vstupní čočka vyplňuje pouze jednu část plochy tubusu.
Po vysunutí objektivu se hloubka přístroje zdvojnásobí. Kromě tubusu objektivu jsou na přední straně také interní blesk, mikrofon a indikátor samospouště. Fotoaparát se zapíná delším stisknutím tlačítka Power na horní straně. To je umístěno na výstupku hned vedle většího tlačítka spouště. Pod gumovou krytkou na pravém boku jsou dva konektory pro připojení USB a externího napájení. Na spodní straně je plastový závit pro stativ a dvířka skrývající prostor pro baterii a paměťovou kartu.
Velkou část zadní strany vyplňuje displej, pod kterým jsou tři tlačítka pro mazání snímků, aktivaci režimu prohlížení a aktivaci režimu fotografování. Napravo od displeje je křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem a v pravém horním rohu je relativně malý ovladač zoomu. Přístroj je 91 mm široký, 60,5 mm vysoký a 24,3 mm hluboký. Hmotnost je cca 122 g (bez baterie a karty). S baterií a kartou je hmotnost cca 137 g.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
CCD snímač s efektivním rozlišením 5 MPix a úhlopříčkou 1/2,5" umožňuje pořizovat snímky v rozlišení 2 560 x 1 920, 1 600 x 1 2000 a 640 x 480 bodů s citlivostí 64, 100, 200 a 320 ISO ve formátu JPEG. V režimu Interiér až 400 ISO. Přístroj nabízí funkci Pixel mapping, která umožňuje nalézt vadný pixel a vynechat ho z procesu tvorby snímku. Ozvučené video sekvence lze nahrávat až do zaplnění paměťové karty v rozlišení 320 x 240 a 160 x 120 bodů s frekvencí 15 snímků za sekundu ve formátu MOV.
Objektiv Olympus Lens nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti od 5,8mm do 17,4 mm (ekvivalent kinofilmu je 35-105 mm) a světelnost F2,8-4,8. Automatické TTL zaostřování pracuje na principu pasivního porovnávání kontrastu a pracuje od 60 cm v klasickém režimu a 10 cm v makro režimu.
Měření expozice je k dispozici celoplošné s důrazem na střed, nebo bodové. Fotoaparát nabízí pouze automatický expoziční režim a několik scénických, kde si můžeme vybrat z nabídky režimů: portrét, autoportrét, noční scéna, noční scéna s portrétem, krajina, krajina s portrétem, sport a interiér. Čas expozice se může pohybovat od 1/2 000 s do 2 s. Ovlivňovat výsledky automatického měření pomocí korekce v intervalu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Vyvážení bílé barvy může nastavovat automatika, nebo si můžeme zvolit jednu ze čtyř předdefinovaných hodnot: slunce, stín, žárovka a zářivka.
Vestavěný blesk nabízí práci v režimech: automatický (automatická aktivace při špatném světle), snížení jevu červených očí, doplňkový (vnucená aktivace) a vypnutý. Uváděný dosah záblesku je 0,1-3,5 m na nejkratším ohnisku a 0,3-2,1 m na nejdelším ohnisku.
LCD TFT displej má úhlopříčku 2" a 115 000 bodů. Snímky a ostatní data se ukládají do interní paměti o velikosti 14 MB (slouží spíše pro nouzové případy), nebo na paměťovou kartu xD. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor LI-40B (3,7V, 660 mAh) dodávaný s fotoaparátem, nebo volitelný síťový adaptér. Díky USB výstupu můžeme snímky tisknout přímo bez přítomnosti počítače díky standardu PictBridge.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Přístroj se zapíná delším stiskem tlačítka Power, které je zapuštěno pod povrch pro vyloučení nechtěného zapnutí při transportu. Spoušť má krátký a čitelný chod. Ostatní tlačítka se používají velmi dobře. Expoziční režimy se nastavují stisknutím horního tlačítka křížového ovladače. Levou části aktivujeme makro režim zaostřování, dolní nastavíme samospoušť a pravou nastavíme požadovaný režim blesku. Mezi jednotlivými položkami se můžeme pohybovat opětovným stisknutím daného tlačítka, nebo pomocí horního a dolního tlačítka křížového ovladače.
Jak je zvykem u většiny Olympusů, tak po stisknutí tlačítka Menu (potvrzovací tlačítko uprostřed křížového ovladače) se zobrazí nabídka rychlého nastavení korekce expozice, rozlišení, vyvážení bílé barvy a vstup do samotného menu, kde můžeme nastavit digitální zoom, oblast měření, snímání panoramatu, snímání 2v1 (nejdříve se exponuje levá část snímku a poté pravá) a citlivost. V ostatních záložkách můžeme formátovat paměť, kopírovat interní paměť na xD kartu, resetovat nastavení, zvolit jazyk (čeština by měla jít nahrát po stažení z webu pomocí programu Olympus Master), nastavit zvuky, zobrazení náhledu, číslování souborů, aktivovat pixel mapping, nastavit jas displeje, datum a formát video výstupu.
V režimu prohlížení snímků můžeme v menu snímky zamykat, otáčet, tisknout, zmenšovat a aplikovat barevné filtry (černobílý a sepia). U prohlíženým snímků si můžeme nechat zobrazit informace o jejich pořízení obsahující údaje o rozlišení, korekci expozice, vyvážení bílé a citlivosti. Bohužel si však nemůžeme nechat zobrazit histogram.
Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu odpovídá dané kategorii a nelze očekávat žádné zázraky. Citlivosti 64 a 100 ISO jsou bez problémů použitelné. 200 ISO již přináší silnější šum, který lze v počítači částečně redukovat zpracováním snímku. Šum na citlivosti 320 ISO je již znatelný a zasahuje do detailů snímku.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: 64, 100, 200 a 320 ISO)
Vyvážení bílé barvy lze hodnotit u tohoto přístroje jako vyloženě špatné. Automatické měření často nezvládá pracovat ani za běžných denních podmínek a některé snímky mají modravý nádech. Přednastavené hodnoty se také k reálnému podání pouze blíží. Bohužel chybí manuální měření, nebo alespoň korekce jednotlivých nastavení.
Ostrost i rozlišení patří spíše ke slabšímu průměru. Na snímcích je patrná neostrost v rozích. Soudkovitost na nejkratším ohnisku a míra aberace jsou přijatelné, stejně jako vinětace. S rostoucím ohniskem soudkovitost mizí, bohužel spolu s ostrostí. Technologie konstrukce objektivu začala být používána teprve nedávno a tak lze doufat, že příští modely přinesou určitá zlepšení.
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}Praktické zkušenosti
Od posunutí přepínače pro zapnutí fotoaparátu do pořízení prvního snímku uplyne cca 4s, což je způsobeno delším vysunováním objektivu. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je cca 0,2 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,6 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 1 s. Ovládání zoomu je rozděleno na cca 5 kroků, což není mnoho. Zpoždění LCD displeje je znatelné, avšak srovnatelné s konkurencí.
Automatická expozice pracuje spolehlivě. Automatické zaostřování selhává při špatném světlení a velký problém při fotografování noční scény. Konkrétně na Václavském náměstí, kde jiné fotoaparáty zaostří, má FE-5500 velké problémy a správné zaostření nastalo ve třech případech z mnoha desítek pokusů. Bohužel fotoaparát nedisponuje možností nastavení zaostřování na nekonečno.
Kontrola expozice je obtížná, protože po namáčknutí spouště nezobrazují automatikou nastavené hodnoty času a clony a není zde ani možnost zobrazení histogramu u uloženého snímku.
Ovládání fotoaparátu je intuitivní a nebude činit problémy ani amatérům. Jediným nedostatkem je v tomto ohledu relativně malý kolébkový ovladač zoomu. Příjemné by byla možnost nastavení expozičního režimu pomocí mechanického ovladače. Zde musíme příslušný režim nastavit v menu. Mezi expozičními režimy je na poslední pozici také natáčení video sekvence.
Závěr
Olympus Camedia FE-5500 je velmi kompaktní fotoaparát, který potěší svými malými rozměry a nízkou hmotností. Přesto nabízí bohatou výbavu, včetně trojnásobného optického zoomu a velkého 2" displeje. Snímky z fotoaparátu jsou odpovídající dané kategorii a srovnatelné s konkurenčními fotoaparáty, ovšem problém je s vyvážením bílé, které neposkytuje zcela spolehlivé výsledky. Protiváhou může být relativně nízká cena, která se pohybuje okolo 9 000,- Kč včetně DPH.
::Technické parametry Olympus Camedia FE-5500
::Technické parametry Olympus FE-5500 vs Umax 4331
Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014