Tip na šokující výstavu Decadence NOW! - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Výstavy

Tip na šokující výstavu Decadence NOW!

7. října 2010, 00.00 | Před několika dny byla v pražskému Rudolfinu otevřena provokativní výstava Decadence Now!, která nesporně patří k předním kulturním událostem letošního podzimu. Mezi vystavujícími autory nalezneme i jména fotografů, kteří se již stali součástí mezinárodních dějin fotografie. Svým rozpočtem a hodnotou vystavených děl se tato výstava zařazuje mezi vůbec nejdražší projekty, které dosud galerie Rudolfinum realizovala. Více viz náš článek.

Ve čtvrtek 1. října proběhla vernisáž výstavy „Decadence Now!“, která se nijak netají cílem šokovat kulturní veřejnost, o čemž svědčí i její podtitul „Za hranicí krajnosti“. V pražské galerii Rudolfinum, kde je tato výstava k vidění (výstava potrvá až do 2. ledna 2011), můžete shlédnout velkou paletu fotografií s místy až skandálním obsahem, za jejichž vznikem stojí 40 předních umělců z celého světa (např. Jeff Koons, Erwin Olaf, Jürgen Klauke, David Bailey & Damien Hirst, Cindy Sherman, Nobuyoshi Araki, Jake a Dinos Chapman, Robert Mapplethorpe, Zhang Peng, Keith Haring , Andres Serrano, Gottfried Helnwein a další).

Ilustrační snímek, který byl pořízen během vernisáže výstavy Decadence NOW!, která se konala v pražském Rudolfinu dne 30. 9. 2010.; Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Výstava zahrnuje jak fotografie, tak i výtvarná díla (obrazy, plastiky). Svým rozsahem a mezinárodním zastoupením se výstava Decadence Now! zcela jistě zařadí mezi nejdražší projekty, které kdy pražská galerie Rudolfinum realizovala. Mezi vystavenými exponáty můžete naleznout i díla českých autorů, jakými jsou například fotografové Ivan Pinkava, Václav Jirásek či výtvarníci Jiří Černický, Josef Bolf a David Černý .

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Samotná výstava, jejíž kurátorem je Otto M. Urban, volně navazuje na předešlou výstavu „ V barvách chorobných “, kterou mohli návštěvníci před časem shlédnout v pražském Obecním domě. Expozice je členěna do 5 sekcí, které jsou tématicky zaměřeny (Bolest, Sex, Pop, Šílenství a Smrt).

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

První oddíl výstavy „Krajnost sebe: Bolest“ obsahuje místy až sadomasochisticky stylizované autoportéty, ze kterých nejvíce vyčnívají fotografie Cindy Charmen či démonistický „bondage“ snímek „Černé zrcadlo V“ od Gottfrieda Helnweina .

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

V druhé sekci výstavy („Krajnost těla: Sex“) si přijdou především na své vyznavači výtvarně pojaté pornografie, fetišismu, do krajnosti vyvedených mužských (např. Pierre et Gilles „gay akt“ snímek „Pokušení Sv. Antonia“) i ženských aktů (například Andres Serrano se snímkem „Vyvrcholení“). Originálním a zábavním „zjevením“ celé sekce jsou „sexy rentgeny“ různých milostných aktivit, za jejichž vznikem stojí Wim Delvoye (například snímek „Felace 3“). Mezi ostatními díly zde rovněž vyčnívají obscénní snímky, které vytvořila jedna z hlavních fotografických hvězd celé výstavy, kterou je světově proslulý fotograf Joel-Peter Witkin (například snímek „Dafné a Appollón“).

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

V třetím sále výstavy nalezneme fotografie, které se s jizlivým humorem snaží vyjádřit téma „Krajnost krásy: Pop“. Několik exponátů jsou s to zaručeně pobavit vyznavače černého humoru (například vyobrazení Adolfa Hitlera coby „kožešiny ke krbu“) a „anti-konzumní“ nadsázky (například snímek Davida LaChapelleho „Nezbedové“).

Foto: Daniel Poláček

Foto: Daniel Poláček

Předposlední sekce výstavy s podtitulem „Krajnost mysli: Šílenství“ přináší „show“ místy připomínající každodenní stav mysli „rockového šílence“ Marilyn Mansona (například snímky Joachima Luetkeho). Nejedná se tedy o exponáty, které by se zrovna mohly zamlouvat citlivým osobám či nezletilým účastníkům výstavy. Krev (například Zhang Peng - „Touha po štěstí“), snímky rozkládajících se částí lidského těla (Joel-Peter Witkin a „Hlava mrtvého“), či brutální výjevy ( David Bailey & Damien Hirst “Veronika otírá Kristovi tvář“), to jsou jen některé společné atributy, se kterými se u vystavených fotografií můžeme v dané sekci setkat.

Poslední část výstavy se příznačně točí okolo Smrti (alias „Krajnost života“). Můžeme zde najít i jednu z vůbec nejstřeženějších fotografií výstavy, kterým je snímek fotografa Roberta Mapplethorpeho ( autoportrét z roku 1988 s motivem smrti, který byl pořízený v době, kdy již autor umíral na AIDS). Tuto fotografii dokonce „velmi angažovaně“ střežila zvláštní pracovnice galerie, která svým tělem precizně bránila jakýmukoli pokusu o vyfotografování dané fotografie. Oči diváka v této sekci výstavy mohou být také potěšeny pohledem na křišťálově čisté snímky našeho fotografa Václava Jiráska (např. fotografie „Spánek s rybami I“) nebo „meditací“ nad uvolněně tajemnými fotografiemi Ivana Pinkavy (série 3 fotografií „Bez názvu“).

Závěr:
Výstava Decadence NOW! je skutečně výjimečná výstava, jež přináší početné množství mistrovských fotografií a výtvarných děl. Nalezneme na ní cenné a v českých podmínkách často nevídané exponáty, které jsou skvostnými reprezentanty dekadentních tendencí v oblasti moderního umění posledních let. Určitě si proto danou výstavu, která bude veřejnosti přístupná v galerii Rudolfinum do 2. ledna roku 2011 , nenechte ujít, protože její návštěvy nebudete litovat. Dodejme, že více informací o výstavě Decadence Now!, která je jen jednou z několika součástí stejnojmenného kulturního projektu, můžete naleznout například ZDE .

Ukázky některých z vystavených fotografií, které jsou k vidění na výstavě Decadence Now!:

Nobuyoshi Araki - „Bondages“ Zdroj: www.Decadencenow.cz

Catherine Opie - „Self-Portrait- Pevert“ Zdroj: www.Decadencenow.cz

Zhang Peng - „Desiring Happiness No.1“ Zdroj: www.Decadencenow.cz

David Bailey& Damien Hirst - „Jesus is Nailed to Cross“ Zdroj: www.Decadencenow.cz

Jurgen Klauke - „Grusse vom Vatikan“ Zdroj: www.Decadencenow.cz

Cindy Sherman - „Untitled 255“ Zdroj: www.Decadencenow.cz

Joel Peter Witkin- „Portrait of Joel (Self portrait) New Mexico“ Zdroj: www.Decadencenow.cz

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Reportáže  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: