Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Tipy & triky
Photoshop CS5.5: Efektivní odstranění nežádoucího pomocí Content – Aware
adobe_cs5_content_aware_tutorial100px
16. března 2012, 00.00 | Content – Aware, v českém Photoshopu CS5.5 tento nástroj najdete pod názvem Vyplnit podle obsahu, je znám již od verze CS4. V novém Photoshopu CS5 je však lépe propracován a při správném používání ušetří spoustu času při odstraňování nežádoucích objektů. Jak to funguje?
Photoshop sám prozkoumá okolí obrazových bodů kolem daného výběru a pomocí algoritmu ho dopočítá a vyplní. Samozřejmě nás Content – Aware nespasí ve 100 % případů. Stejně jako u nástroje Záplata musíme dávat pozor na to, jestli se nedotýkáme hrany, protože jinak nám místo inteligentní výplně vznikne velký flek. Z toho vyplývá, že se lépe odstraňují objekty, které nezasahují až do okrajů. Tuto funkci nejvíce využívám k odstranění turistů na fotografiích z cest. Ale samozřejmě tak můžeme nechat zmizet takřka cokoli.
K tomu, abychom funkci Content – Aware používali standardním způsobem, musíme umět ovládat:
Pro zkušenější uživatele je to:
V zásadě ale rychlého užití dosáhneme i bez masek. Ten jednodušší postup bude v následujícím textu rozfázován.
Výchozí fotografie:
Na fotografii z řecké Akropole nás ruší hrstka turistů před chrámem. Použitím Content – Aware se jich efektivně zbavíme.
Krok 1. – Výběr objektů
Pomocí nástroje Rychlá selekce (označeného červeným puntíkem) si vybereme první pár turistů. Můžeme také použít nástroj Lasso tool/Laso.V tomto případě jsem zvolila Rychlou selekci k tomu, abych dosáhla přesnějšího výběru v okolí hlav. Rychlou selekci aplikujeme zapnutím nástroje, který je označen v levém horním rohu obrázku, a pak jednoduše klikáme na místo, jež chceme mít označené. Laso je vhodné užít na to, když objekt barevně splývá s pozadím. S tím si Rychlá selekce neumí poradit.
Krok 2. – Zvětšení výběru
Zvětšíme si prostor výběru o cca 10 bodů tak, že najedeme na složku Select/Výběr –> Modify/Změnit –> 10 pixels/10 obrazových bodů. Jak okno vypadá, vidíme v pravém dolním rohu obrázku. Deset bodů nám udělá jemnější okraje a doplněná část nebude působit ostře. Obecně nám zvětšení výběru zjemňuje přechody mezi zaretušovaným místem. Já volila 10 bodů, protože naše oblast na vyplnění je docela složitá. Zvětšením o právě tolik bodů tak vytvoří více prostoru na snadné doretušování. Je ale dobré si odzkoušet, co je pro danou problematiku to nejlepší.
Krok 3. – Vyplnění obsahu
Funkci Content – Aware najdeme ve složce Edit/Editovat –>Fill/Výplň –>Use/ Použít – změníme na Content – Aware/Vyplnit podle obsahu.
Krok 4. – Retuš zbylých nedokonalostí po efektu
Výsledek není stoprocentní, ale korekce nám zaberou pár minut. Vpravo můžeme vidět fotografii po malém zásahu retuše. K tomuto kroku jsem zvolila kombinaci Clone stamp tool/klonovacího razítka a Patch tool/záplaty. Klonovaní razítko bylo nastaveno na velké krytí cca 81 %, tím jsme se zbavili drsných hran. K tomu, abychom vedle sebe neměli tři stejné kameny, nám zase rychle vypomůže záplata, která nám zachovává texturu z místa výběru.
Další nástroj, kde můžeme využít Content – Aware, je nástroj Spot Heeling Brush/Bodový retušovací štětec. V horních volbách nástroje zvolíme možnost Content – Aware. Takto nastavený štětec je vhodný pro retuš škrábanců a prachu na naskenovaných negativech. Nám zde může rychle pomoci třeba k odstranění lana.
Krok 1. – Retuš lana pomocí retušovacího štětce
Máme-li zapnutou funkci Content – Aware, jednoduše zvolíme velikost štětce tak, aby nám pokryla rozměr objektu, kterého se chceme zbavit, a přejedeme ho. V zásadě funguje stejně jako záplata, ale rychleji. U záplaty musíme přesouvat výběr na místo, které tam chceme. Content – Aware s retušovacím štětcem to za nás udělá sám.
A tady je výsledek.
Na konec k porovnání přikládám verzi, kde jsou pomocí Content – Aware vymazáni všichni turisté na fotografii. Na tomto snímku nebylo odstranění turistů nijak náročné. Kdyby před chrámem stála skupinka dvaceti lidí, asi bych se tím nezdržovala. Míru toho, co Content – Aware zvládne, doporučuji vyzkoušet na kousku problematické části. Ta nám ukáže, jestli v našem případě bude fungovat lépe, než jakýkoli jiný retušovací nástroj.
Více najdete na FaceBook.com/KhiriaFischer.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014