Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Novinky - fotoaparáty
Superzoomy Olympus SZ-30MR a SZ-20
olympus_sz30mr_sz20titulni
7. března 2011, 00.00 | Dva ze tří nejnovějších kompaktů Olympus patří do obnovené řady Superzoom. Jsou vybaveny širokoúhlými zoomy, SZ-30MR s 24× optickým zoomem 25–600 mm a SZ-20 s 12,5-násobným 24–300 mm (ekvivalenty 35mm formátu). SZ-30MR má duální obrazový procesor TruePic III+ a oba mají technologii pro dynamické 3D zobrazování a umějí Full HD video. Třetí je odolný a vodotěsný TG- 810 s GPS lokátorem a elektronickým kompasem - viz samostatný článek.
Olympus SZ-30MR jako Multi Recording je výkonný fotoaparát se širokými možnostmi použití, ideální na procházky, výlety, cesty, dovolené i na nejrůznější sportovní, kulturní a společenské akce, ale také pro hravou digitální tvorbu. Je vybaven 1/2,3-palcovým obrazovým snímačem CMOS se „zadním osvětlením“, který má rozlišení 16 milionů efektivních pixelů a je součástí systému stabilizace obrazu. Elektronický obvod má dvojici procesorů TruePic III+, které významně zvyšují výkonnost přístroje. Kupříkladu umožňují simultánně fotografovat plus natáčet Full HD video, anebo souběžně pořizovat dvě videonahrávky v různých režimech a s jiným úhlem záběru, a tedy s vytvořením prostorového efektu – ostatně právě podle těchto schopností nese v označení ono MR – Multi Recording.
Umožňují pořizovat snímky JPEG a stereofonní video MPEG-4, jehož rozlišení má maximum 1 920 × 1 080 obrazových bodů. Pro video je k dispozici „digitální“ stabilizace obrazu a šest „magických filtrů“: Pop Art, Camera obscura, Rybí oko, Kresba, Změkčení, Punk a Akvarel. Data se ukládají na paměťové karty SD, SDHC a SDXC, k dispozici je i malá vnitřní paměť (asi 59 MB) a přístroj je kompatibilní i s kartami Eye-Fi, které umožňují přenos dat s využitím technologie Wi-Fi.
SZ-30MR má objektiv s 24-násobným optickým zoomem Olympus ED 4,5–108 mm 1:3–6,9; po přepočtu na formát 35mm kinofilmu odpovídá rozsahu 25–600 mm. Poskytuje tedy nejen extrémní rozsah ohniskové vzdálenosti a obrovské přiblížení u nejdelší pozice zoomu, ale v základní poloze také slušně široký úhel záběru. Optickou konstrukci optimalizují mimo jiné tři asférické členy a tři ED – ze skla s mimořádně nízkým rozptylem světla. Nejkratší zaostřovací vzdálenost v režimu supermakro je 3 cm.
Rozdíly mezi modely SZ-30MR a SZ-20 jsou i v designu a v provedení ovládacích prvků, a tedy i v koncepci ovládání. Zatímco vyšší model je vybaven otočným voličem režimů expozice, u nižšího modelu je třeba volby realizovat s využitím tlačítek, multifunkčního ovladače a menu.
Olympus SZ-20 je řešen tak, aby stále ještě umožňoval poměrně široké využití, ale důraz výrobce klade na příznivou pořizovací cenu. Nicméně také je vybaven 16-megapixelovým senzorem CMOS, který je součástí systému stabilizace obrazu (typu Sensor-Shift), a má jeden obrazový procesor TruePic III+. Má také skromnější pankratický objektiv. Je to 12,5× optický zoom Olympus ED 4,2–52,5 mm 1:3–5,9 a po přepočtu na formát 35mm kinofilmu odpovídá rozsahu 24–300 mm. To je pořád obrovský, univerzální rozsah ohniskové vzdálenosti, ale hlavně – základní poloha zoomu má ještě širší obrazový úhel než u modelu SZ-30MR. A v optické konstrukci jsou použity čtyři asférické členy a dva ED – s extrémně nízkou disperzí. Nejkratší zaostřovací vzdálenost v režimu supermakro je 1 cm.
Obrazovka typu TFT LCD s délkou úhlopříčky 7,6 cm (3 palce) má rozlišení 460 tisíc obrazových bodů a ochranný panel a umožňuje korigovat jas v rozsahu plus/mínus dvou úrovní a zobrazovat pomocné rámečky a orientační histogram v režimu fotografování i prohlížení. Na obrázcích zadních stěn si ale určitě všimněte rozdílnosti u použitých tlačítek. Ani s jedním z fotoaparátů jsem se zatím neměl možnost seznámit blíže, takže nevylučuji, že rozdílů bude více, než uvádím v tomto základním představení novinek v nabídce.
Fotoaparáty nabízejí osm tzv. kouzelných uměleckých digitálních filtrů, které jsou použitelné pro fotografování a až na výjimky i pro natáčení videa ve vysokém rozlišení. Pět používá Olympus standardně: Pop Art à la šedesátá léta minulého století, který extrémně zvýrazní a přesytí barvy, Pin Hole s efektem simulujícím snímky pořízené dírkovou komorou, Fish-Eye deformující obraz tak, jako by byl pořízen extrémně širokoúhlým objektivem typu „rybí oko“, Soft Focus s měkkým ostřením a jemnými pastelovými barvami, a pátým je Kresba nebo skica, černobílý náčrtek, který si třeba malé děti mohou vybarvit jako omalovánky. A tři nové v nabídce jsou: Akvarel s efektem „rozpitých“ vodových barev, efektní Sparkle s jakoby blikajícími světly a Punk, vytvářející obrazy se dvěma tóny v duchu tohoto zvláštního hudebně-životního zaměření.
Automatický zaostřovací systém používá metodu TTL iESP s detekcí kontrastu. Nabízí režimy iESP, vyhledání a zaostření obličejů v záběru, sledování objektu AF Tracking a bodové ostření. V režimu Supermakro je nejkratší zaostřovací vzdálenost 3 cm. Exponometrický systém nabízí dva režimy měření, integrální ESP a bodové. Fotoaparát nabízí tradiční technologii Shadow Adjustment, umožňující projasnit oblasti ve stínech a zachovat kresbu ve stínech i jasech, a pokročilý režim detekce tváří v záběru, a to nejen lidských, ale také zvířecích domácích mazlíčků – Pet Detection.
Expoziční režimy uživatel volí otočným kolečkem na horní části přístroje. K dispozici je pohodlný samočinný režim řízený umělou inteligencí i-Auto, pružná programová automatika, výběr šestnácti scénických programů (Portrét, Kráska, Krajina, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Noční scéna z ruky, Sporty, Interiér, Autoportrét, Západ slunce, Ohňostroj, Kuchyně, Dokumenty, Pláž a sníh, Domácí mazlíčci – kočka a Domácí mazlíčci – pes), sada „magických“, nebo chcete-li „uměleckých“ digitálních filtrů (Pop Art, Camera obscura – dírková komora, Rybí oko, Kresba, Jemná kresba/změkčení, Punk, Odlesky, Vodové barvy), a dále volby Panorama, Multi-Recording (Snímání foto & video, Multi-Framing video, Fotografie s videosekvencí, Multi-File videa), 3D fotografie a režim natáčení videa.
Nový 3D fotorežim umožňuje pořizovat dynamické fotografie s trojrozměrným efektem, a to od snímků v režimu makro až po široké záběry krajiny. Fotoaparát v režimu 3D foto pořizuje dva snímky, první a po citlivém pootočení fotoaparátu druhý. 3D data jsou zpracovávána ve fotoaparátu na výsledný soubor MPO, univerzální formát pro zobrazování na 3D televizorech, monitorech a displejích notebooků. Panoramatické obrazy je možno pořizovat i v pohodlném režimu Smart Panorama, což je plynulé a rychlé snímání širokých panoramatických záběrů s tím, že výsledný obraz přístroj generuje automaticky. Zajímavý je také režim pro fotografování noční hvězdné oblohy z ruky bez použití stativu. Jak vše funguje, to budeme samozřejmě vědět až po vyzkoušení fotoaparátu.
Citlivost má uživatelsky nastavitelné hodnoty ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600 a 3 200, k dispozici jsou i volby AUTO a High AUTO. A použít je možno i tzv. duální stabilizaci obrazu, která kombinuje mechanickou stabilizaci pohybem snímače s možností nastavit citlivost až ISO 6 400 a zachovat rozumnou rychlost závěrky tak, aby bylo možno fotografovat za špatného osvětlení z ruky, bez použití stativu i blesku, a přitom nedošlo k rozmazání snímků chvěním rukou.
Pro vyvážení bílé a tedy i celkového podání barev je k dispozici plně automatický systém a čtyři přednastavené hodnoty: Zamračeno, Slunce, Žárovka, Zářivka. Vestavěný výklopný blesk má výkon a režimy jako standardní kompakt. Funkce souvislého snímání nabízí „normální“ režim s rychlostí 1,7 obr./s pro řadu 18 záběrů v plném formátu obrázku, rychlost 7 obr./s pro maximálně 5 záběrů v plném formátu a režim vysokorychlostního sekvenčního snímání á 15 obr./s pro řadu až 70 snímků s rozlišením sníženým na 5 Mpx.
Přímo ve fotoaparátu je možno realizovat některé úpravy snímků, jako je změna velikosti, ořez, korekce sytosti a vyhlazení pleti, a obdobně u videa je možno provádět střih. Řadu možností nabízí prohlížení snímků a videa. Z dalších funkcí je možno jmenovat kupříkladu samospoušť zaměřenou na domácí mazlíčky, možnost náhledu nejlepšího snímku nebo Photo Surfing [ib] software pro prohlížení, organizaci a sdílení pořízených dat kupříkladu i s tříděním podle osoby, místa nebo události. Menu je samozřejmě nabízeno i v češtině a nechybí Průvodce a návod k použití ve fotoaparátu.
Jako zdroj energie je použit lithio-iontový akumulátor LI-50B, který je možno dobíjet ve fotoaparátu s využitím USB rozhraní. Dokoupit lze adaptér pro napájení z elektrické sítě. Přístroj má kombinovaný výstup A/V a USB a rozhraní HDMI typu D, jež podporuje i ovládání prohlížecího menu fotoaparátu pomocí dálkového ovladače televizoru.
Výkonnější model SZ-30MR v eShopu Megapixel.cz pořídíte za 8 490 Kč, „odlehčený“ SZ-20 za 5 990 Kč.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014