Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Novinky - fotoaparáty
Canon EOS M – kompaktní systém s výměnnými objektivy
23. července 2012, 23.55 | Canon představil svou první bezzrcadlovku. Rozšířil elektrooptický systém EOS o novou kompaktní řadu EOS M. Spolu s prvním fotoaparátem představil i první výměnné objektivy, kompaktní blesk a také adaptér, umožňující k fotoaparátu plnohodnotně připojit objektivy s přípojnými systémy a bajonety EF a EF-S. První přístroj EOS M je koncipován s důrazem na kompaktnost a trendovou stylovost včetně možnosti výběru ze čtyř barevných verzí, černé, bílé, stříbřité a červené.
Podle předpokladu dal Canon jasně najevo, že digitální zrcadlovky a systém EOS jsou a nadále budou jeho prioritou a kompaktní bezzrcadlový modulární systém slouží k doplnění a rozšíření nabídky do oblasti, která má svůj nesporný potenciál. První model EOS M představuje opravdu velice kompaktní, malý, lehký a snadno použitelný fotoaparát, který ovšem poskytuje kvalitu obrazu i řadu možností a flexibilitu obdobnou jako digitální zrcadlovky. Tělo je vyrobeno z nerezové oceli, hořčíkové slitiny a polykarbonátové pryskyřice se skelným vláknem, má rozměry přibližně a zaokrouhleně 11 × 7 × 3 cm a váží přibližně 298 g včetně baterie a paměťové karty.
Design využívá i některé prvky kompaktních fotoaparátů řady PowerShot G a digitálních zrcadlovek EOS. Technické parametry jsou obdobné jako u nejnovější amatérské zrcadlovky EOS 650D, ovšem v ještě kompaktnějším provedení. Přístroj tudíž nemá hledáček a není pro něj připraven ani externí. A displej, a to velice kvalitní a dotykový, je do zadní stěny vsazen napevno – není na výklopném, natož pak na výklopném a otočném panelu.
Písmeno M v označení EOS M oficiálně znamená Mini nebo Mobility, i když je samozřejmě můžeme brát i jako vyjádření mirrorless, neboť i toto odpovídá skutečnosti: fotoaparát není zrcadlovka, jedná se o bezzrcadlový modulární foto-videosystém, který zahrnuje nejen výměnné objektivy, ale také externí blesky a další příslušenství. A díky blízké příbuznosti k základnímu systému EOS je možno využívat bohatou nabídku příslušenství, která už je k dispozici.
Současně s prvním kompaktem EOS M představil Canon první dva objektivy systému EF-M, a to základní setový zoom 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS STM a poměrně tenký objektiv s pevným ohniskem 22 mm 1:2,0 STM. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát platí koeficient 1,6×. Představen byl také adaptér EF-EOS M, který umožňuje připojit a plnohodnotně používat objektivy s přípojnými systémy a bajonety EF a EF-S. Adaptér by měl být v prodeji za doporučených 3000 Kč, proto lze předpokládat, že pro řadu potenciálních uživatelů bude možnost kombinovat základní systém EOS a nový kompaktní EOS M velmi zajímavá.
Tím se dostáváme k otázce, pro koho je nový Canon EOS M určen. Už v úvodu jsme si naznačili, že je do velké míry „trendy“ designovou záležitostí a je tudíž atraktivní pro všechny, kteří s nadšením přijímají nejnovější přístroje této a podobné koncepce. Samozřejmě je určen také pro ty uživatele běžných kompaktních fotoaparátů, zejména „kapesních“ či „ultrakompaktních“, kteří chtějí fotoaparát vyšší kategorie a se širšími možnostmi využití, ale přejí si, aby i když umožňuje vyměňovat podle potřeby objektivy a používat externí blesky či jiné příslušenství, byl stále velmi kompaktní, lehký a malý. A jak už jsme také naznačili, výborně poslouží i jako alternativní nebo záložní tělo pro uživatele zrcadlovek EOS.
Snímač a procesor, fotografie a video
Fotoaparát je vybaven obrazovým snímačem CMOS formátu APS-C s rozměry 22,2 × 14,9 mm a efektivním rozlišením přibližně 18 milionů pixelů. Základní poměr stran obrazu 3:2 může uživatel změnit na 4:3, 16:9 nebo 1:1, které jsou samozřejmě také zobrazeny na displeji pro snadnější nastavení a kontrolu záběru. Při fotografování do formátu JPEG se obrázek rovnou uloží se zvoleným poměrem stran, při použití souborů RAW se zvolený poměr stran projeví až při použití programu DPP.
Pro čištění snímače je použit integrovaný čisticí systém EOS. Nová architektura snímače přináší vysokou kvalitu obrazu při jakékoli hodnotě citlivosti ISO a následná 14bitová AD konverze poskytuje jemnější tonální gradaci. Elektronický obvod využívá procesor DIGIC 5. Ten se podílí na zpracování obrazových dat, ale také na celkově výborných provozních časech včetně minimálního zpoždění závěrky po stisku spoušti a podporuje i nové funkce, kupříkladu HDR Backlight Control. Souvislé snímání má rychlost až 4,3 snímku za sekundu, která platí pro řadu přibližně 17 snímků typu JPEG, nebo 6 souborů RAW. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je od 100 do 12 800 s možností rozšíření až na 25 600.
Snímky formátu JPEG mohou mít buď jemnou, nebo normální kvalitu, soubory RAW jsou 14bitové, Canon original RAW 2. verze. Možné je i simultánní ukládání souborů RAW + JPEG. Stereofonní videozáznam MOV (H.264; zvuk: lineární PCM, úroveň nahrávání lze ručně nastavit) má maximum Full HD: 1920 × 1080 px (29,97; 25; 23,976 obr./s), nastavit lze i HD/1280 × 720 px (59,94; 50 obr./s) a VGA/640 × 480 px (30; 25 obr./s). Fotografie a videosoubory lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC (UHS-I). Fotoaparát je také kompatibilní s kartami Eye-Fi, které umožňují bezdrátově přenášet data s využitím technologie Wi-Fi.
Zaostřování
Canon EOS M má hybridní systém autofokusu, který podporuje mimořádně rychlé a přesné automatické ostření a umožňuje spolehlivé fotografování v různých situacích i natáčení videoklipů. Hybridní CMOS AF systém pracuje na principu fázové detekce s využitím čidel obrazového snímače a celkem má 31 AF bodů. Na výběr jsou dva základní režimy automatického zaostřování, a to jednosnímkové a inteligentní průběžné, výběr bodu AF může uživatel realizovat ručně, anebo ho svěřit automatice s tím, že má k dispozici také funkce detekce obličeje, sledování objektu – Tracking AF, FlexiZone-Multi a FlexiZone-Single. Zobrazení vybraného bodu AF je na displeji indikováno. Nechybí zámek autofokusu a pomocný reflektor autofokusu – svítivá LED. Samozřejmě je možné i manuální ostření s výběrem v menu, a to čistě ruční (MF), nebo AF+MF – ruční zaostřování při jednosnímkovém automatickém zaostřování.
Měření a režimy expozice a další funkce
Systém měření expozice také využívá obrazový snímač a uživatel má na výběr, stejně jako v případě zrcadlovky EOS 650D, čtyři režimy měření: poměrové, částečné ve středu, bodové a celoplošné se zdůrazněným středem. K dispozici je funkce zámku expozice AE Lock, kompenzace expozice v rozsahu ± 3 EV v krocích po 1/3 a 1/2 EV s možností kombinace s funkcí AEB, přičemž funkce automatické řady snímků AE Bracketing umožňuje pořídit 3 snímky s různou expozicí v rozsahu ± 2 EV v krocích po 1/2 a 1/3 EV.
Pro vyvážení bílé barvy lze kromě automatického pomocí obrazového snímače použít 6 přednastavených režimů (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovkové osvětlení, Bílé zářivkové osvětlení, Blesk) s možností kompenzace vyvážení v rozsahu á ± 9 kroků ve směrech azurová/jantarová a purpurová/zelená. Uživatel také může vyvážení provést ručně a zaregistrovat si jedno nastavení v paměti a k dispozici je také Autobracketing WB – posouvání vyvážení bílé.
Pro fotografování je připraveno několik různých režimů: Automatická inteligentní scéna, Kreativní automatika, Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét, Noční scéna bez stativu, zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem, pružná programová automatická expozice, program s prioritou času expozice, program s prioritou clonového čísla a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice.
Fotoaparát má závěrku s elektronicky řízenou první lamelou a mechanicky řízenou druhou lamelou. Rozsah časů expozice je 1/4000—30 s, nechybí ani režim dlouhé expozice (Bulb). Pro videoklipy lze použít režim automatické, nebo ruční expozice. Typicky označené tlačítko pro zahájení a ukončení snímání videa je umístěno na zadní stěně vpravo nahoře. Přístroj také disponuje standardní nabídkou obrazových stylů: Automatický, Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Černobílý plus tři pozice pro styly definované uživatelem.
Snímky lze upravovat i pomocí kreativních filtrů, jako je efekt levného fotoaparátu, černobílý zrnitý film nebo efekt napodobující zkreslení pomocí objektivu typu rybího oka. Filtry je možno nastavit před fotografováním, výsledek lze prohlédnout v živém náhledu, tedy vyzkoušet si různé efekty a rozhodnout se, jaký je nejvhodnější. A k dispozici je také režim Videomomentka, který umožňuje vytvořit krátká živá videa. Z dalších funkcí lze jmenovat zpracování snímku s prioritou jasných tónů, automatickou optimalizaci jasu, potlačení šumu u dlouhé expozice a při nastavení vysoké citlivosti ISO, novou redukci šumu Multi Shot, která využívá čtyři snímky pro vytvoření jednoho ostrého a detailního snímku, automatickou korekci periferního osvětlení objektivu, funkci Základní+ (expozice podle volby okolí, expozice podle osvětlení nebo typu scény) a fotoaparát má celkem 7 uživatelských funkcí, které nabízejí 19 nastavení.
Displej
Fotoaparát má barevný dotykový displej typu Clear View LCD II s úhlopříčkou 7,7 cm (3 palce) a s rozlišením přibližně 1 040 000 obrazových bodů. Má pokrytí obrazu přibližně 100 %, pozorovací úhel (vodorovně i svisle) přibližně 170 ° a umožňuje nastavení jasu v rozsahu sedmi úrovní. Jeho pevná konstrukce bez vrstvy vzduchu mezi samotným LCD a tvrzeným ochranným sklem snižuje odlesky a displej má také speciální ochrannou vrstvu proti otiskům a šmouhám.
Využívá kapacitní technologii pro intuitivní a přirozené ovládání dotykem prstů, podporuje multidotyková gesta bříšky prstů. Nové dotykové rozhraní umožňuje dotykem vybírat body AF, sledovat obličeje a objekty a jemně ladit nastavení obrazu prostřednictvím obrazovky Quick Control. Dotykové ovládání je možno také zcela vypnout a ovládat přístroj konvenčními ovladači, tlačítky a otočným kroužkem na zadní stěně. Ovládacích prvků má ovšem přístroj minimum, nemá ani otočný volič režimů expozice, pro většinu voleb je tudíž třeba používat také uživatelské a rychlé menu. Displej také zobrazuje různé typy živého náhledu, umožňuje zobrazit histogram a pomocné mřížky, přičemž jedna jeho plochu rozdělí na 9 a druhá na 24 částí.
Elektronický blesk
Fotoaparát EOS M nemá zabudovaný blesk, avšak má aktivní sáňky pro externí blesky a další příslušenství a bude standardně dodáván s novým kompaktním a lehkým bleskem Speedlite 90EX. Jeho směrné číslo je 9 (m/100 ISO) a podporuje použití širokoúhlých objektivů. Lze ho použít jako hlavní blesk při bezdrátovém ovládání sestavy několika dalších blesků, což ocení hlavně pokročilí uživatelé při vytváření kreativních světelných efektů.
Fotoaparát je kompatibilní s externími blesky Speedlite EX s řízením E-TTL II. Synchronizační rychlost je 1/200 s, kompenzace zábleskové expozice má rozsah ± 2 EV, k dispozici je i bracketing expozice s bleskem, expoziční zámek blesku a synchronizace na druhou lamelu. Ovládání externího blesku je realizováno prostřednictvím menu ve fotoaparátu.
Připojení, napájení, příslušenství
Jako zdroj energie slouží dobíjecí lithium-iontová baterie LP-E12, která má výdrž pro pořízení přibližně 230 snímků (při teplotě 23 °C. Přístroj disponuje indikátorem stavu baterie se čtyřmi úrovněmi. Uživatel si může dokoupit sadu napájecího adaptéru ACK-E12 a jako zdroj energie využít elektrickou síť.
Pro připojení k počítači nebo kompatibilní fotografické tiskárně (PictBridge) je přístroj vybaven konektorem ISB 2.0 Hi-Speed, který je integrovaný s AV výstupem (PAL/NTSC) a dále má minikonektor HDMI kompatibilní s HDMI-CEC a konektor – 3,5mm stereo mini-jack pro externí mikrofon.
Dokoupit je možno různé příslušenství, zejména už výše zmíněný adaptér EF-EOS M, který umožňuje připojit objektivy řad EF a EF-S. Dále to jsou externí zábleskové jednotky Canon Speedlite jako 270EX II, 320EX, 430EX II, 550EX, 580EX II, 600EX nebo 600EX-RT, kruhový makroblesk MR-14EX, dvojitý makroblesk MT-24EX, ale také vysílače Speedlite ST-E2 a ST-E3-RT, dále GPS jednotku GP-E2 nebo dálkový ovladač RC-6 a případně také pouzdro EH23-CJ.
Dostupnost a doporučená prodejní cena
Součástí prodejního balení bude kompaktní externí blesk Speedlite 90EX a sada programů: ImageBrowser EX pro prohlížení snímků a tisk, Digital Photo Professional pro zpracování snímků včetně souborů RAW a dále Picture Style Editor, PhotoStitch a EOS Utility i s Remote Capture. Canon EOS M má být v prodeji od října letošního roku. Kit těla s objektivem EF-M 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS STM a externím bleskem Speedlite 90EX má mít doporučenou prodejní cenu 21 500 Kč.
_______________________________________________________________________________________
Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z kompaktního systémového fotoaparátu Canon EOS M?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014