Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Novinky - fotoaparáty
Český Nikon představuje své novinky
Nikon D70
2. dubna 2004, 00.00 | Na včerejší prezentaci představilo české zastoupení společnosti Nikon novinky letošního jara. Jedná se především o digitální zrcadlovku D70. Dále nám pak byl v provozu předveden bezdrátový přenos dat mezi digitální zrcadlovkou D2H pomocí WiFi modulu WT-1. V tomto článku se s vámi podělíme o základní poznatky a informace.
Oficiální potvrzení chystané amatérské digitální zrcadlovky D70 na konci loňského roku naplnilo očekávání příznivců značky Nikon, očekávající nástup modelu, schopného konkurovat úspěšnému Canonu 300D. Podobně jako on, i Nikon D70 si nyní zažívá těžké chvíle uvedení na trh, jelikož poptávka vícenásobně převyšuje nabídku. Pro koho je tento fotoaparát určen a co v kostce nabízí?
Nikon D70
Konstrukce
Digitální zrcadlovka D70 se konstrukcí svého těla velice podobá modelu D100. Uchopíte-li ji však do ruky, poznáte, že je určena pro širší poloamatérský trh. To potvrzuje nejen její plastové tělo s kovovým bajonetem objektivu, ale i jiné uspořádání ovládacích prvků. Oproti D100ce nám však padla o lépe do ruky, i když díky její menší hmotnosti nemáte tak stabilní pocit úchopu. S tím souvisí i otřesy od závěrky během expozice, které nám subjektivně připadaly hlučnější a mechanicky méně jemné. To, že bylo u přístroje zjednodušeno ovládání však neznamená, že by bylo horší či komplikovanější. Troufáme si tvrdit, že je tomu právě naopak.
Nikon D100
Jak je vidět na následujících snímcích, na hlavním kruhovém voliči přibyly kreativní režimy, které "vytlačily" nastavování vyvážení barev, citlivosti a rozlišení snímků na zadní stěnu přístroje. Tyto parametry se tedy u D70 nastavují pomocí tlačítek, což přináší hned dvě výhody. Za prvé nemusíte kvůli každé změně těchto parametrů otáčet kruhovým voličem a navíc jsou tlačítka hned pod hledáčkem, takže nemusíte příliš oddalovat přístroj od oka.
Nikon D70
Nikon D100
Technologie
Fotoaparát dále podporuje DX formát objektivů, u kterých Nikon zřejmě nějaký čas zůstane. Tyto objektivy nejsou plnohodnotně zpětně kompatibilní na stará těla, ale přináší zlepšení kresby pro snímače digitálních zrcadlovek. Oproti starším objektivům mají například napařovánu antireflexní vrstvu i ze zadních stran čoček, čímž se eliminují odlesky od skleněného povrchu snímače. S tím je potřeba počítat, podobně jako s tím, že D70 nepodporuje u starších systémových blesků D-TTL měření. Tyto blesky mohou být provozovány pouze v automatickém či ručním režimu. Nikon Totiž vyvinul kvalitnější technologii řízení záblesku, kterou implementoval do záblesků SB-800 a nového SB-600.
vlevo Nikon D70, vpravo D100
Po technologické stránce přináší D70 jistá omezení a úpravy. S těmi se seznámíme ve velice krátké době v naší podrobné recenzi, ve které vám samozřejmě přineseme ukázkové snímky i podrobnější srovnání s D100. Nyní jmenujme například nemožnost zvýšení citlivosti až na 3200 či připojení battery-packu.
Focení není vše, proto Nikon nabízí i nový způsob přenosu dat
Druhá část prezentace byla zaměřena na demonstraci bezdrátového přenosu dat z digitální zrcadlovky D2H pomocí WiFi přenosu. Nikonu patří v tomto ohledu světové prvenství, které si zaslouží chválu. Pokud se totiž uživatel "prokouše" nastavením síťových parametrů potřebných pro vzájemnou komunikaci mezi fotoaparátem a PC, může vychutnávat svobodu pohybu. Ačkoli není nastavení zcela uživatelsky příjemné (chybí podrobné informace při případném nezdaru v navázání spojení a tudíž uživatel neví, kde má chybu přesně hledat), nabízí Nikon kromě ručního nastavení parametrů v menu přístroje i možnost dávkového zpracování. Na paměťovou kartu je totiž možno uložit soubor s kompletním nastavením, které si fotoaparát dokáže sám načíst a zpracovat.
Celá komunikace je založena na standardu komunikačního protokolu 802.11b, umožňujícího přenos rychlostí až 11 Mbit/s. Této rychlosti je však dosaženo pouze v ideálním případě, kdy není vysílač příliš vzdálen od přijímače a není mezi nimi pokud možno žádná překážka. V takovém případě je možno komunikovat až na vzdálenost 160 m. V interiéru s rušivými prvky se pak vzdálenost zkracuje přibližně na 50 m.
Závěr
Jak jsme si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, Nikon D70 je opravdu zdařilá digitální zrcdlovka, jež může uspokojit nejednoho náruživého fotografa. Svými parametry šlape na paty i poloprofesionální D100, které však v jistých ohledech stále nechává prvenství. Kromě seznámení s novou zrcadlovkou jsme se přesvědčili i o jednoduchosti a rychlosti bezdrátového přenosu dat, se kterým se v dohledné době budeme setkávat v digitální fotografii čím dál častěji.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014