Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
Lensbaby - objektiv pro hračičky
24. dubna 2007, 00.00 | O existenci hračičky jménem Lensbaby jsme vás informovali již dříve. Nyní si tento speciální objektiv představíme podrobněji. Základem je schopnost posouvání zaostřené oblasti po záběru, takže bez nutnosti změny kompozice můžeme nastavit, co bude ostré a co bude rozostřené. Největší využití je zřejmě pro portrétní fotografii, kde můžeme jednoduše rozostřit okolí.
O existenci hračičky jménem Lensbaby jsme vás informovali již dříve. Nyní si tento speciální objektiv představíme podrobněji. Základem je schopnost posouvání zaostřené oblasti po záběru, takže bez nutnosti změny kompozice můžeme nastavit, co bude ostré a co bude rozostřené. Největší využití je zřejmě pro portrétní fotografii, kde můžeme jednoduše rozostřit okolí.
Jak to funguje?
Hlavním benefitem, proč používat Lensbaby, je jeho optická vlastnost, kdy je část snímku v zaostřené vzdálenosti ostrá a část rozostřená. Hodí se nám to zejména pro portréty nebo jiné netradiční záběry. Rovina ostrosti není ostrá po celé šířce hledáčku jako u klasických objektivů. V Lensbaby je ostrá pouze určitá oblast, a tou můžeme po záběru pohybovat. Nemusí tedy být ostrý pouze střed záběru (jako u podobně fungujících změkčovacích filtrů), ale jakákoliv jiná oblast. Jednoduše tím, že objektiv ohneme. Ve směru ohybu se posune i "ostrá" oblast. Svou roli hraje i to, že ohýbáme rovinu zaostření (která tak není kolmá na osu snímače).
Základem je pružný plastový měch (velmi podobný jednoduché hadici od vysavače), ve kterém je vsazena velmi jednoduchá optika. Zcela původní verze Lensbaby měla pouze jednu skleněnou čočku. Verze Lensbaby 2.0 a Lensbaby 3G mají již dvojčlen, který by měl zajistit lepší kvalitu obrazu. Ohnisková vzdálenost tohoto objektivu je cca 50 mm.
Zaostřování probíhá zcela manuálně, zkracováním a prodlužováním měchu. Pro zaostření do dálky měch stlačíme směrem k tělu fotoaparátu. Pro zaostření na kratší vzdálenosti měch oddalujeme od těla fotoaparátu. Využitelná vzdálenost zaostření se pohybuje od 30 cm do nekonečna.
První generace nabízela maximální světelnost F2,8, ale verze 2.0 a 3G disponují již lepší světelností F2,0. Díky tomu můžeme pracovat s menší hloubkou ostrosti a k expozici nám stačí o něco méně světla. Všechny verze ale nabízejí zvýšení clonového čísla. Vše se opět děje zcela manuálně a nikoliv otáčením prstence, jak jsme zvyklí u klasických objektivů, ale vkládáním kroužků s různě velkým výřezem. Průměr a tvar výřezu je pak samotná clona. Čím menší otvor, tím větší clonové číslo. Původní a druhá verze nabízí disky s výřezem odpovídajícím clonovému číslu F2.8 (pouze verze 2.0), F4, F5.6 a F8. Verze 3G navíc nabízí F11, F16 a F22.
Objektivy Lensbabies se vyrábí se všemi myslitelnými bajonety. K dispozici je verze pro Nikon F, Canon EF, Pentax K, Olympus OM, Minolta Manual, Canon FD, Contax/Yashica, sytém 4/3 (Panasonic a Olympus), Leica R, Konica Minolta (Sony Alpha) a závitový bajonet. Objektiv nijak s tělem fotoaparátu nekomunikuje, neobsahuje žádnou elektroniku.
Lensbaby 3G
Jak již každý pochopil z předchozího textu, objektiv je zcela manuální. Současným stlačováním a nakláněním objektivu se snažíme zaostřit na určitou oblast a jakýkoliv pohyb znamená nechtěnou změnu. Ovládání je poměrně citlivé a vyžaduje trénink, ale i přesto, pokud si chceme odpočinout, musíme objektiv pustit, a ten se vrátí do výchozí pozice.
Proto byl vyvinut objektiv Lensbaby 3G, který disponuje aretací polohy. Pomocí tří držáků se závity tak můžeme jednoduše zaaretovat téměř jakoukoliv polohu objektivu a pomocí šroubů ji jemně doladit. Pomocí tří šroubů lze doladit polohu oblasti zaostření a pro jednoduché doladění zaostření je zde otočný prstenec na přední části. Ten nezmění zaostření v celém možném rozsahu, ale pouze o malý interval v oblasti, kde jsme objektiv zaaretovali.
Příslušenství
K samotným objektivům lze přikoupit několik možných doplňků. Pro hračičky je zde další set clon, které lze tvarovat. Proč? Změnou tvaru otvoru clony můžeme dosáhnout zajímavých efektů. Takzvaný bokeh neboli tvar, do kterého jsou rozostřeny body mimo oblast zaostření, je neměnnou vlastností každého normálního objektivu. Zde jej ale můžeme měnit díky tvarovatelnosti otvoru clony. Pokud tedy vyřízneme do clony srdíčko nebo hvězdu, budou mít světlé bodové zdroje světla v rozostřené oblasti právě tento tvar. Tento set lze využít jen s druhou a třetí generací Lensbabies.
Další příslušenství jsou klasické předsádky. Máme možnost přikoupit si širokoúhlou předsádku (0,6x), telepředsádku (1,6x), makro předsádku zkracující vzdálenost zaostření až na cca 5 cm (kterou po úpravě lze použít jako širokoúhlou předsádku) nebo makro filtry (+10 a +4), které mají po složení dohromady stejný efekt jako makro předsádka.
Praktické zkušenosti
Teoretické možnosti a některé ukázkové fotografie nás nadchly, a tak jsme s radostí chtěli tento objektiv vyzkoušet v praxi. Vystřízlivění však přichází v okamžiku, kdy se s ním začne fotografovat. Ze začátku to není tak jednoduché, zejména díky způsobu zaostřování. To, zda-li bude snímek opravdu ostrý tam, kde chceme, je pak spíše sázkou do loterie. To proto, že malý pohyb objektivem stačí pro změnu vzdálenosti zaostření.
Tyto problémy řeší třetí verze 3G. Práce s ním je výrazně pohodlnější. I tak jsme však odkázáni na zcela manuální zaostřování, což nemusí mnoha lidem vyhovovat. Ze začátku bude práce s objektivem poměrně pomalá, a tak musí mít fotografovaný objekt trpělivost. Rozhodně nelze doporučit objektiv pro reportážní fotografii. Své využití nalezne u rodinných portrétů, na svatbách pro závěrečné portréty apod. Musíme ale počítat s tím, že výsledné snímky bude nutné zmenšovat a doostřovat.
Dalším problémem může být nemožnost použití automatického měření expozice s některými těly Nikonu (D40, D40x, D50, D70, D70s, D80, D100, N50, N55, N65, N70, N75, N80), Kodak 14N, ProN a Fuji S1, S2 a S3. S ostatními včetně Nikon D200, D2x to lze.
Závěr
Oficiální ceny na internetových stránkách výrobce jsou následující. Za třetí verzi, 3G, zaplatíme $270 (u verze pro středoformát $390), za druhou verzi (bez aretace) $150 a za první verzi $96. Lensbaby je velmi originální a zajímavý nápad, který však lze využít v malém spektru situací. Pro nadšené hračičky je to další nástroj pro pořízení zajímavých fotografií. Podmínkou ale je, že se musí fotografie podařit. Podobně rozostřené snímky mají i své odpůrce, nehledě na to, že velmi podobného efektu lze dosáhnout i v programech na počítači.
Ukázkové snímky z galerie Lensbabies
ukázka s clonou vykrojenou do tvaru srdce
ukázka s clonou vykrojenou do tvaru hvězdy
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014