Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy & triky
Pár užitečných tipů pro fotografování v dešti
29. září 2009, 00.00 | Blíží se podzim, který kromě krásných barev přinese také nemálo deštivých dnů. V našem článku vám přinášíme pár jednoduchých rad, jak fotografování v dešti zvládnout bez úhony.
Fotografování v dešti nebývá mezi většinou fotografů příliš oblíbenou disciplínou. Moderní fotoaparáty jsou totiž uvnitř protkány komplikovanou sítí elektrických obvodů, které se mohou při vniknutí vody dovnitř přístroje snadno zkratovat.
Je sice pravda, že například některé fotoaparáty jsou vybaveny pokročilými ochrannými prvky proti vnikání vody do těla přístroje (např. dražší modely DSLR či tzv. outdoorové kompakty), ale uživatel si většinou nemusí být úplně jistý, zda bude tato ochrana fotoaparátu fungovat i při dlouhodobém pobytu v dešti. Mimo to je třeba v případě digitálních zrcadlovek brát také v úvahu voděvzdornost nasazeného objektivu.
Proto určitě neuškodí držet se pár zásad, které vám obecně mohou pomoci při fotografování v dešti, bez ohledu na to, jak moc je vaše fototechnika voděvzdorná.
Chraňte svůj fotoaparát speciálními pouzdry
Pro preventivní ochranu fotoaparátu, pokud tedy nevlastníte vysloveně vodotěsný fotoaparát (např. Olympus Mju 8000, Canon Powershot D10 apod.), před vniknutím vody do jeho útrob lze použít vícero ochranných prostředků. Jako nejlevnější a zároveň nejprimitivnější ochranný prostředek může posloužit obyčejný igelitový pytlík. Ve dně igelitového pytlíku uděláme otvor zhruba odpovídající průměru objektivu a sáček na fotoaparát a objektiv jednoduše navlékneme. Takové řešení je vhodné použít spíše v nouzi a při jednorázovém použití.
Výrazně spolehlivější mohou být speciální plastové „fotosáčky“ či pláštěnky, které jsou pro tento účel na trhu k dostání. Do těchto ochranných pomůcek (např. od firem AguaTech či Tenba; jejich cena se pohybuje od cca 27 do 136 EUR) je možné celý fotoaparát i s objektivem precizně zabalit, a proto tento způsob ochrany poslouží určitě spolehlivěji než obyčejný igelitový sáček.
Jako další způsob ochrany před kapkami deště může dobře posloužit rozměrný deštník, který lze připevnit na stativ či monopod (případně vám ho může podržet asistent). Někteří výrobci fotopříslušenství nabízí rovněž mini deštníky, které se připevňují na hot-shoe patici DSLR anebo je lze pomocí speciálního držáku nasadit na stativ.
Jako prakticky 100% ochranu proti dešťové vodě lze použít speciální podvodní pouzdra, která jsou určena pro hloubkové potápění. Tato pouzdra se vyrábějí většinou přímo na míru rozměrům vašeho fotoaparátu. Nicméně mnohé fotografy může odradit jejich poměrně vysoká cena, která bývá často v řádů tisíců korun. Proto, pokud tedy plánujete jen občasné focení v dešti, bude lepší se spolehnout na výše uvedené ochranné prostředky.
Objektivy měňte pouze v suchu
Není snad větší gesto zmaru než se v prudkém dešti pokoušet vyměnit u digitální zrcadlovky objektiv. Hrozí totiž, že se vám voda dostane přímo dovnitř fotoaparátu, kde může napáchat nemalou škodu. Doporučujeme proto v dešti objektiv nevyměňovat vůbec, protože ani pod deštníkem není úplně „bezpečno“. Proto se v dešti snažte používat objektiv s univerzálním rozsahem ohnisek a pokud je výměna objektivu nevyhnutelná, tak ji provádějte pouze v suchém prostředí (např. v autě či pod bezpečným přístřeškem).
Za deště nezapomeňte na stativ
Je jasné, že když venku prší, tak v drtivé většině případů slunce nesvítí. Horší světelné podmínky tudíž nutí fotografa používat delší časy. Abyste předešli vzniku rozmazaných snímků, je dobré používat stativ (tripod či alespoň monopod). Stativ vám může také dobře posloužit jako držák deštníku. Pokud nemáte stativ po ruce, tak je dobré alespoň snímat na vyšší citlivost ISO (cca od 200 – 800 ISO, větší hodnoty by vám mohly pokazit snímek jeho zašuměním), která vám umožní zkrátit expoziční čas.
Sluneční clona se může hodit
I když při dešti slunce obvykle nesvítí, tak i přesto sluneční clona nasazená na objektivu nepostrádá svůj smysl. Může totiž dobře posloužit jako ochranný prostředek přední čočky objektivu před dopadem dešťových kapek.
Ručník s sebou
Při delším pobytu v dešti není určitě od věci si s sebou do výbavy přibalit dostatečnou zásobu savého textilu (např. ručník), kterým můžeme mokrou fotovýbavu udržovat průběžně v suchu.
Používat voděvzdorný batoh
Bylo by nerozumné používat nejrůznější ochranné prostředky na fotoaparátu a přitom zapomenout na voděvzdornou ochranu vašeho fotobatohu (či brašny). Je snad zbytečné dodávat, že odkládat po dešti fotoaparát do zcela promočené brašny není úplně ten nejlepší nápad. V současnosti je možné sehnat nemálo fotografických batohů, které v sobě zahrnují i pláštěnku, do níž je možné batoh zabalit (viz např. fotobatoh Kata 3N1-20) a udržet jej tak v suchu.
I fotograf potřebuje být v suchu
Psychice a ani zdraví fotografa jistě neprospěje být v dešti promočený až na kůži. Abyste měli dostatečný klid na tvorbu krásných deštivých fotek, tak je vhodné se obléci do nějakého ponča či pláštěnky. Určitě není rozumné držet v jedné ruce deštník a ve druhé se snažit fotografovat s DSLR s nasazeným teleobjektivem o nemalé váze. Proto dobrá pláštěnka či pončo vám umožní se plně věnovat fotografování a nemuset neustále hlídat, kudy vám zatéká voda pod oblek.
Co za deště fotografovat
Deštivé počasí a všudypřítomná voda nabízí spoustu možností fotografovat nejrůznější odrazy reality na mokrém povrchu či na hladině kaluží. Při fotografování těchto námětů nemusí být marné snímat do černobílého režimu, který může ještě více zdůraznit kompozici a atmosféru snímku (můžete vytvářet například abstraktní fotografie zachycující různé struktury či výřezy odražené reality). Nicméně, pokud se podaří v chmurně deštivém prostředí narazit na nějaké zajímavé barvy, tak je určitě neváhejte zachytit, neboť výrazné barvy vám mohou pomoci vytvořit na snímku zajímavý kontrast.
Dalším vděčným námětem pro tvorbu v deštivém počasí může být fotografování vodních kapek, které jsou uvízlé například v pavučinách či na listech květin. Pro snímání těchto objektů doporučujeme experimentovat s nízkou hloubkou ostrosti (tzn. používat na objektivu nízké clonové číslo), která vám může pomoci docílit zajímavých výsledků se zaostřeným hlavním objektem a rozostřeným pozadím snímku. Makroobjektivem se můžete rovněž například pokoušet zachytit působivý moment dopadu kapky deště na vodní hladinu (pro tento účel používáme rychlý expoziční čas okolo 1/1000 s.).
Deštivé počasí přináší většinou zadumanou atmosféru, kterou můžeme vysledovat také na tvářích kolemjdoucích lidí. Zajímavá fotografie může vzniknout třeba tak, že se v dešti zaměříte na lidi, kteří se snaží útěkem někam schovat či si v dešti zakrývají hlavu některými kuriózními prostředky (například aktovka, kabelka apod.).
Fotografování v dešti ještě neznamená, že i vy sám se jako fotograf musíte nutně nalézat venku, kde prší. Občas není špatný nápad se před deštěm ukrýt do nějaké haly s velkou prosklenou stěnou (například letiště, nádraží či kavárna), přes kterou můžete pohodlně a hlavně v suchu fotografovat lidi moknoucí venku.
Na snímku můžete zachytit linie dopadajících dešťových kapek. Použijeme delší čas (např. expoziční čas okolo 1/20s při použití stativu či stabilizovaného objektivu). Aby „provazy“ dopadajících kapek lépe vynikly, měla by mít fotografovaná scéna tmavší pozadí a boční zdroj osvětlení.
Velmi atraktivním, ale v praxi poměrně vzácně se vyskytujícím úkazem, je moment, kdy prší při současném svitu slunce. Díky tomu je možné fotografovat například duhu, která tento jev často doprovází. V těchto případech je vhodné na fotoaparát nasadit polarizační filtr, kterým můžete zvýraznit barevnost a tonalitu fotografované scény. Polarizační filtr vám také pomůže při fotografování mlhy, při které může expoziční automatika trochu tápat. Proto při snímání mlhy, jenž prostorově na snímku převažuje, doporučujeme použít kladnou kompenzaci expozice v rozsahu 1-2EV, abyste se vyvarovali vzniku podexponovaného snímku.
Závěr:
Doufáme, že náš článek alespoň zasvětil do „dešťové problematiky“ především začínající fotografy a inspiroval je k tomu, aby i za deště neztratili odhodlání pořizovat zajímavé snímky.
Avšak výše uvedený souhrn rad a doporučení pro fotografování v dešti danou problematiku pokrývá jen velmi stručně. Proto budeme rádi, pokud se o své zkušenosti a praktické tipy pro fotografování v dešti podělíte s ostatními čtenáři v diskuzi pod tímto článkem. Přejeme vám na závěr dobré světlo a hezký déšť!
Další zajímavé zdroje:
Fotografovani.cz
Blog.dreamstime.com
Eastmon.com
Digital-photography-school.com (ukázky fotografií)
Flickr.com (ukázky fotografií)
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014