Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy & triky
Obnova ztracených fotografií 1.
DF 10 rad
20. dubna 2005, 00.00 | Omylem smazané, nechtěně zformátované, nebo selháním techniky ztracené snímky nemusí být nenávratně pryč. Za určitých podmínek je velká pravděpodobnost, že své snímky znovu uvidíte. V našem seriálu vás seznámíme se základy záchrany a zálohování vašich digitálních fotografií.
Lidé, kteří ví, jak na záchranu dat, se z drtivé většiny rekrutují ze skupiny uživatelů, kterým z ničeho nic vypovědělo službu nějaké paměťové médium a oni byli nuceni hledat řešení. Není proto také trochu od věci se informacemi předzásobit, ušetříte se od zbytečného stresu, protože porucha přichází podle Murphyho zákonů zcela nečekaně a v době, kdy jsme na ni nejméně připraveni. Hlásí médium, že z něj nelze číst? Je médium prázdné, i když by nemělo být? V krátkém seriálu vás seznámíme s tím, jak reagovat, pokud taková situace nastane a jak se preventivně bránit zálohováním. Jelikož je ale toto téma velmi obsáhlé, budeme se věnovat hlavně tématu záchrany dat v digitální fotografii.
Kdy ke ztrátě může dojít?
Způsobů jak přijít o data je velmi mnoho, ale abychom nevyděsili méně zkušené uživatele, tak musíme říci, že to není nijak častý jev (v případě náhodné ztráty). Rozhodně ale existuje a je dobré o tomto riziku vědět. Jednou z variant je situace, kdy má fotoaparát poruchu a na paměťové kartě natropí neplechu v podobě pokaženého systému souborů (oblast, kde se ukládají informace o umístění dat na médiu) a v horším případě i přepsáním samotných dat. Toto se může stát i v případě, kdy v baterii dochází energie a fotoaparát nemá tuto situaci dobře vyřešenou. V takovém případě by se měl sám vypnout, což také všechny dělají, ale bohužel existují i výjimky v řadě méně známých výrobců, kteří nemají dobře ošetřený firmware. U fotoaparátů zavedených výrobců jsme se s tím zatím nikdy nesetkali. V případě lokálních malých výrobců již jednou takováto situace v redakci nastala. Pokud se fotoaparát sám bez jakýchkoliv problémů vypne, není se čeho obávat a maximálně přijdeme o snímek, který právě ukládal. Pokud se však fotoaparát při vybití baterií chová nestandardně (na displeji se zobrazí nesmyslné obrazce a znaky, nelze ho vypnout jinak než vyjmutím baterie), je třeba si dávat pozor.
Pokud ztrátu dat nezaviní sám fotoaparát, je tu další, velmi silný, faktor, který umí zničit cokoliv. A to faktor lidský. Stačí promazávat sekvence snímků a setrvačností se připravíme i o snímek, který se povedl. Rychlé ruce, setrvačnost a rutina také mohou způsobit, že si snadno zformátujete kartu. Zřejmě nejhorší variantou je mechanické poškození paměťové karty.
Je možné obnovit vždy všechny snímky?
Bohužel ne. Vždy záleží na konkrétní příčině poruchy. Je však nutné dodržet velmi důležité pravidlo. Nic nezapisovat na poškozené (smazané, nebo zformátované) médium! Přepsaná data jsou ztracena nenávratně. Pokud jsme o data přišli vinou nechtěného smazání, nebo formátování karty, je pravděpodobnost záchrany velmi vysoká. Menší je v případě, kdy data poškodil fotoaparát, protože zde je riziko přepsání dat. Pravděpodobnost záchrany dat z mechanicky poškozené karty je závislá na míře poškození.
Jak můžeme snímky obnovit
Ve většině případů jsou data ztracena důsledkem poškození systému souborů. Drtivá většina paměťových karet používá systém FAT, který ukládá informace o umístění dat na kartě do speciální tabulky, která má vyhrazené určité místo. Formátování není nic jiného, než promazání této tabulky. Médium se jeví prázdné, ale stará data se přepíšou až těmi novými. Pokud tedy pouze médium zformátujeme, tak program na záchranu dat prohledá celé médium a bude se snažit najít ztracené soubory (můžeme si vybrat typy souborů, které hledáme). Existují však i programy, které formátují média tak, že celé médium zaplní například nulami a stará data pak nelze obnovit. Tuto možnost však v současnosti fotoaparáty nenabízejí, je to možné provést pouze ve specializovaných programech v počítači.
Pokud nejsme ochotni platit za služby specializovaných firem, které se živí záchranou dat, můžeme se o tuto proceduru pokusit sami. Nejdůležitější je v tomto případě volba softwaru, který pro záchranu použijeme. Nabízí se zde široká škála programů, které jsou však ve velké většině dostupné pouze jako testovací verze a je nutné za jejich používání platit. Zkušební verze nám zpravidla umí prohledat médium a sdělit kolik souborů nalezla, v lepším případně si je můžeme uložit částečně znehodnocené vodotisky, nebo je nám poskytnut náhled snímků.
Programů je nepřeberné množství, namátkou vybíráme:
- Recover My Files od GetData Software, http://www.recovermyfiles.com
Umožňuje zobrazit náhledy nalezených snímků i ve zkušební verzi. Verze 3.3 nalezla pouze ručně zformátovaná data. Adresář poškozený fotoaparátem nenalezla. - FileRecoveryTools, http://www.filerecoverytools.com
Zkušební verze zobrazí pouze počet nalezených souborů. Nabízí se zde programy určené speciálně pro několik typů paměťových karet (CF, MS, SD, miniSD, MMC, SM, xD). Program nalezl všechny ztracené soubory (verze 2.5 pro SD). - ObjectRescue Pro, http://www.objectrescue.com
Zkušební verze uloží nalezené snímky s vloženým nápisem "UNREGISTRED COPY!" uprostřed fotografie a webovou adresou produktu v levém horním rohu. Program verze 2.7 nalezl všechny ztracené soubory, uložil i poškozené. - Flash File Recovery od Pantera Soft, http://www.panterasoft.com
Zkušební verze 1.4 nalezla všechny zformátované soubory z adresáře poškozeného fotoaparátem zobrazila pouze kompletní soubory. Umožňuje zobrazit náhled snímku. - VirtualLab Data Recovery od BinaryBiz, http://www.binarybiz.com
- PC Inspector File Recovery, http://www.convar.com
- Handy Recovery 2.0, http://www.softlogica.com
Shrnutí
Smazané, či jinak ztracené snímky nepatří k radostem, které digitální fotografie nabízí. Na rozdíl od osvíceného filmu v klasické fotografii lze v případě nechtěného zformátování, nebo jiné nehody data s určitou pravděpodobností zachránit v původním rozsahu. Je však nutné na takovou paměťovou kartu nic zapisovat. Software, který můžeme k prohledání média použít, si můžeme vybrat z velmi bohaté nabídky, ze které jsme v našem článku uvedli pouze zlomek. Cena takovýchto programů je vzhledem k četnosti užití a konkurenci na trhu vyšší, ovšem výrobci vycházejí z předpokladu, že zákazník je ochoten za záchranu dat zaplatit větší peníze. Cena se pohybuje zpravidla okolo 50$.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014