Recenze: dva ideální kompakty na dovolenou - Canon Ixus 60 a 65 v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Recenze: dva ideální kompakty na dovolenou - Canon Ixus 60 a 65 v praxi

21. července 2006, 00.00 | Vedra za oknem lákají k vodě a na správné dovolené nemůže chybět ani fotoaparát, nyní digitální. Vzali jsme si na testování dvojici velmi podobných digikompaktů od Canonu, Ixus 65 a Ixus 60, které se pro tuto práci hodí. Dostačující rozlišení 6 MPix, standardní 3x zoom, velký displej, kvalitní snímky, příjemný design, české menu a jednoduché ovládání.

{Popis a konstrukce}

Vedra za oknem lákají k vodě a na správné dovolené nemůže chybět ani fotoaparát, nyní digitální. Vzali jsme si na testování dvojici velmi podobných digikompaktů od Canonu, Ixus 65 a Ixus 60, které se pro tuto práci hodí. Dostačující rozlišení 6 MPix, standardní 3x zoom, velký displej, kvalitní snímky, příjemný design, české menu a jednoduché ovládání.

Rozdíly IXUS 60 vs IXUS 65

Ixus 60 Ixus 65
Hledáček: optický průhledový nemá
Displej: 2,5" 173 000 bodů 3" 173 000 bodů
Rozměry: 86,0 x 53.5 x 21,7 mm 90,3 x 56,8 x 20.2 mm
Hmotnost (pouze tělo): 140 g 145 g

Fotoaparáty mají také rozdílný design.

Konstrukce a design
Na první pohled jde i klasické kompakty s výsuvným objektivem. Obě těla mají srovnatelný design přední strany, snad jen Ixus 65 se liší vroubkovaným prstencem okolo objektivu. Zadní strana je již u každého výrazně jiná, díky velkému displeji u Ixus 65, kvůli kterému se na tělo nevešel ani optický hledáček. Na ostrém slunci oceníme optický průhledový hledáček Ixusu 60, který poskytuje reálné zobrazení zoomu, ale jeho velikost je titěrná. Rozdíl velikostí displejů je patrný a je pouze na každém, aby si zhodnotil, zda-li potřebuje velký 3" displej. U Ixusu 60 oceníme zapuštěný displej na zadní straně, což omezuje riziko poškrábání a ohmatání. Bohužel u Ixusu 65 je displej na úrovni povrchu a snadno se osahá.



Na zadní straně u obou přístrojů nalezneme prakticky to samé. Tři funkční tlačítka a křížový ovladač. U Ixusu 60 zde nalezneme také přepínač režimů fotografování, natáčení a prohlížení. Ten je u Ixusu 65 umístěn na horní straně, kde si na něm designér zjevně vyhrál.



Stejné umístění u obou modelů je také u tlačítka pro zapnutí přístroje a prstencového ovladače zoomu, který má uprostřed umístěnou spoušť. Designéři těchto modelů měli již zjevně dost šedivých plastových záslepek datových a napájecích konektorů a tak zde tyto konektory (sdružený USB s A/V a napájecí) ukryli pod krytku s lesklou úpravou, což odpovídá okolí pravého boku a horní strany.

 

Spodní strany nabízejí závit stativu a prostor pro baterie a paměťovou kartu. Obě těla jsou vyrobena z kovu a většina povrchu je v matném provedení. Rozměry jsou: 86,0 x 53,5 x 21,7 mm u Ixusu 60 a 90,3 x 56,8 x 20,2 mm u Ixusu 65. Větší rozměry jsou způsobeny použitím většího displeje. Hmotnosti bez baterie a karty jsou 140 g resp 145 g.

 
[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Oba fotoaparáty jsou vybaveny stejným CCD snímačem s efektivním rozlišením 6 MPix a úhlopříčkou 1/2,5". Citlivost lze nastavit na ISO 80, 100, 200, 400 a 800. Snímky můžeme ukládat v rozlišení 2816 x 2112, 2816 x 1 584, 2 272 x 1 704, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG. O zpracování dat se stará obrazový procesor DIGIC II, který využívají všechny současné fotoaparáty od Canonu, od profi zrcadlovek po obyčejné kompakty. Používat můžeme několik digitálních efektů, mezi které patří: živé barvy, neutrální barvy, sépie, černobíle, světlý tón pleti, tmavý tón pleti, živá modrá, živá zelená, živá červená, nebo manuální nastavení kontrastu, ostrosti, saturace, RGB kanálů a tónu pleti v pěti krocích. Ozvučené video sekvence lze natáčet v rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí 30 a 15 sn./s, 320 x 240 bodů s frekvencí 60, 30 a 15 sn./s a 160 x 120 bodů s frekvencí 15 sn./s. Délka videa je omezena délkou na max 60s, nebo velikostí souboru max 1 GB, kromě režimu 320 x 240 bodů 60 sn./s, kde je video omezeno na 1 min a 160 x 120 bodů, kde lze natáčet maximálně 3 min.



Objektiv má rozsah ohniskové vzdálenosti od 5,8 mm do 17,4 mm (ekvivalent kinofilmu je 35-105 mm) a světelnost F2,8-4,9. Devítibodové automatické zaostřování umí zaostřit již od 3 cm. Ve zhoršených podmínkách je zde k dispozici pomocné světlo (je poměrně slabé).



Měření expozice můžeme nastavit celoplošné, celoplošné s důrazem na střed nebo bodové (na středu). Nastavení clony a času expozice obstarává automatika, a tak máme k dispozici pouze kompenzaci +-2EV po 1/3EV krocích. Kromě klasické automatiky a plné automatiky (která nastavuje i citlivost) je zde několik scénických režimů. Čas expozice se nastavuje od 1/1 500 s do 15 s, přičemž při časech delších než 1,3 s se uplatňuje softwarová redukce šumu. Kromě jednosnímkového režimu můžeme použít i sériové snímání pracující rychlostí až 2 snímky za sekundu (v maximálním rozlišení s vypnutým displejem). Fotografovat takto můžeme až do zaplnění paměťové karty (pokud ji máme dostatečně rychlou).



Vyvážení bílé barvy probíhá automaticky, nebo jej může nastavit uživatel pomocí předvoleb (den, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H) a manuálního měření. Vestavěný blesk má udávaný dosah od 50 cm do 3,5 m na nejkratším ohnisku a do 2 m na nejdelším ohnisku. Použít můžeme režimy synchronizace s dlouhým časem a redukce jevu červených očí.
Na scénu se můžeme u Ixusu 60 dívat skrze optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu bez možnosti dioptrické korekce (Ixus 65 hledáček nemá). Ve většině případů však budeme používat P-Si TFT displej s úhlopříčkou 2,5" a 173 000 body (Ixus 65 má 3" se stejným rozlišením). Jas displeje si můžeme nastavit v 15 různých úrovních.
Data se ukládají na paměťovou kartu SD (Secure Digital), nebo MMC (MultiMedia Card). Komunikace s počítačem probíhá pomocí USB 2.0. Pro promítání snímků, můžeme použít A/V výstup s formáty PAL a NTSC. Přímý tisk je zajištěn pomocí PictBridge. Přístroj je vybaven senzorem orientace a možností zobrazit histogram u uloženého snímku. Mezi jazyky, které lze v menu nastavit, je i čeština. O napájení se stará Li-Ion akumulátor NB-4L (akumulátor i nabíječka jsou součástí balení). Udávaná životnost na jedno nabití je cca 160 snímků (dle standardů CIPA).

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání je poměrně jednoduché. Klasické rozdělení nastavování parametrů ve dvou různých menu zůstává, stejně jako i všech kompaktů Canon. Středovým tlačítkem křížového ovladače vyvoláme menu s nastavením scénických režimů, korekce expozice, vyvážení bílé, barevných filtrů, oblasti měření expozice, komprese JPEG a rozlišení snímků. Toto menu se zobrazuje přes snímanou scénu, která je stále na displeji z větší části vidět. Oproti tomu klasické menu ukryté pod stejnojmenným tlačítkem nám zabere celý displej i s vlastním pozadím. Zde pak můžeme nastavit v jedné kartě automatické zaostřování, samospoušť, pomocné světlo AF, prohlížení právě pořízeného snímku, zobrazení pomocné mřížky při fotografování, ve druhé kartě pak jas displeje, zvuky, automatické vypínání, čas, datum, formátování karty, číslování souborů, vytváření složek, jazyk (můžeme nastavit i češtinu), video výstup, nebo zde resetovat veškerá nastavení.



Své funkce má i křížový ovladač, kterým nastavíme makro režim, samospoušť, sériové snímání, režim blesku, nebo citlivost. Stačí pouze stisknout ovladač odpovídajícím směrem, kde je tento parametr znázorněn.

Jak je u Canonu tradiční, tlačítka se dobře používají a namáčknutí spouště je bezproblémové. Spoušť je tedy dobře čitelná. Rozdíly mezi oběma modely jsou v ovládání minimální. Ixus 65 má pouze přepínač režimů (fotografování, natáčení videa a prohlížení snímků) na horní straně, oproti Ixusu 60, který jej má v pravém horním rohu zadní strany.



 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Na prvních dvou citlivostech (ISO 80 a 100) není se šumem žádný problém. Snímky nejsou tak čisté jako z profesionální zrcadlovky s velkým snímačem, ale jsou dostatečně kvalitní. Šum nenarušuje obraz ani při prohlížení snímků 1:1. Na dalších citlivostech ISO 200 a 400 se již šum projevuje o něco více. ISO 400 je již v noci problémové, v tmavých partiích je šum výrazný. Citlivost ISO 800 již snímek znehodnotí šumem poměrně citelně, ovšem upravený zmenšený snímek vypadá velmi dobře. Jako "digitální zápisník" lze použít i tuto citlivost.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé pracuje za dobrých světelných podmínek spolehlivě. Pozor si musíme dávat u žárovkového osvětlení, kdy je lepší použít odpovídající předvolbu. I když fotoaparát nenabízí příliš manuálních funkcí, ruční měření vyvážení bílé zde je k dispozici.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Kvalita objektivu je poměrně dobrá. Na nejkratším ohnisku netrpí příliš velkým soudkovitým zkreslením a ostrost uprostřed obrazu je vynikající. V rozích ostrost klesá a směrem od středu obrazu je také patrná chromatická aberace (fialové a zelení kontury kontrastních přechodů). Vinětace je přijatelná. Po "zazoomování" na nejdelší ohnisko se obraz zcela zbaví soudkovitého zkreslení a lehce mu klesne ostrost, což je klasický jev. Pokles však není tak razantní, jak známe i z jiných kompaktů Canonu. Celkově tedy lze hodnotit snímky jako velmi kvalitní, s věrným podáním barev a dobrou úrovní zachycených detailů.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 105 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 105 mm), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400 a 800), výřezy 1:1


Ukázka video sekvence 640 x 480 bodů s frekvencí 30 sn./s (6,6 MB)


Ukázka makro snímku
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Oba fotoaparáty jsou poměrně rychlé a pohotové. Od stisknutí tlačítka pro zapnutí fotoaparátu do pořízení prvního snímku uplyne cca 1,5 s, což je velmi dobrá hodnota. Nemusíte se tedy obávat dlouhých startů a zdržování při "náhlé akci". Zpoždění displeje je překvapivě malé i u Ixusu 65, který má 3" displej. Reakce displeje na změnu je velmi rychlá. Svižné jsou i reakce na stisknutí tlačítek a pokud máme vypnuté automatické zobrazování náhledu pořízeného snímku, je fotografování velmi rychlé. Ihned po expozici můžeme změnit libovolný parametr a znovu exponovat. Často se u kompaktů stává, že jsme nuceni chvilku čekat, než se snímek uloží. Zde tento problém není.
Na automatické měření expozice je spolehnutí, stejně jako na automatické zaostřování, které si poradí i ve zhoršených podmínkách. Pomocná dioda je spíše pro fotografování velmi blízkých objektů, ale automatice stačí i málo světla pro zaostření.
Výhodou podobných kompaktů jsou zejména jejich příjemně malé rozměry, díky kterým jejich přítomnost příliš neucítíme (na rozdíl od brašny plné objektivů u DSLR zrcadlovky). Samozřejmě to s sebou přináší určitá omezení, ale na dovolené je zpravidla světla dost a trojnásobný optický zoom pro zachycení běžných situací plně postačuje. Rozdílem mezi levnějšími kompakty a dražšími modely jako jsou například Ixusy, je vychytání drobných "mušek", které by nám radost z fotografování kazily. Minule recenzovaný BenQ X600 je tomu důkazem. I když produkoval kvalitní snímky a měl více integrovaných funkcí, tak u něj byl problém s nevhodně konstruovanou spouští, video sekvence byly náchylné na přeexponování apod. V případě Canonů již však určitou částí ceny platíme za značku a nelze opomenout ani přítomnost českého menu.

Závěr
Celkově kvalitní a propracované kompakty Canon Ixus 60 a Ixus 65 nabízejí kvalitní snímky a široké možnosti nastavení (kromě plně manuálního režimu expozice a manuálního ostření), to vše zabaleno v kompaktním a designově povedeném kovovém těle. Rozdíly jsou mezi touto dvojicí zcela minimální. Nejmarkantnější je velký displej u Ixusu 65, díky kterému se zde nevešel optický průhledový hledáček a rozměry fotoaparátu jsou o něco málo větší. Doporučená maloobchodní cena pro Ixus 60 je 10 499 Kč včetně DPH a pro Ixus 65 je to 11 999 Kč včetně DPH.

:: Technická specifikace Canon Ixus 60 vs Ixus 65

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo:

 

Načítám...