Carl Zeiss vyrábí objektivy pro Nikon a Sigma představila nový 17-70 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Trendy

Carl Zeiss vyrábí objektivy pro Nikon a Sigma představila nový 17-70

31. ledna 2006, 00.00 | Pro majitele SLR zrcadlovek Nikon se tento rok stane zlomovým. Budou mít šanci na své digitální i kinofilmové zrcadlovky nasadit špičkovou optiku od společnosti Carl Zeiss, která se rozhodla dělat objektivy i s bajonetem Nikon. Půjde o modifikace objektivů určených pro Contax. Jaká skla můžeme v nabídce očekávat? Kromě toho Sigma představila nový objektiv 17-70 mm pro DSLR.

Pro majitele SLR zrcadlovek Nikon se tento rok stane zlomovým. Budou mít šanci na své digitální i kinofilmové zrcadlovky nasadit špičkovou optiku od společnosti Carl Zeiss, která se rozhodla dělat objektivy i s bajonetem Nikon. Půjde o modifikace objektivů určených pro Contax. Jaká skla můžeme v nabídce očekávat? Kromě toho Sigma představila nový objektiv 17-70 mm pro DSLR.

Carl Zeiss ZF
Německá společnost Carl Zeiss AG (sídlo v Oberkorchenu) představila novou řadu ZF objektivů pro SLR zrcadlovky Nikon (bajonet Nikon F-mount). Nepůjde tedy jen o digitální zrcadlovky (DSLR), ale i o klasické kinofilmové přístroje. Objektivy nabídnou vysokou kvalitu značky Carl Zeiss a zpřístupní ji tak širšímu spektru zákazníků. Do této doby mohli uživatelé zrcadlovek Canon využívat pomocí adaptéru objektivy Carl Zeiss určené pro bajonet Contax SLR. Ne náhodou právě z těchto objektivů nová řada vychází. Do budoucna se ovšem dočkáme i objektivů, které pro Contax nikdy nebyly nabízeny.

První se v nabídce objeví dvojice objektivů Planar T* 1,4/50 ZF a Planar T* 1,4/85 ZF. Těšit se tedy můžeme na pevná ohniska s vysokou světelností. Oba objektivy budou dostupné začátkem léta 2006. Cenově by měly odpovídat stejným, již existujícím objektivům pro Nikon F bajonet. Další objektivy budou následovat v průběhu roku.

Planar T* 1,4/50 ZF
- ohniskové vzdálenost 50 mm
- rozsah clony od f/1,4 do f/16
- minimální vzdálenost zaostření 45 cm
- složen ze 7 členů v 6 skupinách
- rozměry 66 x 69 mm a hmotnost 330 g

Planar T* 1,4/85 ZF
- ohniskové vzdálenost 85 mm
- rozsah clony od f/1,4 do f/16
- minimální vzdálenost zaostření 1 m
- složen ze 6 členů v 5 skupinách
- rozměry 77 x 86 mm a hmotnost 570 g

Sigma 17-70 mm F2,8-4,5 DC Macro
Novinkou pro DSLR zrcadlovky Nikon, Canon, Pentax, Sigma a Konica Minolta je zoomový objektiv Sigma 17 - 70 mm. Určený je pouze pro digitální zrcadlovky se snímačem o velikosti APS-C. Na přístrojích se snímačem o velikosti kinofilmového políčka by mohl způsobovat silnou vinětaci (ztrátu světla v rozích). Minimální zaostřovací vzdálenost je 20 cm po celém rozsahu zoomu, což na maximálním ohnisku dává zvětšení 1:2,3.
Maximální clonové číslo je F22 a clona je složena ze 7 lamel. Objektiv je složen z 15 členů ve 12 skupinách. Filtry o průměru 72 mm se nasazují klasicky na přední stranu, která se díky internímu zaostřování neotáčí. Objektiv má rozměry 79 x 82,5 mm a hmotnost cca 455 g. Cena na evropském trhu je 399 Euro.

Shrnutí
I přes nepříjemné zprávy, jakou bylo i oznámení o konci fotografické části společnosti Konica Minolta, existuje na DSLR trhu stále velmi silný zájem nabízet nejrůznějších řešení. Důkazem jsou tomu nejen noví hráči na poli (Samsung, Sony, Panasonic), ale také příjemné zprávy od Carl Zeiss. Nyní se mohou profesionálové hledající nejvyšší kvalitu pomocí SLR a DSLR přístrojů obrátit na osvědčenou značku výrobce kvalitní optiky, jakou Carl Zeiss bezesporu je.
Vzhledem k tomu, že Kyocera oznámila ukončení produkce fotoaparátů Contax, se jedná také o logický krok, kterým Carl Zeiss hledá odbytiště pro své již existující objektivy, u kterých stačí použít jiný bajonet. Objektivy neobsahují žádnou elektroniku a lze je zaostřovat pouze manuálně. Bajonet Nikon F je navíc hojně využíván i v průmyslové sféře a s redukcí jej lze použít i na Sinar M systému, což dává šanci prodat více objektivů. Carl Zeiss tak stojí před novou výzvou, díky které si bude budovat novou distribuční síť.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: