Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Trendy
Swiss Picture Bank
22. května 2008, 00.00 | Švýcarsko má nejen šikovné bankéře hlídající účty s penězi. Nyní můžete zprostředkovně využít bezpečné švýcarské služby i vy. Služba Swiss Picture Bank nabízí prostor pro zálohování vašich digitálních fotografií. Slibují uchování dat na minimálně 30 let a pokud se jim to nepodaří, vrátí vám třicetinásobek zaplacené ceny za ztracený snímek.
Švýcarsko má nejen šikovné bankéře hlídající účty s penězi. Nyní můžete zprostředkovně využít bezpečné švýcarské služby i vy. Služba Swiss Picture Bank nabízí prostor pro zálohování vašich digitálních fotografií. Slibují uchování dat na minimálně 30 let a pokud se jim to nepodaří, vrátí vám třicetinásobek zaplacené ceny za ztracený snímek.
Samozřejmě se nejedná o nijak převratnou službu, která by rozjela masový zájem o "online zálohování". Je to ale bezpochyby zajímavá nabídka a alternativa ke klasickým způsobům zálohy. Ani vypálení na CD nebo kopírování na externí disk vám nepomůže při požáru nebo vykradení bytu. A chodit s médii do schránky v bance? Právě k této možnosti je alternativou služba Swiss Picture Bank. Služba mimo jiné získala i cenu DIMA2008 (ceny se udílejí na veletrhu PMA) za inovativní produkt.
O co jde?
Společnost Swiss Picturebank AG sice nezaložili přímo Švýcaři, ale sídlo ve Švýcarsku má. To samozřejmě samo o sobě žádnou zárukou není. Kvalitu by měla zajišťovat společnost Swisscom, která se o data stará. Ta se mimo jiné stará i o data několika švýcarských bank a je velkým poskytovatelem mobilního i "pevného" připojení.
Data zůstanou uchována minimálně 30 let. Pokud chcete více, musíte si také více připlatit. Základem je právě 30 let. Pokud se i přes veškerá opatření data nepodaří společnosti po tuto dobu uchovat, vyplatí vám třicetinásobek zaplacené ceny za každou ztracenou fotografii.
Cena
A na kolik tahle sranda vyjde? Záleží na tom, jak jste nároční. Vyjde levněji, pokud vám stačí uchovávat zkomprimované snímky (jinými slovy, když zaberete na disku méně místa), myšleno JPEG komprese, nikoliv ZIP. Nekomprimovaná data pak vyjdou dráž. Cena se udává v kreditech, které si nakupujete. Komprimovaný snímek vyjde na 1 kredit, nekomprimovaný na 5 kreditů. Aktuální ceny za nákup kreditů nabízejí cenu cca 70 haléřů za komprimovaný snímek. Jinými slovy, 500 kreditů nyní stojí 15 Euro a 1000 kreditů vyjde na 27 Euro.
Pokud je zde řeč o komprimaci, je tím myšlena další komprimace při nahrávání fotek. To znamená, že se buď nahrají data tak, jak je máme uložena, nebo se při nahrávání komprimují.
Jak na to? Zkoušet můžete zdarma
Po jednoduché registraci, kde musíte vyplnit jen jméno a email, vás systém pustí dále. Na otestování služby máte zdarma 50 kreditů. Nahrávání snímků může probíhat přímo přes webové stránky, kde můžete uploadovat jednotlivé soubory, nebo pomocí programu Photobot Guardian. Ten nahrává snímky sám, automaticky. Umí i sledovat adresáře na disku a pokud se objeví nové snímky, ihned je zálohuje.
Nevýhody
Kromě ceny je největší mezerou této služby podpora pouze JPEG formátu. Jednak se dobře zpoplatňuje (komprimovaný vs originál) a také lze jednoduše zajistit to, aby lidé službu nezneužívali k zálohování jiných dat. RAW formát tedy (zatím) podporován není.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014