Fotografujeme portrét: větší foto ateliér - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Základní postupy

Fotografujeme portrét: větší foto ateliér

7. března 2014, 20.10 | V předešlém článku jsme si přiblížili základy produktové fotografie v malém ateliéru. Dnes budeme pokračovat, ovšem s tím rozdílem, že tentokrát se zaměříme na trochu „větší“ disciplínu. Podíváme se jak přistupovat k fotografování portrétu a tedy práci ve větším ateliéru...

 

Profi foto studio (ateliér) se vším potřebným vybavením a fototechnikou, představuje finančně i prostorově relativně náročnou záležitostí. Mnoho z nás toto dnes často řeší metodou „do-it-yourself“, což může fungovat nebo (a to je mnohem častější) také nemusí! Nejen bez potřebného technického vybavení se neobejdete ale hlavně bez know-how. Ať už si tedy chcete pořídit vlastní foto ateliér a nebo se prostě jen chcete připravit na focení v ateliéru pronajatém, přijde vám možná vhod několik praktických rad, tipů a triků...

 

Portrétní ateliér

U požadavku většího ateliéru, typicky k fotografování portrétů či dokonce skupinek, se požadavky zvedají – jak na prostor tak i techniku. Základ je opět fotoaparát (nejlépe DSLR) s možností nastavení manuálních funkcí a hot-shoe paticí pro blesk (dálkové odpalování). Ideálním sklem je portrétní objektiv (85mm) s vysokou světelností (min. f/2.8) a měkkou kresbou. Lze využít alternativně sklo s delším ohniskem (70mm a výše) s lepší světelností (min. F/4 v celém rozsahu).

Nezapomeňte na stativ, ten přijde vhod vždy (když už nic jiného, působí jako dobrý psychologický prvek). Dále potřebujete alespoň jeden externí systémový blesk, ještě lépe zábleskové světlo (Fomei, Profoto atd.) s možností přepínání světelného zdroje (stabilní/pilotní VS zábleskové světlo) a nastavení intenzity záblesku/pilotky. Dálkové odpalování samozřejmostí.

 

Každý snímek potřebuje prostor

Na portréty je třeba mnohem více prostoru, vzhledem k povaze focení počítejte s odstupem od fotografované osoby 2-3m, resp. 5-6m (fotíte-li celou postavu nebo malou skupinku). Je tedy nutná místnost alespon 6-7m (délka) x 3-4 (šířka). Pozadí by u portrétu nemělo rušit, použijte jednolité plochy (v ateliéru běžně papírová „nekonečná“ pozadí v roli), stejnou službu udělá i čisté prostěradlo či látková plachta (bílá, černá, barevná – alespoň 200x120cm). Dále dva stojany (2m+) a jedna středová tyč (na zavěšení pozadí). Hodí se rekvizity: klobouk, deštník, barová stolička, šátek, kytara, knížka, nějaké pěkné nádobí... Mezi důležité vybavení patří odrazné desky - 1 menší (50-60cm v průměru) pro detaily a 1 velká (cca 150-180cm) na celky. Dnes se běžně prodávají odrazné desky 5v1, kde v rámci jedné „odrazky“ získáme zlatý, stříbrný, černý a bílý povrch (+ transparentní, funguje jako difuzor).

 

Přístupy k fotografování portrétu

V podstatě máme dvě základní možnosti, jak přístupovat ke svícení: a) využijeme přirozené světlo nebo b) světla záblesková! V prvním případě dosáhneme zcela přirozených výsledků, příjemného světelného a tónového podání, většinou rozptýleného světla s měkkou kresbou a celkově decentního a harmonického vyznění snímků s působivě malou hloubkou ostrosti (dle objektivu). Nejsou třeba blesky ani nákladné ateliérové vybavení. Mnoho fotografů se na tento typ fotografování specializuje. Ovšem nutná je dobře prosvětlená místnost a světelný objektiv (nu a ta „správná“ denní doba).

Svícení zábleskovými světly je v podstatě opakem. Snímky budou barevné, kontrastní, perfektně ostré s velkou HO (budeme-li chtít). Ovšem je to také náročnější na vybavení. Neobejdeme se bez externího systémového blesku (min 2ks) či zábleskových světel, 2 ks softboxů + reflektorů (standardní kulatý, komínek-vlasové světlo). Dále potřebujeme dálkové odpalování (PocketWizzard, Phottis, Fomei, Profoto) a odrazné desky. Ovšem máme do jisté míry větší tvůrčí volnost (práce s HO, světlem, barvou, kontrastem ap.) a můžeme hezky „modelovat světlem“.

 

Závěrem

Zásadním problémem bývá prostor. Pro portétní fotografii je důležitá i výška místnosti – zábleskové systémy potřebují více než oněch standardních 2,5m (tím spíše, chcete-li posuvný stropní systém). Technika jako taková je „pouze“ otázkou peněz. Profesionální, plně vybavený značkový ateliér (vč. zmíněného stropního systému) dnes již lze pořídit za 100-200 tisíc. Skromněji – leč kvalitně vybavený aleliér vás - s notnou dávkou kreativity a šikovnosti - přijde na 1 / 4 předešlé ceny. Správné nastavení fotoaparátu, světel a v neposlední řadě zodpovědný přístup k problematice svícení, je další oříšek. Ale tomu se budeme věnovat v některém z dalších článků.

 

 

Tématické zařazení:

 » Praxe  » Základní postupy  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Vzdělání  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: