Fotografujeme lesklé předměty: difúzní stan - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Základní postupy

Fotografujeme lesklé předměty: difúzní stan

28. listopadu 2005, 00.00 | Difúzní stan je nezbytná pomůcka pro fotografování lesklých předmětů. Máte problém, že se v nich při fotografování vše odráží? Způsobuje zdroj světla příliš velký kontrast nasvícení a snímky jsou přeexponované nebo podexponované? Řešením je právě difúzní stan nebo jeho náhrada.

Difúzní stan je nezbytná pomůcka pro fotografování lesklých předmětů. Máte problém, že se v nich při fotografování vše odráží? Způsobuje zdroj světla příliš velký kontrast nasvícení a snímky jsou přeexponované nebo podexponované? Řešením je právě difúzní stan nebo jeho náhrada.

Difúzní nebo také "světelný" stan pracuje na podobném principu jako studiové softboxy. Z bodového (tvrdého) zdroje světla udělá plošný (měkký) zdroj. Softboxy ale mají stále určitá omezení, co se týče velikostí a tvarů a pro lesklé zakulacené předměty jejich rozptyl nestačí, stále uvidíme jejich přesný odraz. Pokud umístíme fotografovaný předmět do stanu, tak světlo rozptýlíme natolik, že se zdá, jako by byla zdrojem světla celá okolní plocha. Díky tomu nám osvětlení nebude dělat lokální přepaly, ale odraz světla se rozloží na celou plochu předmětu. Tím pádem se v něm ani neodráží okolí. Jediný odraz bude objektiv fotoaparátu, pro který má stan speciální otvor. Problémem může být také viditelná konstrukce stanu (záleží na konkrétním provedení).

Čím stan nasvítit?
Vzhledem k tomu, že stan rozptýlí dopadající světlo, tak jsme ve volbě osvětlení poměrně neomezení. Můžeme jej nasvítit prakticky čímkoliv a nepotřebujeme k tomu ani profesionální vybavení za tisíce. Stačí i silná svítidla z domácích potřeb. Musíme však dbát na správné vyvážení bílé barvy. V určitých případech stačí nasvítit stan i jedním zdrojem světla, který můžeme umístit libovolně v okolí stanu, záleží na našem záměru. Můžeme jej nasvítit seshora, zezadu, ze stran apod. Častější volbou zřejmě bude symetrické nasvícení dvojicí zdrojů.

Jak se stanem fotografovat?
Námi použitý stan má po krajích zašité "pružiny", které jej drží sami, bez nutnosti jakékoliv podpory. Stačí tedy stan vybalit a je ihned připraven k použití, nepotřebujeme žádnou konstrukci na jeho držení. Měkká konstrukce jej dovoluje zabalit do překvapivě malého plochého kruhu, podobně jako odraznou desku. Vnitřek je vybaven pozadím, které tvoří jednotnou plochu zadní a spodní strany. Tím vytváříme dojem nekonečného pozadí a skryjeme tak stín konstrukce. Přední strana je vybavena dvojicí zipů. Jeden zip, po obvodu, slouží pro její "odstranění" a druhý, vertikální, slouží pro vsunutí fotoaparátu. Zip má dva jezdce, takže můžeme objektiv fotoaparátu pohodlně uzavřít.


příklad: bez difúzního stanu


příklad: s difúzním stanem

Shrnutí
Difúzní stan nám umožňuje pohodlně fotografovat lesklé předměty, ve kterých se nám může odrážet okolí, nebo vyžadují rovnoměrné nasvícení. Díky vysokému rozptylu světla velmi změkčuje zdroj světla a neklade tak nároky na kvalitu osvětlení. Jedná se o jednoduchou konstrukci, kterou si s trochou šikovnosti můžeme vyrobit i doma, nebo ji poměrně úspěšně simulovat. S pořízením světel a konstrukcí vlastního stanu se tak můžeme dostat na velmi přijatelné náklady, díky čemuž si tuto techniku může vyzkoušet prakticky každý. Námi používaný stan prodává společnost FOMEI. Verze stanu BIG (105 x 105 x 110 cm) přijde na 5 453 Kč včetně daně a verze MINI (52 x 52 x 55 cm) na 3 998 Kč včetně daně.



Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Praxe  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Základní postupy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: