Jak se rodí objektivy Carl Zeiss - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky

Jak se rodí objektivy Carl Zeiss

26. ledna 2005, 00.00 | Měli jsme možnost navštívit továrnu Carl Zeiss v Oberkochenu, kde se montují objektivy zejména pro středoformátové fotoaparáty a videokamery a přinášíme vám z našeho výletu několik poznatků o společnosti Carl Zeiss.

Díky společnosti Sony jsme měli možnost podívat se do německé továrny společnosti Carl Zeiss. Není náhoda, že exkurze směřovala zrovna k tomuto světově známému výrobci optiky, protože v posledních letech dodává objektivy pro některé digitální fotoaparáty Sony. Co jsme si tedy z továrny v Oberkochenu odnesli? Kromě kalendáře s makrofotografiemi a jedné čočky (ještě několik návštěv a sestavíme si vlastní Carl Zeiss objektiv) také několik poznatků a nových zkušeností, o které se s vámi nyní podělíme.


první objektiv vyrobený společností Carl Zeiss

Historie Carl Zeiss
V roce 1846 si založil Carl Zeiss společnost pro opravu a výrobu drobné mechaniky a optiky ve městě Jena. Jednalo se o práce na vědeckých přístrojích pro místní univerzitu apod. Záhy v roce 1847 se začal věnovat i výrobě mikroskopů, kterými se začal v roce 1866 zabývat jeho nový společník Ernst Abbe. Do té doby se mikroskopy vyráběly víceméně metodou pokus omyl a výsledek se dosahoval postupným zkoušením různých čoček. V roce 1872 Ernst Abbe definoval postup pro výrobu mikroskopů, což mělo celosvětový dopad. Pro historii společnosti velmi významný krok podnikl Abbe v roce 1889, kdy založil nadaci Carl Zeiss Stiftung a v roce 1891 dosáhl toho, že nadace byla jediným vlastníkem společnosti, čímž byla (a stále je) firma ochráněna před koupením jinou společností. Dr. Paul Rudolph začal v roce 1896 vyvíjet první fotografický objektiv.

Ernst Abbe, Carl Zeiss a Otto Schott

Díky druhé světové válce byla továrna v Jeně částečně zničena. Těsně před odevzdáním území Rusům, bylo z továrny americkými vojsky odvedeno 126 vědců a členů managementu do jejich okupační zóny. Roku 1946 byla založena společnost Optische Werke Oberkochen, kde bylo navázáno na práci nadace, čímž vznikla západoněmecká část. Zbytky továren v Jeně byly zestátněny pod názvy VEB Carl Zeiss JENA a VEB Jenaer Glaswerk. Oficiálním domovem nadace Carl Zeiss Stiftung se stalo západní německo. Obě továrny, východní i západní, se staly špičkami ve svých oborech v oblasti optiky. V roce 1990 se po politických změnách obě společnosti pod záštitou Carl Zeiss Stiftung opět sjednotily.


objektiv pro armádní účely, ohnisko 400mm, světelnost f/1.5

V následujících letech Carl Zeiss otevřel dvě továrny v Maďarsku, formou joint-venture spolupracoval i v Bělorusku a poté otevřel několik poboček po východní evropě. V roce 1995 Carl Zeiss Oberkochen získal akcie Carl Zeiss Jena GmbH držené společností Jenoptik GmbH a stal se tak opět jediným vlastníkem.
Nyní dosahuje společnost Carl Zeiss AG tržeb okolo 2 miliard Euro ročně, zaměstnává cca 14.000 lidí, z čehož je cca 1200 vědeckých pracovníků. Do vývoje a výzkumu ročně investuje 190 miliónů Euro. Společnost je plně vlastněna nadací Carl Zeiss Stiftung, což neumožňuje obchodovat s jejími akciemi na burze. Nadace nemá žádného soukromého, či státního vlastníka a není financována žádným externím zdrojem. Nadace také vlastní sklárnu Schott Glas AG v Mohuči (Mainz).

Výroba
Společnost se věnuje výrobě měřících průmyslových systémů (měřící zařízení, software, servis), spotřební optice (brýle, oční péče, dalekohledy), zdravotnických zařízení (diagnostické a terapeutické systémy oční péče, zobrazovací systémy pro chirurgii), mikroskopů, digitálních projekcí pro planetária, objektivů (pro fotoaparáty, videokamery a armádní zařízení).


ruční kalibrace objektivu

Pro nás nejzajímavější je výroba výměnných objektivů, ovšem na majitele DSLR zrcadlovek se zatím příliš neorientuje a dává přednost zejména středoformátovým fotoaparátům. Pro kinofilmové přístroje vyrábí objektivy zejména pro Contax, kde je možné zakoupit adaptér pro bajonet Canon. Tímto způsobem je možné namontovat objektiv Carl Zeiss na DSLR. Při otázce zda-li se počítá i s adaptérem pro Nikon zazněla odpověď, že je to v budoucnu pravděpodobné. Inu uvidíme. Za vynikající kvalitu je však nutné zaplatit a proto nejsou objektivy Carl Zeiss pro každého.


kompletace objektivů

Pro výrobu objektivů se zde používá přes 100 druhů směsí skla, které se nejdříve opracuje a poté leští. Leštění pomocí přístrojů a nástavců s diamantovým prachem trvá cca 10 minut. Ve výjimečných případech je nutné leštit ručně, což zabere až desítky hodin. Objektivy jsou montovány většinou manuálně a stejně tak i kontrolovány pomocí měření MTF (Modulation Transfer Function). Odchylky vyrobených produktů jsou v Carl Zeiss nastaveny velmi přísně a tak lze očekávat stejnou kvalitu u dvou stejných objektivů (což u některých výrobců není samozřejmostí). Okraje čoček se natírají speciálními černými barvami, které zabraňují vnitřním odrazům. Pro tyto účely používá Carl Zeiss 6 druhů barev, přičemž konkurence údajně používá zpravidla 1-2 barvy.


měření MTF

Zajímavosti
V roce 1886 vynalezl Ernst Abbe apochromatické čočky, rok 1935 se váže k vývoji tzv. "reflex coating", což je technologie snižující ztrátu světla odrazem a roku 1936 továrna začala produkovat asférické čočky, což jsou velmi důležité prvky, které obsahují takřka všechny současné objektivy. Traduje se, že Američané chtěli továrnu získat právě kvůli výrobě asférických čoček.


objektivy Digi Prime pro videokamery, jeden v hodnotě cca 20.000 Euro

V roce 1929 společnost Carl Zeiss vyvinula ultrasvětelný objektiv Biotar f/0.85, na což bylo navázáno roku 1966 objektivem 50mm f/0.7, který byl určen pro fotografování tmavé části Měsíce. Je také důležité zmínit, že objektivy Carl Zeiss se spolu s těly Hasselblad používaly při výsadku lidí na měsíci.


objektiv Carl Zeiss a tělo Hasselblad použité při výsadku na Měsíci

Začátek spolupráce se Sony se datuje k roku 1995, kdy se společnosti dohodly na dodávání objektivů Carl Zeiss do fotoaparátů Sony. Vzhledem k obrovské produkci Sony a zachování ceny se samozřejmě nemontují objektivy ručně v Německu. Carl Zeiss zajišťuje vývoj objektivů, které jsou poté vyrobeny u partnerských firem v Asii. Stejnou cestou se vydaly i ostatní společnosti, například Panasonic kooperuje stejným způsobem se společností Leica a Kodak se Schneider-Kreuznach.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Reportáže  

 » Novinky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: