Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Výstavy
Jaké jsou první dojmy z PMA08?
1. února 2008, 00.00 | Každý rok se v USA koná jedna z nejdůležitějších akcí, kde se představují novinky z fotoprůmyslu. Výstava a veletrh PMA08 se koná v Las Vegas a my se na něj opět vypravili, abychom načerpali novou inspiraci, prohlédli si horké novinky a udělali si celkový obrázek o stavu fotoprůmyslu. Jaké jsou první dojmy z PMA08?
Každý rok se v USA koná jedna z nejdůležitějších akcí, kde se představují novinky z fotoprůmyslu. Výstava a veletrh PMA08 se koná v Las Vegas a my se na něj opět vypravili, abychom načerpali novou inspiraci, prohlédli si horké novinky a udělali si celkový obrázek o stavu fotoprůmyslu. Jaké jsou první dojmy z PMA08?
Co je to PMA?
PMA08 International Convention and Trade Show pořádá stejnojmenná organizace (PMA). Akce se pravidelně pořádá dva roky ve floridském Orlandu a nevadském Las Vegas. Nyní se koná ve Las Vegas a příští rok se přestěhuje do Orlanda. Vždy na začátku roku (leden - únor) se díky výstavě vyrojí desítky nových fotoaparátů, které také zpravidla nastolují nové trendy. Díky masivnímu rozvoji internetu se novinky začaly oznamovat ještě před výstavou a vše došlo tak daleko, že v den výstavy jsou všechny novinky známy. To dříve nebývalo tak citelné. I přesto je zajímavé PMA navštívit, protože se vždy najde spousta zajímavých věcí. Navíc se před výstavou konají konference několika organizací sdružujících profesionály v oboru fotografie. I tam si lze ověřit, v jakém stavu se trh s digitální fotografií nachází a jaké trendy přicházejí. Již 84. PMA se koná od 31.1. do 2.2. Na tento ročník je přihlášeno přes 600 vystavovatelů.
Jaký je ročník 2008?
I když změny nejsou tak citelné jako v případě českého Invexu (zaměření výstav je samozřejmě jiné, ale obor podobný), tak si určitě lze všimnout ubývající velikosti výstavy. Vystavovatelů je dostatek, ovšem číslo je vysoké díky malým vystavovatelům s miniaturním stánkem, nabízející nejrůznější příslušenství pro digitální i klasickou fotografii. I když se zúčastnili v plné síle všichni důležití hráči na trhu, stánek Ricohu jsme hledali marně. To je méně pochopitelné než to, že zde není ani Umax a BenQ. O to překvapivější ale byla přítomnost fotoaparátů Konica Minolta v obchodu v Las Vegas. To sice nesouvisí přímo s výstavou, ale vypovídá to něco o americkém trhu. Samozřejmě i to, že se PMA koná v USA ovlivní část výstavy, zejména větší přítomností nejrůznějších "fotodárků", jako jsou potištěná trička, ručníky, hrnky, fotoalba, fotoknihy, fotorámečky apod. Tato část trhu neustále rychle roste, i když dle slov jednoho z řečníků na konferenci jsou z 30% fotky domácích zvířat a 80% všech těchto výrobků směřuje k seniorům. Na první pohled nezajímavá čísla, ale skutečností je, že tento trh v USA stále roste tempem ca 20% ročně. Lidé chtějí své digitální fotografie dostat z disku počítače i na jiná média a potisk čehokoliv je nyní jednodušší než v dobách klasické fotografie.
Horké novinky, zajímavosti a trendy
Nejzajímavější novinkou je představení zatím bezejmenného prototypu DSLR od Sony, která má převzít status vlajkové lodi, resp profesionálního fotoaparátu. Vystavena byla s přídavným bateriovým gripem. Hned vedle byla ukázka snímače, který bude použit. Jde o plnoformátový "fullsize" (plocha snímače je velká jako kinofilmové políčko) CMOS snímač s mechanickou stabilizací obrazu a rozlišením 24,6 MPix. Marketingové označení snímače je "Exmar". Sony se tak po uvedení tohoto modelu na trh zařadí mezi plnohodnotné výrobce profesionálních DSLR a bude tak již třetím výrobcem, který nabízí DSLR se snímačem o velikosti kinofilmu (nyní jen Canon a Nikon). Donedávna to však byl pouze Canon a tak lze očekávat, že se k této skupině připojí i další. Očekávat to lze nejspíše od dua Samsung/Pentax, kteří vyvíjejí DSLR společně. Jejich nabídce by to prospělo.
I když se v případě Casia Exilim F1 nejedná o novinku (o fotoaparátu jsme již informovali), je to bezesporu revoluční řešení, které jsme měli možnost si poprvé vyzkoušet právě na PMA. Na první pohled se jedná o klasické ultrazoom, ovšem zdání klame. Fotoaparát s příjemnou cenovkou a schopností pořídit sekvenci 60 snímků za sekundu je bezkonkurenční. Běžný uživatel tak má další prostor pro experimentování a profesionál levný nástroj pro práci. Frekvence jde nastavit samozřejmě i pomalejší. Důležité je však mít dobře nasvícenou scénu, aby mohl být čas expozice co nejkratší. Při běžném osvětlení na výstavě byly snímky pohybu neostré.
Příjemnou zprávou je, že stále více výrobců (nejen Panasonic, který s tímto trendem masivněji začal) nabízí objektivy s počátkem rozsahu na ekvivalentu 28 mm a méně. Samsung nabízí i 24 mm, Olympus 27 mm, Panasonic 25 mm a jiní výrobci také nejsou pozadu (např. nevystavující Ricoh).
Funkce "face priority", tedy automatické zaostřování na obličeje, byla u kompaktních fotoaparátů horkou novinkou na dřívějších akcích. Nyní to již nabízí téměř každý. Bezpochyby jde o zajímavou funkci. Nyní dochází k jejímu dalšímu vylepšování. Fotoaparáty nejen že najdou na scéně obličej, ale poznají i úsměv. Automatickou detekci úsměvu (a následné pořízení snímku) umí stále více kompaktních fotoaparátů. Další funkce jsou například důraz na zaostření obličejů členů rodiny (umí některé kompakty Casio), nebo hlídání mrknutí fotografovaných postav.
Dalšími prvky výbavy, které sice již existují delší dobu, ale nabízí je stále větší množství kompaktů, jsou stabilizace obrazu a rozšiřování dynamického rozsahu resp. prosvětlování stínů.
Mezi zajímavosti určitě patří to, že na stáncích Kodaku a Fujifilmu měli stále vytaveny klasické filmy, a to poměrně ve velkém množství.
Z části je to samozřejmě specifikum amerického trhu, ale vystavený prototyp NOVÉHO středoformátového fotoaparátu na klasický film Fujifilmu působil jako z jiného světa. Jedná se o dálkoměrný ("rangefinder") měchový skládací přístroj. Tedy nostalgie nejtěžšího kalibru. Fujifilm tak chce zřejmě podobně jako Leica zacílit na skupinu příznivců starých časů, nebo jen zkouší pozornost přítomných návštěvníků stánku.
Závěr
První dojem z výstavy je dobrý. Trh okolo digitální fotografie zdravě prosperuje a uživatelům přináší stále nové a nové možnosti. Skvrnkou je však fakt, že veletrhy a výstavy podobného ražení slábnou. Podobně jako Invex, CeBit a podobní, i PMA strádá díky rychlému šíření informací a zkušeností po internetu. Na druhou stranu CESu se poměrně daří a konzumní elektronika na výstavy stále táhne.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014