Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy & triky
Co dělat s utopeným fotoaparátem?
DF Praxe rezimy
27. června 2005, 00.00 | Kontakt s vodou není účel, pro který byly fotoaparáty konstruovány a tak tato situace většinou nedopadne nejlépe. Výjimkou jsou samozřejmě speciální vhlkotěsné (all weather) nebo vodotěsné fotoaparáty a přístroje chráněné voděodolnými pouzdry. Jak tedy postupovat když fotoaparát utopíme ve vodě nebo ho vystavíme v důsledku náhlé změny teploty silnému orosení?
Kontakt s vodou není účel, pro který byly fotoaparáty konstruovány, a tak tato situace většinou nedopadne nejlépe. Výjimkou jsou samozřejmě speciální vhlkotěsné (all weather) nebo vodotěsné fotoaparáty a přístroje chráněné voděodolnými pouzdry. Postříkání vodou zpravidla nemá žádné následky, ale ponoření do vody již přináší značná rizika. Jak tedy postupovat, když fotoaparát utopíme ve vodě nebo ho vystavíme v důsledku náhlé změny teploty silnému orosení?
První pomoc
Okamžitě bychom měli vyjmout z přístroje baterie a paměťovou kartu. Následně povrch přístroje osušit, nejlépe materiálem, který dobře saje. Není vhodné snažit se jej rozšroubovat, čímž ztrácíme šance na případné reklamace (což se na kontakt s vodou zpravidla nevztahuje). Poté je nutné nechat fotoaparát vyschnout, ovšem není příliš dobrý nápad tento proces urychlovat například fénováním nebo uložením na radiátor. Hrozí poškození plastových dílů.
Co s paměťovou kartou?
Pokud nedošlo ke zkratu a v jeho důsledku fyzickému zničení obvodů v kartě, tak lze data zachránit. Kartu je samozřejmě nutné osušit před vložením do čtečky. Musíme si také dávat pozor na to, jakou kartu zachraňujeme. Pokud se jedná například o Compact Flash (CF) kartu, tak je vhodné nechat kartu vyschnout, protože existuje riziko, že se voda dostala skrz konektory do karty. Ostatní paměťové karty jsou zapouzdřeny lépe a riziko je mnohem menší.
Pokud ani po vysušení karta nefunguje, neztrácejme naději. Existují specializované firmy, které mohou s určitou pravděpodobností zachránit alespoň část dat. Viz článek o Obnově ztracených dat 2 https://www.grafika.cz/bazar/bazar---kupuji/stolni-tiskarny/obnova-ztracenych-dat-2--151274cz
Co voda může způsobit?
Nejlepším případem (i když existují lepší věci, které lze s fotoaparátem provozovat) je pád do čisté vody a po vysušení opět fungující fotoaparát. Pokud nedošlo v elektronice fotoaparátu ke zkratu, existuje velká pravděpodobnost, že fotoaparát bude dále fungovat i v dlouhodobém horizontu. Horší je proniknutí mořské vody, která obsahuje silnou koncentraci soli. Po vysušení a zprovoznění fotoaparátu zde hrozí velké riziko poškození dlouhodobým působením mořské soli, která se ke většině materiálů nechová nijak vlídně. Ve většině situací nenarazíme na zcela čistou vodu a do fotoaparátu se tak může dostat prach, pyl apod.
V případě jakékoliv nefunkčnosti přístroje po jeho „utopení“ je nutné zajít do servisu. Doporučujeme toto také udělat, pokud byl fotoaparát vystaven působení mořské vody. Vyčistěním vnitřku můžeme jeho životnost prodloužit. Důležité je, pamatovat na nemilou skutečnost, že toto nelze uplatňovat jako reklamaci nebo záruční servis a veškeré výdaje hradíme sami.
Shrnutí
Zcela nejlepším řešením je však těmto situacím předejít a být při zacházení s fotoaparátem dostatečně obezřetný. V případě deště přístroj adekvátně chránit, pár kapek neublíží, ale silnější působení může mít nepříjemné následky. Pokud jsme s fotoaparátem v blízkosti vody, můžeme použít buď pouzdro nebo být maximálně opatrní. Existují i tzv. „plážové pytlíky“ do kterých fotoaparát můžeme uschovat a pak nás nepřekvapí ani náhlá vlna. Pro vstup do vody je pak nutností podvodní pouzdro, pokud nevlastníme jeden z mála vodotěsných fotoaparátů.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014