Agfaphoto AF5070M - fotorámeček s hudbou - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Agfaphoto AF5070M - fotorámeček s hudbou

10. března 2008, 00.00 | Před necelým rokem jsme dostali k testování levný fotorámeček AF 5070. Nyní se podíváme na novější AF 5070M. Nabízí stejný displej, ale můžeme si zde přehrávat i hudební MP3 soubory, MJPEG videa a je vybaven také 128 MB interní pamětí.

Před necelým rokem jsme dostali k testování levný fotorámeček AF 5070. Nyní se podíváme na novější AF 5070M. Nabízí stejný displej, ale můžeme si zde přehrávat i hudební MP3 soubory, MJPEG videa a je vybaven také 128 MB interní pamětí.

AgfaPhoto AF 5070
Digitální fotorámeček je náhražka klasického rámečku, kam si dáte jednu fotografii, která vám zdobí váš stůl nebo poličku. Výhodou však je, že pokud vás snímek omrzí, jednoduše si můžete přepnout na jiný. Okamžitě, bez nutnosti tisku snímku jako u klasických fotorámečků. Tolik tedy základní teorie.

Digitální doba samozřejmě přináší i více možností využití podobných zařízení, jako je možnost prohlížení jiných typů souborů než obrazových (dokumenty), přehrávání hudby apod. Tyto funkce však přísluší spíše dražším modelům.

Základem AgfaPhoto AF 5070M je LCD displej s rozlišením 480 x 234 bodů. Displej má antireflexní úpravu a svítivost je udávána na 350 cd/m2. Úhlopříčka je 7", tzn. 17,78 cm. Aktivní plocha displeje má rozměry 154 x 86,6 mm. Poměr stran je tedy 16:9.

Pro získání celkových rozměrů musíme připočítat ještě rámeček. Celková šířka celého zařízení je cca 20,9 cm, výška 14,1 cm a hloubka cca 2,5 cm. Hmotnost je cca 460 g. V zadní části je podpůrná nožička, která umožňuje polohovat rámeček pro snímky "na šířku" i "na výšku". Uchycení nohy lze otáčet o 360°. Rámeček ale nemusí být umístěn jen na stole, můžeme ho také pověsit. Na zadním panelu jsou však úchyty pouze pro orientaci na šířku.

Rámeček tedy stojí na stole (je pověšený na zdi) a co dále? Musíme zajistit napájení. Vestavěné baterie u tohoto modelu nejsou žádné, takže je nutné trvalé připojení k síti dodaným zdrojem (DC 9 V). Poté můžeme rámeček zapnout, ale stále nic zajímavého nezobrazuje. Jak do něj tedy dostat data?

Možností je několik. Rámeček má vestavěnou čtečku karet a na rozdíl od AF5070 disponuje i interní pamětí 128 MB. Současné ceny paměťových médií jsou ale extrémně nízké, takže to také není problém. Čtečka umí pracovat s kartami typu Secure Digital (SD), MultiMedia Card (MMC), Memory Stick Pro (MS Pro) a xD. Sloty pro tyto karty jsou umístěny v pravém boku rámečku, stejně jako klasický velký USB konektor, který umí přijímat USB flash disky (na kterých mohou být snímky, jež si chceme prohlížet).

Jaké soubory si můžeme prohlížet? Podporován je pouze formát JPEG pro obrázky a TXT pro čtení textových dokumentů. AF5070M umí také přehrávat hudební MP3 a video MJPEG soubory, k čemuž je samozřejmě vybaven reproduktorem, který je umístěn na zadní straně. Rámeček může posloužit také jako jednoduchý kalendář. Základní ovládání rámečku lze zvládnout za pomoci tlačítek umístěných na horní straně, ale jedná se spíše o nouzové řešení (tlačítka nejsou dobře vidět a některé funkce zde nejsou). Lepší je použití dálkového ovládání a tlačítka využít v případě, kdy dojdou baterie nebo ovladač "zmizel". Na levém boku rámečku jsou konektory pro sluchátka, USB (spojení s počítačem) a externí napájení.

Praktické zkušenosti
Vzhledem k použití stejného displeje jako u AF5070 se praktické poznatky v tomto ohledu jiné načerpat nedaly. Namísto výměnného rámečku z kůže si můžeme na AF5070M nasadit imitaci broušeného hliníku, nebo se spokojit s továrním černým vzhledem.
Příjemné jsou ovšem menší rozměry verze AF5070M, i když se jedná o pokročilejší model. Sice zde nenalezneme slot CF karty, ale máme navíc interní paměť a přehrávání MP3 souborů.

Ovládání
Po zapnutí se zobrazí základní menu, kde si můžeme vybrat z prohlížení snímků, poslouchání hudby, prohlížení textových souborů, editace souborů (mazání, kopírování), možnosti nastavení setupu nebo zobrazení kalendáře. V setupu lze nastavit jazyk menu (je zde i čeština), rychlost slideshow, opakování hudby, ukazování kalendáře a data, poměr stran a hlasitost.
Zvolením prohlížení snímků se dostaneme k další volbě, a to zdrojového média. Ta média, která jsou v rámečku, se zobrazí pomocí barevné ikonky, ta neaktivní černobíle. Vybereme si tedy zdroj, v něm konkrétní adresář, první snímek a slideshow může začít.



Výhody
- nízká cena
- dálkové ovládání
- vyměnitelný rámeček (standardně leskle černý, možno vyměnit za imitaci broušeného hliníku)
- polohovatelný na výšku i na šířku
- displej v poměru 16:9
- velmi dobré podání barev

Nevýhody
- nízké rozlišení
- bez baterií, nutno připojení do sítě
- displej v poměru 16:9

Závěr
Rámeček AgfaPhoto AF 5070M nyní přichází na trh za maloobchodní cenu okolo 3000 Kč včetně daně (cena se ještě může změnit, může být v maloobchodech menší). Zejména slušná cena je velkým lákadlem, oproti době nedávné, kdy byly podobné doplňky pouze luxusní zboží. I tato cena se může zdát vysoká, ale již se blíží přijatelné úrovni. Navíc se na trhu rojí stále více levných fotorámečků. K dostání jsou hlavně ve specializovaných foto-obchodech, ale i ve velkých řetězcích s elektronikou.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: