Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
Digitální fotorámeček AgfaPhoto AF 5070
25. května 2007, 00.00 | Digitální fotorámečky si zatím cestu k českým uživatelům příliš nenašly a důvodem k tomu je zcela určitě i jejich cena. Na trhu se však nyní objevila novinka, která jde s cenou velmi nízko. Pod značkou AgfaPhoto představuje model AF 5070 jakýsi entry-level v této kategorii, který nabízí úhlopříčku 17,7 cm, vestavěnou čtečku karet a přibaleno je i dálkové ovládání. Na otestování jsme jej dostali i do redakce a zde jsou naše dojmy.
Digitální fotorámečky si zatím cestu k českým uživatelům příliš nenašly a důvodem k tomu je zcela určitě i jejich cena. Na trhu se však nyní objevila novinka, která jde s cenou velmi nízko. Pod značkou AgfaPhoto představuje model AF5070 jakýsi entry-level v této kategorii, který nabízí úhlopříčku 17,7 cm, vestavěnou čtečku karet a přibaleno je i dálkové ovládání. Na otestování jsme jej dostali i do redakce a zde jsou naše dojmy.
AgfaPhoto AF 5070
Digitální fotorámeček je náhražka klasického rámečku, kam si dáte jednu fotografii, která vám zdobí váš stůl nebo poličku. Výhodou však je, že pokud vás snímek omrzí, jednoduše si můžete přepnout jiný. Okamžitě, bez nutnosti tisku snímku jako u klasických fotorámečků. Tolik tedy základní teorie.
Digitální doba samozřejmě přináší i více možností využití podobných zařízení, jako je možnost prohlížení jiných typů souborů než obrazových (dokumenty), přehrávání hudby apod. Tyto funkce však přísluší spíše dražším modelům.
Základem AgfaPhoto AF 5070 je LCD displej s rozlišením 480 x 234 bodů. Displej má antireflexní úpravu a svítivost je udávána na 350 cd/m2. Úhlopříčka je 7", tzn. 17,78 cm. Aktivní plocha displeje má rozměry 154 x 86,6 mm. Poměr stran je tedy 16:9.
Pro získání celkových rozměrů musíme připočítat ještě rámeček. Celková šířka celého zařízení je cca 23,4 cm, výška 18 cm a hloubka cca 3,8 cm. Hmotnost je cca 600 g. V zadní části je podpůrná nožička, která umožňuje polohovat rámeček pro snímky "na šířku" i "na výšku". Uchycení nohy lze otáčet o 360°. Rámeček ale nemusí být umístěn jen na stole, můžeme ho také pověsit. Na zadním panelu jsou však úchyty pouze pro orientaci na šířku.
Rámeček tedy stojí na stole (je pověšený na zdi) a co dále? Musíme zajistit napájení. Vestavěné baterie u tohoto modelu nejsou žádné, takže je nutné trvalé připojení k síti dodaným zdrojem (DC 9 V). Maximální spotřeba je udávána na 13 W, záleží ale na nastavení displeje. Poté můžeme rámeček zapnout, ale stále nic zajímavého nezobrazuje. Jak do něj tedy dostat data?
Možností je několik. Rámeček má vestavěnou čtečku karet, ale bohužel nedisponuje žádnou interní pamětí (vzhledem k ceně je to logické, paměť budou mít spíše dražší modely), takže karta musí být v rámečku po celou dobu prohlížení. Současné ceny paměťových médií jsou ale extrémně nízké, takže to také není problém. Čtečka umí pracovat s kartami typu Compact Flash (CF), Secure Digital (SD), MultiMedia Card (MMC), Memory Stick Pro (MS Pro) a xD. Sloty pro tyto karty jsou umístěny v horní části rámečku, stejně jako klasický velký USB konektor, který umí přijímat USB flash disky (na kterých mohou být snímky, které si chceme prohlížet).
Jaké soubory si můžeme prohlížet? Podporován je pouze formát JPEG pro obrázky a TXT pro čtení textových dokumentů. Kromě zobrazování dvou typů souborů může rámeček posloužit také jako jednoduchý kalendář. Základní ovládání rámečku lze zvládnout za pomoci tlačítek umístěných na pravém boku, ale jedná se spíše o nouzové řešení (tlačítka nejsou dobře vidět a některé funkce zde nejsou). Lepší je použití dálkového ovládání a tlačítka využít v případě, kdy došly baterie nebo ovladač "zmizel".
Praktické zkušenosti
K produktům tohoto typu má velká část uživatelů neutrální, nebo spíše až negativní vztah s odvoláním, že je to zbytečnost. Ani já nepřistupoval ze začátku jinak (se skepsí), ale nabídka testování mne zaujala, mohu alespoň porovnat nabídku se skutečnými dojmy. Vynechám hodnocení leskle černého povrchu, který se lehce ohmatá a zapráší. Leskle černý rámeček jsem ihned vyměnil za "mastňáckou" imitaci kůže. Alespoň to celé opravdu vypadá jako fotorámeček.
Po prvotním seznámení mne velmi potěšila kvalita obrazu. Ano, zblízka jsou vidět důsledky nízkého rozlišení (kostkovaný obraz, jemné detaily jsou "rozbité"), ale za normálních okolností není fotorámeček určen ke sledování ze 30 cm. Pokud se díváme ze vzdálenosti cca 75 cm, je obraz, co se týče rozlišení, velmi dobrý a použitelný pro tyto účely. Problém nastane pouze u linií, které nejsou vodorovné, ani svislé (dráty el. vedení, okraje budov zachycených ze strany atd). Jak je napsáno výše, kontrast i podání barev mne velmi potěšily. Navíc lze v menu nastavit jas, kontrast a sytost barev, takže nic nebrání nastavení dle chuti konkrétního uživatele.
Displej má velmi dobré pozorovací úhly, k inverzi barev sice dochází již při mírném podhledu, ale to je opět případ, který by u fotorámečku neměl nastat. Pokud jej přeci jen pozorujeme ze země, zřejmě nás momentálně nezajímá kvalita obrazu :-).
Dálkové ovládání je poměrně jednoduché, jediná negativní vlastnost je umrtvení funkce dálkového ovládání, pokud na senzor na rámečku dopadá přímé sluneční světlo. Pokud se přece jen tak stane, obraz je i tak poměrně kvalitní. Kontrast sice klesne, ale stále na přijatelnou úroveň. Nic na displeji nevidíme, až když se slunce odráží přímo do očí, což je opět extrémní případ. I v dobře osvětlené kanceláři ale nemá displej problém ani na střední nastavení jasu a kontrastu.
Nenarazili jsme však pouze na klady a výhody, levná konstrukce se projevila na kvalitě displeje, na kterém čas od času můžeme pozorovat pohybující se horizontální proužky, jakési interference. Nejde o nijak extrémně rušivé jevy v podobě výrazných linek, ale zblízka se pak obraz jeví neklidný. Tento jev však musíme spíše hledat a projevuje se opravdu zřídka. I přesto mám za to, že poměr cena/výkon je dobrý. Druhým a posledním negativem, je konstrukční řešení konektoru napájení. Pokud máme rámeček na stole, resp. používáme zadní opěrnou nohu, je vše v pořádku. Pokud bychom si ale chtěli rámeček zavěsit na zeď, konektor napájení bude lehce překážet, pokud bude ve slotu zasunuta CF karta.
Vlastnost, kterou lze počítat jak mezi výhody, tak i mezi nevýhody, je poměr stran displeje 16:9. Výhodou je, že tento širokoúhlý formát snímkům sluší. Nevýhodou ale je, že drtivá většina fotoaparátů (kromě Panasonicu) v tomto poměru snímky ukládat neumí. Pokud si v rámečku chceme prohlédnout snímky poměru 4:3 (většina kompaktů) nebo 3:2 (DSLR zrcadlovky), musíme zvolit režim zobrazování. První možností je zobrazení přes celou šířku displeje, přičemž horní a dolní přesahující část snímku se nezobrazí. Druhou možností je využití výšky displeje, které se přizpůsobí snímek, a po stranách bude černá plocha.
Ovládání
Po zapnutí se zobrazí základní menu, kde si můžeme vybrat z prohlížení snímků, textových souborů, editace souborů (mazání, kopírování), možnosti nastavení setupu nebo zobrazení kalendáře. V setupu lze nastavit jazyk menu (čeština není), rychlost slideshow (tři stupně), efekty přechodů snímků (žádný, náhodný nebo pevně zvolený z cca 13ti), datum a čas, co se stane po zapnutí (zobrazení menu, spuštění kalendáře nebo spuštění prohlížení snímků), parametry displeje (jas, kontrast a saturace barev, vše na stupnici od 0 do 16), resetovat parametry nebo zobrazit aktuální verzi firmwaru.
Zvolením prohlížení snímků se dostaneme k další volbě, a to zdrojového média. Ta média, která jsou v rámečku, se zobrazí pomocí barevné ikonky, ta neaktivní černobíle. Vybereme si tedy zdroj, v něm konkrétní adresář, první snímek a show může začít.
Výhody
- nízká cena
- dálkové ovládání
- vyměnitelný rámeček (standardně leskle černý, možno vyměnit za imitaci hnědé prošívané kůže)
- polohovatelný na výšku i na šířku
- displej v poměru 16:9
- velmi dobré podání barev
Nevýhody
- nízké rozlišení
- bez baterií, nutno připojení do sítě
- bez vestavěné paměti
- displej v poměru 16:9
Závěr
Rámeček AgfaPhoto AF 5070 nyní přichází na trh za doporučenou cenu okolo 2590 Kč včetně daně (cena se ještě může změnit, může být v maloobchodech menší). Zejména nízká cena je velkým lákadlem, oproti době nedávné, kdy byly podobné doplňky pouze luxusní zboží. I tato cena se může zdát vysoká, ale již se blíží přijatelné úrovni.
Model 5070 je zamýšlen jako "entry-level", tedy jako nejlevnější. Pokročilejší modely této značky budou mít vyšší rozlišení, větší displej a schopnost přehrávat hudební MP3 soubory. K dostání by měl být ze začátku hlavně ve specializovaných foto-obchodech a později by se měl objevit i ve velkých řetězcích s elektronikou.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014