Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Novinky - fotoaparáty
CeBIT 2004: Konica Minolta G600 - Další šestimegový kompakt
Konica Minolta DiMAGE G600
26. března 2004, 00.00 | Při příležitosti letošního CeBITu jsme viděli několik digitálních kompaktů s rozlišením 6 miliónů bodů. S takovým fotoaparátem přichází i společnost Konica Minolta. Jedná se o dalšího zástupce řady DiMAGE, nyní s označením G600…
DiMAGE G600 je první kompaktní fotoaparát s výsuvným objektivem, představený pod novým logem koncernu společností Konica Minolta. Jaké změny přináší oproti modelu G500, jenž byl uveden v létě loňského roku?
Konstrukce
Elegantní celokovové tělo fotoaparátu vážícího necelých 200 g má rozměry 94x56x30 mm. Výsuvný objektiv umístěný mírně mimo střed těla je chráněn posuvnou krytkou, jejímž odsunutím se celý přístroj zapíná. Specialitou této řady fotoaparátů je efektní prvek pod objektivem, tvořený svítivými diodami. Ty indikují stav přístroje, například okamžik namáčknutí spouště. Nad objektivem je umístěn interní blesk. Na horní straně fotoaparátu je pouze spoušť a mikrofonní otvor. Akumulátor a paměťové karty se vkládají zespodu přístroje, zcela na kraji jeho spodní strany je situován stativový závit.
Na zadní straně přístroje se v pravé části ovládá tlačítky optický zoom, uprostřed nahoře vidíme průzor optického hledáčku s indikačními LED, vlevo od něj pak další ovládací tlačítka. Vedle LCD monitoru s rozlišením 117 000 bodů a úhlopříčkou 3,8 cm je umístěno tlačítko vyvolávající menu a současně sloužící pro potvrzení nastaveného parametru. K tomuto nastavování slouží univerzální čtyřsměrné tlačítko v oválném provedení.
Základní specifikace
Konica Minolta DiMAGE G600 přichází s novým CCD čipem s efektivním rozlišením 6,0 miliónů bodů, při zachování svého rozměru - 1/1,76". Snímky o maximálním rozlišení 2816x2112 lze exponovat s citlivostí od 50 do 400 ISO. Ukládají se ve formátu JPEG s podporou hlavičky EXIF 2.2.
Výsuvný GT HEXANON objektiv složený ze sedmi členů uspořádaných v šesti skupinách nabízí přepočtený ohniskový rozsah 39 - 117 mm při světelnosti 2,8 - 4,9. Tato optická soustava je schopna za pomoci videoautofokusu zaostřit v makro režimu od 6 cm.
Kombinovaná mechanicko-elektronická závěrka pracuje s časy od 15 s do 1/2000 s. Přístroj kromě expoziční automatiky (měřící bodově, plošně či s posíleným středem) nabízí i možnost plnohodnotné ruční volby hodnoty expozice. Poněkud překvapivě je možné provádět její korekci pouze v rozsahu +- 1,5 EV se třetinovými kroky. Pořizované snímky je možno programově upravovat přímo v přístroji - nabízí se pět úrovní nastavení kontrastu, ostrosti, saturace a vyvážení barev, dále je k dispozici i černobílý a sépiový režim.
G600ka dokáže zaznamenat i 30 s audiozáznam, a to jednak jako hlasovou poznámku ke snímku či jako samostatný soubor. Dále pořizuje i ozvučené videosekvence v délce 30 sekund s rozlišením 320x240 obrazových bodů. Její zvláštností je podpora dvou různých formátů paměťových karet - SD/MMC a MemoryStick. Mezi nimi je dokonce možno data kopírovat.
U interní blesku s pěti nastavitelnými režimy je udáván malinko menší dosah, než u předchozího modelu. Pro širokoúhlý záběr je to něco málo přes 3 m, při plném zoomu pak 1,7 m. Současně nastavená citlivost však není uváděna.
Fotoaparát nabízí kromě automatického vyvážení barev i čtyři předdefinované hodnoty. Nově je přidána podpora přímého tisku protokolem PictBridge a také se prodloužila doba provozu na jedno nabití Li-Ion akumulátoru, umožňující pořízení až 160 snímků (měřeno dle standardu CIPA).
Závěr
Vzhledem ke spojení společností Konica Minolta se dalo očekávat příchod nového modelu tohoto typy. Kromě pozměněného loga společnosti přináší G600 uživateli dvacetiprocentní zvýšení rozlišení snímače a rychlejší technologii uvnitř. Ta zajišťuje velice rychlý chod přístroje, jak jsme si sami na výstavě CeBIT vyzkoušeli. Jeho start včetně vysunutí objektivu trval něco málo přes sekundu, což je velice milé zjištění. Dále například podpora přímého tisku či dvou multimediálně uznávaných typů pamětí činí z tohoto jednoduše ovládaného a elegantního kompaktu zajímavý model, určený především méně náročným uživatelům. Pokud navíc nabídne výrobce podobnou cenu jako u předchozí G500, dá se předpokládat její komerční úspěch. V současné době se na trhu objevují akorát dva podobné modely, a to od společnosti Casio a Olympus, o kterých jsme vás již informovali. Uvidíme, jak se jim bude dařit i jak na nás zapůsobí v připravovaných redakčních testech. Přesný okamžik příchodu fotoaparátu DiMAGE G600 na trh zatím neznáme, ale očekáváme jeho tuzemskou premiéru na blížící se Interkameře.