Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
iPod Photo v praxi - revoluce nebo evoluce?
5. ledna 2005, 00.00 | iPod Photo je snahou o rozšíření oblíbeného přehrávače i mezi uživatele digitální fotografie. Jedná se o vylepšení stávající čtvrté generace iPodů, která má navíc barevný displej a kapacitu až 60 GB. Jak se používá v praxi s digitálním fotoaparátem vám přiblížíme v naší recenzi.
Ze čtvrté generace iPodů vycházející iPod Photo je přístroj, který si klade za cíl oslovit mnohem širší skupinu, než jen hudební fandy. Snaží se upoutat zájem i na trhu digitální fotografie díky barevnému displeji a úložné kapacitě až 60GB. Podrobná recenze vyšla již na serveru mujmac.cz, ale v tomto článku se podrobněji zaměříme na zkušenosti právě s prací s fotografiemi. Poděkování za zapůjčení iPodu Photo patří společnosti Quentin, spol. s r. o.
Konstrukce a design
Pro ty, co ještě o iPodu neví, nebo jej neviděli na obrázku, bude zřejmě překvapující na první pohled jednoduché ovládání pomocí kruhového tlačítka stisknutelného do čtyř směrů, které je po svém povrchu citlivé na dotek, nebo lépe řečeno: na pohyb po něm. Uprostřed tohoto kruhu je potvrzovací tlačítko. V horní části přední strany je pak umístěn barevný displej. Jednoduché ovládání, jednoduchý, ale originální design… To jsou klasické poznávací znaky společnosti Apple, která iPody vyrábí.
Zadní strana, včetně boků je z lesklého kovu a bohužel se velmi rychle poškrábe a ohmatá. Na horní straně nalezneme konektor pro sluchátka a dálkové ovládání (nebo video kabel pro promítání snímků) a posuvné tlačítko Hold pro blokování ovládání. Spodní strana ukrývá konektor pro připojení doku, USB a FireWire kabelu, nebo volitelného příslušenství. Tím bude zřejmě v případě použití, coby fotobanky zcela určitě čtečka paměťových karet.
Oproti iPodu čtvrté generace je takřka k nerozeznání. Je pouze o několik milimetrů silnější a má barevný displej. Šířka je 61mm, výška 104mm, hloubka 19mm a hmotnost 181g.
Technická specifikace
Na výběr jsou dva modely odlišující se pouze kapacitou pevného disku, která je buď 40GB, nebo 60GB. Baterie má vydržet až 15 hodin přehrávání hudby, nebo 5 hodin prohlížení obrázků pomocí slideshow se současným poslechem hudby. Dobití baterie trvá cca 5 hodin, přičemž za 3 hodiny je baterie již nabita na 80%. Ochrana proti otřesům je sice kratší, než u klasického iPodu čtvrté generace, ale i tak je čas 17 minut slušná hodnota.
Použitý barevný LCD displej má úhlopříčku 2", rozlišení 220 x 176 bodů, LED podsvícení a dokáže zobrazit až 65.536 barev.
Mezi podporované formáty hudebních souborů patří: AAC (16 až 320 Kbps), MP3 (32 až 320 Kbps), MP3 VBR, Audible, AIFF, Apple Lossless a WAV. Fotografie, které lze pomocí synchronizace nahrát do iPodu a následně prohlížet musí mít formát JPEG, BMP, GIF, TIFF nebo PNG. Uživatelé MACů pak mohou nahrávat také soubory PSD a SGI. Nutno dodat, že na iPod, jakožto pevný disk, lze nahrát cokoliv, ale pro přehrávání/prohlížení těchto dat, je nutné mít soubory v těchto formátech a pomocí dodaného softwaru (iTunes) je do iPodu nahrát.
Kromě přehrávání hudby a prohlížení snímků můžete také iPod používat jako přohlížeč TXT souborů, kontaktů (z Outlook, Outlook Express, nebo Palm Desktop) a kalendáře. K dispozici jsou také čtyři hry Brick (pamětnící si vzpomenou na Arkanoid), Music Quiz (iPod vám pustí skladbu a nabídne několik variant, ze kterých musíte určit, která skladba právě hraje), Parachute (opět předělávka klasiky, kde je uprostřed dole dělo a z vrtulníků seskakují parašutisté) a nemsrtelná karetní klasika Solitaire.
Snímky lze promítat pomocí kompozitního video výstupu, nebo S-video konektoru (přes dokovací stanici) s video formáty PAL, nebo NTSC. Dokovací stanice má konektor pro připojení iPodu, který se do umístí přímo na ní a na zadní straně pak konektor pro audio výstup, USB/FireWire kabel a S-video kabel.
Ovládání
Ovládání pomocí kruhu, citlivého na pohyb (při doteku se nic nestane), může působit na první pohled nedůvěřivě, ale praxe s iPody ukázala pravý opak. Jedná se o velmi elegantní a jednoduché řešení, na které si většina lidí okamžitě zvykne. Přístroj se zapíná stisknutím jakéhokoliv tlačítka. Menu se vyvolává stisknutím kruhu v horní části, což slouží také pro návrat do nadřazeného menu. Pro pohyb v menu musíme kroužit prstem po kruhu. Pro posun kurzoru o celou obrazovku (6 řádek) stačí pohyb po cca 1/3 obvodu kruhu, což je dle našeho názoru ideální. Ovládání tak není ani přecitlivělé a naopak ani nijak líné. Zbylé tři směry slouží jen pro ovládání hudby (přehrávání vpřed, vzad a přehrávání/pauza). Při přehrávání hudby pak pohyb po kruhu slouží pro změnu hlasitosti, případně pro posun ve skladbě.
Nahrávání fotografií z karty pomocí čtečky
Po připojení čtečky (v našem případě Belkin Media Reader), kterou je nutno dokoupit, a vložení karty se zobrazí možnost kopírování dat z karty. Z testovací SD karty se přeneslo 60MB fotografií za cca 144 sekund.
Data musí být na paměťové kartě ve složce DCIM, jinak je iPod ignoruje. Do iPodu si tak můžeme kopírovat jakékoliv soubory z paměťové karty (jen se v nabídce kopírování zobrazí nulový počet snímků), ale je nutné dodržet podmínku umístění v tomto adresáři. Data jsou umístěna do stejnojmenného adresáře na disku iPodu, přičemž další případné podadresáře jsou přejmenovány na 101APPLE apod a původní název adresáře uschován v TXT souboru. Jedná se tak o ochranu před kopírováním stejnojmenných adresářů. Pokud se pokusíme kopírovat soubor uložený na paměťové kartě v adresáři DCIM, který má stejný název jako soubor na iPodu ve stejném adresáři, zobrazí se při kopírování chyba.
Pokud se z karty přenáší alespoň 1 snímek, tak se pro tento přenos vytvoří v iPodu záznam a je pak pomocí něj možné později smazat všechny snímky, které byly při tomto přenosu zkopírovány. U každého přenosu se uloží datum, počet snímků a jejich celková velikost.
Snímky můžeme do počítače přesunout ručně, nebo pomocí programu iPhoto, který není součástí balení. Výše zmíněná čtečka Media Reader od společnosti Belkin vyžaduje napájení pomocí čtyř AAA baterií.
Nahrávání fotografií z počítače pomocí iTunes
V programu iTunes, dodávaného na CD spolu s iPodem nastavíme v Preferences adresář se kterým se bude přístroj synchronizovat. Do tohoto adresáře nahrajeme fotografie, které si chceme na iPodu prohlížet. Můžeme je strukturovat do jedné úrovně podadresářů. Snímky, které jsou v dalších podadresářích se v iPodu objeví v první úrovni. Synchronizují se pouze podporované formáty, ostatní soubory nahrané do synchronizačního adresáře se ignorují.
Pokud v Preferences zaškrtneme volbu "Include full-resolution photos", tak se do iPodu nahrají i originální snímky do adresáře "Photos/Full Resolution" kde jsou dále tříděny podle data v adresářích podle roku a dále podadresáře pro každý měsíc a dále pro každý den.
Synchronizace probíhá automaticky po připojení iPodu k počítači, přičemž pokud z adresáře smažeme jeden libovolný snímek, tak se smaže i z iPodu.
Prohlížení snímků
Po konverzi náhledů a jejich importování do iPodu jsme konečně připraveni si snímky prohlédnout. V menu Photos->Photo Library nalezneme veškeré snímky, které byly naimportovány. Náhledy se zobrazí v 5ti řadách a 5ti sloupcích, přičemž snímky otočené se zobrazují oříznuté tak, aby vyplňovaly celou šířku určeného políčka. Mezi fotografiemi se pohybujeme pomocí ovládacího kruhu a zvolený snímek si zobrazíme kliknutím potvrzovacího tlačítka. Poté můžeme snímky listovat manuálně, nebo pomocí slideshow, kterou můžeme i ozvučit. Toto vše lze pomocí video výstupu promítat (i se zvukem) na televizi, nebo projektoru.
Slideshow lze nastavit interval mezi snímky na 2, 3, 5, 10, nebo 20 sekund. Manuální pohyb mezi snímky má jisté zpoždění, které je ale přijatelné. Rychlý přesun je lepší návratem na skupinu náhledů a zvolení příslušného snímku.
Pokud jsme měli v synchronizačním adresáři i podadresáře, pak se v menu vytvoří stejnojmenné položky paralelní k Photos->Photo Library, například: Photos->Chorvatsko 2004.
Závěr
Jedná se o kvalitní a oblíbený přehrávač hudby a verze iPod Photo je spíše lehkým vylepšením stávající čtvrté generace. Kromě pár milimetrů a gramů navíc má větší kapacitu baterie, barevný displej, možnost video výstupu a menší ochranu proti otřesům (17min oproti 25min). Pokud se nemožnost přehrávání hudebních souborů nahraných na iPod bez softwaru iTunes omlouvá ochranou autorských práv (skladby lze pomocí iTunes nakupovat z internetu, importovat hudební soubory z počítače, nebo nahrávky z audio CD), pak nemožnost prohlížení snímků nahraných přímo z paměťové karty vidíme jako velké mínus. Navíc je kvůli tomu nutné zakoupit relativně drahou čtečku karet, která vyžaduje vlastní napájení tužkovými AAA bateriemi. Pokud však uvažujete o koupi iPodu jakožto hudebním přehrávači a zároveň vlastníte digitální fotoaparát, tak se jeví iPod Photo jako velmi vhodná pomůcka. Pokud však primárně hledáte databanku pro úschovu a okamžité prohlížení snímků, je dobré si zakoupení tohoto přístroje dobře promyslet. Cena modelu s kapacitou 40GB je dovozcem stanovena na 17.970,- Kč včetně DPH a s kapacitou 60GB na 21.540,- Kč včetně DPH. V balení spolu s iPodem Photo nalezneme také adaptér, sluchátka, FireWire kabel, USB 2.0 kabel, iPod Photo Dock, AV kabel a pouzdro.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014