Olympus E-300 digitální zrcadlovka pro každého na vlastní kůži - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Olympus E-300 digitální zrcadlovka pro každého na vlastní kůži

Olympus E-300

29. září 2004, 00.00 | Olympus v rámci veletrhu Photokina 2004 představil svou novou digitální zrcadlovku s výměnnými objektivy postavenou na 4/3 systému. Podle zástupců společnosti jde o produkt určený zejména pro náročné fotoamatéry.

Olympus s otevřením veletrhu Photokina 2004 kromě jiného uvolnil oficiální informace o své druhé digitální zrcadlovce postavené na 4/3 systému. Pod označením E-300 přichází nový DLSR určený pro polo-profesionální a amatérské užití. Tudíž by mělo jít o konkurenci Nikonu D70 a Canonu EOS 300D, se kterými by měl mít i "konkurenční cenu". Dá se tedy předpokládat, že se bude prodávat pod 30.000 Kč vč. DPH vč. základního objektivu. Přesná cena bude záležet na tom, kdy přesně přijde na trh. Měli jsme jako první novináři z ČR možnost zde na Photokině vyzkoušet E-300 v praxi, takže vám nabízíme exkluzivní první dojmy.

Pokud srovnáme starší model E-1 a novější E-300 zjistíme, že kromě rozlišení snímače starší E-1 přeci jen předčí svého novějšího levnějšího bratříčka skoro ve všem. To znamená, že přestože E-300 nabízí vyšší rozlišení 8 mil. bodů, není určena ani jako náhrada E-1čky ani model, který by ji měl předčit. Kdo čekal "něco lepšího" než E-1, ten si bude muset ještě počkat na další model, protože E-300 je opravdu hodně lidová DSLR. Pojďme se ale podívat na E-300 podrobněji.

Konstrukce a design
E-300 má zcela nově konstruované tělo, které toho má s původní E-1čkou jen pramálo společného. Už na první pohled jde o zcela nově konstruovaný model, pro který je charakteristické "vysoké čelo". Vše se odvíjí od zjednodušeného ovládání a změněných rozměrů, které by měly vycházet víc vstříc amatérům a dle Olympusu jsou "kompaktnější". Konstruktéři Olympusu vyvinuli pro E-300 zcela novou konstrukci hledáčku, které používá horizontálně (do strany, místo nahoru) sklopného zrcadla. Tento systém Olympus pojmenoval TTL Optical Porro Finder a umožnil u E-300 použít velký pop-up blesk při zachování velmi malé výšky těla. Na druhou stranu zřejmě stojí za již zmíněným "vysokým čelem" těla, které nelze přehlédnout.
Ve srovnání s E-1 působí tělo na první dotek o něco méně odolným dojmem. Chybí vlhko a prachotěsnost a pro konstrukci těla bylo použito víc plastu, přestože důležité komponenty jsou z hliníkových slitin. Díky tomu váží tělo s rozměry 146,5 x 85 x 64 mm příjemných 580 gramů. Pokud jej srovnáme s konkurencí, tak E-300 působí méně plastově než 300D a o něco méně profesionálně než D70.

Technologie
Fotoaparát je vybaven CCD snímačem odpovídajícím specifikaci 4/3 systému s efektivním rozlišením 8 mil. bodů a plochou 17,3 x 13 mm. Zřejmě cenou za poměrně vysoké rozlišení při poměrně malé ploše snímače je omezená citlivost tohoto CCD. Ve standardním režimu E-300 nabízí rozsah pouze 100 - 400 ISO. V režimu ISO-Boost pak ještě 800 a 1600 ISO za cenu zvýšené hladiny barevného šumu. Podobně jako u E-1 je před snímačem umístěn ultrasonický protiprachový filtr, který je dnes stále unikátním řešením na trhu.

Snímky lze ukládat v JPEGu s podporou EXIF 2.2 či v 8bitovém TIFFu. Kromě toho je k dispozici i 12bitový RAW záznam. Všechny fotografie se ukládají na CF I/II kartu, což je velké překvapení, protože tento fotoaparát nemá firemní xD slot! Pro přenos fotografií do počítače je určen obyčejný USB 1.1 port, prostě "lidovka".

Tělo je osazeno kovovým bajonetem systému 4/3 a podporuje všechny systémové objektivy stejně jako E-1. To znamená, že se může pochlubit velmi lehkými a světelnými tele objektivy a stejně jako E-1 čeká na pořádný širokoúhlý objektiv. Olympus sice na Photokině představil objektiv 7-14 mm F4.0, ale fyzicky není k dispozici zatím ani vzorek a neoficiálně se objeví na trhu až v květnu 2005. Dobrou zprávou je naopak představení objektivu Sigma 18 - 125 mm pro 4/3 systém. Mimochodem nezapomeňme, že u systému 4/3 je nutno pro zorný úhel srovnatelný s kinofilmem používat přepočítávací koeficient 2,0x.



Fotoaparát je vybaven 3 zonálním pasivním TTL systémem automatického zaostřování. Uživatel může volit mezi průběžným, jednorázovým zaostřováním či manuálním ostřením na matnici a fotoaparátu nechybí aktivní přisvícení pro případ zhoršených světelných podmínek. Zvolený zaostřovací prostor je v hledáčku zobrazen červenou tečkou.

Po expoziční stránce E-300 pochopitelně nabízí bohatou škálu funkcí, i když ve srovnání s profesionálními DSLR je cítit, že je přeci jen zaměřena na jiné uživatele. Systém měření expozice je také třízonální s možností volby tří základních postupů měření, s možností shiftování. Nechybí scénické a poloautomatické režimy ani plně manuální režim. Nicméně protože fotoaparát je vybaven pouze jedním rollerem (stejně jako EOS 300D), pro práci s časem a clonou potřebujete i tlačítko kompenzace expozice. Fotoaparátu nechybí ani bracketing. Štěrbinová závěrka pracuje s rozsahem časů od 1/4000 sekundy až po 6 sekund či případně nabízí BULB režim s až 8 min. expozicí.

V sekvenčním režimu fotoaparát dokáže snímat maximálně 2,5 snímku za sekundu při max. 4 do série pokud budete ukládat TIFF či RAW. Naopak velmi luxusní je nastavení balance bílé barvy. Kromě osmi přednastavených hodnot a automatiky lze změřit až 4 uživatelské hodnoty či ručně nastavit teplotu světla v Kelvinech v rozsahu 2000 až 10.000K.

Vestavěný blesk se může pochlubit nejen směrným číslem 11, ale i vysokým zdvihem, který snižuje riziko efektu červených očí. Fotoaparát je vybaven i hot-shoe paticí pro systémové blesky systému 4/3 a co je velmi příjemné, je schopen paralelně používat interní a externí blesk. Mimochodem Olympus představil na Photokině poměrně dostupný blesk FL-36.

Tělu chybí stavový displej, který lze simulovat na LCD displeji s úhlopříčkou 4,6 cm. Tento displej není výklopný, a co je nepříjemné, má rozlišení pouhých 134.000bodů. Zde Olympus na dnešní dobu ušetřil opravdu poměrně dost.

Fotoaparát podporuje protokoly PictBridge i PIM II. Nechybí podpora dálkového ovládání i veškerého dalšího příslušenství systému 4/3. Olympus na Photokině představil další dva nové objektivy a nový blesk, s tím že první objektiv se 4/3 bajonetem představila i Sigma.

O napájení se stará Li-Ion akumulátor.

První pocity
Na Photokině jsou k dispozici pouze předprodukční vzorky fotoaparátu E-300, takže se bohužel musíme takřka zcela zdržet hodnocení kvality záznamu. Dle prvních zkušebních snímků bude z poloprofesionálního pohledu největším problémem šum při vyšších citlivostech a delších časech, ale opět je potřeba zdůraznit, že jsme měli k dispozici pouze předprodukční vzorek.

Tělo E-300ky působí poměrně příjemným dojmem, i když na amatérskou zrcadlovku má poměrně mohutnou horní část těla. Přitom postrádá stavový displej. Ergonomie ovládání je velmi blízká tomu, na co jsme zvyklí z modelů řady Camedia. To znamená, že ve srovnání s E-1čkou je ovládání trochu méně pohotové a chybí drobné elegantnosti. Z pohledu profesionálního užití je navíc ovládání v některých momentech poměrně zdlouhavé. Na druhou stranu uživatelé se zkušeností například s modely řady C-5000/8000 budou velmi dobře vědět, co kde nastavit a kam sáhnout.

Olympus u E-300ky vsází hodně na systém automatického čištění snímače a známou výhodu systému 4/3, kterou jsou poměrně malé a lehké objektivy. Díky malé úhlopříčce snímače jsou objektivy Zuiko digital poměrně malé, lehké a světelné, což může částečně kompenzovat nízkou citlivost snímače.
Celkově E-300 působí víc jako špičkový amatérský fotoaparát než jako levný profesionální nástroj. Olympus v mnoha ohledech u E-300 slevil z toho co nabízí model E-1, kterému tak E-300 rozhodně konkurovat nebude.

Závěr
První kusy modelu E-300 by se v ČR měly objevit těsně před Vánocemi, ale dle všeho plnohodnotný prodej E-300 začne až počátkem příštího roku. Uvidíme, jak agresivní cenu pak Olympus nastaví v boji s modely D70 a EOS 300D. Tento boj nebude lehký ani pro Olympus ani pro zmíněné konkurenty zejména s ohledem na to, jakou pozici má značka Olympus v české amatérské digitální fotografii. Kit E-300 bude obsahovat objektiv ZUIKO DIGITAL 14-45 mm F3,5-5,6, který je mimochodem velmi dobrý. Inu bude to ještě velmi zajímavé.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: