Sony Cyber-shot DSC-F88 - tradiční styl a elegance s novou optikou - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Sony Cyber-shot DSC-F88 - tradiční styl a elegance s novou optikou

Sony Cyber-shot F88

1. června 2004, 00.00 | Společnost Sony minulý týden oznámila příchod nástupce oblíbeného modelu F77, fotoaparát Cyber-shot DSC-F88. Kromě toho, že přináší o milión bodů větší rozlišení snímače oproti předchozímu modelu, osloví především novým objektivem s třínásobným optickým zoomem. Na co se můžeme dále těšit?

Technologie se stále zdokonalují, a tak digitálních kompaktů s rozlišením pět či šest miliónů bodů přibývá jako hub po dešti. Pozadu nezůstává pochopitelně ani společnost Sony, jejíž nabídka na trhu je opravdu široká. Nový model navazuje na několikaletou tradici fotoaparátů s otočným kloubem, začínající přístrojem DSC-P55. Pokud však dle osmiček v označení F88 očekáváte, že fotoaparát využívá 8 Mpixelový snímač, musíme vás zklamat. Sony u něj zapracoval především na objektivu, který konečně nabízí optické přiblížení. Co nám vývojáři ještě nachystali?

Konstrukce
Fotoaparát Cyber-shot F88 se vyznačuje celokovovým tělem o rozměrech 98x75x25,6 a hmotnosti 163 g (202 g s výbavou), které je rozděleno na dvě části - vlastní tělo a otočný objektiv. Spolu s ním se otáčí i interní blesk a optický průhledový hledáček, rozsah otočení je 300 stupňů. Jako většina fotoaparátů Sony, i DSC-F88 má nad objektivem osvitovou LED.
Pokud pomyslně prodloužíme osu otáčení objektivového modulu, protneme sedmipolohový kruhový volič fotoaparátu, který je netradičně umístěn na jeho boku. V jeho středu pak nalezneme napájecí tlačítko. Pod kruhovým voličem je pod dvířky ukryt akumulátor a paměťová karta. Na opačném boku přístroje je vyveden napájecí konektor síťového zdroje.

Spoušť nalezneme na vrchní straně nepohyblivé části fotoaparátu. Většina ovládacích prvků je pak rozmístěna v pravé zadní části tohoto dílu. Jedná se o kolébkový ovladač optického přiblížení a dalších osm ovládacích tlačítek, z nichž pět z nich tvoří křížový multifunkční volič. Levou část zadního panelu vyplňuje LCD monitor s úhlopříčkou 1,8" a rozlišením 134 000 bodů.
K fotoaparátu je možno dokoupit i základnovou stanici, se kterou se propojuje pomocí synchronizačního konektoru na spodku těla.

Základní specifikace
Fotoaparát DSC-F88 využívá Super HAD CCD snímač s netradiční úhlopříčkou 1/2,4" a efektivním rozlišením 5,1 miliónů bodů. Tak vytváří snímky ve formátu JPEG o maximálním rozlišení 2592x1904 obrazových bodů při nastavitelné citlivosti 100, 200 a 400 ISO. Jako paměťové médium slouží karty Memory Stick či Memory Stick PRO.
Jak jsme se již zmínili, F88ka nabízí oproti předchozímu modelu F77 Carl Zeiss Vario-Tessar objektiv s třínásobným optickým zoomem a přepočteným rozsahem ohniskové vzdálenosti 38 - 114 mm. Jeho světelnost bohužel doplácí na malé rozměry: f/3,5 - f/4,2. Pětibodový autofokus pracuje v normálním režimu od 50 cm, v makro režimu pak již od 8 cm. Dále je připraven speciální scénický režim s názvem Lupa, který objekt zachytí již od jednoho centimetru.

Příjemné je to, že ač se jedná o poměrně malý kompakt, nabízí plně manuální expoziční režim, který pracuje s expozicí od 30 s do 1/500 s. V automatickém režimu je pak dostupná i 1/1000 s. Clona pracuje pro nejkratší ohnisko v rozsahu F3,5-8. Nesmí pochopitelně chybět ani kompenzace expozice v dnes již běžném rozsahu +- 2 EV s krokem po 1/3 EV.
Interní blesk pracuje ve čtyřech režimech s dosahem 0,15 - 2,2 m. Pro stanovení optimální intenzity se využívá krátkého předzáblesku. Fotoaparát bohužel nenabídne ruční kalibraci bílé barvy, k dispozici jsou pouze 4 předdefinované hodnoty a automatické měření.
Vedle automatického, programového a ručního režimu focení je k dispozici i 10 scénických programů, pokrývajících většinu běžných situací při kterých se fotí, jako je ohňostroj, sport či oslava při svíčkách. Fotoaparát také zvládá sekvenční snímání, při kterém pořídí až 9 snímků v plném rozlišení a kvalitě při rychlosti 1,6 sn./s. S klesajícím rozlišením a kvalitou pak roste maximální počet snímků v jedné sérii. Dále je možné s F88kou zaznamenat i ozvučené video ve formátu MPEG VX s rozlišením 640x480 obrazových bodů a rychlostí 16,6 sn./s. Jeho délka je omezena pouze volnou kapacitou paměťové karty.
Fotoaparát může dále nabídnout reálný histogram či funkci přímého tisku protokolem PictBridge. O jeho napájení se již tradičně stará speciální InfoLithium akumulátor. Kombinovaný konektor nabízí připojení přes rychlé USB 2.0 rozhraní a A/V výstup.

Závěr
Společnost Sony opět předvedla v novém modelu DSC-F88 jednoduchost a eleganci ve spojení s bohatou funkční výbavou. Jakou obrazovou kvalitu však můžeme očekávat od kombinace nového objektivu s třínásobným optickým zoomem a Super HAD CCD snímače s vysokým rozlišením ukáže teprve praxe a první testovací snímky. Fotoaparát by měl být k dostání v červenci letošního roku ve třech barevných mutacích (stříbrné, červené a modré). Jako volitelné příslušenství se nabízí širokoúhlá předsádka a již zmíněná synchronizační základna. Předpokládaná doporučená cena fotoaparátu je necelých 17000 Kč s DPH.

:: Podrobná specifikace přístroje

:: Srovnání fotoaparátu Cyber-shot F88 a F77

:: Zahraniční stránky produktu

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: