PhotoPlus 2007: Přehled nabídky digitálních zrcadlovek dneška - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Trendy

PhotoPlus 2007: Přehled nabídky digitálních zrcadlovek dneška

PhotoPlus 2005

22. října 2007, 00.00 | Veletrh PhotoPlus v New Yorku je tradičním místem setkání zejména amerických profesionálních fotografů s dodavateli fotografické techniky. V dnešním článku z tohoto veletrhu se podívejme na současnou nabídku DSLR pro vážné zájemce o fotografii a priority jednotlivých výrobců.

Významných fotografických veletrhů není po světě tolik, jak by se mohlo znát. Našinci nejbližší je Photokina, která je pořádána jednou za dva roky (nejbližší bude v roce 2008) v Německu. Minimálně stejně významnou akcí je PMA, která se koná počátkem roku v USA (střídavě v Las Vegas a Orlandu). Obě tyto akce jsou zaměřeny na obecnou fotografickou veřejnost a doplňuje je New Yorkská Photo Plus, která se úžeji specializuje na profi techniku. Proto je právě v těchto dnech na východním pobřeží USA k vidění takřka kompletní nabídka fotografické techniky pro profesionály a samozřejmě i pro nadšené amatéry, kteří to myslí s fotografií vážně.

V tomto článku si dovolím shrnout dnešní nabídku DSLR techniky jednotlivých značek, a to nikoli s důrazem na vyjmenování všech modelů, nýbrž s akcentem na ty modely a funkce, kterými se na Photo Plus jednotlivé značky nejvýrazněji prezentují. Chcete-li, je tedy možno tento článek chápat jako jakýsi subjektivní výběr argumentů pro nákup značky X či Y tak, jak jej může vnímat návštěvník veletrhu PhotoPlus.

Canon
Abecedně první z výrobců prezentuje přímo u vchodu na výstavní plochu PhotoPlus kompletní portfolio produktů rodiny EOS. Není divu, nabídka je to opravdu pestrá, nedávno systém EOS oslavil pěkné kulaté výročí a nová těla jsou již nějakou dobu veřejně představena. Pro Photo Plus si Canon připravil dvě novinky v podobě prototypů objektivů EF 200/2.0L IS USM a EF 800/5.6L IS USM. V obou případech se jedná o špičková reportážní skla, která krásně doplní reportážní tělo EOS 1D Mark III. Velkou pozornost samozřejmě Canon věnuje i žhavé novince EOS 1Ds Mark III, která se může pochlubit nejvyšším rozlišením mezi DSLR, což je prezentováno jednak řadou velkoplošných tisků a zadruhé ukázkami možnosti výřezu z fotografií při zachování možnosti kvalitního tisku. Nicméně hlavním argumentem Canonu a všech profesionálů na jeho stánku prezentujících je špičkové zpracování obrazu a pestrá nabídka špičkových objektivů řady L.

Fujifilm
Zelení (nezaměňovat s politickou orientací) na Photo Plus prezentují svou jedinou digitální zrcadlovku S5PRO, která sice nepatří mezi nejžhavější novinky, přesto pro řadu fotografů může jít o první fyzické setkání s tímto modelem. A proč by si někdo měl S5PRO pořídit? Fujifilm vsází na svou unikátní funkci simulace vlastních filmových materiálů a snaží se přesvědčit fotografy o tom, že jeho zpracování barev je nejblíže k tomu, nač byli desetiletí zvyklí. Tento argument samozřejmě podporuje nabídkou filmových materiálů a úzkou vazbou s vlastními digitálními minilaby řady Frontier. Přestože prezentace Fuji působí výrazně skromněji než u ostatních velkých hráčů, je vidět, že své příznivce má a její argumenty nacházejí úrodnou půdu.

Nikon
Stánek s nezaměnitelným žlutým designem, podobně jako v případě Canonu, představuje svoji opravdu rozsáhlou rodinu zrcadlovek a objektivů. Přesto hlavním lákadlem jsou nedávno uvedené modely D300 a zejména D3. V případě druhého jmenovaného trochu překvapivě Nikon nevsází zejména na unikátně vysokou citlivost čipu, ale na univerzálnost nasazení. Na pódiu se střídají reportážní, svatební, portrétní i reklamní fotografové, kteří shodně opěvují vysokou užitnou hodnotu tohoto fotoaparátu, který je rozkročen někde mezi reportážní a studiový svět. Navíc silně prezentovaným faktem je, že i model D3, vybavený snímačem velikosti takřka kinofilmu (FX formát), dokáže pracovat s DX objektivy, takže přechod na tento model nemusí znamenat automaticky výměnu všech DX skel, i když za cenu snížení rozlišení. Opět jde o unikátní funkci, která si své obdivovatele nachází.

Olympus
Modří si pro PhotoPlus nakonec schovali velkou premiéru, o které se šuškalo již v době letošní PMA. Světlo světa spatřil nový nejvyšší model E-3, který vsází na univerzálnost nasazení v kombinaci s dalšími výhodami 4/3 systému. Přestože jsou k dispozici pouze beta vzorky těl, už nyní je zřejmé, že Olympus zapracoval hodně na úrovni šumu. A když si k tomu přidáme odolné tělo, slušné rozlišení, stabilizaci obrazu, LiveView, čištění čipu atd., je zřejmé, že model E-3 si své příznivce najde. Zejména pro fotografy pracující v nepříznivých podmínkách bude toto poměrně malé, odolné tělo s lehkými a světelnými objektivy systému 4/3 jistě přínosem. Navíc Olympus představil i nové objektivy 16-60/2.8-4.0 SWD, 50-200/2.8-3.5 SWD, 14-35/2.0 SWD a amatérský 70-300mm.

Panasonic
Společnost Matsushita se rozhodla na veletrhu PhotoPlus nevystavovat, takže ani jedno z jejích těl systému 4/3 k vidění není. Je to poměrně logické, protože novější model míří na masový trh a zrcadlovku L1 již všichni poměrně dobře znají.

Pentax
Mezi tradiční vystavovatele na PhotoPlus patří Pentax, který však bohužel pro své příznivce žádnou novinku v tomto období v oblasti DSLR nepřipravil. Tím nejnovějším, co v jeho nabídce najdeme, je objektiv DA 18-250/3.5-6.3, který nepatří mezi profesionální techniku. Proto stánek vsází zejména na model K10D a osobní jednání s věrnými uživateli značky. Doufejme, že tahanice kolem fuze Pentaxu s partnerem skončily a brzy se dočkáme dalších zajímavých novinek.

Samsung
Bohužel ani Samsung pro PhotoPlus nepřipravil nic nového a lákavého. Je to zřejmě logický důsledek vývojové spolupráce s Pentaxem. Korejský výrobce v posledních měsících hodně inovoval nabídku kompaktních fotoaparátů a novinky v oblasti DSLR zatím tají. Že bychom se dočkali na PMA 2008 koncem ledna?

Sigma
Značka Sigma je pro většinu fotografů spojena s bohatou nabídkou objektivů, nicméně v nabídce Sigmy najdeme i jedno tělo v podobě modelu SD-14. Ten byl představen již na Photokině loni na podzim, přesto díky čipu Foveon dokáže dodnes přitahovat zvědavce. Nicméně mě zaujala trochu jiná skutečnost. Sigma se výrazně aktivněji začíná hlásit k systému 4/3, takže je zde reálná naděje – zejména uživatelů DSLR Olympus – na rozšíření nabídky levnějších objektivů.

Sony
Abecedně posledním hráčem na trhu digitálních zrcadlovek je Sony. Jak se říká „Japonec na konec“, či chcete-li „To nejlepší na konec“. Sony totiž po dlouhé odmlce poměrně radikálně omladilo svou nabídku digitálních zrcadlovek a celá obrovská expozice Sony se nese v duchu oranžového loga Alfa. Model A700 nabízí výrazně větší výkon než stávající A100 a na stánku jsou vidět makety i dalších plánovaných modelů. Hlavním prodejním argumentem Sony zůstává i nadále stabilizace přímo na čipu, kterou zdaleka nenabízí jako jediný výrobce, ale jednoznačně nejlépe ji dokáže prezentovat a prodat.

Závěrem
PhotoPlus nabízí zajímavé srovnání světa klasických DSLR fotoaparátů a středo, či dokonce velkoformátových řešení. Výrobci vycházející z větších formátů dnes nabízejí také kompletní řešení, která si bezesporu označení digitální zrcadlovka v širším slova smyslu zaslouží a jejichž cena se začíná blížit nejdražším DSLR, vycházejícím z 35mm formátu. Celkově lze říci, že nabídka špičkové fotografické techniky je opravdu pestrá a výběr nelehký. V příští reportáži z New Yorku se zaměřím na jmenované fotoaparáty s čipy většími než 35 mm.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: