Zpráva o stavu DSLR - II. Canon - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Trendy

Zpráva o stavu DSLR - II. Canon

18. listopadu 2008, 00.00 | V dalších dílech naší zprávy se zaměříme na jednotlivé výrobce DSLR podle abecedy a začneme firmou Canon. Ta má společně s Nikonem v ČR největší kus trhu DSLR a tak si první místo zaslouží i z tohoto titulu.

Třídy fotoaparátů Canon
Canon poměrně čitelně odlišuje uvedené tři třídy, DSLR se liší jak provedením těla, tak ovládáním i vybavením. V každé třídě probíhá samostatná inovace (např. 350D -> 400D -> 450D), jsou to ale více či méně jen drobné změny a vylepšení. Určitým mezikrokem je jen EOS 5D, který patří někam mezi střední a profi třídu. Základní třída DSLR Canon je často nazývána jako Digital Rebel a DSLR jsou označovány třímístnými čísly. Nový model EOS 1000D je nejlevnější 10 MPix model řady, je přitom ale vybaven vším potřebným, ušetřilo se na konstrukci a rychlosti.


Canon EOS 1000D je nejlevnější model řady DSLR Canon.

Stabilizace
Canon programově nedělá stabilizaci na senzoru (nedělá stabilizované tělo DSLR) a tak při požadavku na stabilizovaný obraz budete muset u Canonu vždy kupovat stabilizované objektivy (Image Stabilizer, IS). Stabilizovaný objektiv je z mnoha důvodů rozhodně lepší, ale řešení je to dražší - stabilizátor se kupuje v každém objektivu znova a znova. Navíc mnoho objektivů ve stabilizované verzi ani neexistuje. Canon se zatím dušuje, že stabilizované tělo s ohledem na kvalitu výsledku dělat rozhodně nebude, je však otázkou, zda a kdy jej trh ke stabilizovanému tělu dotlačí. Potom by logika mohla být velmi jednoduchá  - nasadí-li se na stabilizované tělo Canon stabilizovaný objektiv, stabilizace v těle DSLR se vypne a použije se stabilizátor v objektivu. V ostatních případech se použije stabilizátor v těle.


Stabilizátor v objektivu se snadno prozradí podle přepínače (jednoho či dvou) na objektivu, které jej aktivují. Mode 2 vypíná stabilizaci v horizontálním směru při panningu. Canon stabilizaci v těle nerealizuje.

Objektivy
U Canonu na vás čeká velmi málo problémů s kompatibilitou objektivů a současně jejich nejširší nabídka a to i v bazarech. V současně době je v nabídce přes 70 značkových objektivů Canon a další desítky od třetích výrobců (Sigma., Tokina, Tamron a další). Díky tomu, že Canon má ostřící motor vždy v objektivu a rozhraní EF se již dlouho nezměnilo, je možné i velmi staré objektivy řady EF nasadit na nejnovější DSLR a vše bude fungovat jak má (s ohledem na reálné možnosti).


Bajonet typu EF objektivů Canon, který je již 21 let starý a díky tomu jsou objektivy velmi dobře navzájem kompatibilní.

Na všechna těla vybavená menším senzorem velikosti cca 15 x 23 mm (APS-C) je možné s výhodou použít objektivy s novým bajonetem EF-S i všechny objektivy řady EF. Řadu objektivů EF-S, která předpokládá menší senzor, však není možné použít na těla řady 1Ds, 1D a 5D, což je zajištěno i mechanicky - objektivy řady EF-S nelze fyzicky nasadit.


Bajonet typu EF-S je určen pro DSLR Canon s menšími senzory typu APS-C. Šedý kruh znemožňuje jeho nasazení na DSLR s větším senzorem (1D,1Ds, 5D).

Canon vyrábí zoom objektivy podobně jako těla DSLR zhruba ve třech třídách. Objektivy základní třídy jsou vybaveny jen obyčejným ostřícím motorem (Canon mu říká Micro Motor MM či DC), nemají stabilizátor a mají jen průměrnou světelnost f/4 až f/5,6 měnící se navíc s ohniskem. Ve střední třídě jsou objektivy vybaveny již ultrazvukovým motorem (USM) a někdy i stabilizátorem (IS), světelnost je však nadále jen průměrná a také se obvykle mění s ohniskem. Navíc ostřící motor typu USM může být jen v levnější variantě MicroUSM na rozdíl od plnohodnotného ostření typu USM Ring. Profesionální objektivy typu L (Luxury) mají obvykle lepší světelnost navíc mnohdy konstantní v celém zoom rozsahu, mají ostření typu USM Ring a často i stabilizátor (IS).


Nabídka objektivů Canon je velmi široká a při hrubém pohledu je možné je roztřídit opět do třech tříd.

Ostatní příslušenství
Co se týče originálních blesků, lze používat všechny typy a to i starší, musí mít ale v názvu EX (např. Speedlite 420EX). Ostatní blesky totiž nepodporují E-TTL systém měření, které všechny DSLR Canon vzhledem ke své konstrukci potřebují. Stejně jako těla DSLR i objektivy lze také blesky rozdělit na tři třídy a jednu speciální:

  1. Canon Speedlite 220EX - základní amatérský externí blesk, který vzhledem k nemožnosti natáčet a sklápět bleskovou hlavu neumožňuje pokročilé fotografování.
  2. Canon Speedlite 430EX - poloprofesionální blesk, který mimo některých speciálních funkcí a nemožnosti bezdrátově dálkově řídit další blesky disponuje vším potřebným.
  3. Canon Speedlite 580EX - nejvýkonnější profesionální blesk umožňující i plné bezdrátové aplikace a řadu speciálních funkcí.
  4. Speciální blesky zejména macro blesky (MR-14EX, MT-24EX).

Canon Speedlite 580EX II je nejvýkonnější externí blesk pro DSLR Canon. Má směrné číslo 58, bezdrátové možnosti práce a řadu dalších funkcí.

Nabídka dalšího příslušenství je podobně jako u objektivů velmi bohatá - od matnic, hledáčků, baterií a gripů, přes dálkové spouště až po bezdrátové aplikace. Na DSLR Canon se také dá najít nejvíce informací na internetu i mimo něj (drtivá většina v angličtině), relevance informací však logicky (jako vše na internetu ) kolísá. Canon také nabízí zdarma upgrade firmwaru svých DSLR.


WFT-E2 - bezdrátový interface pro Canon 1D a 1Ds Mark III je ukázkou rozsahu různých typů příslušenství. Umožňuje dálkově DSLR řídit i dálkově přenášet snímky do PC.

Senzor
Canon používá své senzory typu CMOS a v zásadě používá jen dvě velikosti senzoru - buď velikost blízkou 15 x 23 mm (APS-C) s přepočtem 1,6x nebo plnou velikost senzoru 24 x 36 mm (Full-frame, kinofilm). Výjimkou je jen model z řady 1D, který používá senzor s crop faktorem 1,3x (APS-H).


Canon v zásadě používá jen tři velikosti senzorů. Objektivy s bajonetem EF-S lze použít jen na DSLR s APS-C velikostí senzoru.

Živý náhled (Live view)
Canon poměrně pozdě integroval do svých DSLR Live view (živý náhled). Pomiňme užitečnost této funkce u DSLR, nicméně poslední modely (50D, 5D Mark II) jsou funkcí živý náhled vybaveny včetně dvou metod ostření (pomocí detekce kontrastu na hlavním senzoru i pomocí klasických AF senzorů s krátkým návratem zrcátka). Starší modely (např. 40D, 1Ds Mark III) sice živý náhled také poskytují avšak s nutností ostřit vždy jen ručně.

Video
Canon EOS 5D Mark II je první DSLR Canon (ne však první na trhu), která umí natáčet video včetně mono zvuku. A natáčí ho rovnou v HD kvalitě a tedy s rozlišením 1920x1080 (1080p, 30 fps). Pokud k připojení použijete nový konektor standardu HDMI, obraz bude opravdu vysoce kvalitní. Na 4 GB kartu lze natočit v HD kvalitě asi 12 minut videa (MOV soubor).


HDMI konektor a standard je na nejlepší cestě stát se novým rozšířeným standardem pro přenos videa a zvuku. Canon EOS 5D Mark II již natáčí video a konektor má.

RAW
Canon otevřel třetím stranám svůj RAW formát a dává zdarma knihovny na RAW konverzi. RAW konvertor pro Canon je tak součástí např. editoru Zoner.

Závěr
Canon je sázka na jistotu, daní je mírně vyšší cena a absence stabilizace v těle DSLR. V tabulce vám současně přinášíme odkazy na recenze a zprávy o jednotlivých modelech, které jsem pro vás již dříve připravili.

  Základní třída Střední třída Profi třída [2]
Canon EOS 450D
EOS 1000D
EOS 400D
EOS 350D
EOS 300D
EOS 50D
EOS 40D
EOS 30D
EOS 20Da
EOS 20D
EOS 10D
EOS D60
EOS D30
EOS 1Ds Mk III [1]
EOS 1Ds Mk II [1]
EOS 1Ds Mk I [1]

EOS 1D Mk III
EOS 1D Mk II N
EOS 1D Mk II
EOS 1D Mk I

EOS 5D Mk II [1]
EOS 5D [1]

Pozn.: Šedě označené modely jsou již výběhové.
[1] Označuje modely s plnou kinofilmovou velikostí senzoru (Full-frame).
[2] Fotoaparáty Canon profi třídy nejsou vybaveny interním bleskem!

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: