Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Novinky - příslušenství
Květen - měsíc objektivů?
Nové ojektivy Nikon, Sigma, Pentax
2. června 2004, 00.00 | Většina našich článků informuje o novinkách z oblasti digitálních fotoaparátů. Dnes se však zaměříme na příslušenství nejen digitálních zrcadlovek - na nové objektivy. Minulý měsíc nám jich představil hned několik. Jaké parametry nabízí?
Patříte k majitelům pravých zrcadlovek a uvažujete o doplnění výbavy o další objektivy? Pak by vás mohly zaujmout nově představené objektivy Sigma, jež nejsou výhradně určeny pro vlastní přístroje, ale objeví se již tradičně i s bajonety pro fotoaparáty Canon, Nikon, Konica Minolta a Pentax. Dále se podíváme na atraktivní novinku od společnosti Pentax. Pozadu nezůstal ani Nikon, jehož teleobjektiv se může dokonce pochlubit optickou stabilizací.
Sigma 24-60mm F2.8 EX DG
Jak již nadpis napověděl, první novinkou je profesionální objektiv společnosti Sigma, začínající na ohniskové vzdálenosti 24 mm. Maximální dosažitelná ohnisková vzdálenost je 60 mm. Pokud objektiv použijeme na digitálních zrcadlovkách Canon s ořezovým faktorem 1,6, získáme tak rozsah ohniska 38 - 96 mm. Pro digitální zrcadlovky Nikon s ořezovým faktorem 1,5 pak platí přepočtená ohnisková vzdálenost 36 - 90 mm. Objektiv složený ze šestnácti členů uspořádaných v patnácti skupinách má díky užití speciálních skel příjemně malé rozměry - cca 84 mm v průměru i na délku a v celém ohniskovém rozsahu si zachovává konstantní světelnost f/2,8. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 38 mm v celém ohniskovém rozsahu. Devítilamelová clona nabídne maximální hodnotu F22. Objektiv využívá interní autofokus, jeho přední strana se při ostření neotáčí, takže je možné lehce použít polarizační filtr (průměr 77 mm). Při focení v jiných než vodorovných polohách fotografové ocení i funkci uzamčení ohniskové vzdálenosti, při které je mechanicky zablokován posun tubusu objektivu. Jeho celková hmotnost činí 550 g.
Objektiv by se měl začít prodávat v průběhu tohoto měsíce ve variantě pro fotoaparáty Sigma, Canon a Nikon, s úpravou pro přístroje značek Konica Minolta a Pentax se zatím jen počítá.
Sigma 18-125mm F3.5-5.6 DC
Druhou novinkou od Sigmy je speciálně vyvinutý objektiv pro digitální zrcadlovky (se snímačem velikosti APS či menším), který může nabídnout takřka sedminásobný optický zoom při proměnné světelnosti f/3,5 - f/5,6. Skládá se z patnácti členů uspořádaných ve čtrnácti skupinách a podobně jako výše popsaný objektiv používá speciální asférická skla a asférické členy. V tomto objektivu je však těchto prvků méně. Přesto se podařilo zachovat poměrně malé rozměry objektivu - 70 mm v průměru cca 78 mm na délku. Průměr použitelných filtrů je 62 mm.Celková hmotnost je 385 g. Objektiv se opět vyznačuje fixní polohou přední strany a systémem pro zamčení posunu. Clona je sedmilamelová s maximální hodnotou F22, automatické zaostřování pracuje od 50 cm. Celkově lze tento objektiv charakterizovat jako ideální dostupnou variantu pro současné amatérské digitální zrcadlovky Canon 300D či Nikon D70, na kterých bude pracovat v přepočteném rozsahu cca 28 až 200 mm, což je poměrně univerzální ohnisko. Pro fotoaparáty Sigma a Canon by se měl objektiv objevit počátkem července, na úpravu pro Nikon si budeme muset ještě nějaký týden počkat. Verze pro fotoaparáty Pentax se zatím plánuje. Předpokládaná cena objektivu bude 400 dolarů.
Nikkor 200 mm F2.0 AF-S VR
Společnost Nikon jako první na světě minulý týden představila objektiv kombinující funkci redukce otřesů a velice pěkné světelnosti f/2,0. Díky těmto vlastnostem se výrazně zlepšuje práce s dlouhým ohniskem za zhoršených světelných podmínek. Funkci redukce otřesů je možno aktivovat ve dvou režimech - normálním, který vyhovuje běžnému focení pohybujících se objektů či při focení ze stativu a v "aktivním" režimu, který je vhodný pro focení s delšími časy z pohybujících se objektů (např. letecké snímky). Díky použité technologii by se mělo docílit až o tři expoziční čísla lepších výsledků.
Objektiv využívá rychlého a tichého motorku autofokusu, který pracuje již od 1,9 m. Samozřejmě je k dispozici i ruční ostření. Maximální clona objektivu složeného ze třinácti členů uspořádaných v devíti skupinách je F22. Výborné parametry objektivu jsou podmíněny nejen použitím kvalitních skel, ale i jeho celkovými rozměry, které jsou 124x203 mm při hmotnosti takřka 3 kg. Tento pořádný "kus skla" by se měl objevit přibližně v polovině léta, nicméně si jej budou moci dopřát pouze opravdoví profesionálové. Jeho cena je totiž stanovena cca na 4500 Euro.
Jako možný doplněk k tomuto objektivu je možno použít jeden ze stávajících telekonvertorů s přiblížením 1,4 či 2,0 nebo novým typem TC-17E II, nabízejícím přibližovací faktor 1,7. Možná se zdá zbytečné vyvíjet tolik poměrně blízkých telekonvertorů, ale tento model se vyznačuje dobrou světelností, která nezhorší parametr objektivu o více jak o 1,5 expozičního čísla. V případě výše popisovaného objektivu se tak dostáváme na ohnisko 340 mm (v přepočtu 510 mm pro DX formát) při světelnosti f/3,3. To je opravdu úžasný výsledek. Telekonvertor má rozměry 66x31,5 mm a váží 250 g.
PENTAX-DA 14mm F2.8 ED (IF)
Společnost Pentax přichází s druhým objektivem speciálně vyvinutým pro digitální zrcadlovku Pentax *ist D. Objektiv posiluje tolik oplakávané široké ohnisko, které se se staršími objektivy určenými pro klasické zrcadlovky stává nedostupným u digitálních fotoaparátů s menším rozměrem čipu než má kinofilmové políčko. Ohnisková vzdálenost objektivu je 14 mm, tj. 21 mm v přepočtu pro 35 mm formát. Světelnost je F2,8. Objektiv je složen z 12 členů uspořádaných v 11ti skupinách a obsahuje kvalitní ED čočky a čočky s vysokým indexem lomu pro dosažení co nejlepší kresby při kompaktních rozměrech. Ty jsou 83,5 x 69 mm při hmotnosti 420 g. Průměr závitu pro filtry je 77 mm. Nejkratší vzdálenost pro zaostření je 17 cm. Maximální clona dosahuje hodnoty F22. Objektiv pochopitelně podporuje TTL měření při otevřené cloně. Dále se vyznačuje tzv. Quick-Shift Focus systémem, umožňujícím rychlé přepnutí mezi automatickým a manuálním ostřením lehkým posunutím ostřícího kroužku.
Termín uvedení na evropský trh ani cena objektivu nám zatím není známa. Každopádně na podobný objektiv jistě celá řada majitelů digitální zrcadlovky Pentax netrpělivě čeká.
Závěr
Jak je vidět, nejen v oblasti samotných digitálních fotoaparátů, ale i jejich blízkého příslušenství se je na co těšit. Na jednu stranu jsme se v tomto článku setkali s poměrně dostupnými objektivy určenými převážně pro pokročilou amatérskou práci, které mohou nabídnout buď široký rozsah zoomu v kompaktním provedení či stále nenasycený segment širokoúhlých objektivů, na druhou stranu jsme si pak představili ukázku profesionálního objektivu pro vážnou práci. Vedle recenzí na samotné digitální fotoaparáty pro vás chystáme i testování objektivů, takže se je určitě na co těšit.
:: Informace o nových objektivech Sigma (v AJ)
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014