Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Reportáže
Český kiosek na digitální fotografie v praxi
Kiosek
7. července 2004, 00.00 | Chcete si nechat vyvolat své digitální fotografie běžnou chemickou cestou jen za pár minut, za normální cenu a mít vše pod kontrolou? Pokud ano, pak právě pro Vás je dnešní článek o samoobslužných automatech, které se objevily na dvou místech v Praze. Jak vše funguje v praxi?
V internetových kavárnách Internet City v Praze Hostivaři a Černém Mostě se objevily samoobslužné minilaby Opera od společnosti Kis - Photo Me Group na vyvolávání a zálohování digitálních fotografií. Neváhali jsme a vyrazili jsme si tuto novinku otestovat.
Technické parametry
Jedná se o samoobslužné zařízení pro úpravu digitálních fotografií, tvorbu výřezů, vypalování na CD a zpracování. Fotografie jsou zhotovovány chemickou cestou pomocí technologie LCD booster. Má dva nezávislé zásobníky pro fotopapír i fotografickou chemii, které se přepínají automaticky z prázdného na plný. Čas zpracování fotografií je 2 minuty a 30 sekund pro první fotografii a 14 sekund pro každou další.
Platit se dá jak mincemi, tak bankovkami, přičemž je nutno vhazovat přesnou částku, protože přístroj peníze nevrací.
Snímky lze před tiskem oříznout, zmenšit, přisvětlit, nebo ztmavit a to každý snímek individuálně.
Fotografie, které si chcete vytisknout si můžete přinést na CD-Romu, nebo paměťových kartách typu CompactFlash (CF), SmartMedia (SM), MultiMediaCard (MMC), SecureDigital (SD), Memory Stick (MS), nebo xD PictureCard (xD). Automat čte soubory JPEG a BMP s minimálním rozlišením 400x400 pixelů.
Ceny
Ceny jsou více než přijatelné, za první fotografii sice zaplatíte 30,- Kč, ale každá další stojí 5,- Kč, vytisknutí indexprintu všech snímků je za 5,- Kč a zálohování všech snímků z média na CD stojí 50,- Kč. Při tisku 10 fotografií tedy zaplatíte celkem 75,- Kč, což vychází na 7,50 Kč za jednu fotografii. Při tisku 20 snímků zaplatíte 125,- Kč, což je 6,25 Kč za snímek. Poslední zmiňovaná varianta je již na úrovni cen profesionálních minilabů, kde si však na své fotografie musíte alespoň jeden den počkat.
Ovládání
Po najetí kurzorem na tlačítko START a jeho stisknutím jedním ze dvou potvrzovacích tlačítek, která jsou po obou stranách trackballu, budete na obrazovce vyzváni k potvrzení souhlasu s platebními podmínkami.
Následně budete požádáni o vložení paměťového média a upozorněni, že jej nesmíte v průběhu práce bez vyzvání vyjímat, poté jsou na obrazovku načteny všechny obrazové soubory z média a zobrazeny po 8 na obrazovce s možností posunu na dalších osm. Obrázky jsou načteny bez ohledu na pozici v adresářích, načtou se všechny, takže pokud máte nějakou fotografii ve dvou různých adresářích, tak se i dvakrát objeví v nabídce tisku.
U každého snímku zvlášť můžete nastavit počet kopií, otočení, zvětšení, jas a nastavení ořezu (pokud není shodný poměr stran vaší fotografie s poměrem 3:2, pak je snímek automaticky oříznut, takto si sami můžete vybrat oblast ořezu). V nabídce je také volba mezi tiskem fotografie formátu 10x15, nebo průkazovou fotografií.
Po kliknutí na tlačítko HOTOVÁ OBJEDNÁVKA jste dotázáni, zda-li chcete využít služby indexprintu (vytisknutí náhledů všech fotografií co jsou na vloženém médiu), nebo zálohovat všechny snímky na CD.
Pak již jen potvrdíte objednávku, budete vyzvání k vyjmutí média a zobrazí se čas za který bude objednávka hotová. Tisk našich tří testovacích snímků trval cca 3 minuty.
Závěr
Co se týče kvality zpracování, tak odpovídá tomu, že jde o fotografie vzniklé klasickou chemickou cestou. Podání stínů je přesné, šedá je neutrální, přechody plynulé a fotografie ostré. Navíc fotografický papír má všechny náležitosti klasické fotografie. Jen jsou fotografie trošku tmavší, ale přístroj nabízí korekci jasu, takže při dlouhodobém používání doporučujeme zjistit si ideální nastavení jasu a to pak nadále používat. Toto zařízení je určeno pro ty, kteří potřebují rychle vyvolat své fotografie, nebo nechtějí aby jejich snímky viděl někdo jiný. Obsluha je velmi jednoduchá a rychlost zpracování nemá mezi běžnými minilaby konkurenci. V případě automatů umístěných v Internet City si lze zavolat na pomoc obsluhu kavárny, která vám ochotně poradí a na vyžádání vystaví i daňový doklad.
Ovládání přístroje je jednoduché, instrukce se zobrazují na obrazovce, některé jsou dokonce namluveny ženským hlasem a pouštěny přes reproduktor. Sice bychom uvítali dotykovou obrazovku, ale i tak je ovládání přes trackball pohodlné.
Ve srovnání s domácím tiskem je jednak nutno neopomenout, že tento minilab zhotovuje fotografie klasickou chemickou cestou, což je nesporná výhoda oproti domácím inkoustovým, nebo termosublimačním tiskárnám. Náklady na tisk jedné fotografie jsou v případě použití samoobslužného minilabu mnohem menší (při tisku více fotografií).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014