Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
GIMP - 4. Co přinesla verze 2.4
19. listopadu 2007, 00.00 | Spory o tom, zda používat stabilní, ale starou verzi 2.2, nebo novější, ale dosud "nestabilní" 2.4 release candidate, už postrádají smysl. Oficiální verze 2.4 je již nějakou dobu k dispozici. Co přinesla nového?
::GIMP - 1. Začínáme s úpravami fotografií
::GIMP - 2. Instalace, změna rozlišení, doostření
::GIMP - 3. Úrovně, převod barevné fotografie na černobílou
::GIMP - 4. Co přinesla verze 2.4
::GIMP - 5. Klonování a záplaty
::GIMP - 6. Simulace menší hloubky ostrosti
::GIMP - 7. Rámečky
Spory o tom, zda používat stabilní, ale starou verzi 2.2, nebo novější, ale dosud "nestabilní" 2.4 release candidate, už postrádají smysl. Oficiální verze 2.4 je již nějakou dobu k dispozici. Co přinesla nového?
Po vydání první verze "release candidate" už ani největší optimisté nečekali použití grafického jádra GEGL, jež by rozšířilo podporu pro další barevné prostory (CMYK) a odstranilo omezení maximální barevné hloubky 8 bitů na kanál. Nezbývá než doufat, že se GEGLu dočkáme v příští verzi GIMPu. Vraťme se k aktuální verzi 2.4 a jejím novinkám. Ačkoli se jedná pouze evoluční "minor" verzi, naleznete jich poměrně hodně.
Úprava vzhledu
Po prvním spuštění nového GIMPu uživatele zaujme jeho pozměněný vzhled. Nové ikony byly připraveny dle Tango Style Guidelines , program se více vzhledově přizpůsobuje platformě, na níž je spuštěn, a příkazy jsou v menu přemístěny tak, aby nebylo nutné proklikávat se přes mnoho úrovní. Nové ikony a další vzhledové prvky považuji za zdařilé. Ze změny pozic příkazů v menu mám smíšené pocity. Chápu, že začínající uživatelé GIMPu ocení práci s menším počtem kliknutí, ale z vlastní zkušenosti vím, že ti, kteří si přivykli na menu verze 2.2, mohou zpočátku trochu tápat. Několik příkladů rozdílů v menu najdete v prvním dílu seriálu .
Správa barev
Zásadním vylepšením není nový vzhled programu. Verze 2.4 přinesla uživatelům dlouho očekávaný systém správy barev (color management). Jeho ovládání naleznete v roletovém menu panelu v "Soubor – Předvolby – Správa barev".
Okno "Správa barev" velice připomíná podobné okno v Photoshopu. Jeho uživatelé si tedy budou vědět rady i bez čtení manuálu. Trochu překvapující je roletka "Profil CMYK". GIMP totiž převod obrázků do barevného prostoru CMYK dosud neumí. Je vidět, že autoři "Správy barev" počítají nejen se současnými, ale také s budoucími vlastnostmi programu. Vyspělé funkce Photoshopu, např. "Kontrola gamutu“" dosud chybí, přesto považuji nový plnohodnotný systém správy barev za další krok směrem k vyspělým uživatelům.
Přesnější zobrazení při zoomu
Jednou z nervovou soustavu uživatele ohrožujících chyb GIMPu 2.2 byl problém s nepřesností při zoomování obrázku. Pokud jste například klonování prováděli ve zvětšení 1 : 1 a větším, stávalo se, že po "přezoomování" bylo vše jinak. K tomu obrázky zobrazené GIMPem vypadaly podstatně hůře než v různých prohlížečích. Nový algoritmus "zoomování" je sice výpočetně náročnější, ale zato mnohem přesnější, s lépe vypadajícími náhledy obrázků v různých zvětšeních.
Režimy výběru
Zcela nové jsou velké úchopové body v rozích a na hranách výběrového okna. Už není nutné najíždět kurzorem přesně na hranu nebo do rohu, aby mohlo dojít k vlečení výběrového okna. Stačí "trefit se" do oblasti úchopu. Zdánlivě malé, ale ve skutečnosti významné zlepšení ergonomie práce s programem, k němuž se jako třešnička na dortu přidává možnost výběru obdélníku se zaoblenými rohy.
Zlepšení nástroje Ořez
Zlepšené režimy výběru s velkými úchopovými body platí také pro výběry nástroje "Ořez". Přesun ořezového okna beze změny jeho velikosti provedete vlečením s předchozím „nakliknutím“ mimo oblast úchopových bodů. Díky popsané úpravě se "Ořez" stal mnohem intuitivnějším.
Dynamické štětce
Dynamické, tedy parametricky měnitelné štětce patří mezi grafiky vytoužené nástroje nové verze GIMPu. K vyzkoušení stačí znát klávesovou zkratky "Alt Gr + [" pro zmenšení velikosti štětce a "Alt Gr + ]" pro jeho zvětšení.
Perspektivní klonování
Je zcela novým nástroje umožňujícím klonování objektů při dodržení perspektivního zkreslení.
Nejprve je nutné nastavit režim klonování do "Upravit perspektivní rovinu". Jakmile máte rovinu nastavenou, můžete funkci přepnout do režimu "Perspektivní klonování" při němž budete podobně jako při normálním klonování volit zdrojový a cílový bod. Dojde nejen k přenesení části obrazu, ale také k jejímu zkreslení na základě perspektivní roviny.
Nový nástroj Zarovnat
Srovnání několika vrstev pomocí vodítek patří mezi poměrně snadné úlohy. Za obtížnější považuji zarovnání např. na střed obrázku. Nový nástroj pro zarovnání objektů umí ještě více – zarovnat vrstvu na levý okraj, pravý okraj nebo střed obrázku v obou osách. Roletka "Relativně k" napovídá, že nemusí jít o pouhé zarovnání vrstev vůči okrajům obrázku, ale také vrstev vůči sobě. Zarovnání najdete buď v panelu, nebo v roletovém menu v "Nástroje – Nástroje transformace – Zarovnat". Zpočátku mi nebylo jasné, proč programátoři GIMPu věnovali tomuto novému nástroji tolik pozornosti. Poté jsem ho několikrát použil a rychle jsem změnil názor. Jde o velice užitečnou pomůcku.
Nový nástroj Výběr popředí
Oddělení objektů v popředí a pozadí patří mezi komplikované úlohy. Dosud bylo nutné použít kombinaci několika příkazů. V GIMPu 2.4 si můžeme vystačit s nástrojem "Výběr popředí". Způsob jeho použití na první pohled trochu připomíná práci s "Rychlou maskou". Ve volbách nástroje lze přepínat režimy "Označit popředí" a označit pozadí. Malováním pomocí štětců vybíráme podle zvoleného řežimu buďto část obrazu patřící popředí, nebo pozadí. Nejde ale o pouhé "ruční" vymaskování obrazu. Správný výběr provádí algoritmus SIOX , který vybranou oblast inteligentně upravuje podle interakcí uživatele.
Nový filtr Zkreslení objektivu
Nový nástroj pro kompenzaci vinětace a soudkového zkreslení objektivu přinese radost mnoha fotoamatérům. Vše je samozřejmě možné realizovat pomocí standardních nástrojů programu. Možnost opravy dvou základních optických vad levnějších objektivů na jednom místě přesto považuji za vysoce užitečnou. Filtr najdete v roletovém menu v "Filtry – Zkreslení – Zkreslení objektivu".
Posuvník "Hlavní" kompenzuje soudkové zkreslení obrazu. Je tedy prvním, po kterém byste měli sáhnout. Další posuvníky slouží k jemnějšímu doladění úpravy. Posuvník "Okraj" funguje podobně jako "Hlavní", omezuje však svoje působení pouze na okrajové části obrazu. Posuvník "Přiblížení" ořezává okraj obrazu a posuvník "Zjasnění" odstraňuje vinětaci - projasňuje obraz směrem od rohů. Posuvníky "Posun X" a "Posun Y" přesouvají pomyslný střed úprav. Využijete je v případě nesymetrického zkreslení, tedy poměrně výjimečně.
Zabudovaný nástroj Odstranit červené oči
Nástroj naleznete v menu v "Filtry – Vylepšení – Odstranit červené oči". Oproti zásuvnému modulu "red-eye" nabízí mnohem větší komfort. Oči si dokáže sám najít, na uživateli zůstává pouze nastavení prahu citlivosti nástroje. Jako všechny automatické nástroje, i tento má své nevýhody. Například se při nastavení vyššího prahu začne "chytat" rtů a dalších částí obrazu, které jsou barevně podobné červeným zorničkám. Ovšem pro vyretušování červených očí, například u fotografie skupiny osob, může být nepřekonatelný.
Podpora pro další formáty souborů
- Podpora formátu štětců z Photoshopu - ABR.
- Masky hladin mohou být uloženy ve formátu Photoshopu PSD.
- Zlepšená práce s metadaty EXIF v JPEG formátu.
- Podpora 16/32 bitové barevné hloubky a alfa-kanálu ve formátu BMP.
- Možnost práce s 24bitovými ikonami z Windows Vista.
Dle mého mínění není možné v rozsahu jednoho článku vyjmenovat a podrobně popsat všechna zlepšení, která GIMP 2.4 přinesl. Jako každá nová věc přinesla verze 2.4 také několik problémů. Pokud vím, jediným opravdu velice nepříjemným byla chyba rozhraní pro práci s tablety. Ta by měla být ve verzi 2.4.1 opravena. Další nepříjemností, kterou ale nepovažuji za zásadní, je dokumentace, která za vývojem programu poněkud zaostala. Nové vlastnosti GIMPu 2.4 jsou v její anglické verzi pouze zmíněny, nikoli podrobně popsány, česká verze dokumentace je zatím k dispozici pouze pro GIMP 2.2.
V současnosti je na už Internetu ke stažení verze 2.4.1, která obsahuje opravy některých chyb. Uživatelé Windows si vychutnají komfortní instalátor, jehož "použití" bylo popsáno v druhém dílu seriálu. Ani uživatelé různých linuxových distribucí nepřijdou zkrátka. Techničtěji orientovaní si pravděpodobně přeloží GIMP ze zdrojových kódů, ostatní prohledají repozitáře své oblíbené distribuce.
Tématické zařazení:
» Praxe
» Ostatní » FotoTechnika
» Zpracování » Úpravy fotografií
» Recenze » Recenze - software
» Recenze
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014