Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
Nokia N90 vs SE K750i - srovnání 2 MPix fotomobilů s autofokusem
11. srpna 2005, 00.00 | Fotomobily neustále procházejí evolucí a společně s rostoucím rozlišením miniaturních snímačů se výrobci zaměřují i na kvalitu optiky, což je jeden z velkých problémů fotomobilů. Díky nutnosti zachování malých rozměrů není příliš místa pro kvalitní optiku a tak se za objektiv vydávají velmi jednoduché plastové čočky nevalné kvality. Tyto soustavy nabízí pouze pevné ohnisko i zaostření. Nyní se však na trhu objevily dva rivalové, kteří nabízí rozlišení 2 MPix v kombinaci s automatickým zaostřováním.
{Nokia N90}Fotomobily neustále procházejí evolucí a společně s rostoucím rozlišením miniaturních snímačů se výrobci zaměřují i na kvalitu optiky, což je jeden z velkých problémů fotomobilů. Díky nutnosti zachování malých rozměrů není příliš místa pro kvalitní optiku a tak se za objektiv vydávají velmi jednoduché plastové čočky nevalné kvality. Tyto soustavy nabízí pouze pevné ohnisko i zaostření. Nyní se však na trhu objevily dva rivalové, kteří nabízí rozlišení 2 MPix v kombinaci s automatickým zaostřováním.
Nokia N90
Tento fotomobil upoutává ještě více pozornosti díky objektivu od společností Carl Zeiss. Jedná se o mobilní telefon zvládající jak GSM pásma 900, 1 800 a 1 900 MHz, tak i sítě třetí generace WCDMA 2100MHz. Svými rozměry se vrací ke starším generacím telefonů, protože hmotnost 173 g a rozměry 112 x 51 x 24 mm nepatří k současným standardům. Tyto proporce však umožňují použití velkoryse rozměrné klávesnice, velkého displeje a na kloubu umístěném objektivu. Možnosti jak vyklopit, či otočit jednu z celkem tří pohyblivých částí, jsou nevídané.
Přední stranu s displeji lze odklopit ve stylu "Véčka" a následně otočit o cca 135°. To pro možnost pistolového držení při fotografování. Samotný objektiv (optika však nezabírá celý prostor, jak by se mohlo zdát) je pak umístěný na kloubu přední a zadní strany. Ten lze otáčet o cca 300°. Díky tomu můžeme pohodlně pořizovat jak autoportréty, tak i snímky stropu bez zaklánění apod.
Přístroj je vybaven dvojicí displejů, jedním sloužící spíše pro kontrolu (rozlišení 128 x 128 bodů a 65 536 barev) a druhým nabízejícím luxus úhlopříčky 2,1" a rozlišení 352 x 416 bodů s 262 144 barvami.
Interní paměť má kapacitu 31 MB, přičemž můžeme použít i paměťové karty RS-MMC (zmenšené MMC). Přístroj umí přehrávat hudební soubory jako například MP3, WAV, AAC, Real Audio apod. Posílat můžeme emaily, SMS a MMS. Připojovat se můžeme přes USB a Bluetooth. Podporuje technologie WAP 2.0, GPRS, EDGE, WCDMA 2100. Nové aplikace můžeme nahrávat pomocí technologie JAVA. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor 760 mAh.
Vestavěný 2 MPix digitální fotoaparát umí pořizovat snímky s rozlišením 1 600 x 1 200 bodů ve formátu JPEG. Ozvučené videosekvence s rozlišením 352 x 288 bodů se ukládají do formátu MP4 (MPEG-4). Objektiv od společnosti Carl Zeiss má pevnou ohniskovou vzdálenost 5,5 mm, clonové číslo F2,9 a je vybaven automatickým zaostřováním. V horších světelných podmínkách si můžeme na velmi krátké vzdálenosti přisvítit scénu pomocí diody.
[-more-]{Sony Ericsson K750i}Sony Ericsson K750i
Třípásmový mobilní telefon (GSM 900, 1 800 a 1 900 MHz) je postaven na stejné platformě jako nedávno recenzovaný SE W800 Walkman, se kterým sdílí i stejný fotoaparát. Oproti svému konkurentovi od Nokie je výrazně menší, na výšku má 100 mm, na šířku 46 mm a do hloubky 20,5 mm. Hmotnost je cca 99 g. Konstrukcí se jedná o klasický mobilní telefon a dostupný bude ve dvou barevných provedeních, černé a stříbrné.
Displej má rozlišení 176 x 220 bodů a zvládne zobrazit až 262 000 barev. Interní paměť má kapacitu 34MB. Použít lze paměťové karty Memory Stisk Duo, přičemž jedna, 64MB, je přibalena k telefonu. Posílat můžeme emaily, SMS, EMS a MMS. Co se týče datové komunikace, tak GPRS zvládá, ovšem bez podpory EDGE. Samozřejmostí je pak WAP 2.0. data s počítačem a jinými zařízeními si můžeme vyměňovat pomocí infraportu a technologie Bluetooth. Nová aplikace můžeme nahrávat pomocí JAVA technologie. O napájení se stará Li-pol baterie s kapacitou 900 mAh.
Media player umí přehrávat hudební soubory MP3, nebo video sekvence MPEG4 a pokud vyčerpáme svou zásobu hudby, tak si můžeme poslechnout FM rádio (automatické vyhledání stanic + RDS). Nové aplikace můžeme nahrávat pomocí Java technologie. Samozřejmostí jsou hry, kalendář, budík, kalkulačka apod.
Integrovaný digitální fotoaparát má rozlišení 2 MPix, díky čemuž lze ukládat snímky s rozlišením až 1 632 x 1 224 bodů ve formátu JPEG. Ohnisková vzdálenost objektivu s automatickým zaostřováním je 4,8 mm a světelnost F2,8. Pro zhoršené světelné podmínky je vybaven také dvojicí přisvětlovacích diod. Automatické měření expozice můžeme ovlivnit kompenzací expozice +-2EV po 1/3EV krocích. Vyvážení bílé barvy nemusí nastavovat pouze automatika, ale máme na výběr z několika přednastavených hodnot, takže se lze poměrně úspěšně vyhnout snímkům se studeně modrým nádechem. K dispozici je také 4x digitální zoom.
[-more-]{Srovnání ovládání}Srovnání ovládání
Vzhledem k rozdílné konstrukci obou mobilů se jejich ovládání zásadně liší. Nokia N90 nabízí dva režimy fotografování díky dvojici displejů. V zavřeném stavu lze pouze pootočit tělesem objektivu a fotoaparát se automaticky zapne. Scéna se pak zobrazuje na menším a méně kvalitním displeji na přední straně. Pro fotografování je však použitelný, horší je to s nastavováním parametrů.
displej Nokie N90
Několikanásobně lepšího komfortu se dočkáme odklopením přední strany a jejím otočením, kdy se automaticky aktivuje fotoaparát a scéna se zobrazuje na velkém displeji s kvalitním rozlišením. Pistolové držení umožňuje ovládání spouště a joysticku palcem pravé, nebo levé ruky. Zde je poměrně příjemná výhoda, že ovládání neupřednostňuje praváky, ani leváky. Automatické zaostřování aktivujeme namáčknutím tlačítka spouště a domáčknutím exponujeme. Stisknutím joysticku pod spouští (na boku přístroje) se dostaneme k nastavení parametrů: scénický režim (auto, makro, noc, sport, portrét, krajina), blesk (auto, potlačení červených očí, vždy, vypnuto), vyvážení bílé (auto, slunce, zamračeno, žárovka, zářivka), kompenzace expozice, barevný tón (normální, sepia, černobílý, negativ). Ostatní nastavení můžeme zajistit v menu, které se aktivuje pomocí funkčních tlačítek u displeje.
displej Sony Ericssonu K750i
U Sony Ericssonu K750i je situace o mnoho jednodušší díky klasické konstrukci. Fotoaparát aktivujeme posunutím krytky objektivu na zadní straně. Přístroj pak musíme naklonit o 90° doleva a držet jej na šířku. Tlačítko spouště pak nahmatáme ukazováčkem pravé ruky na boku přístroje. Držíme jej tedy víceméně jako klasický digitální fotoaparát. Spoušť má opět dvě úrovně stisknutí, první pro automatické zaostřování a druhou pro pořízení snímku. Nastavení parametrů vyvoláme stisknutím funkčního tlačítka vedle displeje a další pohyb realizujeme pomocí joysticku u displeje.
[-more-]{Srovnání snímků}Srovnání snímků
Při žárovkovém osvětlení má automatické vyvážení bílé N90 velmi dobré výsledky, ovšem za běžných podmínek za slunečného dne má drobné problémy. Na druhou stranu K750i příliš nezvládá žárovkové osvětlení a snímky mají tmavě žlutý nádech, ale v exteriéru pracuje na výbornou. S tím související barvy jsou u N90 kontrastnější a sytější. K750i zachovává barvy reálné, ovšem se slabším kontrastem. To však můžeme dohnat úpravou v PC. Nižší kontrast způsobují také výraznější problémy K750i s protisvětlem, za což vděčíme odlišné konstrukci objektivu a jinak nastavené automatické expozici, která se snaží zachovat i kresbu ve stínech a tím pádem jsou pak snímky v protisvětle spíše lehce přeexponované. Oproti tomu má Nokia o něco více utopené stíny, ovšem bez přesvětlených oblastí. Těmto problémům vděčíme omezenému dynamickému rozsahu použitých snímačů, což je všeobecný problém fotomobilů.
Nokia N90 | Sony Ericsson K750i |
Jedním z parametrů, který by měl být výrazně ovlivněn použitím autofokusu a u Nokie i značkovým objektivem, je ostrost. Zde však srovnání přináší největší překvapení. K750i má výrazně lepší kresbu a ostrost oproti N90. Iluze vyvolaná zdánlivě velkým objektivem (objektiv N90 nezabírá celý prostor horní otočné části, vzhledem k rozměru snímače by se muselo jednat o teleobjektiv) a naděje v podobě značky Carl Zeiss nepřekonaly realitu.
Nokia N90 | Sony Ericsson K750i |
Úroveň šumu na nočních snímcích je lepší u Nokie N90. U ní jsou i snímky celkově povedenější díky lepšímu měření expozice, ovšem problémy dělá vyvážení bílé. N90 podle EXIFu použila na naší testovací scéně citlivost ISO 1000 a K750i pouze ISO 800, oba ve standardním režimu. Po aktivaci nočního režimu oba prodloužily dobu expozice a K750i snížil citlivost na ISO 400. I tak je ale šum u K750i o něco málo horší a jsou zde patrné stopy po algoritmu, který jej redukoval. Opět se u něj také projevily problémy s protisvětlem. Při ideálním osvětlení používá N90 citlivost ISO 250 a K750i ISO 100 (obě hodnoty jsou uvedeny v EXIFu u snímků). To potvrzuje problémy K750i se šumem.
Nokia N90 | Sony Ericsson K750i |
Oba přístroje se pak poměrně úspěšně popraly s vinětací a chromatickou aberací a o něco méně úspěšně s moiré. N90 pak má o drobné soudkovité zkreslení. Vady optiky i ostrost jsou stále o mnoho horší než u běžných digitálních fotoaparátů, ovšem o mnoho lepší, než u fotomobilů. Video sekvence má zcela jasně lepší Nokia N90.
Nokia N90 | Sony Ericsson K750i |
Praktické zkušenosti
Příjemnější fotografování nabídla Nokia N90 díky flexibilnímu systému držení, naklápění a otáčení displeje a objektivu. Připomínajíce Rubikovu kostku nabízí více komfortu při fotografování. Zajímavá je také možnost fotografování přes malý displej na přední straně, což lze využít pro pohotovější zachycení momentky, protože rozložení přístroje a aktivace velkého displeje zabere o něco více času. Odezvy displejů jsou u obou přístrojů přijatelné, ovšem pro fotografování rychlejších akcí nepoužitelné.
Vyzdvihnout by pak zasloužil velmi jemný displej Nokie, který díky velkému rozlišení nabízí velmi komfortní prohlížení snímků, které na displeji vypadají velmi ostré. Lépe než na monitoru počítače. Oproti tomu snímky z K750i je lepší prohlížet na počítači, než na displeji přístroje. Oba mobily však trpí poměrně dlouhým načítáním snímků při prohlížení. K750i má pak i poměrně pomalé menu, a po každé nastavené hodnotě jej musíme znovu aktivovat.
Často zmiňovanou nevýhodou K750i je zvuk závěrky, který je poměrně hlasitý a nikoho v okolí nenechá na pochybách, že někdo fotografuje. To může být jednak záměr, pro uchování soukromí druhých osob, které nechtějí být pokradmu fotografovány, ovšem častěji se jedná o rušivou záležitost. Na jiných webech lze nalézt informaci, že v určitých verzích firmwaru lze zvuk vypnout.
Závěr
Z hlediska fotografování se jedná o velmi povedené fotomobily, které zcela jistě posunují laťku své kategorie. Přesto zůstává překvapivé zjištění, že i pomocí neznačkového objektivu lze docílit ostřejších snímků. Propastný rozdíl ovšem zůstává v ceně. Doporučená cena Nokie N90 je cca 21 000,- Kč včetně DPH, kdežto Sony Ericsson se pohybuje na úrovni o cca 10 tisíc nižší. Cena je však daň za originalitu, a tak za vynaložené peníze za N90 máme v ruce ojedinělé řešení kombinace mobilního telefonu a digitálního fotoaparátu.
Živé fotografie z Nokia N90
Živé fotografie ze Sony Ericsson K750i
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014