Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Novinky - fotoaparáty
Olympus OM-D, klasika převedená do digitální doby
9. února 2012, 00.00 | Společnost Olympus včera uvolnila informace o novém fotoaparátu s označením OM-D, či chcete-li E-M5. Jak název napovídá, Olympus oprášil tradiční konstrukci řady OM a vybavil ji novou technologií, postavenou na systému micro 4/3. Pokud máte rádi retro a vzpomínáte na staré OM zrcadlovky, možná vás novinka potěší.
Olympus M-1 byl představen v roce 1972. Od té doby si systém 35mm SLR Olympus OM získal řadu příznivců a i u nás je dodnes mnoho fotografů, kteří na něj s povděkem vzpomínají. Dokonce si dovolím tvrdit, že mezi fandy je i řada objektivů tohoto systému, který se přestal prodávat v roce 2002. Od včerejška to už není tak úplně pravda, i když OM-D není tak úplně digitálním OMkem. Jak to tedy je?
Digitální OM systém ano i ne
Olympus u svého nového modelu OM-D (značeného i E-M5) vsadil na tradici, která fungovala posledních čtyřicet let. Když se podíváme na celkový tvar, zvolené materiály, a hlavně na uspořádání základních ovládacích prvků, rodokmen se samozřejmě nezapře. Pokud máte rádi klasiku či retro, Leica je pro vás trochu moc drahá a Fujifilm vám úplně nesedne do ruky, pak Olympus OM je mnohem fotografičtějším návratem ke klasice než PEN.
Pokud však čekáte, že oprášíte optiku z dob dávno minulých a nasadíte jí na digitální OM, pak vás bohužel zklamu. Postavit další digitální systém (což by v případě Olympusu znamenalo již třetí!) je přece jen velké sousto, takže novinka je postavená kolem bajonetu micro 4/3, který teď Olympus používá u všech novinek. Samozřejmě zde zůstává možnost použít adaptér pro OM objektivy do bajonetu micro 4/3 (Olympus MF-2 OM). To kromě jiného znamená, že OM-D není DSLR (nemá zrcátko), ale jde o takzvaný EVIL, elektronickou zrcadlovku, či chcete-li hybridní kompakt s výměnnými objektivy. Podívejme se na digitální část fotoaparátu podrobně.
Nejmodernější elektronika uvnitř
Fotoaparát je vybaven Live MOS (varianta CMOS) snímačem s crop faktorem 2,0× a rozlišením 16,1 MPix. Jedná se tedy o nejjemnější snímač, který kdy Olympus použil ve svých fotoaparátech s micro 4/3 systémem, a rozlišení vzrostlo rovnou o třetinu. Snímač je uložen do optického stabilizátoru, o kterém Olympus tvrdí, že jako první na světě stabilizuje v 5 osách. V praxi to znamená, že v ose X, Y se stabilizuje jak posun, tak rotace, plus je zde rotace v ose Z. Podrobností zatím bylo zveřejněno pomálu, ale v principu jde zřejmě o podobné vylepšení systému stabilizace čipu, jaké používá Pentax. Fotoaparátu samozřejmě nechybí ani tradiční systém čištění čipu SSWF.
Díky použití live MOS snímače nabízí E-M5 stejný systém zaostřování jako poslední PEN. Tedy FAST AF, který při frekvenci 120 sn./s čte informace ze senzoru a umožňuje tak průběžně doostřovat jak při fotografování, tak i při záznamu videa. AF pracuje s 35 zaostřovacími body. Nechybí 3D sledování objektu a všechny návazné technologie.
O zpracování obrazu se stará procesor TruePic IV, díky kterému fotoaparát nabízí maximální citlivost 200 až 25 600 ISO a v sekvenčním režimu dokáže zaznamenávat až 9 snímků za sekundu. Při průběžném doostřování rychlost sekvence klesá na pořád slušných 4,2 sn./s.
Lepší zobrazení fotografií
Olympus si dobře uvědomuje, že největším limitem u fotoaparátů bez optického hledáčku je z pohledu náročných fotografů věrné zobrazení fotografií. Proto na rozdíl od PENů má OM-D vestavěný hledáček. Ten je pochopitelně elektronický, ale nabízí velmi slušné rozlišení 1,4 mil. bodů a je vybaven jednoduchou optikou pro příjemnější pozorování 100% plochy snímku. Zadní displej je výklopný (nikoli otočný) 3“ OLED s rozlišením 610 000 bodů. Displej je navíc dotykový.
Další technické detaily
Fotoaparát ukládá snímky v RAW či JPEGu na SD/SDHC/SDXC karty. K dispozici je jeden slot. Jako rozhraní slouží klasický USB 2.0 a jako video výstup najdeme mini HDMI. Fotoaparát nemá vestavěný blesk, ale podporuje širokou řadu externích blesků počínaje FL-50/FL-50R.
Bohatá nabídka objektivů a příslušenství
Tím, že je fotoaparát postaven na bajonetu micro 4/3, je k dispozici velmi slušná nabídka objektivů nejen od Olympusu. V nedávné době podporu tohoto systému potvrdili i Tamron a Tokina s tím, že již delší dobu nabízí objektivy pro tento bajonet Panasonic, Sigma či Samyang. Olympus spolu s OM-D oznámil, že připravuje M.ZUIKO DIGITAL ED 75 mm 1:1,8 a M.ZUIKO DIGITAL ED 60 mm 1:2,8 Makro. Navíc přihodil nový blesk FL-600R.
Hodnocení
Digitální OM-D je zajímavým doplňkem řady Olympus PEN. Je o něco větší (122 × 89 × 43 mm/425 g) a díky tomu nabízí tradičnější fotografické ovládání, vestavěný elektronický hledáček a kromě jiného i odolnější tělo. To má hořčíkový rám a je utěsněno proti prachu a vlhkosti. Dokonce jako příslušenství jsou nabízeny speciální bateriový grip a redukční kroužek pro 4/3 objektivy, oba také utěsněné proti prachu a vlhkosti, což znamená, že si můžete sestavit fotoaparát velikosti a odolnosti, jaké měl původní DSLR E-systém. Upřímně řečeno, OM-D dle všeho je právě náhradou klasického E-systému, jehož prodej sice Olympus zatím oficiálně neukončil, ale vzhledem k nabídce novinek v posledních dvou letech je více než zřejmé, že jej postupně opouští. Pokud tedy máte nakoupenou často velmi kvalitní a drahou optiku pro 4/3 systém a chybí vám tělo vybavené moderním snímačem, vysokou citlivostí, záznamem videa ve Full HD MPEG4 a s výrazně rychlejším AF systémem, pak může být OM-D s redukcí řešením.
Pokud jste čekali na opravdu digitální OM, na kterém přímo použijete starou optiku, pak vás bohužel zklamu. Taková možnost tady není. Naopak, pokud vás zaujal systém micro 4/3 a chtěli jste fotoaparát aspoň kvality Panasonicu G3, ale s trochu víc odolným a fotograficky lépe vybaveným ovládáním, pak OM-D je přesně ta správná volba.
Oficiální cena pro český trh zatím není stanovena s tím, že by fotoaparát měl přijít na trh na přelomu března a dubna 2012. K dispozici budou i kity s objektivy 14–42/3,5–5,6 a dále 12–50/3,5–6,3.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014