Na kus řeči v SanDisku o flash pamětech - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Trendy

Na kus řeči v SanDisku o flash pamětech

Flash trendy

28. února 2005, 00.00 | Společnost SanDisk stála u zrodu flash paměťových karet a je dnes jedním z nejvýznamnějších producentů na světě. Na PMA jsme měli možnost si hodinu popovídat s lidmi z vývoje a vedení společnosti. Kam se ubírá trh s flash paměťmi podle jednoho z nejvýznamnějších hráčů?

SanDisk je jednou z technologických společností, které se zrodily v Silicon Valley a významným způsobem ovlivnila náš současný pohled na paměťové karty. Stála u zrodu formátu Compact Flash a již několik let patří mezi nejvýznamnější producenty paměťových karet založených na technologii flash na světě. Navíc se může pochlubit obrovskou výrobní kapacitou flash waferů (základní komponenta pro výrobu paměťových karet), kterou vlastní společně s Toshibou. U příležitosti PMA 2005 mimochodem tyto dvě společnosti oznámily urychlení dostavby nové (třetí v rámci komplexu Yokkaichi-shi v Japonsku) továrny pro výrobu 300 mm waferů. Nová linka by měla zahájit produkci již v druhé polovině roku 2005, čímž se snaží obě společnosti reagovat na stále rostoucí poptávku po flash obvodech.

Flash paměti dneška
S řešením pro ukládání dat, založených na obvodech typu flash, se můžeme setkat v nejrůznějších oblastech. Mezi dnes nejdůležitější patří paměťové karty, USB flash hard disky a MP3 přehrávače. Nicméně nasazení těchto stále dostupnějších pamětí se poměrně dynamicky mění. Ještě před třemi lety se jako nejperspektivnější jevil segment právě paměťových karet pro digitální fotoaparáty a nejoblíbenějším formátem byla CF karta. Letos je pohled na budoucnost paměťových karet zcela odlišný. Za nejperspektivnější jsou považovány miniaturní karty (zejména SD a Transflash), které kromě digitálních fotoaparátů nacházejí uplatnění i v mobilních telefonech. Zejména mobilní telefony třetí generace (3G) slibující bohatou nabídku multimediálního obsahu, který si většina uživatelů bude chtít v telefonu uložit, a tudíž se očekává velký nárůst prodeje paměťových karet v této oblasti.

Co hýbe trhem?
Pokud se podíváme na nabídku paměťových karet, zjistíme, že je neuvěřitelně bohatá a nepřehledná. Nejen že každý výrobce nabízí cca desítku formátů ( CF I, CF II, MMC, SD, xD, MS PRO, MS PRO DUO, Transflas, rsMMC, miniSD), ale v každém formátu nabízí několik produktových řad skládajících se z několika různých kapacit. Jednotlivé produktové řady se od sebe liší zejména uváděnou maximální rychlostí a úrovní ochrany dat. Obvody, na kterých jsou postavené, jsou veskrze stejné a reálné vlastnosti karet v praxi jak by smet. To pochopitelně vede k zmatení uživatelů a jejich dezorientaci. Proto také SanDisk považuje za svůj aktuálně největší trhák kartu SD+, která má v sobě integrovaný USB konektor. O kartě jsme psali základní informace již z veletrhu CES 2005, kde byla představena jako technologická studie, zde na PMA je již fyzicky k vidění. Vzhledem k tomu, že jde o unikátní produkt na trhu, který eliminuje potřebu čtečky paměťových karet, dává SanDisku jistou šanci se odlišit.





Nicméně podívejme se na to, jak vypadá dnešní nabídka flash paměťových karet a jaký se dá očekávat další vývoj v této oblasti. V čem se mohou paměťové karty vlastně lišit jedna od druhé?

Formát
Základním fyzickým rozdílem je formát karty, tedy to jak je velká, jaké má konektory apod. Jak jsme již konstatovali, na trhu se dnes používá cca desítka formátů a za každým z nich stojí skupina výrobců (vznešeně asociace či konsorcium), která se snaží daný formát maximálně podporovat. Společnosti jako SanDisk stojí trochu mimo tuto hru, protože jejich primárním zájmem je maximální produkce flash obvodů, a tak se zapojují do všech asociací a vyrábějí všechny formáty, po kterých je poptávka. Přesto nám Bob Goligowski ze SanDisku potvrdil, že považují za dlouhodobě perspektivnější menší formáty paměťových karet. To znamená zejména SD pro fotoaparáty, Transflash a miniSD pro mobilní telefony. Trochu specifická situace je kolem karet Memory Stick, které primárně kontroluje Sony, ale SanDisk je velmi aktivně zapojen do jejich vývoje. Formát MS je dnes nabízen ve variantách MS, MS SELECT, MS DUO, MS PRO, MS DUO PRO a ke všem existuje verze s a bez MagicGate DRM funkce. Podle SanDisku je tato situace neúnosná a je velice pravděpodobné, že se v budoucnu Sony soustředí na menší karty MS DUO PRO a funkce MagicMage se stane samozřejmou součástí všech vyráběných karet.

Kapacita
Maximální kapacita paměťových karet stále průběžně roste ve všech formátech. SanDisk na PMA 2005 například představil v řadě Ultra II 8GB CF kartu, 4GB MS PRO a 2GB MS DUO PRO a SD karty. Tyto kapacity jsou z pohledu dnešní digitální fotografie již pro drtivou většinu uživatelů zcela dostačující, přesto se růst kapacity v nejbližších letech rozhodně nezastaví. Rozvoj obliby RAW formátu, růst rozlišení fotoaparátů používaných masovou veřejností (nejběžnějším rozlišením se u nových fotoaparátů stalo 5 a 7 MPix) a zvyšující se kvalita videozáznamu (rozlišení 640x480 bodů / 25 snímků za sekundu) zvyšují nároky na kapacitu paměťových karet a s klesající výrobní cenou roste kapacita nejprodávanějších karet.

Rychlost
Nejspornějším parametrem paměťových karet je maximální teoretická rychlost přenosu dat, kterou řada výrobců argumentuje. Ani SanDisk není výjimkou a nabízí tři různé řady karet, u kterých uvádí různé maximální rychlosti zápisu a čtení dat. Nicméně jak přiznal pan Smurthwaite, většina zařízení (vč. digitálních fotoaparátů) nedokáže využít vyšší propustnosti dražších paměťových karet a SanDisk se tudíž začal více zaměřovat na ochranu dat u dražších karet a méně zdůrazňuje přenosovou rychlost.

Bezpečnost dat
Samotné flash obvody jsou velmi odolné. SanDisk se rád chlubí příběhy svých uživatelů, kteří karty vyprali, uvařili, utopili či jim dokonce ohořely při požáru a uložená data se zachovala. V tomto ohledu jsou flash paměti opravdu velice odolné a verze s pevným metalickým pláštěm skvěle odolávají i mechanickému poškození či nejrůznějším typům záření. Zřejmě největší nebezpečí pro data tudíž představují samotná zařízení, která data zapisují a uživatelé, kteří je s oblibou omylem maží. Proto například SanDisk k dražším kartám dodává software pro obnovu dat.

Pohled do budoucnosti
Paměťové karty typu flash dnes dosáhly jisté hranice uživatelské spokojenosti. Nabízejí dostatečnou kapacitu, rychlost, odolnost a jejich cena stále velmi prudce klesá. V tomto ohledu je otázkou, kam dokáží výrobci dále posunovat technologii, aby mohli uvádět nové typy karet. Podle SanDisku by mělo v nejbližších dvou letech následovat období jistého uklidnění hektického vývoje a bude pokračovat zejména růst kapacity a pokles ceny. Dá se očekávat optimalizace výroby provázená logicky poklesem ceny.

To, jestli bude flash paměť nahrazena v delším horizontu nějakou zcela novou technologií, či se bude dále rozvíjet, je otázkou více uživatelských potřeb než technologických limitů. Nikdo si dnes nedovolí odhadovat, s jakými datovými objemy, přenosovou rychlostí a fyzickou velikostí paměťových médií budeme pracovat za 5 až 10 let. Navíc není zcela jasné, jaké aplikace (a s jakými nároky) přinesou nové mobilní multimediální sítě, nástup HD videa apod. V každém případě zatím nic nenaznačuje tomu, že by se chystal nějaký dramatický technologický zvrat v oblasti ukládání dat.

Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2005 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: