Fotografování pro děti – Jak fotografovat, ukládat a zábavně upravovat fotky - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Literatura

Fotografování pro děti – Jak fotografovat, ukládat a zábavně upravovat fotky

2. července 2013, 18.47 | Tato publikace určená dětem nás zaujala v letošních novinkách nakladatelství Computer Press. Její autorka, Jenni Bidner, poutavou formou, vhodně přizpůsobenou dětem, představuje základy digitální fotografie. Nakladatel knihu doporučuje dětem od osmi let.

 

 

Kniha je celkově koncipovaná tak, aby děti zaujala – od obálky přes celkovou grafickou úpravu, v níž převládá obrazová složka a rozsah textu je „udržen“ v rozumné míře, až po obsah a jeho členění. Na zadní straně obálky nechybí „lákavá výzva“, která je dostatečně „aktivní“, přitom „nevtíravá“ a hlavně – neslibuje nic, co by kniha nesplnila: „Chcete se naučit hezky fotografovat? Toužíte fotit jako táta, máma či nějaký opravdu skvělý fotograf? Tento průvodce světem digitální fotografie je určen pro ty z vás, kteří se chtějí svými snímky hlavně bavit. Kromě základních fotografických technik a postupů vám kniha nabídne i řadu tipů a projektů pro zpracování vlastních nápadů. S digitálním fotoaparátem a inkoustovou tiskárnou můžete vyrobit zábavné dárky, včetně peněženky, bláznivých kartiček, obálek či portrétů domácích mazlíčků. Hezky se bavte!“

 

Ano, digitální fotografie je také zábava – a v dětském věku vlastně jen a pouze zábava. Ale současně zábava, která rozvíjí fantazii a tvůrčí schopnosti dětí, prohlubuje jejich znalosti, a to v poměrně velké šíři. To platí v dnešní době ještě více než v roce, kdy byla kniha poprvé vydána. Široký je už samotný obor digitální fotografie „jako takové“, ovšem on je organickou součástí rozsáhlé oblasti digitálního zobrazování a multimédií. A k současným výrazným trendům patří propojenost s moderními komunikačními technologiemi, zejména oblast mobilní bezdrátové komunikace a internetové aplikace v rámci sociálních sítí, ale i jiné podoby a formy.

 

Fotografování pro děti I

 

Škoda, že kniha byla v květnu 2013 v českém překladu vydána v podobě, ve které ji roku 2004 publikovala Sterling Publishing Co., Inc. Že nebyla aktualizována nebo alespoň doplněna kapitolou zaměřenou na to, jak ohromný kus cesty „digitální fotografie“ a celý obor „Digital Imaging – digitálního zobrazování“ za ta léta zvládl. Nicméně příjemná forma knihy a její členění může být i v dnešní době pro mnoho dětí přijatelným seznámením se základy digitální fotografie a hlavně – může probudit nadšení a zájem o tuto tematiku a nastartovat touhu po poznávání dalších, dosud skrytých „tajů digitálního zobrazování“, hledání nových tvůrčích cest – a možná i řadu dětí nasměruje k tomu, co budou studovat a čím se budou zabývat v dospělosti.

 

Kniha také dává mnoho prostoru a podnětů rodičům a prarodičům. Mohou svět digitální fotografie „objevovat“ spolu se svými dětmi či vnoučaty, anebo pokud je jim tento obor blízký nebo jsou v něm činní profesně, mohou některé informace či postupy vysvětlit, aktualizovat, doplnit, rozvinout. Být nápomocni při realizaci některých tipů, rad a tvůrčích podnětů z knihy a přidat další.

 

Jde totiž nejen o to, že vývoj digitální fotografie má velice rychlé tempo a stejně tak i další obory, se kterými úzce i šířeji souvisí a se kterými dochází k prolínání a slučování několika multimediálních činností a funkcí – vždyť naprostá většina digitálních fotoaparátů jsou dnes multifunkční zařízení a stále větší počet modelů umožňuje použít paměťové karty typu Eye-Fi, nebo má dokonce přímo integrovanou Wi-Fi jednotku a také GPS modul, nebo umožňuje jejich připojení coby externího příslušenství, anebo jejich použití podporuje. A také jde přirozeně o to, že každé dítě je jiné, má jiné výchozí postavení, zázemí a podmínky pro svůj rozvoj.

 

Nicméně podíváte-li se na obsah knihy, uvidíte, že je dobře promyšlena a má dobrou koncepci. Uvede čtenáře do tématiky, poradí dokonce, jaký fotoaparát pořídit, zabývá se digitalizací – skenováním plošných předloh. Ovšem opakuji, je třeba vzít v úvahu jednak zjednodušení obsahu tak, aby byl přiblížen osmiletým dětem, jednak fakt, že popisovaná digitální technika odpovídá stavu v roce 2004.

 

Fotografování pro děti II

 

Největším přínosem knihy jsou kapitoly a konkrétní tipy, rady a ukázky podporující tvůrčího ducha mladých čtenářů. Třeba jak už nefotit „pořád stejné nudné fotky“, ale naopak jak pořizovat skvělé, poutavé snímky, ať už se jedná o portréty, skupinové fotky, snímky z dovolené nebo akční záběry. Zajímavá je i kapitola věnovaná editaci a „vylepšování“ obrázků pomocí programů na zpracování fotogra?í, základy využití internetu, po které následuje kapitola zaměřená na výběr a použití vhodné stolní fotografické tiskárny a na závěr je umístěna kapitola plná „nápadů a projektů“, jak prakticky a zábavně digitální fotografii využít.

 

Nechybí rejstřík a slovníček. Zde opět musím připojit poznámku, že stručnost a přizpůsobení výkladu malým dětem s sebou nesou i zápornou stránku věci v podobě nepřesností či neuvedení všech informací. Dobré je, že slovníček obsahuje nejen skutečně odborné, ale také slangové výrazy, jako třeba stahovat, překlopení a samozřejmě také zrcadlovka, i když toto „lidové“ označení pro určitý typ fotografického přístroje už se vžilo tak, že je bráno jako „odborné“. Na druhou stranu právě u pojmu zrcadlovka vidíme, jak zjednodušení vede k nepřesnosti a může být zavádějící, přitom – co je „zrcadlovka“, to se čtenář vůbec nedozví. Ale možná právě tento moment bude impulzem pro zahájení pátrání a hledání správné a přesné odpovědi. Impulzem, který čtenáře „zapálí“ pro hlubší zájem o digitální fotografii či obor fotografie nebo celou oblast zobrazování.

 

Fotografování pro děti III

 

K slovníčku je připojena i „tabulka převodů jednotek“, která ovšem zahrnuje pouze převod v rámci dvou délkových měr, palec => centimetr. Fakt, že je použito zaokrouhlení na desetiny, 1 palec = 2,5 cm, přičemž přesnější je údaj 2,54 cm, lze brát jako vstřícný krok vůči dětskému čtenáři. Koneckonců toto zaokrouhlení někdy používají i výrobci u specifikací svých produktů a navíc je v praxi zanedbatelné, neboť mám-li čtyřpalcový displej, je mi jedno, zda to je 10 cm, anebo 10,16 cm. Škoda je, že se nejedná o skutečnou tabulku převodů několika různých jednotek, případně i jiných veličin. Některé údaje jsou uvedeny u konkrétních kapitol, typicky rozlišení obrazových snímačů nebo rozlišení tiskových podkladů, ale přehledná tabulka v závěru knihy má smysl.

 

Publikace má 96 stran, je celobarevná, použit je kvalitní hlazený papír. Je brožovaná, vazbu má zpevněnu šitím. Rozměry jsou 210 × 235 mm. Běžná prodejní cena je 249 Kč, eShop Albatros Media ji prodává za 174 Kč, což představuje úsporu 75 Kč (30 %). Zde si můžete otevřít stránku knihy na webu AlbatrosMedia.cz, kde je ukázková kapitola, obsah knihy a knihu si můžete i „virtuálně prolistovat“.

 

 

Tématické zařazení:

 » Praxe  » Literatura  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: