Fotografický ateliér Šechtl & Voseček - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Výstavy

Fotografický ateliér Šechtl & Voseček

sechtlvosecekpisek100px

19. dubna 2012, 00.00 | V galerii Sladovna v Písku můžete do 20. května navštívit unikátní kolekci historických fotografií tří generací rodiny Šechtlů. Historie jednoho z nejstarších souvisle pracujících fotoateliérů má své počátky v 60. letech 19. stol. v Plzni, ačkoli svou existencí je firma Šechtl & Voseček až do dnešních dnů spojena s Táborem.

Zakladatel ateliéru Ignác Šechtl (1840—1911) získal živnostenský list v Kladně v roce 1865, první ateliér však založil o dva roky později v Plzni. Brzy přibral do společnosti dosavadního asistenta a přítele Jana Vosečka. Produkce ateliéru byla široká. Zahrnovala sice běžné komerční zakázky – osobní či rodinné portréty, produktové fotografie, ale také fotografie různých míst, krajiny či významných událostí. Po smrti Ignáce Šechtla ateliér převzal jeho syn Jindřich Šechtl (1877 – 1954), zabývající se hlavně portrétní a reportážní fotografií. V roce 1948 předal vedení ateliéru synu Josefovi. Josef Jindřich Šechtl zemřel v Táboře roku 1954.

Josef Šechtl (1925—1992) je třetím z fotografické generace Šechtlů. Uzavírá v roce 1948 manželství s Marií Kokešovou, spolužačkou z gymnázia a vyučenou fotografkou v ateliéru Šechtl & Voseček. Marie Šechtlová, žena Josefa Šechtla, se prosazuje výrazněji. Od počátku 60. let vytváří výrazně komponované, emotivně pojaté snímky nejen z Tábora, ale i z Prahy a z několika zahraničních cest. Na přelomu 60. a 70. let patří k nejvíce publikovaným autorům. V roce 2004 zakládá Marie Šechtlová spolu se svou rodinou a manžely Škrlovými Muzeum fotografie Šechtl & Voseček. Marie umírá v Táboře roku 2008.

Štafetu péče o dochované negativy a fotografie přebírá dcera Marie Michaela Šechtlová, malířka a grafička. S dětmi Evou Hubičkovou a Janem Hubičkou od roku 2004 postupně digitalizují obsáhlý archiv negativů i kolodiových a želatinových skleněných desek a na internetových stránkách muzea (externí odkaz) snímky zpřístupňují široké veřejnosti.



Sladovna se nachází na Velkém náměstí číslo 113 v Písku a má otevřeno od 9 do 17 hodin. Více informací najdete na webech Sladovna.cz a icPisek.cz.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Aktuality  

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: