Ceny TIPA 2007 vyhlášeny - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Trendy

Ceny TIPA 2007 vyhlášeny

14. května 2007, 00.00 | Každoročně se vyhlašují ceny TIPA (Technical Image Press Association), které představují výsledek hlasování evropského odborného tisku (31 publikací ze 12 zemí). Voleny jsou produkty v nejrůznějších kategoriích souvisejících převážně s fotografií. Jaké jsou podle TIPA nejlepší DSLR, kompakty nebo tiskárny? Letošní výsledky byly vyhlášeny poměrně krátce po loňských, které se oznamovaly na Photokině. Do hodnocení se počítají jak parametry výrobku, tak i jeho přínos, originalita či cena.

Každoročně se vyhlašují ceny TIPA (Technical Image Press Association), které představují výsledek hlasování evropského odborného tisku (31 publikací ze 12 zemí). Voleny jsou produkty v nejrůznějších kategoriích souvisejících převážně s fotografií. Jaké jsou podle TIPA nejlepší DSLR, kompakty nebo tiskárny? Letošní výsledky byly vyhlášeny poměrně krátce po loňských, které se oznamovaly na Photokině. Do hodnocení se počítají jak parametry výrobku, tak i jeho přínos, originalita či cena.

D-SLR Entry Level: Nikon D40x
Nikon v této kategorii opakuje loňské vítězství modelu D50, tentokrát ale s jeho nástupcem D40x. Naši recenzi si můžete přečíst zde.

D-SLR Expert: Pentax K10D
Tuto kategorii si pro sebe urval Pentax se svým modelem K10D, který si to zaslouží, alespoň pohledem na parametry. Vlhkotěsná konstrukce, stabilizace obrazu pomocí posuvu snímače, čištění snímače tím samým způsobem atd. Naše recenze je zde.

D-SLR Professional: Canon EOS-1D Mark III
Alespoň z pohledu reportážního fotografa neexistuje v současnosti lepší fotoaparát. Rychlá sekvence 10 snímků za sekundu, možnost živého náhledu scény na displeji nebo čištění snímače hovoří za vše. Více zde.

Digitální středoformátový systém: Hasselblad H3D
Tímto modelem Hasselblad zcela dokončil přechod k digitální technologii a začal i vyrábět objektivy jen pro tento systém. Více se dočtete zde.

Dálkoměrný fotoaparát: Leica M8
V minulém ročníku se na tento fotoaparát nějak zapomnělo, a tak to pořadatelé napravili letos. K tomuto fotoaparátu lze snad dodat jen to, že je spíše určen pro fajnšmekry a nadšence této značky, a to nejen kvůli své ceně. Více se dočtete zde.

Ultrakompaktní digitální fotoaparát: Fujifilm FinePix Z5fd
Zde není třeba dlouhých komentářů. Malý, pěkný a máme na výběr ze zajímavých barevných provedení. A o to také většinou v této kategorii uživatelům jde. Naše recenze je zde.

Kompaktní digitální fotoaparát: Nikon Coolpix P5000
V této kategorii nebylo zcela jistě jednoduché najít vítěze a našlo by se i více stejně dobrých adeptů. Organizátoři zvolili tento fotoaparát, možná také proto, že Nikon měl určité období, kdy nenabízel žádný digitální kompaktní fotoaparát s manuálním režimem expozice. To samozřejmě P5000 má, včetně snímače s velkým rozlišením, stabilizací obrazu nebo patice pro externí blesk s iTTL měření. Více informací zde.

Ultrazoomový digitální fotoaparát: Panasonic Lumix DMC-TZ3
Panasonic udržel loňské vítězství, jen s inovovaným modelem TZ3 (minule TZ1). Recenze vyjde v následujících dnech. Základní představení je zde.

Multimediální digitální fotoaparát: Samsung Digimax i7
Opět potvrzení loňského vítězství, jen s novějším modelem. Představení fotoaparátu je zde.

"Entry Level" objektiv: AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF ED
Stabilizovaný teleobjektiv za přijatelnou cenu…

Poloprofesionální objektiv: Sigma 70mm f/2.8 EX D G Macro

Profesionální objektiv: Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM

Prestižní kompaktní digitální fotoaparát: Ricoh Caplio GX100
V této kategorii také uhájil vítězství loňský účastník. Ricoh se specializuje na fotoaparáty, které jsou v něčem speciální, a rozhodně si dokáže získat své fanoušky. Tento například disponuje zoomem s počátkem na ohnisku 24 mm (ekvivalent kinofilmu). Představení fotoaparátu je zde.

Inovativní design: Olympus µ (mju) 770 SW

Plochý skener: HP Scanjet G4050

Maloformátová tiskárna: Canon SELPHY ES1

Profesionální fototiskárna: Epson Stylus Pro 3800

Multifunkční zařízení: Canon PIXMA MP810

Velkoformátová tiskárna: HP Designjet Z3100

Fotopapír pro inkoustové tiskárny: Hahnemühle Photo Rag Pearl 320

Paměťové karty: Lexar Professional 300x CompactFlash

Zálohovací zařízení: Epson Multimedia Storage Viewer P-5000

Nejlepší inovace: Samsung Smart Touch User Interface
Zde se jedná o ocenění netradičního přístupu ke konstrukci ovládání. Zatímco se u drtivé většiny kompaktů dočkáme klasického ovládání formou čtyřsměrného tlačítka, Samsung vyzkoušel jinou cestu. Jednou řadou tlačítek vybíráme parametry a druhou řadou (kolmou) vybíráme konkrétní hodnoty nastavení. N první pohled může ovládání působit krkolomně, ale u testovaných fotoaparátů plnilo svou funkci a nebylo nutno se "přeškolovat". Ocenění je tedy na místě. Loni tuto cenu získal Olympus za svůj systém živého náhledu scény na displeji DSLR.

Fotografický software: Apple Aperture 1.5

Color Management System: X-Rite i1PhotoLT

Příslušenství - stativ: Manfrotto 190XPROB

Příslušenství pro digitální fotoaparát: Delkin SensorScope
Velmi zajímavá technická hračka, pomocí které můžeme zkontrolovat znečištění snímače své digitální zrcadlovky (DSLR). Pomůže vám k tomu 5x zvětšení a osvětlení pomocí čtveřice diod.

Projektor: Casio XJ-S35

Profesionální fotoprojektor: JVC DLA-HD1

Film: Kodak Portra II

Videokamera: JVC HD Everio GZ-HD7

Profesionální videokamera: Sony HDR-FX7E

Fotomobil: Nokia N95

Digitální minilab: Fujifilm Frontier 550

Samoobslužný fotokiosk: HP Photosmart Studio

Monitor: EIZO Color Edge CG211

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: