Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
Epson PictureMate - Domácí tisk fotografií bez počítače v praxi
1. června 2005, 00.00 | Již téměř před rokem byla uvedena tiskárna Epson PictureMate, která je určena zejména pro domácí a soukromé využití. Inkoustový tisk bezokrajových fotografií v rozměru až 10 x 15 cm můžeme aktivovat i bez počítače pomocí čtečky paměťových karet, PictBridge nebo Bluetooth. Vyzkoušeli jsme si tiskárnu zejména při tisku bez přítomnosti počítače.
Již téměř před rokem byla uvedena tiskárna Epson PictureMate, která je určena zejména pro domácí a soukromé využití. Inkoustový tisk bezokrajových fotografií v rozměru až 10 x 15 cm můžeme aktivovat i bez počítače pomocí čtečky paměťových karet, PictBridge nebo Bluetooth. Vyzkoušeli jsme si tiskárnu zejména při tisku bez přítomnosti počítače.
Specifikace produktu
Šestibarevný inkoustový tisk s optimalizovaným rozlišením až 5 760 x 1 440 (RPM - Resolution Performance Management) na formát 10 x 15 cm umí tisknout na média s tloušťkou až 0,27 mm a hmotností 264 g/m2. Tisknout můžeme bezokrajově jednotlivé fotky, nebo více snímků na jeden list. K dispozici je i možnost vytisknutí index printu s dvaceti snímky.
Pro tisk je zařízení vybaveno rozhraním USB 1.1 a to ve formě jednoho konektoru pro připojení k počítači a druhého, který slouží k připojení fotoaparátu, nebo Bluetooth adaptéru. Přímý tisk je zajištěn standardy USB Direct Print, PictBridge a Print Image Matching. Pro tisk z paměťových karet je zde připravena čtečka podporující CF (Compact Flash) typu I i II, SD (Secure Digital), MMC (MultiMedia Card), MS (Memory Stick), SM (Smart Media) a xD - Picture Card.
Na horní straně tiskárny je černobílý LCD displej pro nastavení tiskárny. V jeho okolí je pouze minimum tlačítek. Jedno pro zapnutí tiskárny, druhé ve formě křížového ovladače slouží pro pohyb v menu, třetí tiskne snímky, čtvrté slouží pro ukončení a posledním můžeme zálohovat obsah paměťové karty na externí médium.
Tiskárna dovoluje nastavit barevné efekty černobílý a sépie, ořezávání snímků (1,2x a 1,5x), vylepšení snímků (odstranění šumu, upravení kontrastu apod.) nebo tisk data a času. Zařízení váží cca 2,7 kg, přičemž rozměry jsou 256 x 154 x 163 mm ve stavu pro transport a 256 x 305 x 163 mm ve stavu pro tisk. Rozměry zvětšuje nutnost vysunutí vstupního a výstupního podavače papíru.
Tiskneme z fotoaparátu
Nejdříve je nutné fotoaparát propojit s tiskárnou příslušným kabelem a ještě předtím na fotoaparátu nastavit režim PictBridge, což se nachází zpravidla ve složce Setup. Při tisku připojením fotoaparátu máme možnost výběru snímku pomocí displeje fotoaparátu. V něm nastavíme počet požadovaných snímků a můžeme zahájit tisk. Volby počtu snímků na stránku, bezokrajový tisk, barevné filtry apod. musíme na tiskárně nastavit ještě před zahájením tisku.
Pokud na fotoaparátu není aktivován režim PictBridge, tak se tiskárna zachová jako při použití čtečky karet, viz. následující text.
Tiskneme z paměťové karty
Pokud se rozhodneme tisknout z paměťové karty pomocí interní čtečky (nebo fotoaparát nemá zapnutý PictBridge) tak tiskárna načte všechny fotografie uložené na kartě a zobrazí jejich celkový počet. Tento proces může trvat až několik desítek sekund v závislosti na počtu snímků. Poté je nám nabídnuta možnost vytištění index printu, což je stránka obsahující 20 očíslovaných náhledů snímků. Poté můžeme vytisknout všechny snímky najednou, nebo pouze vybrané, které vybereme ze seznamu. U každého snímku můžeme nastavit počet jeho kopií. Po potvrzení výběru může začít tisk.
Tiskneme přes Bluetooth
Bluetooth adaptér je nutno přikoupit, pokud jsme si nepořídili speciální edici, kde je již přibalen. Přenos přes Bluetooth pomáhá tisknout nejen z mobilních telefonů, ale také z notebooků, kdy nechceme zařízení propojovat kabelem. Na mobilním telefonu si zvolíme požadovaný snímek a odešleme ho.
V továrním nastavení tiskárna snímek automaticky přijme a okamžitě začne tisknout. V menu je však možnost nastavení, kde tiskárně můžeme nastavit jiné jméno, pro případ, že se v okolí vyskytuje více takových tiskáren, komunikační režim, šifrování a adresu. Komunikační režim Public umožňuje tisknout na tiskárně jakémukoliv neznámému zařízení v dosahu. Režim Private umožňuje tisknout pouze těm zařízením, které již jednou s tiskárnou navázaly spojení v režimu Public. Vázaný režim Bonding umožňuje tisk pouze po zadání čtyřmístného přístupového klíče, které se nastavuje v tiskárně a zadat ho musí odesílatel snímku.
Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka Print až do vysunutí hotové fotografie uplyne cca 150 s. Zhruba 20 s ze začátku zabere tiskárně příprava (nastavení papíru apod) a zbytek je samotný tisk. Snímky jsou kvalitní a díky šestibarevnému inkoustu mají věrné podání barev. Nevýhodou společné cartridge pro všech šest inkoustů je, že pokud dojde jeden vlivem jednostranné zátěže, jsme nuceni vyměnit celou cartridge, což není příliš ekonomické. Zbývající hladinu inkoustu si můžeme zobrazit v Menu ve složce Maintenance. Ukazatel však není příliš detailní. Samotná výměna cartridge je velmi jednoduchá. Na zadní straně odklopíme krytku a páčkou cartridge uvolníme a vysuneme.
Pokud zapomeneme otevřít výstupní podavač papíru, tak se tlakem vysunujícího se papíru sám odklopí. Nevýhodou je, že výstupní podavač nemá boční vedení, a tak snadno můžeme omylem s papírem pohnout do stran ještě během tisku. Vytisknuté snímky jsou prakticky okamžitě připraveny k použití, inkousty schnou velmi rychle.
Nevýhodou je obyčejný stavový LCD displej, který při tisku z paměťové karty neumožňuje zobrazení snímků, které tak musíme vybírat pouze podle čísla, nebo index printu.
Shrnutí
Epson PictureMate je tiskárna určena pro soukromé domácí použití, kde může nabídnout jednoduchou obsluhu, kvalitní fotografie a širokou nabídku možností jak fotografie tisknout. Náhradní sada 135 papírů a zásobníku inkoustu stojí 1 215,- Kč včetně daně, díky čemuž se cena za jeden snímek může pohybovat i pod 10,- Kč. Tiskárna v sestavě s Bluetooth adaptérem je k dostání za cca 7 000,- Kč včetně DPH.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014