Externí blesky FOMEI pro kompaktní fotoaparáty v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Externí blesky FOMEI pro kompaktní fotoaparáty v praxi

3. srpna 2006, 00.00 | Do redakce k nám dorazila trojice externích blesků od společnosti Fomei, určených pro kompaktní fotoaparáty. Konkrétně se jedná o dva základní modely 318 DS / 320A DS a dále pokročilejší typ blesku DS 328 AZ. Jaké byly naše první dojmy a jak obstála tato zařízení v redakčním testu?

{Úvod}

Každý současný digitální fotoaparát je vybaven interním bleskem, který má za úkol pomáhat řešit problémy s nedostatkem světla při fotografování. Ne vždy je však přisvícení scény pomocí zabudovaného blesku ku prospěchu věci, protože jeho výkon je značně omezen rozměrem a pohybuje se většinou do GN13. V takových případech přicházejí na řadu blesky externí, které jsou bohužel většinou velké, těžké a drahé. Navíc většina uživatelů si spojuje externí blesk výhradně se systémovou bleskovou paticí, nejčastěji hot-shoe, která zajišťuje komunikaci mezi bleskem a tělem fotoaparátu. Majitelé levnějších aparátů, zejména kompaktních, mají pocit, že jsou odkázáni jen na milost a nemilost interních blesků. Nicméně i pro ně existuje řešení v podobě externího ne-systémového blesku, který sice nedokáže být řízen přímo fotoaparátem, přesto může být použit s libovolným modelem byť by šlo o kompakt za několik tisíc korun. Příkladem, který si dnes představíme jsou blesky Fomei, které patří k nejdostupnějším na českém trhu. Konkrétně se jedná o dva základní modely 318 DS / 320A DS a dále pokročilejší typ blesku DS 328 AZ. Všechny tři typy jsou vybaveny jak středovým kontaktem (pro použití v hot-shoe patici a přímé odpálení záblesku fotoaparátem) tak světlo citlivým čidlem (pro odpalování bezdrátově či přesněji řečeno bezkontaktní). Proto lze všechna zařízení používat buďto jako hlavní zdroj světla nebo též jako pomocný blesk při osvětlování složitější scény více zábleskovými zařízeními.

Interní vs. externí blesk?

Hned zkraje stojí otázka: Má vůbec smysl, pořizovat si ke kompaktu externí blesk? Odpověď není zcela jednoznačná a záleží na přístupu fotografa. Externí blesk znamená investici navíc, zvětší rozměry a hmotnost a v neposlední řadě vyžaduje rozvahu a správné nastavení, ale toto vše je vyváženo dobrými snímky v podmínkách, ve kterých s interním bleskem prostě nelze uspět. Podívejme se tedy na základní rozdíly mezi interními a externími blesky. Výhody interních blesků spočívají především v jejich miniaturizaci. Takové blesky jsou malé, lehké, jsou napájeny přímo zdrojem samotného fotoaparátu, máte je vždy připraveny k použití a nic vás nestojí. Navíc intenzita záblesku je vždy automaticky řízena fotoaparátem a uživatel pouze volí jeden ze základních režimů blesku a maximálně použije kompenzaci výkonu blesku. Na druhou stranu však mají fixní pozici (vždy produkují přímé, čelní, ostré světlo), jsou blízko u osy objektivu (bezpečně způsobují fenomen červených očí) a především mají krátký dosah, který se pohybuje v průměru jen do cca 3 metrů. Oproti tomu však externí blesky mají několikanásobně vyšší výkon, který navíc můžete (více či méně - podle typu) regulovat, dále je lze téměř libovolně natáčet (nesvítit přímo do objektu ale pomocí odrazu - měkčí stíny), nemusíte je mít v bezprostřední blízkosti objektivu (odpadá problém s jevem červených očí) a je zde možnost dalších funkcí jako například zoom hlava, manuální režimy, pomocné zaostřování a podobně. Naproti tomu nevýhody, které skýtají externí blesky jsou pouze ve větších fyzických proporcích (velikost a váha), nutnosti samostatného zdroje a pochopitelně ceny.

Jak jsme testovali?

Pro co největší objektivitu jsme si zvolili několik postupů, jak a co budeme testovat. V první řadě jsme ozkoušeli kompatibilitu všech blesků s různými typy aparátů - a to jak přímým propojením přes hot-shoe - byla-li možnost, nebo odpalováním bezdrátovým. K tomuto účelu jsme použily čtyři různé digitální fotoaparáty: Ricoh Caplio GX8, Canon IXUS 800IS, Fuji FinePix F30 a DSLR Canon 350D. Dále jsme testovali rovnoměrné osvícení scény zábleskem a poté jsme v měřením flashmetrem ověřili korektnost uváděných technických parametrů (především výkon / dosah blesků). Měření probíhalo v zatemněném profesionálním fotografickém ateliéru a bez jakýchkoli dalších světelných zdrojů. Obojí jsme testovali pomocí Canonu 350D - blesky jsme umístili na patici hot-shoe (expoziční parametry se měnily podle jednotlivých blesků a postupů - viz "Praktické zkušenosti"). V poslední řadě jsme vyzkoušeli Fomei blesky coby soustavu více světelných zdrojů. Nejprve si tedy shrňme technická fakta a poté pojďme na praktické ukázky.

Jak se odpaluje bezdrátově?
Pokud fotoaparát nemá žádnou podporu externího blesku, jsou tato zařízení největší devizou. V takovém případě se fotoaparát prostřednictvím stativového závitu přišroubuje na dodávanou kolejnici a na tu se vedle fotoaparátu umístí i blesk samotný. Na fotoaparátu je nutné zapnout záblesk interního blesku, jehož světlo zaznamená čidlo externího blesku a s nepatrným zpožděním přidá do scény záblesk externího blesku. Vždy je tak nutné aby došlo k záblesku interního blesku a zároveň musí externí blesk rozeznat předblesky od záblesku samotného. Předblesky se provádějí nejen při redukci červených očí, ale často i pro změření správné expozice. Předcházejí samotnému záblesku tak bezprostředně, že si jich ani nemusíte všimnout.
Co se týče nastavení fotoaparátu, tak ideální je manuální expoziční režim a použití tabulky dodávané k ext. blesku. Samozřejmě lze s trochou trpělivosti a cviku používat i ostatní expoziční režimy v kombinaci s kompenzací expozice. Externí blesk tak zle použít opravdu s každým digitálním fotoaparátem.

[-more-]{Fomei 318 DS}

Fomei blesk 318 DS

Jedná se o externí blesk základní třídy, sloužící jako přídavný světelný zdroj. Napájí jej dvě alkalické baterie. Na přední straně je výbojka, chráněná rozptylným sklem, hned pod ním leží světelné čidlo. Na zadní straně je dvoupolohový přepínač (On/Off), třípolohový přepínač režimů a kruhový ovladač pro regulaci záblesku. Ve spodní části je spínač pro test blesku a úplně vespod je aretační kroužek s redukcí pro zasunutí do hot-shoe patice aparátu. Směrné číslo blesku 318 DS je GN 18 - při ohnisku 28 mm a citlivosti ISO 100. Doba nabití se pohybuje okolo 5 sekund. Sílu záblesku můžete korigovat v rozsahu +/- 2EV a to celkem v pěti krocích (po 1EV). Pracovní rozsah je od 1 do 6,5 metru při uvedené citlivosti. Teplota světla odpovídá dennímu světlu, tedy 5 600°K. Rozměry a hmotnost: 62 x 38 x 96 mm (Š x H x V) a 80 g.

Blesk lze umístit jak do patice přístroje, tak i do patice kovové kolejničky, kterou výrobce dodává spolu s bleskem jako standardní příslušenství. V takovém případě je blesk umístěn na kolejnici vedle fotoaparátu. Po instalaci je třeba nejprve ve fotoaparátu nastavit "natvrdo" funkci blesku - stále zapnuto (vynucený záblesk ap). Poté je nutné také správně nastavit funkci vyvážení bílé barvy - ideálně na režim "blesk", nemá-li váš přístroj tuto volbu, můžete použít také mód "denní světlo". V poslední řadě musíte správně určit režim blesku (N, S1, S2).

Nemá-li váš aparát zabudován v hot-shoe patici středový kontakt, nastavte dle způsobu funkce vestavěného blesku režimy S1 (pokud interní blesk vždy provádí jen jeden záblesk) nebo S2 (pro série více záblesků), to však platí i v případě, odpojíte-li blesk od aparátu a instalujete-li jej do kolejnice. Má-li váš kompakt v patici zabudovaný středový kontakt (jako v našem případě), přepínač se nastaví do polohy "N" (automatický režim). Expoziční režimy fotoaparátu nastavte na manuál. Čas jsme standardně nastavovali na 1/125 s, clona se měnila podle podmínek. Nyní stačí jen korigovat úroveň záblesku v závislosti na Citlivosti ISO a velikosti clony podle následující tabulky.

Výkon

Rozsah (m)

ISO 50

ISO 100

ISO 200

ISO 400

2

4,5

F2,8

F4,0

F5,6

F8,0

1

5,3

F2,4

F3,4

F4,8

F6,7

0

6,5

F2,0

F2,8

F4,0

F5,6

-1

7,5

F1,7

F2,4

F3,4

F4,8

-2

9

F1,4

F2,0

F2,8

F4,0

[-more-]{Fomei 320A DS}

Fomei blesk 320 A DS

Jde o podobnou třídu blesku jako v předchozím případě, který slouží též coby pomocný - přídavný blesk. Od svého kolegy se liší o něco vyšším výkonem, rozšířeným manuálním ovládáním (změny ohniska) a také užitečnou funkcí "Automatického vypnutí" (po třech minutách nečinnosti se blesk automaticky přepne do stand-by módu), což šetří energii. Napájení zajišťuje opět dvojice alkalických baterií. Po designové stránce se jedná o totožný model jako v případě 318 DS, ovšem zadní strana kde leží ovládání se mírně liší. Přibylo pár kontrolních LED diod a také ovládání je trochu jiné. Směrné číslo blesku 320A DS je GN 22 - opět při ohnisku 28 mm a citlivosti ISO 100. Sílu záblesku můžete korigovat, tentokrát však pomocí pěti přednastavených módů - D, C, S2, S1 a N. Pracovní rozsah je od 1 do 6,4 metru, světelná teplota 5 600°K, blesk pracuje opět ve třech režimech A1, A2 a M (třípolohový přepínač v pravém spodním rohu) a nabíjí se cca 6 sekund. Rozměry a hmotnost blesku: 62 x 38 x 96 mm (Š x H x V) a 80 g.

Výrobce opět dodává kovovou kolejničku pro umístění blesku (nevyužijete-li nebo nemůžete použít přímo patici hot-shoe). Před prací s bleskem opět nezapomenout na nastavení funkce blesku ve fotoaparátu a aktivaci správného režimu vyvážení bílé barvy. Kompenzace klasická zde chybí, jako její náhradu však máme u tohoto modelu čtyři režimy, jež měníme pomocí pěti-polohového kruhového ovladače: Pro běžné fotografování a při umístění blesku do patice fotoaparátu slouží automatický režim "N", při požadavku jediného záblesku - a při bezdrátovém odpalování - nastavíme "S1", další režim "S2" umožní dvojici záblesků. Režimy C a D představují manuální možnost nastavení způsobu záblesků. Pomocí C/D funkcí jednoduše "ukážete" blesku, jak má pracovat. Nastavíte režim "D", na fotoaparátu zvolíte například "Pomalou synchronizaci" nebo "Redukci červených očí" (více slabších, po sobě jdoucích záblesků), stisknete spoušť, blesk detekuje záblesky (rozsvítí se vám LED dioda "Detect" na zadní části), poté přepnete na "C" a blesk již pracuje v režimu, jaký jste mu "ukázali".

Fomei 320A DS nabízí dále ještě tři různé režimy, lišící se podle použitého ohniska. Fotografujete-li na ohnisko do f=50 mm (po přepočtu na 35 mm kinofilm) - použijte mód A1. Fotografujete-li na ohnisko větší než f=50 mm - přepněte do módu A2. V režimu M pracuje blesk s maximálním výkonem a expozici je tedy nutné upravit pomocí clony a citlivosti - podle následující tabulky.

Program

ISO 50

ISO 100

ISO 200

ISO 400

Rozsah (m)

A1

F2,0

F2,8

F4,0

F5,6

6,4

A2

F4,0

F5,6

F8,0

F11

3,2

[-more-]{Fomei DS 328 AZ}

Fomei blesk DS 328 AZ

Třetí model blesku představuje o řadu vyšší typ, než tomu bylo v případě předchozích dvou modelů (318 DS a 320A DS), který nabídne jak vyšší výkon, tak i větší flexibilitu (kloubová hlava pro změnu úhlů záblesku). DS 328 AZ lze použít buďto jako pomocný blesk nebo také jako hlavní zábleskový systém fotoaparátu. Kromě montáže přímo na fotoaparát, jej můžete instalovat také do kolejnice, která je opět součástí standardního balení. Blesk napájí čtyři tužkové baterie a je vybaven kloubovou - zoomovou hlavou. Můžete tedy měnit jak úhel pod kterým budete blýskat (0 - 90°), tak i ohniskovou vzdálenost - pomocí mechanického zoomu. V neposlední řadě umožňuje konstrukční provedení hlavy blesku, její horizontální otáčení v rádiusu skoro 360° (cca 340°). Na zadní straně je dvojice přepínačů: On/Off a třípolohový přepínač režimů (N, S1, S2).

Doba nabíjení blesku je zhruba 5 sekund. Rozměry a hmotnost: 70 x 168 x 48 mm (Š x V x H) a 210 g. Synchronizace s fotoaparátem probíhá buďto přes botičku blesku (pomocí středového kontaktu - v "N" módu), na dálku (bezdrátově) pomocí režimů - S1 a S2 nebo pomocí propojovacího synchro-kabelu, který je součástí balení. Kabel má na jedné straně malý jack (pro připojení do blesku) a na druhé straně klasický konektor se středovým kontaktem, který se však u dnešních aparátů téměř nepoužívá (můžete se s ním setkat spíše u starších modelů DSLR nebo SLR). Synchro-kabel lze použít u novějších aparátů pouze připojením přes kostičku, umístěnou do hot-shoe sáněk (například chcete-li blesk umístit mimo fotoaparát). Výhoda tohoto propojení spočívá v přesnější synchronizaci blesku s fotoaparátem, než je tomu v případě bezdrátového odpalování.

Směrné číslo blesku DS 328 AZ je GN 28 - ohnisko 28 mm a citlivost ISO 100. Máme k dispozici tři pracovní režimy (N, S1, S2) a čtyři polohy zoomu (W2, W1, S, T), dosah záblesku je od 1 do 10 metrů, barevná teplota - 5 600°K. Máme-li správně nastaveny důležité parametry na aparátu - WB, režim blesku (stále zapnuto), manuální režim, popřípadě Av priority, můžeme přistoupit k samotné práci s bleskem. Pro běžné fotografování s bleskem umístěným do hot-shoe patice, opět stačí nechat automatický režim "N", v případě jediného záblesku (blesk je mimo fotoaparát) nastavíme "S1", pokud chceme více záblesků, přepneme na "S2".

Hlavní devízou blesku je konstrukční provedení hlavy (kde je umístěna výbojka), které umožní libovolně blesk natáčet, zvedat a vychylovat a jednoduše se tak vyhnout přeexponovaným místům nebo eliminovat ostré stíny na fotografiích - pomocí odraženého (rozptýleného) světla. Na zadní části je stupnice od 0° do 90°, kde lze snadno kontrolovat úhel vyklopení blesku. Další praktickou vlastnost představuje možnost mechanického zoomování hlavy (změny ohniska). Na zadní straně je tabulka (viz níže), která nám zobrazí jakou ohniskovou vzdálenost kdy zvolit. Požadované nastavení se provádí vysunutím/zasunutím stříbrného konce hlavy. Poloha "W1 a W2" se používá při fotografování na krátkém ohnisku (především širokoúhlé záběry), poloha "S" (Standard) pro 2x optický zoom a poloha "T" (Tele) pro 3x zoom a vyšší. Polohy se vztahují k ekvivalentu 35mm kinofilmu, avšak nejsou přesné, proto je třeba, brát je jen jako orientační hodnoty.

Automatický dosah

Rozsah zoomu

Poloha nastavená

blesku

(ekv. 35 mm)

na blesku

7,0 m

28 - 34 mm

W2

8,5 m

35 - 49 mm

W1

10 m

50 - 84 mm

S

11,5 m

85 mm a více

T

[-more-]{Praxe a závěr}

Praktické postřehy

Co se týče kompatibility 318 DS, 320A DS i DS 328 AZ není ani jednomu z nich co vytknout - fungovaly spolehlivě se všemi testovanými přístroji (Ricoh Caplio GX8, Canon IXUS 800IS, Fuji FinePix F30 a DSLR Canon 350D), jak v případě přímé synchronizace, tak i na dálku. Co se týče rovnoměrného osvětlení scény - od nejkratšího udávaného ohniska a na maximální dosah blesků dopadl výsledek také dobře. Pracovní výkony udávající výrobcem souhlasí a také fotografování v závislosti na zvolených clonových číslech, citlivosti i ohniskových vzdáleností (viz tabulky - výše) jsou shodné. Překvapivě však první dva typy 318 DS a 320A DS jsou o trochu silnější a mají tendenci (vycházíme-li z udávaných expozičních parametrů) scénu lehce přepalovat. Proto zde musíte volit větší clonu, popřípadě nižší citlivost ISO nebo ubírat intenzitu samotného blesku. Fomei 318 DS a 320A DS udávaly při měření pomocí flashmetru hodnoty clony o 1/3 až 2/3 vyšší než uvádí tabulka. V případě blesku 318 DS při intenzitě +2EV, vzdálenosti cca 4,5 m a ISO 100 nám vycházela na flashmetru clona F3,5. U druhého blesku 320A DS nám flashmetr naměřil při stejné vzdálenosti a ISO 200 clonová čísla F5 (na režim "A1), respektive F9 (v režimu A2). Modelu DS 328 AZ jsme při měření dostali následující hodnoty (vzdálenost cca 5 m, ISO 400): režimy W1 a W2 (bez zoomu): F3,5, režim S (2x optický zoom): F4,0 a v režimu T (3x optický zoom) byla clona F4,5.

V případě nastavení na fotoaparátu režimu "s redukcí červených očí", reagují všechny tři blesky na každý jednotlivý záblesk interního (popřípadě jiného blesku) sérií odpovídajících záblesků o stejné intenzitě - jsou-li přepnuty do příslušného režimu (318 DS = S1, 320A DS = D a C, DS 328 AZ = S1 + S2). Také je dobré si předem vyzkoušet režim nastavení WB - u většiny fotoaparátů měla scéna lehce namodralý nádech - ačkoli jsme nastavili režim "Blesk" či "Denní světlo". Výhodu budou mít majitele přístrojů, kde lze světelnou teplotu korigovat ručně. Jinak také v sérii (1+1) pracují Fomei blesky spolehlivě a s trochou trpělivosti vám mohou dobře posloužit jako plnohodnotné menší domácí foto-studio. Vzhledem k tomu, že se jedná o univerzální produkty, občas se budete potýkat se špatnými kontakty, tudíž bude váznout komunikace mezi fotoaparátem a bleskem. Lze to řešit povolením aretační matky a mírným zahýbáním blesku v sáňkách hot-shoe. Díky plastovému plášti jsou všechny tři blesky relativně lehké a ani v kombinaci s kompaktními fotoaparáty se s nimi nepracuje nijak krkolomně (čehož jsme se původně tak trochu obávali). Na druhou stranu právě ona konstrukce je místy dosti nedotažená - například dvířka chránící baterie jsou rozviklaná a vypadávají a samotný otvor pro napájecí články neobsahuje žádný středící prvek, díky čemuž se baterie vkládají dosti problematicky - a to samé platí i v případě jejich vyjmutí. Nicméně svou funkci plní externí blesky dobře a s trochou cviku budete s jejich službami určitě spokojeni (samozřejmě v mezích amatérského či polo-profesionálního použití).

Fomei 318 DS (osvětlení scény): ohnisko f=28 mm, výkon blesku 0 EV, clona F4,0, čas 1/125 s, ISO 200, vzdálenost 6,5m.

Fomei 318 DS (kontrola parametrů): ohnisko f=135 mm, výkon blesku +2 EV, clona F5,6, čas 1/125 s, ISO 200, vzdálenost 4,5m.

Fomei 320A DS (osvětlení scény): ohnisko f=28 mm, program "N", clona F4,0, čas 1/125 s, ISO 400, vzdálenost 6,4m.

Fomei 320A DS (kontrola parametrů): ohnisko f=135 mm, program "M", clona F8,0, čas 1/125 s, ISO 200, vzdálenost 3,2m.

Fomei DS 328AZ (osvětlení scény): ohnisko f=70 mm, zoom hlavy blesku "S" clona F5,6, čas 1/125 s, ISO 200, vzdálenost 10m.

Fomei DS 328AZ (kontrola parametrů): ohnisko f=135 mm, zoom hlavy blesku "T", clona F5,6, čas 1/125 s, ISO 200, vzdálenost 7m.

Fomei 318 DS a 320A DS (dva zdroje světla): ohnisko f=28 mm, clona F3,5, čas 1/125 s, ISO 200, vzdálenost 3m, úhel obou blesků cca 45°, první blesk - 320A DS v automatickém režimu "N", druhý blesk - 318 DS s kompenzací záblesku -1EV.

Závěrem

Externí blesky pro kompakty, případně EVF přístroje (ale lze je použít i v kombinaci s pravou zrcadlovkou) představují rozhodně zajímavé příslušenství a vhodnou alternativu pro všechny, kdo si nechtějí nebo nemohou pořídit DSLR zrcadlovku, ale přesto potřebují nějak řešit problematiku pokročilého fotografování s bleskem. Pokud totiž opravdu chcete dosáhnout expozičně kvalitních snímků při slabém osvětlení, bez externího blesku se neobejdete. Na druhou stranu se ovšem jedná o univerzální produkt, který nemá přesnou synchronizaci pro ten který aparát, tudíž musíte počítat s tím, že komunikace mezi fotoaparátem a bleskem nikdy nebude úplně stoprocentní. Musíte tedy počítat s ne úplně přesnou expozicí, které dosáhnete jen s použitím značkového příslušenství ke konkrétnímu typu fotoaparátu. V poslední řadě také nelze přehlédnout podstatný fakt a sice, kolik současných kompaktů je vybaveno hot-shoe paticí, případně jinou možností připojení takového příslušenství? Toto můžeme řešit umístěním blesku do kolejniček, které jsou standardní součástí všech čtyř blesků, ale přesnějších výsledků dosáhnete samozřejmě, když propojíte blesk s kompaktem přímo - pomocí patice se středovým kontaktem. A pro koho jsou externí blesky Fomei určeny? Typickou uživatelskou obec bychom viděli spíše v úzké skupině uživatelů - kutilů a nadšenců, kteří rádi experimentují a svou fotografickou výbavu pro ně není problém si přizpůsobit naprosto k obrazu svému. Jednoznačně pro hovoří také ceny: 318 DS - 1 538 Kč, 320A DS - 1 846 Kč, DS 328 AZ - 1 959 Kč (všechny jsou včetně DPH). Vezmeme-li v úvahu, že značkové externí blesky pro DSLR přístroje se pohybují okolo 10 tisíc a výše, budou tyto cifry hrát při rozhodování o koupi velmi důležitou roli.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: