Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Fujifilm FinePix S9500 - 9 MPix ultrazoom v praxi
25. srpna 2005, 00.00 | Společnost Fujifilm posunula hranice rozlišení elektronických EVF zrcadlovek na hodnotu 9 MPix. Model FinePix S9500 nabízí kromě tohoto vysokého rozlišení také téměř 11x optický zoom s mechanickým ovládáním, výklopný displej a citlivost až ISO 1600 v plném rozlišení. Je však schopen s tímto rozlišením a velikostí snímače nabídnout kvalitní obraz? Přečtěte si naši recenzi.
{Popis a konstrukce}Společnost Fujifilm posunula hranice rozlišení elektronických EVF zrcadlovek na hodnotu 9 MPix. Model FinePix S9500 nabízí kromě tohoto vysokého rozlišení také téměř 11x optický zoom s mechanickým ovládáním, výklopný displej a citlivost až ISO 1600 v plném rozlišení. Je však schopen s tímto rozlišením a velikostí snímače nabídnout kvalitní obraz? Přečtěte si naši recenzi.
Konstrukce a design
FinePix S9500 je dodáván v černém provedením. Rozměry a hmotnost přístroje jsou: 128 x 93 x 128 mm a 645 g (bez baterie a paměťové karty). Připravený k fotografování má hmotnost cca 755 g (s bateriemi a xD kartou). Přední straně dominuje vysunovací objektiv s 10,7x násobným zoomem s mechanickým ovládáním a bateriový grip pro snazší držení fotoaparátu. Nalevo pod objektivem je synchronizační konektor pro externí záblesková zařízení, chráněný gumovou záslepkou. Nad objektivem je senzor autofokusu a nezvykle velká přisvětlovací lampa, která emituje zelené světlo. Velkou část tubusu objektivu zabírá prstenec pro mechanické ovládání zoomu, který je pogumován. Za ním je drobný plastový prstenec pro manuální zaostřování. Ovládání však není mechanické, a tak nenalezneme žádné dorazy. Objektiv se vysunuje pouze při zoomování.
Na horní straně nad objektivem je vestavěný blesk s úctyhodným zdvihem a paticí pro externí blesk. Napravo od výstupku hledáčku, kde je blesk umístěn, je otočný volič expozičních režimů, multifunkční kolečko, tři tlačítka pro nastavení parametrů a prstenec, kterým se fotoaparát zapíná. Uprostřed prstence je tlačítko spouště se závitem pro drátovou mechanickou spoušť.
Zespodu fotoaparátu nalezneme pouze kovový závit pro stativ, umístěný v ose objektivu a plastová dvířka ukrývající prostor pro čtyři tužkové baterie. Na levém boku jsou tlačítka pro aktivaci makro režimu, zobrazení informací a přepínač režimů zaostřování. Pod gumovou krytkou jsou pak ukryty konektory USB, A/V a externího napájení. Velkou část pravého boku zabírají plastová dvířka chránící sloty paměťových karet.
Na zadní straně nalezneme výklopný LCD displej, který můžeme sklopit dolů (pro fotografování nad hlavou) a nahoru (pro dofotografování od země). Nad displejem je elektronický hledáček s možností dioptrické korekce. Napravo od hledáčku je otočný volič oblastí měření expozice, uprostřed kterého je tlačítko blokace měření expozice. V těsné blízkosti se pak nachází tlačítko pro přepínání zobrazování scény na displeji a v hledáčku. Napravo od displeje je tlačítko F (jeho funkci si popíšeme v sekci Ovládání) a tlačítko ovládající displej. Křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem je v pravém dolním rohu zadní strany.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Digitální fotoaparát S9500 je vybaven obrazovým procesorem "Real Photo Technology. Dalšími přednosti přístroje jsou manuální zoom, 1,8 palcový vyklápěcí LCD displej s rozlišením 118 000 bodů, histogram v reálném čase a funkce od plně manuálního ovládání do plně automatického měření. V případě potřeby, můžete využít též služby EVF hledáčku s úhlopříčkou 0,44" a rozlišením 235 000 bodů. Fotoaparát je vybaven dvěma sloty pro paměťové karty. Použít můžeme xD kartu (max 1GB), nebo CF kartu.
Hlavním prvkem Fuji FinePix S9500 je Super CCD HR snímač o úhlopříčce 1/1,6" s efektivním rozlišením 9 MPix (fyzické rozlišení - 9,24 MPix). Snímky lze pořizovat v rozlišení: 3 488 x 2 616, 3 696 x 2 464, 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů (tj. 9 MPix, 3:2, 5 MPix, 3 MPix, 2 MPix a 0,8 MPix). Fotoaparát nabízí celkem šest různých citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600 a obrázky ukládá buďto v komprimovaném JPEG nebo ve formátu CCD-RAW. Nechybí ani možnost natáčení ozvučených VGA video sekvencí s frekvencí 30 snímků za sekundu v rozlišení 640 x 480 nebo 320 x 240 bodů. Videa se ukládají ve formátu AVI.
Objektiv Fujinon nabízí optický zoom s 10,7x přiblížením (v kombinaci s digitálním zoomem je celkově možný až 21,4 násobné přiblížení). Rozsah ohniskových vzdáleností je od 6,2 do 66,7 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 28 - 300 mm) a světelnost F2,8-4,9. Ostření v normálním režimu zvládá FinePix S9500 od 50 cm do nekonečna, v režimu makro pak od 10 cm do 3 m. Rozšířenou funkci Makra představuje Super Makro, v jehož režimu lze fotografovat již od 1 cm (až do 1 m). Ostření přístroje pracuje ve třech režimech: jednosnímkové ostření, průběžné ostření a manuální ostření pomocí prstence na objektivu (ten není mechanický, ale elektronický). Pro zhoršené světelné podmínky je zde poměrně velká přisvětlovací lampa.
Expoziční programy zahrnují pět scénických režimů (jsou to: s elektronickou "stabilizací obrazu", denní, portrét, krajina a noc), plnou automatiku, poloautomatický režim a režimy s prioritou času a clony. Při volbě stabilizace obrazu - 'Anti-Blur Mode', nastaví fotoaparát automaticky citlivost až do ISO 800 podle světelných podmínek, aby se potlačilo rozmazání způsobené chvěním kamery a pohybem subjektu. Při nastavení denního režimu - 'Natural Light Mode', fotoaparát vypne blesk a nastaví citlivost a rychlost uzávěrky podle podmínek fotografování. Kompenzaci expozice lze měnit v rozmezí +/- 2EV (po 0,33EV krocích). Čas expozice se pohybuje mezi 1 / 4 a 1 / 4 000 sekundy. Měření expozice probíhá celoplošně, celoplošně s důrazem na střed nebo bodově.
Funkce vyvážení bílé barvy nabízí kromě šesti pevných nastavení (slunečno, zamračeno, zářivka 1-3, žárovka, blesk) také automatiku a manuální nastavení (2 pozice pro dvě různá měření). Blesk pracuje celkem v šesti režimech: automatický, s redukcí červených očí, vynucený záblesk, potlačený blesk, pomalá synchronizace a redukce rudých očí s pomalou synchronizací. Dosah blesku je od 30 cm až do 5,6 m. Přístroj je také vybaven paticí Hot Shoe pro externí blesk a synchronizačních kontaktem ISO 519 (na přední straně pod objektivem).
FinePix S9500 nabízí sériové snímání a to ve třech režimech: 4 snímky (rychlostí 1,5 sn./s), poslední 4 snímky před uvolněním spouště (1,5 sn./s), nebo lze navolit intervalové snímání (s maximálním limitem 40 fotografií a nejvyšší rychlostí 1,1 sn./s). K dispozici máte též možnost sériového snímání s různou expoziční kompenzací (tzv. Bracketing: +/- 0,33EV, +/- 0,66EV, +/- 1EV). Samozřejmostí je funkce samospouště, kterou lze nastavit buďto na 10 s nebo na 2 s. Jako rozhraní použil výrobce standardní USB 2.0 High-speed. Z fotoaparátu lze tisknout přímo přes PictBridge technologii nebo prohlížet snímky na TV (podpora formátu NTSC / PAL). Napájení zajišťují 4 tužkové AA baterie.
[-more-]{Ovládání fotoaparátu}Ovládání
Nejen rozlišení je cílem honby za zákazníkem. Současným příjemným trendem je používání mechanického ovládání zoomu, což značně zpříjemňuje a zrychluje práci. Nejsme tak odkázáni na pevně stanovené krokování, ani na citlivé ovladače zoomu.
Mechanické ovládání nabízí to nejjemnější krokování, ovlivněné pouze citem v rukou a zároveň změnu zoomu z jednoho konce na druhý během okamžiku. Tím, že odpadne kolébkový (nebo jiný) ovladač zoomu však přicházíme o navyklé přibližování snímků stejným ovladačem. U S9500 je přibližování snímků vyřešeno pomocí křížového ovladače.
Samotné nastavování parametrů při fotografování je vyřešeno poměrně příjemně. Čas a clonu nastavíme pomocí multifunkčního kolečka. Stejně tak i kompenzaci expozice, režim blesku a sériové snímání (se stiskem příslušného tlačítka). Je škoda, že není možné tlačítkem také rychle měnit citlivost. Tu musíme měnit tlačítkem F, kde se nalézá také nastavení rozlišení snímků a barevného filtru (standard, chrome, černobílý). Tlačítkem Disp pak zobrazíme na displeji pomocné čáry ve třetinách scény horizontálně i vertikálně, nebo zcela vypneme zobrazování informací o nastavení fotoaparátu, abychom plně využili celý displej pro komponování snímku.
Pod tlačítkem Menu se ukrývá nastavení samospouště, vyvážení bílé, oblasti AF, intenzity záblesku, ostrosti, saturace, kontrastu, bracketingu, vícenásobné expozice, externího blesku a poslední možností je přechod do Setupu. Zde se nachází nastavení délky zobrazení pořízeného snímku, zvuku závěrky, zvuků tlačítek, číslování souborů, jasu displeje, používané paměťové karty, aktivaci fotografování do RAWu, nastavení frekvence displeje, přisvětlení pro AF, automatické vypínání, formátování karty, nastavení data, jazyka, barvy pozadí, USB režimu, výstupního video formátu, možnost vybití baterií a resetování nastavení. Uložené snímky můžeme ořezávat, otáčet, třídit podle data, komentovat apod.
Kvalita snímků
I když byly poslední modely od Fujifilmu v oblasti šumu velmi dobré a nabízely velmi dobrou softwarovou redukci, tak u modelu S9500 to není tak žhavé. Důvodem zřejmě bude velikost snímače a počet megapixelů. Hustota buněk je již značně vysoká. To však neznamená, že jsou snímky nepoužitelné, pouze nedosahuje také úrovně šumu jako například kompakt Fuji F10. Citlivost ISO 80 a 100 nabízí čisté snímky prakticky bez šumu. Na citlivosti ISO 200 je pozorovatelný drobný šum při maximálním přiblížení, snímky jsou stále velmi dobře použitelné. ISO 400 již přináší citelnější šum, který ale nemá ostré ohraničení a je zde patrný zásah redukce šumu. Snímky pořízené s citlivostí ISO 800 již přinášejí šum viditelný i na zmenšených snímcích, ale stále je lze v určitých případech použít, ztráta detailů a ostrosti je již poměrně velká. Citlivost ISO 1600 pak spíše slouží jako záchranný prvek při fotografování ve špatných světelných podmínkách, kdy potřebujeme scénu zachytit pro dokumentární účely. Barevný šum je již silný a softwarová redukce zabila většinu detailů. I přes své velké rozlišení je však šum u S9500 v průměru s ostatními EVF ultrazoomy, které nabízejí mnohem menší rozlišení.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600)
Automatické vyvážení bílé pracuje poměrně spolehlivě. K dispozici je i manuální měření s možností uložení dvou hodnot.
Ostrost a rozlišení jsou na velmi dobré úrovni. Díky 9MPix rozlišení se kvalitně zachytí i ty detaily, které se na 5MPix ztrácely. Na nejkratším ohnisku (ekvivalent 28mm) je soudkovité zkreslení překvapivě malé a přijatelné. S rostoucím ohniskem mizí, bohužel spolu s ostrostí. Aberace je pozorovatelná pouze v rozích a objektiv vinětuje jen velmi nepatrně. Kvalita snímků je velmi dobrá.
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}Praktické zkušenosti
Rychlost náběhu fotoaparátu je cca 1,3s, což je velmi dobrá hodnota, které fotoaparát vděčí za pevně umístěný objektiv, který se před fotografováním nemusí nijak vysunovat. Reakce závěrky na stisk namáčknuté spouště je takřka okamžitá, v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1s. Zpoždění závěrky po stisknutí nenamáčknuté spoušti je cca 0,2s, zde záleží na automatickém zaostřování.
Zpoždění displeje při zobrazování scény je pouze minimální, ale pozorovatelné. V setupu lze nastavit frekvenci displeje na 30fps nebo 60fps. EVF hledáček nabízí obraz s lepším kontrastem. Rychlost automatického zaostřování je překvapivě vysoká a práci příliš nezdržuje. Při namáčknutí spouště se zobrazování scény na displeji razantně zpomalí, ale alespoň nezamrzne zcela (zpomalení trvá po dobu zaostřování, ne po celou dobu namáčknutí spouště).
Fotografování velmi ulehčuje manuální ovládání zoomu, které díky mechanickému prstenci dovoluje rychlé a zároveň jemné změny ohniska. Naproti tomu je ostření pouze elektronické, byť řešené také prstencem na objektivu. Ten však nemá žádné dorazy, ale při zaostřování se také nijak nehýbe.
K dalším funkcím, jež usnadňují práci s přístrojem patří vyklápěcí LCD display, umožňující snadnější fotografování z různých úhlů, dále živý i klasický histogram (pro lepší přehled a snazší nastavení expozičních hodnot). Užitečná funkce Highlight Warning upozorní zobrazením přeexponovaných míst na chybnou expozici. Pro lepší zaostření za zhoršených světelných podmínek přijde vhod přisvícení autofokusu.
Zajímavě také Fuji vyřešilo "problém" s xD kartami. Naštěstí si plně uvědomují, že tento typ karet nepatři k nejrozšířenějším a tak přidali do fotoaparátu i slot pro Compact Flash karty. Přepínání mezi kartami nalezneme v setupu. V S9500 lze použít xD karty s maximální kapacitou 1GB, což vzhledem k velikosti snímků přesahující 4MB (v nejvyšší kvalitě s nejlepší kompresí) není mnoho. I proto byl použit CF slot, kam můžeme vložit karty s několikanásobně větší kapacitou.
U manuálního měření vyvážení bílé jsme se setkali s nepříjemným faktem, že při fotografování (s nastaveným manuálním vyvážení bílé) zobrazuje přístroj náhled scény s jiným vyvážením bílé. V našem testovacím žárovkovém osvětlení po kalibraci zobrazoval na náhledu scénu se žlutým nádechem, ovšem po exponování měl zobrazený snímek již správné vyvážení bílé. Na výslednou fotografii to tedy vliv nemá, ovšem nezkušené to může vyděsit. U přednastavených hodnot jsme se s tímto jevem nesetkali.
Závěr
Fujifilm FinePix S9500 bude dostupný v polovině září, za zatím neurčenou cenu. Tento EVF ultrazoom nabízí mnoho inovativních prvků, které jiným chyběly. Manuální ovládání zoomu, výklopný displej a úctyhodné rozlišení, to jsou velmi zajímavé parametry. Modelu s manuálním ovládáním zoomu se však v nejbližší době dostane na trh více, a tak bude z čeho vybírat. S9500 nabízí velmi kvalitní snímky a funkce srovnatelné s poloprofesionálním fotoaparátem. Nezanedbatelná je také možnost připojení expertních záblesků pomocí Hot Shoe, nebo synchro kontaktu ISO 519.
:: Technická specifikace Fujifilm FinePix S9500
[-more-]{Živé fotografie}Živé fotografie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014