Výstavy v Čechách a zahraničí - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Výstavy

Výstavy v Čechách a zahraničí

18. června 2001, 00.00 | Opět vám přinášíme seznam aktuálních fotografických výstav konaných jak v Čechách tak i v zahraničí.

Výstavy v Čechách

Pražský dům fotografie, Haštalská 1, Praha 1
otevřeno denně 11 - 18 hod, 5. 6. - 15. 7. 2001
Karel Kuklík (1937)
Od roku 1964 pracuje jako samostatný fotograf. Je známý svými texturálními abstrakcemi z 50-tých let. Později navazuje na tradici surrealistické fotografie. Svými cykly Krajina 1960-63, Naděje a Krajina poznání z roku 1964 představuje uplatnění nového slohu ve fotografii krajinného detailu. V cyklech Šumava 1972-81 a Český kras 1980-85 se projevuje používání velkoformátové kamery. Za zmínku stojí také jeho cykly vyjadřující problematiku obrazové transformace předmětů "Dvůr 1976" a cykly z městského prostředí "Tam a zpátky".
Bohumil Prokůpek (1954)
Maturoval na SUPŠ v Brně. Roku 1986 ukončil studia na FAMU, poté pracuje jako samostatný fotograf. Ve volné tvorbě se věnuje krajinářské černobílé fotografii, dokumentu a reklamní fotografii. Soustavně fotografuje floru a faunu českých lesů.

Galerie Leica, Sarajevská 25, Praha 2
Probíhá do 30. 6. 2001
Dana Kyndrová - Můj den s Leikou
Tato samostatná fotografka se ve své volné tvorbě věnuje převážně prostředí mládeže ve školách, na tanečních kurzech, na chmelové brigádě atd. Fotografuje také manifestace a kongresy. Její pohled je přímý, humánní, ale neschází mu kritičnost a ironie ke slabostem lidí. Některými cykly zkoumá i obecnější problémy jako např. náboženství, nebo rodina.

Komunikační prostor Školská 28, Praha 1
Probíhá do 13. 6. 2001
Srdjan Stanojević - Buchenwald
Na výstavě můžete spatřit emotivní fotografie z prostředí koncentračního tábora Buchenwald. Autor vystavovaných fotografií je student katedry fotografie na FAMU. Posláním výstavy je vyjádření mementa pro současnou i budoucí generaci, ve které se stále prohlubuje zapomnění na hrůzy minulosti.

Muzeum Umění, Denisova 47, Olomouc
Květen - září
Akt v české fotografii
Výstava je vůbec první soubornou prezentací fotografie aktu u nás. Představuje práce, kterým se věnovali již daguerrotypisté. K většímu rozvoji aktu dochází zejména na přelomu 19. a 20. století a to výrazně v pracech Františka Drtikola z období piktoarialismu a později, kdy začíná komponovat akty do moderních až geometrických kompozic. Fotografii aktu se později ve válečných období přestalo dařit, protože byla považována za produkt zvrhlého umění. Vyjímku tvořili jen fotografové jako V. Zykmund, J. Funke a surrealisté J. Štýrský, K. Taige, F. Vobecký a K. Ludwig. Padesátá léta jsou zastoupena V. Chocholou, J. Svobodou, M. Borovičkou, T. Kusčynským a J. Saudkem. Velmi zajímavá jsou také osmdesátá léta, ve kterých dominují umělci jako Tono Stano, Rudo Prekop, Ján Rečo a Pavel Baňka. V současnosti se fotografie aktu dostává výrazně do popředí. Úspěch sklízejí především fotografie od Václava Jiráska, Ivana Pinkavy či Veroniky Bromové, ale také snímky řady amatérských fotografů.

Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
otevřeno denně kromě po 10 - 18hod, 8. 6. - 9. 9. 2001
Clyde Butcher - Visions of the New Millenium
Cyklus velkoformátových černobílých fotografií přibližuje přírodu zachovanou v rezervacích USA s důrazem na krajinu Floridy, kde autor žije. Clyde Butcher - vystudoval architekturu na Kalifornské polytechnické univerzitě v San Luis Obispo. Jeho hlavním zájem se soustřeďoval na vztahy a prezentace architektonického designu a to ho také uvedlo na pole fotografie. Fotografuje také přírodní úkazy na Floridě a používá na to velkoformátové kamery 8x10, 11x14 až 12x20 inchů, se kterou vyobrazuje velké detaily a strukturu floridské krajiny. Velký výběr jeho prací také můžete shlédnout v jeho vlastní galerii Big Cypress Gallery.

Pražská brána Beroun
13. 6. 2001 - 8. 7. 2001
KRAJINA
Daniela Vokounová, Daniel Petřina, Michael Čtveráček
Trojice studentů katedry fotografie pražské FAMU se představuje fotografiemi krajiny. Toto téma je již mnohokrát zpracováno, ale stále je v něm možné nalézat nové pohledy.

Komunikační prostor Školská 28, Praha 1
Probíhá do 30. 6. 2001
SPLASH - Dorothea Bylica
Studentka pražské FAMU zde představuje soubor barevných fotografií. Výstava obsahuje soubor fotografií z prostředí koupaliště.

Moravská Galerie Brno, Místodržitelský palác, Moravské nám. 1.a
Probíhá do 30. 9. 2001
Fotografie jako umění v Československu let 1959 -1968
Výstava je věnována "době tání" po pádu stalinského režimu. OPd konce 50-tých let je fotografie pojímána jako umění. Začala se rozvíjet jak výtvarná fotografie, označovaná také jako subjektivní, tak klasická s tradičními obory jako jsou krajina, portrét, akt, zátiší (T. Honty, J. Ehm, Z Feyfar, J. Sudek) Koncem 60tých let se rozvíjí i nová vlna aranžované fotografie, související s novou vlnou (J. Saudek, C. Seidling, T. Kusčinskyj). Vývoj fotografických stylů v Čechách a na Slovensku spolu s reportážními a dokumentárními díly, nově chápanými jako umění (D. Hochová, M. Martinček, P. Štecha), mapuje výstava - navazující na přehlídku Česká fotografie let 1939 - 1958 realizovanou před dvěma lety. Je připravena ze sbírek Moravské galerie v Brně a zahrnuje také práce slovenských fotografů.

Dům umění města Brna, Malinovské nám. 2, Brno
Probíhá do 1. 7. 2001
BAUHAUS
Fotografie ze sbírek muzea Bauhausu v Berlíně mapují fotografický vývoj a vývoj na této instituci. Bauhaus vznikl v roce 1915 ve Výmaru jako umělecká škola nového typu slučující v sobě veškeré druhy umění. Zakladatelem Bauhausu byl známý architekt Walter Gropius. Oddělení fotografie na Bauhausu založil roku 1923 fotograf László Moholy-Nagy. Roku 1933 byla škola zakázána na příkaz nacistů a NSDAP. Hnacími motory tvorby na škole byly zejména vlivy ruského konstruktivismu a vlny "nové věcnosti". Tato výstava je jednou z prvních větších výstav pořádaných na našem území, která dokonale představuje práce nejen známých tvůrců, ale také jejich žáků. Mezi další autory vystavující v Brně také patří Walter Peterhans, Xanti Schawinsky, Herbert Bayer, Paul Citroen a také jediná československá studentka Bauhausu Irene Bluhová.

Galerie Foyer - Centrum experimentálního divadla Husa na provázku, Zelený trh 2, Brno
Probíhá do 1. 7. 2001
AUTOPORTRĚT, KONFRONTACE A POHLED ZPĚT............?
Společná výstava tří mladých autorů uzavírá letošní výstavní sezónu v galerii Foyer. Ve své tvorbě se autoři především soustředí na vlastní vyjádření pohledu na tematiku autoportrétu. Bratři Šmelíkovi zde rozkládají a technicky rozčleňují své tělo či tvář často až ke struktuře materiálu. Na výstavě můžete shlédnout i práce našeho redaktora Jiřího Ernesta, studenta FAMU, které jsou opravdovou konfrontací a pohledem zpět do vlastní minulosti, ve které se snaží hledat vlastní identitu a kořeny osobnosti.

VÝSTAVY V ZAHRANIČÍ

Galerie Thomas Zander, Bruhler Platz, Köln Deutschland
Probíhá do 21. 7. 2001
Lee Friedlander
Američan. Studoval fotografii na Art Center School v Los Angeles. Ve své tvorbě se hlavně zaměřuje na fotografování urbanisticky řešené krajiny a na hysterický charakter uspěchané doby konzumu mezi oprýskanými činžáky, benzínovými pumpami či chladnými moderními mrakodrapy. Záměrně využívá netradičních kompozic obrazu. Jeho práce se objevily v souborném vydání The American monuments 1976.

The Graves Art Gallery, Sheffield
Probíhá do 21. 7. 2001
FROM THE ROYAL PHOTOGRAPHIC SOCIETY COLLECTION
(Ze sbírek Královské fotografické společnosti)
Další z významných fotografických výstav mapuje více než 160 let trvání fotografie. Je zde prezentováno na 130 fotografií ze světově známé kolekce fotografií Královské fotografické společnosti. Výstava nabízí ke shlédnutí černobílé a barevné snímky, ale také daguerrotypie , autochromy, a fotograficky ilustrované knihy. Autory zde zastupují H.F. Talbot, M. Cameronová, R. Fenton, E. Steichen, A. Stieglitz nebo D.J. Růžička. Soubory jsou na výstavě seřazeny chronologicky, a tak divák může získat snadný přístup k informacím o vývoji fotografie ve světě.

Museum Fotografie , 38102 Braunschweig, Helmstedter str.1
Probíhá do 13. 7. 2001
SCHUPMANN COLLECTION - Fotografie v Německu po roce 1945
Výstava představuje fotografie ze soukromé sbírky Michaela Schupmanna. Můžete zde shlédnout reportážní, módní a reklamní fotografii a také něco ze Schupmannovy tvorby.

Potteries Museum and Art gallery London
16. 6. 2001 - 2. 9. 2001
144. MEZINÁRODNÍ VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ
Souborná výstava, která představuje vítězné snímky z mezinárodní fotografické soutěže pro profesionály, amatéry a studenty škol.

The museum of Photographic Arts, 1649 El Prado, San Diego CA 92101, USA
Probíhá do 22. 7. 2001
Inside Out: 50 years of Collecting Drawn from The Venerable Eastmann House Collection
Tato výstava dokumentuje v představených fotografiích zachycení událostí každodenního života za posledních 160 let. Kolekce obsahuje nejen bromostříbrné fotografie, ale také Daguerrotypie, tintypie, kalotypie, a další staré techniky. Jsou zde vystaveny práce známých světových autorů jako např. Richard Avedon, Alfred Stieglitz, Eugene Atget, Ansel Adams, Lewis Hine, Weegee a další.

Howard Greenberg Gallery, 120 Wooster, New York, Ny 10012
15. 6. - 4. 8. 2001
Howard Greenberk Gallery představuje kolekci fotografů agentury Magnum. Tuto fotografickou agenturu založili roku 1947 Henri Cartier-Breswson, Robert Capa, David Seymour, George rodger, William a Rita Vandivert. Nyní agentura Magnum sdružuje více než 60 fotografů z celého světa a toto významné společenství již od svého vzniku směřuje k ideálům humanity. Fotografové Magna byli vždy nejen v centru dění válečných konfliktů a událostí, které ovlivňovaly novodobý chod dějin lidstva (Korea, Vietnam, Kosovo), ale jejich obrazové reportáže často zachycují i snímky se sociální tématikou. Henri Cartier Bresson uvedla, že agentura Magnum je společenství založené na myšlení a sdílení lidských hodnot prostřednictvím fotografického obrazu. Mezi významné fotografy Magna patří také čeští fotografové Josef Koudelka a Markéta Luskačová.

The Museum of Contemporary Photography, Columbia College Chicago, 600 South Michigan Avenue, Illinois 60605
Probíhá do 28. 7. 2001
Tato výstava představuje tvorbu tří fotografů z různých států.
Oliver Boberk z Německa vytváří barevné fotografie, které se jeví jako dokumenty o budovách či architektuře. Ve skutečnosti však neexistují, jsou to namalované modely budov a fiktivní scény, konstruované právě tak, aby byly rozeznatelné pouze z jednoho úhlu Bobergovy kamery.
Zwelethu Mthetwa je z fotograf z Jižní Afriky. Na svých velkých barevných a černobílých fotografiích zobrazuje venkovské obyvatele na periferii Kapského města. Každý subjekt je fotografován v interiéru jeho vlastního domova obklopen různými znameními moderní konzumní společnosti - jako např. časopisy a plakáty. V celku tak Mthetwa na fotografích ukazuje efekt urbanizace a globalizace v jižní africe.
Nikky S. Lee je fotograf z USA, který ve svých pracích kombinuje performance s fotografií. Propojuje tak prvky různých sociálních a etnických skupin punkerů, rockerů, skateboaristů s částmi čistě obrazovými.

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Výstavy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: