Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Technologie
Komu se vůbec vyplatí koupě elektronické zrcadlovky?
DF hledáček polemika
13. září 2005, 00.00 | S tím jak dramaticky klesla cena digitálních zrcadlovek (DSLR) a zároveň se objevují stále výkonnější a výkonnější elektronické zrcadlovky (EVF), dostávají se tyto dvě technologie do zdánlivě velmi ostré konkurence. Komu se vlastně vyplatí investice do EVF fotoaparátu, když tyto přístroje stojí často stejně jako poctivé zrcadlovky?
Pojem elektronická zrcadlovka (EVF) je u nás poměrně zažitý, i když do dnešního dne vzbuzuje u některých puritánů silný odpor. Není se čemu divit, protože tyto fotoaparáty v sobě nemají jediné zrcadlo a svou konstrukcí mají mnohem blíže ke kompaktům než k tradičním SLR fotoaparátům. Nicméně funkčně do jisté míry kopírují, napodobují, suplují či chcete-li převyšují DSLR přístroje, a tak se dá význam tohoto označení ospravedlnit. Jen pro jistotu zopakujme, že jako elektronická zrcadlovka (zkratkou EVF) se označuje ten fotoaparát, který má v hledáčku umístěný miniaturní displej, který zobrazuje obraz získaný přímo z čipu fotoaparátu.
Konica Minolta Z6 - typický zástupce moderní nižší třídy EVF
Než vyneseme definitivní ortel o tom, pro koho EVF ano a pro koho ne, shrňme si základní výhody a nevýhody tohoto technického řešení. Některé vlastnosti si samozřejmě v závislosti na subjektivních požadavcích můžete mezi těmito kategoriemi přeřadit, protože naše hodnocení bude děláno z pohledu mírně erudovaného zapáleného fotoamatéra, pro kterého je EVF primárně určena. Zároveň se zaměříme na srovnání EVF a DSLR.
Výhody EVF konstrukce:
- V elektronickém hledáčku je zobrazováno to, co reálně snímá čip fotoaparátu, a tudíž může být zobrazen výsledek s maximální přesností. Zohledněn je optický i digitální zoom, veškeré nastavení expozice a hlavně i zpracování snímku. Podobně jako DLSR hledáček zohledňuje použití všech předsádek, filtru apod. a navíc může zobrazit i vliv všech elektronických procesů uvnitř fotoaparátu.
- V elektronickém hledáčku může být obraz doplněn o libovolné informace, které lze umístit kamkoli na ploše hledáčku a potenciálně libovolně je přeskupovat, aktivovat či vypínat. Vše záleží čistě na tvůrcích firmwaru. Dobrým příkladem praktické pomůcky může být například živý histogram či zobrazení přepalů před expozicí přímo v hledáčku.
- Elektronické stejně jako kompakty jsou takzvaně all-in-one konstrukce. Objektiv je tudíž nedílnou součástí těla, je pro něj optimalizován, nehrozí nekompatibilita, vniknutí prachu při výměně apod. Optická soustava může být navržena přesně pro konkrétní čip, jeho velikost, rozlišení a další charakteristiky.
- Elektronické zrcadlovky až na výjimky (např. Sony R1) používají malý čip, což umožňuje zmenšit celou optickou soustavu, a tak snížit hmotnost a radikálně zmenšit velikost celého těla. To ocení každý kdo hodně cestuje, či chce mít fotoaparát pravidelně při ruce.
- Díky malému rozměru čipu je zároveň poměrně výrobně snadné dosáhnout dobré světelnosti objektivu i při často velkých rozsazích ohnisek.
- Díky malému rozměru čipu je možné konstruovat fotoaparáty s velkým rozsahem zoomu nabízející často i velmi dlouhá ohniska při zachování velmi malých rozměrů.
- Díky malým reálným ohniskovým vzdálenostem objektivů mají tyto fotoaparáty ve většině situací velkou hloubku ostrosti, což výrazně zjednodušuje laikovi práci s ostrostí snímků.
- Ovládání často vychází z kompaktních řad výrobců a pro laické uživatele je tak často srozumitelnější, případně tato skutečnost výrazně usnadňuje přechod z kompaktů do třídy EVF.
- Fotoaparáty jsou primárně určeny pro laickou veřejnost, takže nabízejí podobně jako kompakty maximum automatických funkcí, provádějí razantní optimalizaci a doostření obrazu a jsou často vybavovány pomocnými funkcemi jako je stabilizace obrazu, chytré systémy autofokusu, kreativní expoziční režimy apod.
Sofistikovaný model EVF - Panasonic FZ-30, který si však stále zachovává malý snímač a s ním spojené vlastnosti
Nevýhody EVF konstrukce:
- Obraz v elektronickém hledáčku nenabízí tolik detailů a tak jemnou kresbu jako optický hledáček. Tato skutečnost prakticky znemožňuje manuální ostření a částečně zkresluje zobrazení scény.
- Barevnost obrazu v elektronickém hledáčku se může lišit od skutečnosti z důvodu omezeného počtu zobrazovaných barev či z důvodu přílišného kontrastu.
- Rychle se pohybující scény nejsou u některých modelů elektronických hledáčků zobrazovány zcela plynule a při expozici trpí některé modely až sekundovým zatměním či zastavením obrazu v hledáčku.
- Malý čip má výrazně horší citlivost na světlo, což zvyšuje množství šumu v obrazu a zároveň výrazně omezuje rozsah použitelných citlivostí.
- Konstrukce all-in-one neumožňuje výměnu objektivu, a tak omezuje kvalitu záznamu a flexibilitu fotografa ve specifických situacích.
- Objektivy elektronických zrcadlovek často trpí vadami jako je soudkovitost, aberace, vinětce apod., které pramení z poměrně malých rozměrů v kombinaci s velkým rozsahem ohnisek.
- Jsou většinou pomalejší a vyžadují si delší prodlevy při startu, zaostřování a domáčknutí spouště.
- Pasivní autofokus z důvodu velkého rozsahu ohnisek potřebuje delší čas na zaostření a častěji selhává.
- Malá plocha snímače v kombinaci s vysokou hustotou buněk a omezenou citlivostí znemožňují používání vysokých clonových čísel.
- Objektivy s velmi malými reálnými ohniskovými vzdálenostmi znemožňují plnohodnotnou práci s malou hloubkou ostrosti.
- Ne vždy umožňují elektronické zrcadlovky získat obraz nepoznamenaný silnými korekcemi ve fotoaparátu.
- Často se zoom objektivu ovládá pomocí tlačítek což je pomalejší a méně přesné než ovládání prstencem.
- Provoz elektronického hledáčku spotřebovává energii z akumulátorů.
- Při nízkých teplotách může být zobrazení na displeji v hledáčku zpomaleno, zkresleno či může zcela přestat fungovat.
- Při špatných světelných podmínkách elektronický hledáček s vysokým jasem často oslňuje.
Sony R1 je první EVF s velkým snímačem, která má již velmi blízko k DSLR třídě
Pro koho jsou tedy EVF určeny?
Pokud se budeme bavit o elektronických zrcadlovkách nižší kategorie, tak pak je jejich určení poměrně jasné. Pokud preferujete malý (velikost podobná kompaktu), lehký (hmotnost do 300 gramů) a universální fotoaparát (velký rozsah ohnisek), který vám bude maximálně pomáhat řešit běžné fotografické situace, se kterými si né vždy víte rady (velká hloubka ostrosti, automatika, hodně informací v hledáčku, doplňkové funkce), pak je tato třída EVF určena přesně pro vás. Navíc pořizovací cena je výrazně nižší než u DSLR.
Pokud se budeme bavit o špičkových modelech objevujících se dnes na trhu, pak přestává platit celá řada záporných a zároveň i kladných vlastností vyjmenovaných výše. Tyto přístroje již mají velmi blízko zejména rozměrově, hmotnostně a ovládáním k DSLR. Pokud se pro ně uživatelé rozhodnou, tak je to většinou jakýsi mezikrok na cestě do světa DSLR, který je motivován buď finančními možnostmi či některými vlastnostmi z předchozího seznamu.
Shrnutí
Přestože jsou kompaktní fotoaparáty stále lépe a lépe vybavené a digitální zrcadlovky stále dostupnější, zůstává kategorie EVF stále smysluplnou alternativou. Nižší modely jsou určeny zejména méně zkušeným uživatelům toužící po lepším řešení, než je kompakt. Vyšší modely jsou zase cestou pro ty, kdo hledají komfort zrcadlovky a nemají prostředky na DSLR a zejména na další objektivy a příslušenství. Samozřejmě před nákupem EVF fotoaparátu je vždy potřeba si uvědomit vlastnosti této technologie a zejména si v praxi vyzkoušet kvalitu obrazu v elektronickém hledáčku.
Závěrem bychom vás velice rádi vyzvali k diskuzi na téma výhodnosti či nevýhodnosti EVF technologie, protože v tomto směru hrají velkou roli osobní preference a subjektivní kritéria. Podělte se s ostatními čtenáři o svou zkušenost s EVF či DSLR fotoaparáty.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014