Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
Editujeme RAW v Pixmantec RawShoter Essentials 2006
RAW_desktop
2. května 2006, 00.00 | V úvodním díle našeho seriálu, ve kterém si představíme nejoblíbenější programy pro úpravu a konverzi RAW souborů, se budeme věnovat programu RawShooter Essentials 2006 od společnosti Pixmantec. Jeho obrovská výhoda spočívá ve skutečnosti, že je dostupný zdarma. Co nám nabízí a jaké jsou rozdíly od placené verze?
::Editujeme RAW v Pixmantec RawShoter Essentials 2006
::Editujeme RAW v Phase One Capture One LE
::Editujeme RAW v Adobe Camera RAW
::Editujeme RAW v Bibble
V úvodním díle našeho seriálu, ve kterém si představíme nejoblíbenější programy pro úpravu a konverzi RAW souborů, se budeme věnovat programu RawShooter Essentials 2006 od společnosti Pixmantec. Jeho obrovská výhoda spočívá ve skutečnosti, že je dostupný zdarma. Co nám nabízí a jaké jsou rozdíly od placené verze?
Co je to RAW?
Detailněji se RAWu věnujeme v tomto článku. Slovíčko RAW není kupodivu zkratka, ale zcela běžné anglické slovo, které slovník přeloží mj. jako: surový, hrubý, nezpracovaný apod. Tato slova přesně vystihují to, co formát RAW nabízí. Je to soubor, který obsahuje nezpracovaná data ze snímače digitálního fotoaparátu. Snímač jakékoli technologie (CCD, Super CCD, CMOS)zachytí světlo a přemění jej na náboj, který se pomocí A/D převodníku změní na binární číslo. Jak velké záleží na typu převodníku, typicky je to 12 bitů, ale může být i více. Právě tato data se do RAWu zpravidla ukládají. Záleží však na konkrétním výrobci. Přesné údaje o tom, co se do RAWu ukládá, si výrobci střeží. Jde však prakticky o nejsurovější digitální data, která lze z fotoaparátu standardní cestou získat. Veškeré další úpravy, které jsou prováděny pro uložení snímku do formátu JPEG nebo TIFF, jsou již nevratné a ovlivňují kvalitu snímku.
Kromě těchto dat RAW také obsahuje informace o nastavení fotoaparátu (naměřená hodnota vyvážení bílé apod.), údaje o fotoaparátu, snímači a barevném filtru a malý náhled snímku, který slouží pro rychlé zobrazování při prohlížení ve fotoaparátu apod.
Výhody:
- možnost pozdějšího nastavení vyvážení bílé, ostrosti, kontrastu, saturace barev a barevného prostoru bez ztráty kvality
- kvalitnější snímky díky 12 (nebo 16) bitovému zpracování
- výhodnější pro zpracování a následnou konverzi na 8bit JPEG
- menší soubory oproti formátu TIFF
Nevýhody:
- větší soubory než JPEG snímky -> nutnost použití větších kapacit paměťových karet
- z výše uvedeného důvodu delší ukládání dat do paměti
- nutnost pozdějšího zpracování
- problém s archivací a prohlížením
- nekompatibilita RAW souborů od různých výrobců, nebo fotoaparátů
- z výše uvedeného důvodu to není příliš vhodný formát pro distribuci (fotosběrny, tiskárny, DTP apod. jej velmi často neumí otevřít)
Pixmantec RawShooter Essentials 2006
Tento program je "osekanou" verzí placeného programu RawShooter Premium 2006. Výhodou je, že si ho každý může zdarma stáhnout z internetových stránek společnosti Pixmantec. Jeho pracovní prostředí je poměrně přehledné a dostupné úpravy máme po ruce. Otevřít si můžeme adresář, kde se nacházejí naše RAW soubory a program automaticky načte náhledy snímků do horní lišty. Snímky jsou seřazeny podle názvu, ale můžeme si zvolit i vlastní řazení podle priority, kterou souborům nastavíme. Po kliknutí na příslušný soubor ho můžeme začít editovat pomocí nástrojů na liště umístěné po pravé straně.
Zde máme dvě záložky, jedna obsahuje nástroje pro úpravu snímků a druhá parametry pro zpracování a konverzi snímků. Pod paletou nástrojů máme zmenšený náhled snímku a pod ním histogram, který si můžeme nechat zobrazovat ve třech režimech. V prvním jsou zobrazeny kromě jasové složky i RGB kanály, ovšem grafy se překrývají, zajímavější je další možnost, ve které nejsou RGB kanály zobrazeny jako plošné grafy, ale jako čárové. Jasová složka je zobrazena jako plocha. Třetí možností je zobrazení pouze jasové složky.
Pod zobrazením snímku je úzký pruh, ve kterém můžeme nastavit zobrazování přepálených oblastí a "utopených" stínů. To nás varuje před přeexponováním, resp. podexponováním určité oblasti snímků. Na pruhu jsou také zobrazeny základní informace z EXIFu.
Nyní k samotným úpravám. Na panelu úprav nenalezneme žádný nástroj pro lokální úpravu, ale všechny mají celoplošný dopad. Veškeré úpravy můžeme ukládat, abychom je aplikovali i na jiné snímky. To děláme pomocí první ikonky v horní části. Druhou ikonkou můžeme rychle nastavit vyvážení bílé barvy, pomocí kliknutí na oblasti snímku, které mají být šedé. Další ikonka (zobrazen fotoaparát) slouží pro resetování nastavení vyvážení bílé podle toho, jak jsme měli nastavený fotoaparát při fotografování. Čtvrtá ikonka slouží pro automatické nastavení vyvážení bílé a expozice, na základě softwarové analýzy snímku. Posledními ikonovými pomocníky jsou dvě šipky, první slouží k resetování nastavených úprav expozice a druhá k jejich obnovení.
A co všechno vlastně můžeme nastavit? Pomocí posuvných jezdců, můžeme nastavit barevnou teplotu v rozsahu od 1 800 do 12 500 Kelvinů a odstín. Nastavení Appearance slouží pro vytažení stínů, ovšem nenabízí příliš mnoho volnosti. Lepší je použít jezdce pro úpravu kompenzace expozice, doplňkového světla, kontrastu ve stínech a kontrastu ve světlých oblastech. Důvodem, proč je zde tolik možností nastavení, je to, že program v této verzi neumožňuje práci s histogramem, resp. úrovněmi nebo křivkami. Dále zde jsou nástroje pro nastavení saturace barev, posunu odstínu, ostrosti snímku a redukce šumu (včetně redukce takzvaných hot pixels).
Výsledek našeho snažení se uloží do speciálního souboru v podadresáři složky, kde jsou umístěny RAW soubory. Nic se tedy do samotných RAWů nezapisuje. Výsledky našeho snažení poté můžeme uložit (i hromadně) do formátů JPEG (8 bit), nebo TIFF (8, nebo 16 bit), přičemž můžeme nastavit i automatické doostřování při ukládání. Konverze probíhá "na pozadí", což znamená, že s programem můžeme plnohodnotně pracovat dále a nemusíme čekat na její skončení.
Výhody
- je zdarma
- možnost hromadné konverze do formátů JPEG a TIFF na pozadí programu
Nevýhody
- nemá možnost práce s úrovněmi a křivkami
- nemá přednastavené hodnoty vyvážení bílé pro určité druhy osvětlení
Tyto nevýhody můžeme napravit pořízením placené verze, kde se nám těchto vytýkaných vlastností dostane. V placené verzi nechybí ani možnost ořezávání snímků, přejmenovávání souborů, nastavení velikosti výstupního snímku, nebo rozšířená správa barev.
Závěr
Pixmantec RawShooter je příjemnou volbou v případě, že nemáte k fotoaparátu přibalený žádný konvertor, nebo nástroj pro prohlížení RAWů a jejich úpravy. Výhodou je rychlost konverze. U neplacené verze programu však narazíme na omezené možnosti editace.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014