Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Trendy
Seznamka: Hledám partnera zn. můžeme vyvíjet DSLR spolu
DF DSLR polemika
17. října 2005, 00.00 | Tak jak pomalu opadá zájem o digitální kompaktní fotoaparáty, roste význam digitálních zrcadlovek. Vyvinout, vyrobit a prodat DSLR však není zdaleka tak snadné a levné, jako tomu bylo u kompaktů, a tak se nám rodí jedna aliance výrobců za druhou. Pojďme si udělat malý sumář toho, kdo s kým a proč?
V současné době je trh s digitálními zrcadlovkami (DSLR) víceméně opticky rozdělen mezi Canon a Nikon, kteří jsou nejen odvěkými rivaly, ale i tahouny trhu. Nicméně, poptávka po DLSR stále roste a s tím existuje stále velká příležitost i touha promluvit do vývoje DLSR u řady dalších společností. Nejen Canon a Nikon mají zkušenosti z vývoje klasických kinofilmových zrcadlovek, nejen oni mají velké skupiny věrných uživatelů vybavených příslušenstvím a nejen oni mají prostředky, které jsou ochotni za vývoj DSLR utratit. Na druhou stranu je pro kohokoli dalšího velmi těžké působit na trhu vedle této silné dvojky, a tak vznikají aliance těch, co mají technologii s těmi, kteří mají jiné důležité komponenty nebo finance. Kdo s kým a proč se chce postavit Canonu a Nikonu?
Olympus a Panasonic
Standard 4/3 (Four Thirds System) se od ostatních DSLR zásadně liší tím, že nemá kořeny v klasických SLR zrcadlovkách, ale byl vyvinut poměrně nedávno, dle potřeb digitální fotografie. To znamená, že nemá oporu již existujícího portfolia objektivů jako ostatní (Canon, Nikon, Pentax a Minolta resp. Konica Minolta) a zároveň však může těžit z toho, že si nenese z minulosti žádná omezení v podobě nutnosti zachovávat kompatibilitu. Hlavním tahounem 4/3 systému je Olympus, který se tak snaží zúročit jednak své zkušenosti a postavení na trhu s kompakty, druhak i objektivy Zuiko, které pod něj spadají. Podporu 4/3 systému zatím deklarovaly i společnosti Kodak, Panasonic, Sanyo, Sigma a Fujifilm, ale konkrétní fotoaparáty nabízí zatím pouze Olympus a doplňuje jej velmi opatrně Sigma s objektivy.
Roku 2003 byla představena první zrcadlovka tohoto standardu, E-1. Prodává se ještě dnes a zatím nemá svého nástupce. Mezi tím se objevila E-300, což je levná verze zrcadlovky standardu 4/3, která byla představena v roce 2004, ale příliš úspěchů nezaznamenala a má již nyní svého nástupce, model E-500.
I když to vypadalo, že v tom nakonec Olympus zůstal sám, tak v lednu letošního roku Panasonic (Matsushita Electric Industrial Co., Ltd.) aktualizoval svou spoluúčast uzavřením smlouvy o společném vývoji DSLR zrcadlovek s výměnným objektivem na platformě standardu 4/3. Tři hlavní body smlouvy byly v tiskové zprávě popsány takto:
1) Společnosti souhlasí se společným vývojem technologií a zařízení vztažených k SLR zrcadlovkám (včetně těl fotoaparátů, výměnných objektivů a přidružených periferií) založených na standardu 4/3.
2) Obě firmy budou individuálně vyvíjet DSLR zrcadlovky a přidružené produkty, které budou obsahovat výše zmíněné technologie.
3) V zájmu zavádění a rozšiřování standardu 4/3 budou obě společnosti doporučovat spoluúčast na vývoji ostatním firmám.
Z této smlouvy tedy vyplývá, že se můžeme těšit na vlastní DSLR od Panasonic. Po uzavření této smlouvy se proslýchalo, že Panasonic uvede svou zrcadlovku koncem roku nebo začátkem příštího, což znamená, že bude k dispozici k Vánocům nebo na únorovém PMA 2006. Můžeme se tedy pravděpodobně dočkat i Panasonic objektivů s optikou od společnosti Leica, která s Panasonicem spolupracuje na výrobě kompaktů. Navíc Panasonic vyvíjí a vyrábí další důležité komponenty včetně snímačů a mohl by tak Olympusu pomoci i po stránce technologické. Celkově lze předpokládat, že Panasonic bude chtít vstoupit na trh DSLR razantně a mohlo by to systému 4/3 docela zajímavě pomoci s tržním podílem a hlavně nabídkou alternativ. Otázkou však zůstává, jak si dokáží Olympus a Panasonic rozumět.
Konica Minolta a Sony
V průběhu července se potvrdilo to, že Sony se chce také účastnit na boomu prodeje DSLR zrcadlovek a hledá proto vhodného partnera. Že to nebude Olympus a jeho standard 4/3 bylo jasné v okamžiku, kdy se k Olympusu připojil Panasonic. Sony si tedy vybralo Konicu Minoltu, která vznikla nedávným spojením Konicy a Minolta. Právě Minolta má tradici ve výrobě DSLR i SLR zrcadlovek a může se pochlubit nezanedbatelnou skupinou věrných uživatelů a existujícím bohatým portfoliem objektivů a příslušenství. Velkou zajímavostí je také systém stabilizace obrazu AntiShake, který Konica Minolta řeší pomocí posuvného snímače, který kompenzuje nechtěné otřesy fotoaparátu. Kromě toho nabídne svůj propracovaný systém autofokusu a měření expozice, které má již z dob klasických filmových zrcadlovek.
Také Sony má rozhodně co nabídnout, jakožto výrobce snímacích prvků má poměrně velké možnosti. CCD a CMOS snímače Sony používá (nebo používalo) také velké množství ostatních výrobců digitálních fotoaparátů, mezi nimiž je i Konica Minolta.
Dohoda zní tak, že obě společnosti budou vyvíjet DSLR s bajonetem kompatibilním s "Maxxum/Dynax" přístroji. Tedy, že budou využívat portfolio již existujících objektivů, které vyrábějí pro tento bajonet i Sigma, Tamron, Tokina a další. Na druhou stranu tím zřejmě spolupráce obou společností končí, protože jde přeci jen o dva poměrně silné japonské rivaly.
Pentax a Samsung
Nejmladším oznámením o spojenectví na vývoji DSLR je zpráva o spolupráci jihokorejského gigantu Samsung a tradičního výrobce zrcadlovek Pentaxu. Pentax poslední dobou nepatří mezi nejaktivnější hráče na trhu s DSLR, ale přesto stále může nabídnout nejen existující systém, ale i věrné zákazníky.
Samsung chce do společného vývoje vložit své know-how v oblasti zpracování obrazu a ostatních digitálních technologií a přispět celému projektu také svým silným jménem (rozuměj finance). Samsung již dříve oznámil svou EVF zrcadlovku Pro815, která však stále ne a ne přijít na trh. Svým způsobem maximalistický koncept přináší 15x optický zoom, obrovský displej a 8 MPix rozlišení. Zde si zřejmě Samsung vyzkouší své technologie, protože v oblasti pokročilejších digitálních fotoaparátů toho zatím příliš nepředvedl.
Pentax naproti tomu poskytnou svou Penta Prism technologii spolu se zkušenostmi ve vývoji DSLR zrcadlovek. Samozřejmě také disponuje existující nabídkou objektivů, takže lze takřka jistě očekávat, že případná Samsung DSLR zrcadlovka bude mít bajonet Pentaxu.
Shrnutí
Tři velká jména elektronického průmyslu se spojila s tradičními výrobci digitálních DSLR zrcadlovek, aby si lidově řečeno "přihřáli polívku". Je nesporné, že společnosti Konica Minolta, Olympus i Pentax potřebovaly silného partnera, který je dokáže podpořit ve vývoji technologií, a který zároveň má prostředky na práci s trhem. Hrozba toho že zejména Canon získá příliš velký technologický náskok a uchvátí příliš velkou část trhu byla natolik aktuální, že přivedla do aliancí společnosti, které si v jiných segmentech trhu ostře konkurují. Nedivme se, trh s kompakty již neposkytuje dostatek prostoru ani pro vyčlenění se vůči konkurenci ani finančních příležitostí. Navíc v rámci rozvinuté OEM spolupráce to takříkajíc vyrábí „každý s každým“.
A dají se očekávat další podobná oznámení o spolupráci? Nelze očekávat, že by Canon nebo Nikon někomu zpřístupnil své technologie, pokud se nedostanou do vážných problémů. Z existujících výrobců DSLR zrcadlovek tak zbývá pouze Sigma, která doplatila na koketování s technologií Foveon a Fujifilm se svými SuperCCD. Sigma má sice svůj vlastní bajonet, ale jeho podíl na trhu je minimální a pro Sigmu je zřejmě mnohem zajímavější vyrábět objektivy pro všechny ostatní standardy. O kvalitách snímače Foveon lze debatovat, ale skutečností zůstává, že se jedná o mladou technologii, které nebylo věnováno dostatek pozornosti. Fujifilm má naproti tomu se svými SuperCCD snímači poměrně úspěch, ale nemá svůj vlastní systém. Obchodně tak těží z kompatibility s Nikon objektivy, ale z pohledu aliancí s dalšími výrobci to pro něj znamená značné mínus. A zapomenout bychom neměli Kodak, který stál u zrodu DSLR a blahé paměti dokonce vyráběl DSLR pro Canon, který to v té době ještě neuměl. Bohužel Kodak nedávno vývoj a výrobu vlastních DSLR zastavil, a přestože u Kodaku si člověk nikdy nemůže být zcela jistý tím, co chystá, jeho návrat na scénu DSLR je v blízké budoucnosti nepravděpodobný
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014