Panasonic Lumix DMC-GF3 s důrazem na maximální kompaktnost - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Panasonic Lumix DMC-GF3 s důrazem na maximální kompaktnost

lumix_gf3_100px

13. června 2011, 06.00 | Když jsem nejnovější fotoaparát Lumix řady GF poprvé uviděl, napadlo mě, že se výrobce nechal inspirovat prvním veršem básně Pokora od Jiřího Wolkera: „Stanu se menším a ještě menším, až budu nejmenším na celém světě.“ Stylový, tenký a snadno použitelný Lumix GF3 je opravdu nejmenší kompakt s možností používat výměnné objektivy v nabídce Panasonic.



Že výrobce u GF3 usiloval o maximální kompaktnost a minimální rozměry v rámci svého modulárního mikrosystému, je zřejmé na první pohled. Rozhodně nemusíte přístroj přeměřovat, stačí, podíváte-li se na jeho tvar s výrazným zaoblením ve středu horní části. Je evidentní, že si toto řešení vyžádal přesně daný a neměnný průměr přípojného systému objektivů mikro 4/3 standardu a konstruktéři této skutečnosti využili k nápaditému designu, který je bezpochyby jedním z hlavních charakteristických znaků nového fotoaparátu. Přístroj je z lehké, ale pevné hliníkové slitiny a i díky tvarované rukojeti na přední pravé straně a opoře palce na zadní stěně se dobře drží.



Nový stylový elegán Lumix GF3 je koncipován jako malý kompaktní fotoaparát, který se v případě použití tenkých objektivů, jako třeba 14mm Lumix G, pohodlně vejde do dámské kabelky a dokonce i do kapsy a uživatel nebo uživatelka ho může mít stále s sebou a připravený k pohotovému použití. Přitom oproti běžným „kapesním kompaktům“ s objektivy napevno zabudovanými nabízí výhodu objektivů výměnných a samozřejmě také 4/3 obrazový snímač CMOS. Na druhou stranu nenabízí aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky ani konektor pro připojení externího elektronického hledáčku, mikrofonu nebo případného dalšího příslušenství, jak to nabízejí předešlé modely v řadě GF.



Stylovým kompaktům odpovídá i řešení a uspořádání ovládacích a kontrolních prvků a koncepce ovládání, která je příjemná, jednoduchá, zahrnuje tlačítko pro okamžitý přechod k pohodlnému automatickému režimu iA, který řídí umělá inteligence, a samostatné tlačítko pro natáčení videoklipů s tím, že velká a kvalitní, napevno zabudovaná LCD obrazovka je dotyková a uživatel si může zvolit, zda využije ovládání přístroje pomocí dotyků, anebo dá přednost klasickým ovladačům. Operativní ovládání dotykem zahrnuje samozřejmě i automatické ostření a expozici, ale také řadu operací při přehrávání snímků a klipů. Pro tradiční ovládání má uživatel k dispozici nový kruhový ovladač připojený k multifunkčnímu voliči. Na intuitivnosti ovládání má svůj podíl i nově navržené uživatelské rozhraní, které používá snadno rozpoznatelné ikony/piktogramy a další prvky.



Lumix GF3 má nejen inovativní stylový design, ale využívá také výkonné technologie a systémy. Základem je obrazový snímač Live MOS 4/3 digitálního standardu s rozměry 17,3 × 13 mm a s efektivním rozlišením 12,1 milionu pixelů, na který navazuje elektronický obvod s procesorem Venus Engine HD VII. Umožňuje pořizovat fotografie a videozáznamy v plném vysokém rozlišení i za nízké hladiny osvětlení.



V případě Full HD filmů nabízí ve formátu AVCHD maximum 1080i (1920 × 1080 obrazových bodů) při snímkové frekvenci 25 obrázků za sekundu a se zvukem Dolby. Uživatel může při natáčení využívat autofokus v režimu stálého ostření (Full-time Auto Focus) a také se sledováním vybraného objektu v pohybu (AF Tracking). Systém automatického zaostřování je celkově rychlý a spolehlivý, koneckonců – výrobce jej charakterizuje označením „Light Speed AF“.



V oblé horní části, ve středu přístroje a v podélné ose objektivu je zabudovaný výklopný elektronický blesk. Mechanismus, který uvádí blesk do pracovní polohy, je nový a mimo jiné umožňuje vyklopení poměrně vysoko nad objektiv, tudíž nehrozí zastínění záblesku i u snímků z poměrně malé předmětové vzdálenosti.



Uživatel může vybírat ze široké nabídky režimů expozice, která zahrnuje i programy s prioritou clony a času a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice, ale také dva automatické režimy řízené umělou inteligencí. Jeden je pohodlný a umožňuje bezstarostné zábavné snímání, druhý, s označením iA Plus, umožňuje tvůrčí uživatelské zásahy: rozostření pozadí s tím, že míru rozostření lze upravit virtuálním jezdcem tak, aby odpovídala našim potřebám, jas, respektive snadno kompenzovat expozici, a barevné podání – můžeme jednoduše nastavit vyvážení bílé od teplého podání (jezdcem směrem k červenému terči) ke chladnému (směrem k modré). Jezdcem samozřejmě můžeme „posunovat“ prstem i dotykovým perem.



Programy řízené umělou inteligencí ale disponují také funkcemi jako detekce pohybu s tím, že podle momentální potřeby upravuje nastavení ekvivalentu citlivosti ISO, aby bylo dosaženo kratšího času expozice, dále inteligentní „set-up“ při samočinné detekci scén, přičemž podle potřeby (snímaného „tématu“) přepne i do režimu snímání na výšku, typicky v případě portrétní fotografie, a při doteku na lidskou tvář na dotykové obrazovce. S tím souvisí samozřejmě i rozpoznání obličejů v záběru s optimalizovanou úpravou zaostření, expozice a kontrastu a Face Recognition v případě rodinných příslušníků, příbuzných, přátel a kamarádů.



Na výběr je také sada tvůrčích digitálních filtrů, jak je dnes již standardem. V případě GF3 se jedná o efekt miniatury, expresivní podání, retro, High Key, sépiově hnědé podání a snímky s vysokou dynamikou. S inteligentním řízením dynamického rozsahu je možno dosáhnout kvalitní reprodukce barevných tónů: barvy jsou přirozenější, protože fotoaparát optimalizuje expozici a zajišťuje výbornou gradaci a bohatou reprodukci barev. Uživatel má také možnost jemněji nastavit kontrast, ostrost a sytost barev, k dispozici je i funkce snižující digitální obrazový šum.



Panasonic Lumix GF3 – základní údaje v kostce:

  • Obrazový snímač: Live MOS 4/3 standardu, rozlišení 12,1 Mpx
  • Obrazový procesor: Venus Engine HD VII
  • Ekvivalent citlivosti: funkce ISO Auto a Inteligentní ISO, rozsah citlivosti od 160 do 6 400 ISO
  • Rychlost autofokusu: cca 0,1–0,18 s (s objektivem Lumix G Vario HD 14–140 mm 1:4–5,8 Aspherical/Mega O.I.S., v rozsahu zaostření od 2 m do nekonečna se zoomem v základní poloze a podle metody měření Panasonic; firmware 1.3 a vyšší)
  • Rychlost souvislého snímání (Burst): 4 obr./s při plném rozlišení obrazu
  • Videosekvence: maximem je AVCHD Full HD/1080i á 25 obr./s; zvuk Dolby Digital Creator
  • LCD obrazovka: dotyková, úhlopříčka 3 palce (7,6 cm), poměr stran 3:2, rozlišení 460 kpx
  • Zabudovaný elektronický blesk: výklopný, směrné číslo 6 (m/ISO 100)
  • Rozhraní: HDMI, digitální konektor USB/AV výstup
  • Rozměry: cca 107,5 × 67 × 32 mm


  • Fotoaparát bude nabízen v pěti barevných verzích: černé, bílé, hnědé, červené a růžové. Doporučené prodejní ceny těla (bude-li samostatně dostupné) a kitů s vybranými objektivy nebyly v době uveřejnění tohoto článku ještě k dispozici.



    Nabízen je stále větší počet výměnných objektivů systému Micro 4/3. Spolu s fotoaparátem Lumix GF3 byl představen nový světelný základní objektiv Leica DG Summilux 25 mm 1:1,4 Aspherical. A v kombinaci s GF3 můžete použít i speciální objektiv Lumix G 3D 12,5 mm 1:12. Ten umožňuje vytvářet fotografie s trojrozměrným efektem bez zkreslení nebo časové prodlevy mezi levým a pravým snímkem a je použitelný i na objekty v pohybu.



    Několik zkušebních snímků

    Panasonic Lumix GF3 jsem měl nakrátko k dispozici v den jeho představení a mohl jsem ho tedy „uživatelsky“ vyzkoušet, a to v kombinaci se dvěma vyměnitelnými objektivy, ultratenkým Panasonic Lumix G 14 mm 1:2,5 Aspherical a novým světelným Leica DG Summilux 25 mm 1:1,4 Aspherical. Následující snímky jsem pořídil v kombinaci se 14mm objektivem. Snímky pořízené s využitím nového 25mm objektivu jsou součástí článku, který tento objektiv představuje. Prosím, berte v úvahu, že fotoaparát byl z předprodukční série a že test a recenzi teprve plánuji.



    Scénický program Krajina. Rychlost závěrky 1/640 s, clonové číslo 6,3 a citlivost 160 ISO.



    Scénický program Krajina. Rychlost závěrky 1/640 s, clonové číslo 6,3 a citlivost 160 ISO.



    Pohodlný automatický program iA řízený umělou inteligencí. Rychlost závěrky 1/60 s, clona 2,5 a citlivost 160 ISO.



    Scénický program Krajina. Rychlost závěrky 1/200 s, clona 3,2 a citlivost 160 ISO.



    V obou případech jsem použil scénický program Krajina. Vlevo: čas 1/500 s, clona 5,6 a citlivost 160 ISO. Vpravo: čas 1/640 s, clona 5,6 a citlivost 160 ISO.



    Použil jsem inteligentní automatiku, která z nabídky scén vybrala Krajinu. Vlevo: čas 1/200 s, clona 3,5 a citlivost 160 ISO. Vpravo: čas 1/400 s, clona 5 a citlivost 160 ISO.



    Nastavil jsem scénický program Sport; údaj v exif metadatech není správný. Vlevo a vpravo čas 1/2 000 s, uprostřed 1/1 600 s. Clona byla vždy 4 a citlivost 160 ISO.



    I tyto snímky jsem pořídil s využitím scénického programu Sport. Vlevo čas 1/2 500 s a clonové číslo 4,5 a vpravo 1/2 000 s a clona 4. Citlivost byla 160 ISO.



    Vlevo bez použití výklopného blesku, vpravo s bleskem. Vlevo čas 1/1 300 s a clonové číslo 3,2 a vpravo 1/160 s a clona 8. Citlivost byla v obou případech 160 ISO.

    Tématické zařazení:

     » Ostatní  » FotoTechnika  

     » Novinky  

     » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

     

     

     

     

    Přihlášení k mému účtu

    Uživatelské jméno:

    Heslo: