Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Fujifilm FinePix Z1 – fotografující tabatěrka v praxi
16. srpna 2005, 00.00 | Fujifilm přichází na trh s kompaktním fotoaparátem FinePix Z1. Přístroj má hloubku pouhých 18 mm, obsahuje SuperCCD snímač s rozlišením 5,22 MPix, dále nabízí 3x optický zoom, LCD display 2,5", možnost záznamu videosekvencí nebo zvukový záznamník. Jedná se o model, vycházející z konceptu "periskopového objektivu".
{Základní popis}Společnost Fujifilm přichází na trh s novým kompaktním fotoaparátem, řady FinePix a označením Z1. Slovo „kompaktní“ je tady skutečně na místě, protože tento přístroj připomíná spíše než digitální fotoaparát luxusní pouzdro na cigarety. Ale nenechte se zmást prvním dojmem. Při bližším seznámení zjistíte, že se opravdu jedná o digitální fotoaparát a to celkem dobře vybavený. Základním stavebním kamenem Fujifilmu FinePix Z1 je SuperCCD snímač s rozlišením 5,22 MPix, dále přístroj nabízí zapouzdřený 3x optický zoom, LCD display o úhlopříčce 2.5", možnost záznamu ozvučených videosekvencí nebo zvukový záznamník. Jedná se o model, vycházející z konceptu "periskopového objektivu", a tudíž je potenciálně určen zejména těm, kteří hledají maximálně skladný a pohotový fotoaparát.
Konstrukce a design
Tělo fotoaparátu je z kovu. Celkově vypadá přístroj, i vzhledem ke svým menším rozměrům, překvapivě robustně a odolně. Též při stisku dává uživateli jasně najevo, že není tak zranitelným, jak se může na první pohled zdát. Námi testovaný kousek byl ve stříbrném provedení. Vedle toho jej dostanete ještě v barvě černé. Rozměry a hmotnost přístroje jsou: 90 x 55 x 19 (Š x V x H) a 130 g (bez baterie a paměťového média). Hmotnost je to vzhledem k rozměrům pravda relativně vysoká – ovšem to je celkem logická daň za kovový plášť. Zhruba 3/4 čelní strany zabírá kryt, jehož odsunutím obnažíte objektiv v pravém horním rohu, a tím zapnete fotoaparát. Malou výtku si tento kryt zaslouží. Je naprosto hladký a nebýt vystouplého nápisu FINEPIX v jeho středu, odsunutí by bylo dosti problematické. Přitom by tento problém pohodlně vyřešil jakýkoliv menší výstupek nebo drobné zdrsnění v krajní části.
V čelní horní části uprostřed je vestavěný blesk, jenž zároveň chrání prosklený otvor posunovacího krytu. Na horní straně si všimnete tlačítka spouště, přepínače režimu: fotoaparát / kamera a implementovaného mikrofonu. Spodní strana obsahuje otvor, pod nímž se skrývá akumulátor a paměťová - xD karta a dále zdířka pro kabel USB a zároveň kontaktní bod pro spojení se standardně dodávaným stojánkem. Určitě nepřehlédnete chybějící závit pro stativ, který ovšem nechybí v již zmíněném stojánku. Na pravém boku přístroje najdete IrDA port a otvory pro uvázání řemínku na zápěstí. Většinu zadní strany vyplňuje velký 2,5“ LCD display a ovládací prvky, umístěné po pravé straně. Zahrnují shora dolů: kolébkový přepínač zoomu, trojice led diod (z nichž však po celou dobu testu "pracovala" pouze levá dioda – indikovala krátkým blikáním nabíjení fotoaparátu, jeho spuštění nebo slabou baterii), dále tlačítko pro volbu režimu (fotit / prohlížet), tlačítko pro nastavení rozlišení, citlivosti a filtrů. Výčet ovládání uzavírá kruhový ovladač pro nejběžněji používané funkce s tlačítkem Menu / OK uprostřed a klávesa displeje (zobrazující informace k jednotlivým fotografiím a náhledy).
[-more-]{Technické parametry}Specifikace
Tím nejdůležitějším prvkem v útrobách kompaktu je snímač typu SuperCCD páté generace s efektivním rozlišením 5,1 MPix (snímky o rozlišení: 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 640 x 480 bodů). O maximální možnou kvalitu snímků se stará RPT technologie (Real Photo Technology) s nově vyvinutým procesorem RP. Z dalších stěžejních parametrů Z1 nabízí 3x optickým zoom s ohniskovým rozsahem f/6,1 – 18,3 mm (ekvivalent 35mm kinofilmu je 36 - 108 mm), světelnost F3,5 – 4,2, poměr stran 4:3 / 3:2, citlivost ISO 64, 100, 200, 400, 800, makro režim od 8 cm, rychlý start od aktivace k pořízení prvního snímku - 0,6 s, videosekvence: 640 x 480 / 320 x 240 s frekvencí 30 snímků / s ve formátu AVI, přednastavené režimy (auto, noc, portrét, krajina, sport, přírodní světlo, manuál), čas závěrky je 1/2 000 - 3 s. Autofokus pracuje v normálním režimu od 60 cm, v režimu makro potom od 8 cm.
K nadstandardním funkcím můžeme zařadit zvukový záznamník (až 30 s), prohlížeč záznamů - 4 x zoom nebo náhled - 9 obrázků na displeji. U FinePixu Z1 použil výrobce již zmíněnou koncepci „periskopového objektivu“. Jedná se o objektiv s optickou soustavou, uloženou v těle přístroje, na níž světlo dopadá odrazem v úhlu 45 stupňů. Průhledový hledáček u tohoto typu fotoaparátu chybí. Jako paměťové médium zde použil výrobce 16 MB xD kartu. V krabici ještě naleznete akumulátor Li-Ion NP-120, řemínek, CD-ROM se softwarem, USB a TV kabel, AC adaptér a manuál.
Co se týká samotného nastavení expozice, jedná se o klasický rodinný kompakt – takřka plně automatický model. K dispozici máte celkem 5 scénických režimů (portrét, přírodní světlo, krajina, sport, noc) a automatiku. U výběru "manuálního režimu" (jak to označuje výrobce, ale ve skutečnosti jde o automatický režim s možností změny několika nastavení) máte možnost korigovat: kompenzaci expozice (+/- 2EV) po 1 / 3 EV krocích, volbu některého ze 7 druhů vyvážení bílé (denní světlo, zamračeno, zářivka 1-3, žárovka a automat) a v poslední řadě možnost volby systému měření expozice - celoplošného nebo bodového (se zdůrazněným středem). Funkce interního blesku nabízí fotoaparát: automatický, s redukcí červených očí, vynucený záblesk nebo deaktivace blesku. Jeho dosah činí 0,5 - 2,7 m. Pro pohodlnější fotografování lze použít též funkci samospouště, kterou můžete nastavit buďto na 2 nebo 10 sekund.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Fotoaparát se uvádí do chodu odsunutím předního krytu, čímž jste rovnou připraveni fotografovat. Druhá možnost spočívá v delším (cca 3s) podržením tlačítka „play“, což vás pustí do režimu prohlížení uložených snímků. Na vrchní části přístroje přepínáte mezi režimem kamery a fotoaparátu. Dalšími ovládacími prvky jsou dvě, vedle sebe umístěné klávesy: (již zmíněná) pro přepínání režimů fotit / prohlížet a klávesa „F“, která nabízí: změnu rozlišení (5 MPix, 3 MPix, 2 MPix, 0,3 MPix, formát obrazu 3:2), citlivost: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a základní filtry: standard, chrom (jasnější barvy), black & white. Úplně dole leží tlačítko „Disp“, které pracuje s displejem (zobrazuje / nezobrazí informace o snímcích na displeji, aktivuje náhled 9 snímků na displeji, nebo též 9 snímků s časovým harmonogramem – kdy byly pořízeny). Drtivou většinu úkonů však provádíte hlavním ovládacím kruhovým tlačítkem. Tím v režimu fotografování přepínáte normální / makro režim (vlevo), zjasníte display (nahoru), ovládáte funkce blesku (vpravo) a nastavujete samospoušť (dolů). Středová klávesa slouží k potvrzení vybraných položek (OK) a nebo vstupu do nabídky Menu (viz dále). V režimu prohlížení fotografií pak kruhovým ovladačem listujete vpřed a vzad (vlevo, vpravo), mažete snímky (nahoru) nebo tlačítkem OK děláte základní manipulace s obrázky jako například: mazání (jednoho / všech), rotace, zobrazení data, ochrana proti smazání, způsob prohlížení (přeskakování, fade in – pozvolný přechod ze snímku do snímku), hlasové poznámky.
V menu nastavení (je dostupné jak z režimu fotografování, tak prohlížení) můžete nastavovat dobu zobrazení právě pořízeného snímku (1,5 s, 3 s, vypnout), dále měnit hlasitost tónů (závěrky, zvuk kláves, hlasitost přehrávání audia), měnit jas displeje, zapnout / vypnout digitální zoom, automatické vypnutí aparátu (2 minuty / 5 minut), nastavení času a data, nastavení jazyka, nastavení barvy pozadí (popisek menu), změnu video formátu (PAL, NTSC). A na závěr nechybí ani formátovací funkce, s níž není radno si bez důkladného rozmyslu zahrávat – můžete smazat paměť nebo naformátovat nastavení fotoaparátu do původního – továrního stavu. Kolébkový přepínač slouží jak k zoomování při fotografování, tak ke 4-násobnému přiblížení prohlížených snímků. Aktivujete-li „manuální“ nastavení expozice (vlastně se nejedná o manuální, ale spíše automatiku s možností menších expozičních úprav), zpřístupníte tím funkce: kompenzaci expozice, vyvážení bílé a měření expozice, které jsou jinak v přednastavených režimech nebo při automatice uzamčené. Kromě expozičních změn v hlavním menu máte ještě možnost aktivace či deaktivace „High speed shooting“ neboli zrychleného zaostřování (ovšem v praxi to nebylo nějak výrazně znát). Samotné menu i ovládání kompaktního aparátu je přehledné a intuitivní, s přístrojem se pracuje lehce a snadno.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Fuji FinePix Z1 nabízí celkem 5 úrovní citlivosti: ISO 64, 100, 200, 400 a 800. Při nejnižší ISO 64 není patrný téměř žádný šum, jenž by narušoval dojem ze snímku. Podobné je to i při dalším stupni – ISO 100, kde není též patrný téměř žádný šum. Při ISO 200 se začíná lehce projevovat. Nastavením dvou posledních citlivostí ISO 400 a 800 již je šum silnější, ovšem na svou kategorii velmi dobrý. Vděčit za to můžeme poměrně silné softwarové redukci šumu při volbě vyšší citlivosti, což se projeví i na ztrátě detailů snímků na vyšších citlivostech. Výhodou jsou "hotové" snímky, kdy se fotoamatéři nemusí zatěžovat dodatečnými úpravami v počítači.
Vyvážení bílé pracuje na denním světle dobře. Trochu problém nastává u umělého osvětlení, ale to není u tohoto typu fotoaparátu nijak neobvyklé. Největší nedostatek tkví především v absenci manuálního nastavení bílé. Pokud tedy budete fotografovat za umělého osvětlení, použijte žárovku nebo 3 druhy zářivky. Za denního světla je nejlepší automatika (lze též úspěšně použít denní světlo nebo režim zataženo).
Ostrost snímků je překvapivě velmi dobrá, vzhledem ke konstrukci objektivu. Kontrast také a stejně tak i barevná vyváženost. Silně se zde ovšem projevují klasické neduhy optiky (potažmo této kategorie digitálních přístrojů). Lze pozorovat silnější chromatickou aberaci, zejména v okrajích, a drobnou ztrátu světla v rozích – vinětaci. Na nejkratším ohnisku se projevuje jen slabé soudkovité zkreslení, které také s rostoucím ohniskem mizí. Na druhém konci zoomu se postupně mění v lehké poduškovité zkreslení.
Fuji FinePix Z1 v praxi
FinePix Z1 je celkem pohotový přístroj. Prodleva aparátu při startu je pouze 0,6 sekundy a prodleva spouště téměř nulová - pod 0,1 s, v našich podmínkách tedy neměřitelná. Přezoomování z nejkratšího na nejdelší ohnisko zvládne Z1 za necelé 2 sekundy (cca 1,9 s). Posouvání zoomu je rozděleno do 9 kroků. Displej má sice trochu větší zpoždění, než je obvyklé, ale i tak se dají se „zedjedničkou“ pořizovat celkem pohotové a povedené fotografie. Bohužel zde chybí optický hledáček, tato absence je však zase vyvážena velikostí displeje. V automatickém režimu pracuje fotoaparát spolehlivě a můžete se na něj plně spolehnout. Za špatných světelných podmínek, nebo fotografování krajiny za šera či v noci, doporučujeme použít místo automatiky spíše noční režim, s kterým dosáhnete lepších výsledků a jasnějších fotografií (ten jsme použili též my při zhotovení nočních fotografií). Autofocus funguje rychle a bezchybně. Ovládání je snadné, odezva kláves okamžitá. Samotná manipulace s přístrojem je poměrně příjemná, až na ono (již na začátku zmíněné) otevírání až příliš hladkého krytu objektivu. Též umístění samotného objektivu není nejšťastnější. Vzhledem k tomu, že leží přímo v horním, pravém rohu, lehce se vám může stát, že jej „zacloníte“ prstem levé ruky, takže na toto si dávejte zvlášť pozor. Chybí sekvenční snímání, což je škoda. Pozitivní je naopak robustní kovové tělo aparátu, které dobře chrání „vnitřnosti“ FinePix Z1, jednoduché ovládání, rychlé ostření a spolehlivá automatika.
Součástí standardního balení je také kolébkový stojan na fotoaparát, z kterého můžete vést kabel pro nabíjení nebo USB pro připojení k PC. Také ve stojanu můžete prohlížet fotografie způsobem TV slide (zapnete ON, nastavíte průběžné prohlížení snímků a je to). Otázkou zůstává, není-li onen stojánek trochu zbytečný. Nezbytný je pouze proto, že fotoaparát jako takový nemá zdířku pro připojení kabelu nabíječky, tudíž při nabíjení ani nemáte jinou možnost, než vložit FinePix Z1 do stojanu. Kompakt také postrádá závit na stativ, který ovšem ve stojanu je. Ale skutečně zarážející je fakt, že budete-li chtít fotografovat ze stativu, připravte se na skutečný horor. Přístroj se ve stojanu viklá a prostě není ani trochu stabilní. Nezbývá vám pak, než si pomoci různými kousky papírů a fotoaparát ve stojanu prostě „vyvložkovat“. To je ale dosti brutální řešení, které by měl výrobce rozhodně odstranit.
Závěr
FujiFilm FinePix Z1 je tenký, kompaktní, snadno ovladatelný přístroj, určený nenáročným uživatelům, kteří místo složitého nastavování expozičních hodnot prostě chtějí „zapnout a fotit“. Expoziční automatika i autofokus pracují dobře a spolehlivě. Konečnými výsledky jsou ostré a syté fotografie. Práce s tímto digitálním aparátem je taktéž nenáročná a příjemně svižná. Co nemůžete od tohoto fotoaparátu čekat je plná kontrola nad provozem fotoaparátu a počítat je nutné i s výše popsanými neduhy objektivu. To je daň za miniaturní rozměry a snadnou obsluhu. Fuji FinePix Z1 je k dostání ve dvou barevných provedeních – stříbrné a černé, v prodejní síti je již od června 2005 a to za maloobchodní cenu stanovenou výrobcem na 12 000,- Kč (cena se samozřejmě může v různých prodejnách lišit).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014