Sony Cyber-shot H1 - první stabilizovaný ultrazoom od Sony v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Sony Cyber-shot H1 - první stabilizovaný ultrazoom od Sony v praxi

21. července 2005, 00.00 | Všechno je jednou poprvé. Sony obohatilo nabídku EVF ultrazoomů s optickou stabilizací svým modelem Cyber-Shot H1. Konkurence čtveřice Canon, Konica Minolta, Nikon a Panasonic mají již za sebou několik vývojových řad těchto modelů, ovšem Sony není nijak pozadu. Jejich H1 nabízí 12x zoom, rozlišení 5,1 MPix a 2,5“ displej. Tentokrát však bez optiky Carl Zeiss. Jak to tedy vypadá s H1 v praxi?

{Popis a konstrukce}

Všechno je jednou poprvé. Sony obohatilo nabídku EVF ultrazoomů s optickou stabilizací svým modelem Cyber-Shot H1. Konkurence čtveřice Canon, Konica Minolta, Nikon a Panasonic mají již za sebou několik vývojových řad těchto modelů, ovšem Sony není nijak pozadu. Jejich H1 nabízí 12x zoom, rozlišení 5,1MPix a 2,5" displej. Tentokrát však bez optiky Carl Zeiss. Jak to tedy vypadá s H1 v praxi?

Konstrukce a design
Konstrukci fotoaparátu dominuje rozměrný tubus objektivu. Fotoaparát překvapí poměrně malým gripem, který je v nepoměru s velikostí objektivu. Přístroj se tak nedrží nejlépe, ale na druhou stranu lze ocenit kompaktnost celého řešení, které je zároveň použitelné a fotoaparát nezabírá příliš místa.Plastové tělo má pouze kovový tubus objektivu a závit pro stativ. Zbytek těla tvoří plast stříbrné barvy.

Po zapnutí se z tubusu vysune ještě podstatná část objektivu a hloubka fotoaparátu se tak zvětší o necelé 3 cm. Při zoomování se již objektiv vysunuje pouze minimálně, tzn. o necelé 4 mm. Na přední straně je kromě objektivu také pomocné světlo automatického zaostřování, umístěné mezi tubusem objektivu a gripem. Na levém boku těla přístroje nalezneme pod plastovou krytkou konektory A/V a USB. Spodní strana nabízí originální řešení krytí prostoru pro baterie a paměťovou kartu. Plastová dvířka lze v jejich prostředku "zlomit" pomocí kloubu, čímž se dostaneme pouze k paměťové kartě. Odsunutím celé krytky odkryjeme i prostor baterií. Do pravého boku je z tohoto prostoru udělána malá díra zakrytá gumovou záslepkou pro vedení kabelu externího napájení.

Na horní části přístroje je výstupek pro elektronický hledáček s možností dioptrické korekce a vestavěný blesk, který se vyklápí ručně, nebo automaticky, je-li potřeba. Napravo od výstupku je zapuštěné tlačítko pro zapnutí fotoaparátu, kruhový volič expozičních režim, tlačítka pro nastavení režimu zaostřování a sériového snímání. Na kraji gripu je na výstupku umístěno tlačítko spouště. Na přední straně gripu je pak multifunkční kolečko, které lze stisknout.

Více než polovinu plochy zadní strany zabírá rozměrný LCD displej, nad kterým je umístěn hledáček a tlačítka pro přepínání mezi displejem a hledáčkem a pro aktivaci optické stabilizace. Napravo od displeje je skupina pěti tlačítek uspořádaných do tvaru křížového ovladače, okolo kterých jsou další tři tlačítka pro aktivaci menu, ovládání displeje a nastavení rozlišení (mazání snímku). V pravém horním rohu je pak umístěn kolébkový ovladač zoomu.

Design i konstrukce odpovídá konkurenčním EVF ultrazoomům a lze říci, že je povedený, vzhledem k tomu, že na tento segment trhu vstoupilo Sony poprvé. Rozměry přístroje jsou: 107,8 x 81,4 x 91,2 mm (š x v x h). Hmotnost bez baterie a karty je cca 437 g. S baterií a kartou je to cca 493 g. S nasazenou krytkou objektivu, bateriemi a kartou se dostáváme na cca 510 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Použitý snímač Super HAD CCD s efektivním rozlišením 5,1 MPix má úhlopříčku 1/2,5". Díky němu můžeme fotografovat snímky s rozlišením 2 592 x 1 944, 2 592 x 1 728 (3:2), 2 048 x 1 536, 1 280 x 960 a 640x480 bodů s citlivostí ISO 64, 100, 200 a 400 ve formátu JPEG. Snímkům lze nastavit ostrost, kontrast a saturace ve třech různých stupních. Nechybí ani barevné filtry černobílý a sepia. Ozvučené video sekvence ve formátu MPG můžeme natáčet s rozlišením 640 x 480 bodů s frekvencí 30, nebo 16,6 snímků za sekundu a 160 x 112 bodů s frekvencí 8 sn/s.

Objektiv Sony Lens nabízí 12x optický zoom díky rozsahu ohniskové vzdálenosti od 6 mm do 72 mm (ekvivalent kinofilmu je 36-432 mm). Světelnost objektivu je F2,8-3,7 a maximální clonové číslo lze nastavit F8,0.. Na rozdíl od většiny ostatních fotoaparátů Sony zde nebyla použita optika od společnosti Carl Zeiss. Optická stabilizace má dva režimy, první stabilizuje obraz pouze při fotografování a druhý i při komponování snímku. Automatické pasivní zaostřování porovnává kontrast na 3 bodech, přičemž máme možnost použití pouze jednoho bodu s nastavitelnou polohou. Lze použít také režim kontinuálního a manuálního zaostřování a pomocné světlo, které pomáhá autofokusu ve zhoršených světelných podmínkách. Minimální zaostřovací vzdálenost v režimu makro jsou 2 cm na nejkratším ohnisku a 90 cm na nejdelším. Na objektiv je možné pomocí adaptéru nasadit sluneční clonu (v balení s fotoaparátem), nebo předsádky (nutno dokoupit).

Vzhledem k zaměření na náročnější uživatele ani nepřekvapí přítomnost všech možností nastavení expozice od plně automatické, přes poloautomatické režimy s prioritou času a clony, až po plně manuální. Nechybí ani několik scénických režimů: portrét, krajina, sport, pláž, svíčka, noční portrét a noc. V závislosti na zvoleném expozičním režimu se čas závěrky nastavuje od 1/2 000 s do 30 s. Automatiku lze regulovat kompenzací expozice v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Měření světla probíhá celoplošně, s důrazem na střed, nebo bodově. Sériové snímání pořídí až 9 snímků rychlostí pouze 1,3 snímku za sekundu. Lepší kontrolu nad nastavením expozičních hodnot nám zajistí možnost zobrazení živého histogramu při fotografování. Pro rychlejší snímání můžeme využít režim Multi Burst, který exponuje 16 snímků nejrychleji během cca 0,5 s a uloží je do jedné fotografie s rozlišením 1 280 x 960 bodů. Nastavit mu lze intervaly 1/7,5s, 1/15s a 1/30s.

Vyvážení bílé barvy umožňuje zvolit jednu z předvoleb (den, zataženo, zářivka a žárovka), manuální měření, nebo vše můžeme nechat na automatice. Vestavěný blesk vyskočí v případě nutnosti sám, můžeme jej také vyklopit ručně, není blokován žádnou pojistkou. Nastavit mu lze režim automatického záblesku, vynuceného záblesku, synchronizace s dlouhým časem závěrky a redukce jevu červených očí. Udávaný dosah je 0,3-6,8 m na nejkratším ohnisku a 0,9-5,2 m na nejdelším ohnisku. I když je na první pohled malý, tak svým výkonem rozhodně překvapí.

Elektronický EVF hledáček má displej s úhlopříčkou 0,3" a 115 200 body. LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a také 115 200 bodů. Pro ukládání snímků můžeme využít interní paměť s kapacitou 32MB, nebo paměťové karty Memory Stick, nebo Memory Stick PRO. Pro přenos snímků je ve fotoaparátu připraveno rozhraní USB 2.0. Využít můžeme také video výstupu s formáty PAL a NTSC. O napájení se starají pouze dvě tužkové AA baterie. Přímý tisk bez přítomnosti počítače můžeme provést pomocí standardu PictBridge.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Systém ovládání je velmi podobný tomu z ostatních současných Cyber-Shot fotoaparátů. Plocha fotoaparátu je pokryta rozumným množstvím tlačítek, kde zjevně zvítězil kompromis mezi rychlým a jednoduchým ovládáním. Zcela jistě by se zde vešlo více tlačítek, ovšem na úkor orientace uživatele. Takto mohou i méně zkušení fotografové bez obav přístroj používat aniž by museli hledat kde se co nastavuje. Jak bylo řečeno u konstrukce, grip je poměrně malý, což bude dělat problémy lidem s většíma rukama, ovšem i tak lze udržet fotoaparát v jedné ruce. Lepší držení podporuje i výstupek v pravé části zadní strany.

Všechna tlačítka se příjemně používají a mají čitelný chod. Pro zapnutí fotoaparátu stačí pouze stisknout tlačítko Power, není nutné jej držet. Na horní straně mezi kruhovým voličem expozičních režimů a spouští jsou dvě tlačítka. První slouží pro přepínání režimů zaostřování, kde můžeme zvolit tříbodové ostření, jednobodové ostření, jednobodové ostření s možností posunu bodu po cca 75% plochy záběru a manuální zaostřování. Po zvolení manuálního ostření můžeme levým a pravým tlačítkem křížového ovladače nastavit požadovanou vzdálenost zaostření. Druhé tlačítko nastavuje sériové snímání, režim Multi Burst a bracketing.
Křížovým ovladačem si můžeme prohlédnout poslední pořízený snímek, nastavit režim blesku, aktivovat makro režim a zapnout samospoušť. Tlačítka pod křížovým ovladačem slouží pro nastavení displeje (zobrazení histogramu a informací na displeji) a mazání snímků (v režimu fotografování slouží pro nastavení rozlišení). To je typický znak fotoaparátů Sony. Nastavení rozlišení snímků není v menu, ale pod samostatným tlačítkem. Pro nastavení času, clony a kompenzace expozice je na přední straně gripu umístěno kolečko, které lze stisknout do hloubky.

Samotné menu nabízí nastavení oblasti měření expozice, vyvážení bílé barvy, citlivosti, stupně komprese, bracketingu, intervalu v režimu Multi Burst (1/7,5s, 1/15s a 1/30s), intenzity záblesku, saturace, kontrastu a ostrosti. Poslední položkou menu je možnost aktivace Setupu, kde lze aktivovat kontinuální zaostřování, digitální zoom, nastavit datum, aktivovat funkci blesku pro redukci jevu červených očí, pomocné světlo autofokusu, automatické prohlížení pořízených snímků, režim stabilizace, použití předsádek, formátovat paměť, nastavit jas displejů, zvuky, jazyk, číslování souborů, výstupní video formát a čas. V režimu prohlížení snímků nabízí menu zamykání snímků, tisk fotografií, automatické prohlížení, zmenšování a otáčení snímků a stříhání videa (rozdělení videa v libovolném bodě).

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
S digitálním šumem je na tom Sony H1 poměrně dobře. Na nejnižší citlivosti ISO 64 není šum prakticky vůbec vidět ani po přiblížení a ISO 100 je na tom velmi podobně. Menší stopy šumu jsou patrné již při citlivosti ISO 200, ale situaci zachraňuje redukce šumu. Velmi malý šum je pak patrný pouze na jednolitých plochách. Na denních snímcích prakticky nic nepoznáme a na nočních se šum může projevit zejména na obloze. Citlivost ISO 400 přináší již silnější šum, který se projeví na jakémkoliv snímku pro přiblížení v poměru 1:1. Na zmenšených snímcích není vidět, ty jsou dobře použitelné pro webové účely a pro tisk na menší formáty. Šum patrný i na zmenšených snímcích se nám na této citlivosti projevil u nočních testovacích fotografií, kde byl patrný na obloze.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200 a 400)

Automatické vyvážení bílé barvy podává spolehlivé výkony za běžných podmínek. V žárovkovém osvětlení je nutné zvolit odpovídající předvolbu, nebo vyvážení změřit manuálně. V případě automatiky by pak měly snímky oranžovohnědý nádech, stejně jako drtivá většina konkurence.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Snímky nepostrádají detaily a rozlišení, ovšem lehce jim chybí ostrost, což lze upravit nastavením doostřování ve fotoaparátu, nebo při úpravách v počítači. Fotoaparát zachytí všechny potřebné detaily, ovšem je potřeba počítat se soudkovitým zkreslením na nejkratším ohnisku (není nijak extrémní a s rostoucím ohniskem mizí) a aberací, která je vzhledem ke konkurenci někde v průměru. Patrná je zejména u krajů snímků na kontrastních přechodech mezi světlými a tmavými oblastmi. Ztráta ostrosti v rozích je minimální, stejně jako vinětace.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 432 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 432 mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200 a 400)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200 a 400)


Ukázka video sekvence (5,95MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Mezi stisknutím tlačítka On a pořízením prvního snímku uplyne cca 2,9s. Na to, že fotoaparát musí vysunout poměrně velký objektiv je to slušná hodnota. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1s. Bez namáčknutí je prodleva závislá na době, za kterou fotoaparát zaostří. Na nejkratším ohnisku může být prodleva pouze cca 0,1s, ovšem pokud použijeme plný zoom, tak se můžeme dostat až na hodnoty okolo jedné sekundy. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 1,6s, což je poměrně dobrá hodnota. Ovládání zoomu je rozděleno velmi jemně na desítky kroků. Kolébkový ovladač zoomu má na každé straně dvě polohy, podle síly stisku. Jemné namáčknutí ovladače posunuje zoom po velmi jemných krocích a pokud přitlačíme, fotoaparát přezoomuje velmi rychle.
Displej má velmi malé zpoždění a při namáčknutí spouště se zobrazování scény přeruší jen na okamžik. Provoz fotoaparátu je poměrně rychlý, ovšem křížový ovladač si v menu dává na čas a pokud se chceme rychle posunout na druhou stranu menu, tak ignoruje po sobě krátce jdoucí stisknutí. Interval to není nijak velký, ovšem dle našeho názoru, jde o zbytečné zdržování. Odezva na tlačítka je jinak velmi rychlá.
Automatická expozice pracuje velmi dobře, stejně jako automatické zaostřování, na jehož limity narazíme zejména na delších ohniscích ve špatných světelných podmínkách, což je problém většiny ultrazoomů. Výhodou je, že zvuk zaostřování není prakticky slyšet. Při aktivaci manuálního ostření se nám na displeji zobrazí stupnice vzdáleností rozdělená na dvě části. První část má stupnici od 2cm do 90cm a druhá od 90cm do nekonečna. Poslední krok před nekonečnem je 5m. Při zaostřování se nám automaticky střed záběru zvětší přes celý displej, to pro lepší kontrolu zaostření. Pro případ použití autofokusu máme k dispozici velmi výkonnou přisvětlovací diodu. Nevýhodou může být poměrně malé maximální clonové číslo F8,0. Při zhoršených světelných podmínkách můžeme vzít za vděk optickou stabilizací obrazu, které pracuje ve dvou režimech, stejně jako u konkurence. Její výkon je poměrně dobrý, ovšem čekali jsme o něco lepší výsledky, vzhledem ke zkušenostem, které Sony má se stabilizací obrazu u videokamer.
Sériové snímání je v klasickém režimu poměrně pomalé, což nenahradí ani režim Multi Burst, který umí zachytit až 16 snímků během půl sekundy, ale uloží je společně do jedné fotografie s malým rozlišením. Při fotografování máme k dispozici plochou malý, ale jinak detailní, živý histogram. Samozřejmostí je i histogram u již uložených snímků. Snad již posledním nedostatkem je nemožnost použití zoomu během natáčení video sekvencí. Na dvě tužkové baterie nám fotoaparát vydržel pro cca 200 snímků, ovšem jeho provoz při recenzování nebyl zcela standardní, byl velmi často zapínán a vypínán bez exponování snímků. Spotřebu energie lze tedy označit za velmi rozumnou.

Závěr
Sony Cyber-Shot H1 je povedený fotoaparát. Nutno také přihlédnout k faktu, že je u Sony první svého druhu. Nabízí stejně jako konkurence obrazové rozlišení 5MPix, 12x optický zoom, stabilizaci obrazu Super SteadyShot a velký 2,5" displej. Snímky jsou kvalitní, s nízkou úrovní šumu na nižších citlivostech a průměrnou ostrostí. Součástí balení s fotoaparátem jsou také dvě dobíjecí baterie, nabíječka, kabely, popruh, kryt objektivu, kroužek adaptéru, sluneční clona a CD se softwarem. Maloobchodní doporučená koncová cena je stanovena na 15 990,- Kč včetně DPH.

::Technická specifikace Sony Cyber-Shot H1
:: Srovnání Sony H1 vs Canon S2 IS vs Konica Minolta Z5 vs Nikon 8800 vs Panasonic FZ5

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo:

 

Načítám...