Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
Levná Canon Pixma IP 6000D v praxi
Canon Pixma IP6000D
3. května 2005, 00.00 | V dnešní recenzi si představíme druhý nejvyšší model domácí fototiskárny společnosti Canon. Tento model se širokou podporou přímého tisku s poměrně příznivou cenou zaujme všechny kdo touží po dostupné fototiskárně s oddělenými inkousty.
Jedná se o šestibarevnou inkoustovou tiskárnu schopnou bezokrajového tisku na papír maximálního formátu A4. Svým provedením i cenou je určena širokému okruhu běžných spotřebitelů, kteří kromě běžného tisku dokumentů mají zájem o tisk fotografií ve vyšší kvalitě a s komfortnějším ovládáním než poskytují levnější, čtyřbarevné modely řady PIXMA.
Konstrukce
Konstrukce tiskárny vychází vstříc tomu, kdo má omezený prostor pro své počítačové pracoviště, designéři se snažili především o minimální hloubku a veškeré ovládání dostupné zepředu. Potiskovaná média si tiskárna bere buď z klasického výklopného horního podavače s kapacitou 150 listů, nebo z kazety umístěné vespod se stejnou kapacitou, tu je ale pro formát A4 potřeba rozložit, takže potom vyčnívá dopředu.
Vestavěná duplexní jednotka je rozhodně přínosem, zvláště když se podařilo zachovat kompaktní rozměry tiskárny. Své opodstatnění ale najde spíše u úloh, kde má smysl šetřit papírem, jako výtisky webových stránek nebo různých návodů. Pomocí speciálního plastového adaptéru lze dále potisknout vhodná CDR a DVDR média, což si jistě získá přízeň všech zhotovovatelů kopií nahrávek výhradně pro vlastní potřebu.
Technologie
Pro propojení s počítačem bylo zvoleno pouze rozhraní USB 2.0, paralelní port má z celé řady jen PIXMA iP4000. Typ IP6000D je zato jako jediný z tiskáren PIXMA vybaven na přímý tisk z běžně používaných paměťových médií včetně microdrive, má proto po pravé straně vyklápěcí 2.5 palcový barevný LCD displej doplněný souborem ovládacích tlačítek. Jejich pomocí se dají nastavovat veškeré parametry tisku a také vybírat a do jisté míry také upravovat tisknuté fotografie bez připojeného počítače. Další alternativou je ovládání tisku prostřednictvím vhodného digitálního fotoaparátu připojeného do zepředu přístupné zásuvky USB protokolem PICT BRIDGE, a konečně pro majitele mobilů s vestavěným fotoaparátem tiskárna poskytuje možnost přenosu tištěných JPEG souborů přes infračervené rozhraní. Protože ale PICT BRIDGE používá pomalé připojení USB 1.1, doporučuji fotoamatérům, kteří se chtějí obejít bez počítače, aby z tiskáren Canon zvolili právě typ IP6000D a tiskli přímo z paměťových karet.
Silnou stránkou tiskáren Canon PIXMA jsou tiskové hlavy vyráběné technologií nazývanou FINE (Full-photolithography Inkjet Nozzle Engineering), které umožňují vytvářet kapky s minimálním objemem 2 pikolitry, a přitom díky velkému počtu trysek (uvádí se 1 536, z toho 256 pro černou barvu) dosahovat úctyhodné rychlosti tisku. Tiskárny Canon tisknou stejně jako HP na termálním principu na rozdíl od Epsonu, který používá piezoelektrické krystaly. IP6000D používá jako všechny tzv. fototiskárny kromě čtyř základních barev také "odlehčené" varianty cyanu a magenty, což by se mělo projevit hlavně v detailech u světlých barevných ploch ve srovnání s jen čtyřbarevným tiskem.
Zásobníky s barvami jsou průhledné, takže uživatel má dokonalý přehled o obsahu, a samozřejmě vyměnitelné samostatně, sdružené barevné náplně se dnes používají jen u nejlevnějších výrobků. Rovněž sama tisková hlava se dá snadno vyjmout a zkontrolovat případně vyměnit. Zásobníky jsou vybaveny optickou indikací docházejícího inkoustu, ta se ale musí brát s rezervou, např. poté, co začala hlásit nedostatek magenty, se podařilo vytisknout ještě čtyři barevné A4 s významným zastoupením červené.
Instalace
Při instalaci ovladače tiskárny jsme postupovali přesně podle pokynů v manuálu a proběhla napoprvé a bez tápání, ačkoli se jednalo o Windows2000 a ne XP, s nimiž manuál počítal. Ovladač vypadá na první pohled poněkud přebujele, ale to je tím, že vlastně kopíruje všechny funkce, které má tiskárna vestavěné pro provoz bez připojeného PC. Pokud si uživatel dá tu práci a všechny volby ovladače si projde, zjistí, že všechno je pochopitelné bez dívání do manuálu. Přesto doporučuji používat možnost náhledu před tiskem, může to ušetřit mnoho drahých fotopapírů. Kromě ovladačů dodává Canon k tiskárně několik na vzájem se doplňujících programů - Easy Photo print pro tisk fotografií, Easy Web Print pro pohodlnější tisk webových stránek, Canon Photo Record na sestavování fotoalb s použitím oboustranných fotopapírů Canon, a CD-LabelPrint na tisk na potisknutelná CD a DVD média. Člověk, vybavený třígigahertzovým grafickým počítačem a Photoshopem, se na ně možná může dívat skrze prsty, průměrný fotoamatér se s jejich pomocí ale pravděpodobně rychle dostane k výtiskům, se kterými bude spokojen.
Praxe
Základní informace o možnostech kombinaci tiskárna/papír poskytne vytištění škály základních barev a testovacích obrazců určených k posouzení schopnosti vykreslit detaily. V tomto testu neměla tiskárna IP6000D žádný problém, zvláštní zmínku zaslouží, že maximálně sytá černá plocha vytištěná na originální lesklý fotopapír Canon nejevila ani nejmenší stopu zvlnění. Transport papíru tiskárnou je vyřešen bezchybně, na žádném z bezokrajových výtisků jsme nenašli žádná rozmáznutí nebo jiné vady způsobené mechanismem tiskárny. Běžné kancelářské papíry procházejí duplexní jednotkou rovně a bez deformací. Zajímavý je pozorovatelný rozdíl ve škále zelené barvy mezi typy IP6000D a IP8500, jinak jsou výtisky od sebe téměř nerozeznatelné. Dále bylo zhotoveno přibližně 20 výtisků fotografií různých žánrů - portréty, krajiny a makrosnímky s maximálně sytými barevnými plochami a na druhé straně jemnými detaily, se všemi si tiskárna poradila velice dobře.
Srovnání výstupu IP 6000D (nahoře) a IP 8500 (dole)
Co se týká rychlosti tisku a celkových nákladů na provoz, tyto parametry se poněkud snadněji odhadují. Během testování byly naměřeny následující časy:
- A4 text (MS Word), standard kvalita --- 0'47
- A4 text (MS Word), vysoká kvalita --- 1'48
- A4 text (MS Word), duplex, standard kvalita --- 1'41
- A4 text (MS Word), duplex, vysoká kvalita --- 4'09
- A4 foto borderless, 3MB soubor, vysoká kvalita, CF karta --- 4'23
- A4 foto borderless, 3MB soubor, vysoká kvalita, Easy Photo Print --- 3'59
- A4 foto borderless, 3MB soubor, vysoká kvalita, Photoshop --- 4'25
- A4 foto borderless, 3MB soubor, střední kvalita, Photoshop --- 3'23
Poměrně dlouhé časy u textových výtisků jsou důsledkem použité metody - stejné jako u fotografií, to znamená čistý čas od stisku tlačítka PRINT do uvolnění výtisku tiskárnou (při tisku z počítače jsme vždy použili náhled před tiskem). U výsledků publikovaných výrobcem i jinde na internetu je u textů obvyklé průměrování více stránek, které poskytuje mnohem příznivější výsledky. Časy tisku fotografií se poměrně dobře shodují s tím, co jsme o tiskárnách Canon PIXMA na internetu našli.
Pro odhad nákladů na tisk fotografií jsme použili následující metodu: se sadou nových náplní jsme tiskli dokola soubor fotografií, které byly vybrány s ohledem na rovnoměrné zastoupení barev, dokud náplně nezačaly docházet. Podařilo se vytisknout 45 fotografií, než došly téměř současně PC a PM náplně, stav ostatních zásobníků odpovídal přibližně 1/2 další spotřebované náplně, to znamená náklad přibližně 34,70 Kč bez DPH na formát A4.
Závěry
Při zvažování investice do fototiskárny je třeba si uvědomit, že výbornou kvalitu tisku dnes poskytují všichni tři vedoucí výrobci, a že je na místě zajímat se i o další faktory, jako jsou provozní náklady, rychlost tisku a různé nadstandardní funkce tiskárny. Právě v případě typu IP6000D se všechny zmíněné faktory podařilo optimálně vyvážit, takže se určitě stane správnou volbou těch fotoamatérů, kteří jsou ochotni si připlatit za šestibarevný tisk, ale zároveň tisknout levně nenáročné úlohy. Nejedná se o profesionální zařízení a jistě nehrozí, že by firmy jako EFI, iProof nebo Colorbyte vydaly pro ni ovladače ke svým RIPům, v rámci tržního segmentu, pro který je určena, ale rozhodně odvádí dobrou práci.
Maximální rozlišení | 4 800 x 2 400 dpi |
Podávání médií | Spodní kazeta: 150 listů Horní podavač: 150 listů Podavač na CD-R/DVD: 1 × CD-R nebo DVD |
Rozměry médií | A4, B5, A5, Letter, Legal, obálky (DL nebo Commercial 10), 10 ×15 cm, 13 ×18 cm, kreditní karta (54 ×86 mm) |
Barevné náplně | 6 nezávislých - CMYK + photo cyan a photo magenta |
Přímý tisk z fotoaparátu | Exif 2.21 nebo dřívější, DPOF, připojení USB 1.1 |
Přímý tisk z karty | CompactFlash, Microdrive, SmartMedia Memory Stick Memory Stick Pro, SD Card, Multimedia Card, karta xD-Picture4, Memory Stick DUO4, Memory Stick DUO Pro4, karta miniSD4 |
Připojení | USB 2.0 |
Spotřeba energie | Přibl.3 W (pohotovostní režim), přibl. 15 W (při tisku) |
Rozměry (š x h x v) | 429 x 312 x 195 mm |
Hmotnost | Přibližně 7.0 kg |
Označení náplní | BCI-6Bk BCI-6C BCI-6M BCI-6Y BCI-6PC BCI-6PM |
Doporučená koncová cena tiskárny | 6 034,- Kč bez DPH |
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014