Obnova ztracených dat 2. - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Tipy & triky

Obnova ztracených dat 2.

DF 10 rad

18. května 2005, 00.00 | V předchozím díle jsme si naznačili postup a směr, jakým by se měly vydat kroky uživatelů, kteří přišli o data na svých paměťových kartách (potažmo discích). Tento díl se bude věnovat spíše problematice záchrany dat z pohledu externí firmy, která se na tyto věci specializuje.

V předchozím díle jsme si naznačili postup a směr, jakým by se měly vydat kroky uživatelů, kteří přišli o data na svých paměťových kartách (potažmo hard-discích či jiných mediích). Tento díl se bude věnovat problematice záchrany dat z pohledu zkušeností profesionálů, kteří se na tyto věci specializují. O několik zajímavých zkušeností se s námi podělil pan Vladimír Tranta, který provozuje www.totalcomeback.cz a věnuje se záchraně dat již řadu let.

Co se s daty stalo?
Zkušenost takových firem říká, že existuje několik nejběžnějších způsobů, jak o data přijít. Jedním z velmi častých je selhání zápisu zařízení, resp. porucha nebo nesprávné fungování firmwaru fotoaparátu. Pokud nejde vysloveně o chybu HW nebo SW, tak nejčastější příčinou selhání je vybití baterií, nebo působení vnějšího elektromagnetického pole. Nečekaným a přitom poměrně častým příkladem mohou být elektromotory například lanovek, které vytvářejí silné pole, které může ovlivnit zápis na paměťovou kartu. Další, velmi zákeřný, je lidský faktor, který dokáže omylem snímky smazat, nebo přímo zformátovat celou paměťovou kartu. Naštěstí nejsme až zas tak nevzdělaným národem a lidský faktor je méně častou příčinou problémů než technické selhání. Neplechu může také způsobit přenášení karet mezi různými fotoaparáty a zařízeními, nebo formátování karet na PC. Přestože na vše existují příslušné standardy a formáty, řada výrobců vnáší do zápisu na paměťové karty své speciální prvky. Posledním ne příliš častým, ale také nejnebezpečnějším, vlivem je mechanické poškození paměťového média.

Jak takové firmy pracují?
Samozřejmě je nutné mít patřičné know-how, ale nelze se také obejít bez kvalitního technického zázemí v podobě profesionálních čteček karet a jiných HW prostředků, specializovaných programů pro záchranu dat, kde se můžeme setkat také s různými verzemi pro různé paměťové karty. Nové firmwary existují nejen pro digitální fotoaparáty, ale také pro čtečky paměťových karet a samotné karty. V praxi je 80% ztráty dat způsobeno jednorázovým technickým selháním a úspěšnost záchrany dat dosahuje až 90%. V nejlepším případě jsou zachráněna jak data, tak i paměťová karta, v horším případě pouze data. Dobré je také vědět skutečnost, že pokud se jedná o jednorázové selhání karty (po záchraně dat je plně funkční), tak není možné uplatňovat reklamaci této karty.
Důležité je také to, za co si firmy účtují peníze. Existují jak společnosti, které si nechají zaplatit i neúspěšný pokus o záchranu dat, tak i ty, které si naúčtují peníze až po úspěšné záchraně a pokud se nic nepodaří zachránit, tak neplatíme nic. Na tuto skutečnost je dobré se zeptat, abychom poté nebyli nepříjemně rozčarování.

Jak můžeme pomoci?
Nejdůležitější pravidlo je, že bychom se o záchranu neměli pokoušet sami, pokud dané problematice nerozumíme a rozhodně NIC na kartu nezapisovat. Fyzicky přepsaná data se z flash karet prakticky nedají zachránit.
Výhodou může být, pokud si pamatujete počet snímků, které na paměťové kartě byly, nutností je uvést typ fotoaparátu, ve kterém se používala a pro kontrolu také téma fotek. Tyto informace mohou přispět ke zdárnému výsledku.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: