Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Novinky - fotoaparáty
Fujifilm FinePix F710 nabízí nový rozměr
Fujiilm F710 širokoúhlý widescreen SuperCCD SR
26. února 2004, 00.00 | Sotva si fotografická veřejnost oddechla po smršti novinek, uveřejněných na letošní PMA, spatřil světlo světa další digitální fotoaparát. Tentokrát se jedná o následníka modelu F700, na němž je na první pohled nápadný širokoúhlý displej. O čem asi hovoří?
Řada digitálních fotoaparátů společnosti Fujifilm se již poměrně dlouho může pochlubit natáčením videosekvencí v plné kvalitě, tj. v rozlišení 640x480 bodů s rychlostí 30 snímků za sekundu. K tomu navíc s délkou omezenou pouze volnou kapacitou paměťové karty. Těchto parametrů postupně dosahují i ostatní producenti, dokonce, jak jsme viděli na letošní PMA, objevuje se již i rozlišení vyšší. Proto není divu, že Fujifilm jako první přichází s atraktivní nabídkou natáčet video v poměru stran 16:9. K tomu pochopitelně ve svém přístroji zachovává snímač 4. generace nabízející větší dynamický rozsah, jehož technologie je označována jako SuperCCD SR. K čemu vede toto zajímavé spojení?
Konstrukce, design
Digitální fotoaparát F 710 vychází konstrukčně z předchozího modelu F700. Jedná se tedy o robustní kompakt o rozměrech 110x54x29 mm, jeho hmotnost se však mírně zvýšila na 210 g bez akumulátoru a paměťové karty. Tělo a ovládací prvky doznaly řady drobných změn a praktických vylepšení. Nejnápadnější je velký širokoúhlý displej na zadní straně, nabízející rozlišení 173 000 bodů při úhlopříčce 2,1" (5,3 cm). Vzhledem k jeho rozměrům se ostatní prvky na zadní straně přesunuly více ke krajům či na bok (reproduktorový otvor). Nově přibyl rolovací ovládací váleček, posuvný přepínač standardního a širokoúhlého režimu a vyskakovací interní blesk. Multifunkční USB / A-V konektor se přemístil na spodek přístroje, protože navíc umožňuje jeho připojení k základnové kolébce. Celkově lze říci, že fotoaparát působí elegantnějším a profesionálnějším dojmem, za což může vděčit i vydařené povrchové úpravě kovového pláště.
Technologie
Jádrem digitálního kompaktu F710 zůstává SuperCCD SR snímač o velikosti 1/1,7", nabízející efektivní rozlišení 6,2 mil. bodů, nebo spíše lépe 3,1 mil. primárních fotodiod doplněných o stejný počet sekundárních fotodiod, zachycujících informace s větším jasem. Díky speciálnímu rozmístění a tvaru fotodiod umožňuje fotoaparát kvalitnější interpolaci, produkující snímky o maximálním rozlišení 2832x2128 bodů při citlivosti snímače 160 až 800 ISO. Tu je dále možno při pořizování snímků s rozlišením 1 mil. bodů rozšířit až na1600 ISO. Žhavou novinkou je kromě ukládaní fotografií ve standardním poměru stran 4:3 i možnost širokoúhlého režimu, tj. poměru 16:9, který se postupně prosazuje jak u televizorů, tak i některých LCD notebooků. Ač se vlastně jedná o pouhý výřez dat zachycených snímačem, jedná se díky širokoúhlému displeji o velice atraktivní funkci. V tomto režimu má tedy snímek v maximálním rozlišení rozměry 2816x1584 bodů. Také ozvučené videosekvence ve formátu AVI lze kromě standardního rozlišení 640x480 bodů natáčet i v rozlišení 640x360 či 320x184 bodů, při rychlosti 30 sn./s.
Pokud považujete záznam v poměru stran 16:9 za zbytečný, jistě vás zaujme nový Fujinon objektiv, který při zachování kompaktnosti celého přístroje nabízí čtyřnásobný optický zoom v rozsahu přepočtené ohniskové vzdálenosti od 32,5 do 130 mm (ve standardním režimu 4:3) při světelnosti F2,8 - 5,6. V super makro režimu lze zaostřit již od 7,5 cm, v normálním pak od 60 cm. K dispozici je několik způsobů ostření včetně průběžného a manuálního. Za zhoršených světelných podmínek pomáhá autofokusu osvitová LED. Podobně jako v předchozím modelu, i nyní nabízí Fuji pro nižší použitá rozlišení bezeztrátový digitální zoom, pracující na principu výřezu ze snímku pořízeného v maximálním rozlišením.
Nový výklopný blesk pracující v šesti režimech nabízí kromě většího dosahu (až 5,5 m) díky větší vzdálenosti od osy objektivu i lepšího potlačení jevu červených očí.
F710 patří svými P/A/S/M režimy mezi plnohodnotné manuálně nastavitelné fotoaparáty, nabízející velký prostor pro kreativitu. Na druhou stranu začínajícím fotografům je k dispozici řada scénických režimů. Měření expozice probíhá v 64 zónách třemi způsoby (průměrově, s důrazem na střed a bodově), přičemž clonový rozsah je F2,8 až 11. Závěrka pracuje s časy od 3 s do 1/2000 s. Kromě automatického vyvážení barev a volby jedné z šesti přednastavených hodnot je k dispozici i přesné ruční nastavení. Fotoaparát také nabízí dva rychlé režimy sekvenčního focení s periodou 0,2 s při 5 snímcích v sérii (prvních či posledních 5) a jeden pomalý, umožňující záznam 40 snímků s rozlišením 1 mil. bodů rychlostí 1,8 sn./s. Pořízené záběry lze doplnit o hlasové poznámky ve formátu WAV. V režimu prohlížení je u snímků uložených v plném rozlišení k dispozici neuvěřitelný 21násobný digitální zoom.
Pořízené snímky se ukládají ve formátu JPEG s podporou EXIF2.2 či v surovém formátu RAW na xD paměťovou kartu. Fotoaparát podporuje také přímý tisk protokolem PictBridge. O jeho napájení se stará speciální Li-Ion akumulátor. S počítačem je F710 schopna komunikovat po rychlém USB 2.0 rozhraní.
Závěr
Uvedení zcela nové technologie SuperCCD SR snímačů v předchozím modelu F700 se neobešlo bez jistých komplikací. Přístroje se začaly prodávat až s poměrně velkým zpožděním a výsledný dynamický rozsah není až takový, jaký by mohl někdo očekávat na základě materiálů Fujifilmu. Přesto si však tento přístroj získal oblibu a řadu ocenění. Na druhou stranu měla F700 i několik dětských neduhů, které odstraňuje až její nástupkyně F710. Společnost Fujifilm si je dobře vědoma, že pokud chce svoji technologii dále zdokonalovat, musí ji umět i prodat. Což se jí, díky přidání podpory formátu 16:9 a řadě dalších atraktivních vylepšení tohoto modelu, zřejmě podaří. Doufejme tedy společně s ní, že tak získá prostředky na další vývoj, který v budoucnu přinese snímače s dynamickým rozsahem srovnatelným s kinofilmovým materiálem.
Tento velice zajímavý kompakt by se měl začít prodávat v dubnu letošního roku, přičemž jeho cena bude teprve stanovena. F710 však nenahrazuje předchozí F700, oba modely se budou prodávat paralelně.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014