Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Trendy
Modla DSLR včera, dnes a zítra
trendy
27. července 2005, 00.00 | Digitální zrcadlovky jsou jedním z nejdiskutovanějších témat nejen mezi fotografickými profesionály, ale zejména amatéry. Tento zájem samozřejmě nenechává chladnými ani výrobce. Pro koho a jaké se vlastně dnes a zítra budou vyrábět DSLR?
Když se začínala pomalu rozvíjet digitální fotografie, pohlíželo se na ni jako na hračku pro milovníky moderních technologií. Vývoj však ukázal během několika let, jak rychle se dnes technologie vyvíjejí a rozšiřují na masový trh. Digitální zrcadlovky (DSLR) byly dlouhou dobu považovány za výsadně profesionální řešení a hle, vše je jinak. To, co v podstatě odstartoval legendární model Canon EOS 300D, tedy útok DSLR technologie na běžného uživatele, se dnes roztáčí na plné obrátky. DSLR je módní téma vášnivých diskuzí všech fotografů od absolutních laiků až po dlouholeté zastánce té či oné značky (D)SLR fotoaparátů. Prodeje prudce rostou o stovky procent a výrobci dělají vše pro to, aby právě jejich značka získala co nejlepší tržní podíl. V čem jsou DSLR tak specifické?
Nejnovější DSLR - Konica Minolta Dynax 5D
DSLR versus kompakty z pohledu uživatele
Zatím co u profesionálních fotografů se stala digitální zrcadlovka zcela samozřejmou součástí vybavení a dnes již asi nikdo nepochybuje o její universálnosti a efektivitě, u amatéra není pohled tak jednoduchý. Samozřejmě i amatér může využít universálnosti zajištěné výměnnými objektivy a systémovým příslušenstvím, může využít přesnější možnost ovládat vznik fotografie, větší robustnost fotoaparátu i vyšší kvalitu záznamu. Nicméně jsou zde i nesporná proti. Zrcadlovka je větší, těžší, dražší a pro laika i o něco hůře ovladatelná, i když všechny modely dokáží dnes pracovat plně automaticky stejně jako kompakty. Rozhodnutí, zda pořídit či nepořídit DSLR je tedy kromě otázky finanční, otázkou cílů. Pokud chceme kreativní fotografování či co nejméně kompromisů, pak je DSLR jasná volba. Pokud hledáme snadné a nenáročné řešení, nemá DLSR co nabídnout.
DSLR z pohledu výrobců
Pro výrobce fotoaparátů není DSLR zdaleka zajímavá jen svou vyšší prodejní cenou. V první řadě každý prodaný kus digitální zrcadlovky znamená nového uživatele s více či méně pevnou vazbou k uzavřenému řešení výrobce. Jakmile si pořídíte zrcadlovku výrobce X, při každém nákupu objektivu, blesku či dalšího systémového příslušenství se značně omezuje vaše možnost volby a vede vás zpět k výrobci či alespoň někomu, kdo má licenci na zvolený systém.
Dalším velice důležitým faktorem motivujícím výrobce je větší šance na další investice po prvním nákupu. U kompaktů výrobci musí spoléhat na morální či fyzické zastarání fotoaparátu, což vzhledem ke zpomalujícímu vývoji technologií znamená méně příležitostí k zisku.
A třetím významným faktorem je schopnost se odlišit od konkurence. U kompaktních digitálních fotoaparátů mají dnes v podstatě již všichni výrobci k dispozici všechny smysluplné klíčové technologie včetně levných asijských producentů. To znamená, že schopnost odlišit se od konkurence se omezuje v důsledku pouze na design, ergonomii a marketingovou vynalézavost. Naopak u DSLR je stále řada unikátních technologií a relativně dost prostoru pro další vylepšení a odlišení se od konkurence.
Nikon D50
Kdo DSLR používá dnes?
Podle průzkumu mezinárodní asociace PMAI, které jsme mimo jiné členy, 2/3 dnešních uživatelů DSLR jsou čistě amatéři fotografující pro svou potěchu. Jde převážně o muže středního věku s minimálně základní znalostí fotografování. A co je velice důležité, jde o nejaktivnější amatérské fotografy vůbec (vč. uživatelů analogových zrcadlovek). Paradoxně již není nejběžnějším uživatelem DSLR profesionál, ale nadšený fotoamatér!
Z čeho budeme mít na výběr?
Jedničkou v nabídce DSLR technologie je Canon, kterému se podařilo díky investicím do vývoje vlastních CMOS snímačů a dalších klíčových komponent trochu odskočit konkurenci. Jeho nabídka je dostatečně pestrá (4 modely těl) a dokáže uspokojit všechny cílové skupiny. Navíc jeho nejdostupnější model EOS 350D se velmi dobře prodává a má šanci si velmi dobře vést několik dalších měsíců na nejmasovější části trhu.
Druhé místo v nabídce DSLR patří Nikonu, který s drobným zpožděním dotahuje všechny novinky Canonu a může se pochlubit také dostatečně pestrou nabídkou těl (5 modelů) odpovídající na potřeby všech cílových skupin. Věčný souboj Canonu a Nikonu je vrtkavý a jen těžko předvídatelný, přesto jisté zpoždění v uvádění srovnatelných modelů na straně Nikonu je dnes zřejmé.
Určit pořadí dalších společností již není zcela jednoduché, protože by záleželo na kritériu a regionu. Velmi dobře má v poslední době našlápnuto Konica Minolta, která poměrně rychle po sobě představila dvě těla s vestavěnou stabilizací obrazu a získala velmi důležitého partnera v podobě Sony. Právě Sony nedávno oznámilo, že bude s KM spolupracovat a vyvíjí vlastní DSLR s bajonetem Minolta.
Agresivním hráčem je i Olympus, který se snaží prosadit velice mladý 4/3 systém. Dnes disponuje dvojicí těl a usilovně pracuje na nabídce objektivů a příslušenství. Navíc pro přímou spolupráci získal Panasonic, který by měl 4/3 DSLR představit zřejmě již příští rok.
Dalším tradičním výrobcem (D)SLR fotoaparátů je Fujifilm, který dnes tak trochu stojí v ústraní překotného dění a se svou S3PRO proplouvá mezi technologickými bouřemi na trhu (používá bajonet Nikon).
Nesmíme zapomenout ani na Pentax, který sice dnes nabízí pouze mutace jedné a té samé koncepce digitální těla, ale má nespornou tradici a uživatelskou základnu. Nicméně mu zřejmě chybí silný kapitál či vlivný spojenec, kterého bude na dnešním trhu hledat již velmi těžce.
Otazník nad budoucností vývoje vlastních DSLR visí u Sigmy, která příliš mnoho úspěchů se svou řadou SD nenadělala. Naopak všechny otazníky vyřešil Kodak, který oznámil ukončení vývoje a prodeje své poslední DSLR v nabídce.
Nejdostupnější z DSLR Canon - EOS 350D
Jak bude vypadat nabídka DSLR v roce 2006?
Všichni výrobci se snaží nějakým způsobem jednak odlišit od konkurence a druhak uspokojit často protichůdné požadavky uživatelů DSLR. Proto se nabídka postupně rozděluje do tří kategorií. V příštím roce se tak můžeme těšit v první řadě na bohatou nabídku co nejlevnějších, nejmenších, nejlehčích a nejjednodušeji ovladatelných DSLR. Druhou kategorii budou tvořit stále amatérské, ale maximálně sofistikované a robustní modely. A třetí zcela oddělenou kategorií zůstanou profesionální modely s důrazem na technologický pokrok a kvalitu záznamu. Podle našeho názoru se bude konkurenční boj dále přiostřovat a není daleko doba, kdy pořídíme nejdostupnější DSLR pod magickou 20 000,- Kč vč. DPH a setového objektivu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014