Nový Tamron AF 18-250mm f/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical (IF) v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Nový Tamron AF 18-250mm f/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical (IF) v praxi

27. února 2007, 00.00 | Je to asi rok, co jsme zveřejnili recenzi objektivu Tamron AF 18-200mm f/3.5-6.3 Di II. A Tamron nelenil a za cca rok a půl uvedl na trh jeho inovovaný model Tamron AF 18-250mm f/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical (IF) s ještě rozšířeným zoomem až na hodnotu 13,9x! Jak tento objektiv obstál ve testu?

Oproti před rokem a půl testovanému objektivu Tamron AF 18-200mm f/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical (IF) nepřibyly u nového objektivu Tamron AF 18-250mm f/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical (IF) žádné zkratky v názvu. Di II opět značí použitelnost objektivu výhradně na DSLR s menším senzorem, XR, LD a Aspherical značí použití kvalitních optických skel a IF značí vnitřní zaostřování, které neotáčí předním členem. Stejná zůstala i světelnost a poměrně nápadně podobné zůstaly i ostatní parametry. Jedná se očividně o objektiv, který navázal na úspěšný předchozí model a u kterého si inženýři Tamronu troufli ještě rozšířit zoom rozsah z původních 18-200 mm (po přepočtu 27-300 mm) na nových 18-250 mm (po přepočtu 27-375 mm).


Nový Tamron AF 18-250mm f/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical (IF) a obsah balení. Oproti svému předchůdci ještě rozšířil zoom rozsah až na hodnotu 13,9x!

První dojmy
I když nový Tamron asi o 30 g ztloustnul, stále překvapí na tak úctyhodný zoom rozsah jeho neuvěřitelně nízká hmotnost. Pouhých 430 g je ve srovnání s váhou ostatních 400mm teleobjektivů příjemných a skvělých. Nízkou hmotnost ocení zejména ti, kteří hodně cestují. Nic však není zadarmo, a tak je daní vysoký podíl plastových dílů a nízká světelnost.

Určení
Objektiv je primárně určen jako universální objektiv fotoamatérům, kteří chtějí maximální reportážní pohotovost dosaženou obrovským rozsahem zoomu a kteří přitom nechtějí měnit objektivy. Nízká hmotnost i rozměr a příznivá cena toto určení umocňují. Limitem pro vážnou práci bude jednak rychlost ostření, kde jsou použity klasické motory, ale zejména světelnost. Zatímco na ohnisku 18 mm je světelnost f/3.5 standardní, na ohnisku 250mm (po přepočtu 375mm) je světelnost f/6.3 poměrně špatná a značně omezuje použití objektivu z ruky a často i ze stativu.


Nový Tamron AF 18-250mm f/3.5-6.3 na DSLR Canon a při maximálním zoomu 250mm (odpovídá na Canonu 400mm).

Konstrukce
Objektiv působí celkově solidním dojmem, ostřící i zoom  kroužek jde akceptovatelně ztuha a bez vůlí. Objektiv výrazně mění při zoomu svoji délku (z 84mm až na 160mm), ostření již délku objektivu ale nemění. Přední člen o průměru 62mm se při zoomu ani ostření neotáčí, o čemž svědčí i vykrajovaná sluneční clona. Ta, jak bývá u Tamronu zvykem, je již společně s přední i zadní krytkou obsažena v základním balení. Sluneční clona se nasazuje na klasický bajonet a je poměrně malá.


Ukázka změny délky objektivu při zoomu - na 250mm (vlevo) a na 18mm (vpravo).

Na těle objektivu je stejně jako u předchůdce zámek (Lock), kterým lze mechanicky uzamknout zoom na 18mm, kdy má objektiv nejmenší délku. Tím se zabrání nechtěnému vysunutí zoomu při transportu.


Zámek zoomu (Lock) je pro přesun poměrně praktický, jeho zapomenuté zapnutí může ale i pěkně překvapit.

I když u tak velkého zoom rozsahu to není nijak častá činnost, špatně se nasazuje zadní krytka. Tu je třeba nastavit přesně na bajonet, v jiném pootočení ji nelze nasadit. Drobnost, ale vždy nás to při jejím nasazování překvapilo.


Při nasazování zadní krytky je třeba ji poměrně špatně viditelnou značkou natočit přesně na červenou značku na bajonetu.

Zoom rozsah
Zoom rozsah v rozmezí 18-250mm, což odpovídá 27-375mm, je prostě úžasný. Pouhým otočením zoom kroužku se věci přibližují a oddalují v neočekávaném rozsahu. Daní za tuto nádheru je světelnost a kompromisní kresba zejména na telerozsahu.


Zoom rozsah je naprosto úžasný - 13,9x! Nahoře je naznačen výřez, který je vidět, když z 18mm přezoomujete na 250mm.

Ostření
Objektiv je vybaven klasickými ostřícími motory - Tamron ani rychlou ultrazvukovou variantu nedělá. Ostření bylo v praxi poměrně přesné, avšak poměrně pomalé. Přeostření z nekonečna na nejkratší možnou vzdálenost či naopak trvá cca 1 vteřinu. To je na podobný zoom rozsah velmi slušná hodnota, avšak na vážnou reportážní práci je to pořád mnoho. Rychlost ostření tak společně s malou světelností předurčuje tento objektiv zejména do amatérské třídy.

Při automatickém ostření se otáčí ostřící kroužek. Aby to neznepříjemňovalo držení objektivu, je ostřící kroužek poměrně úzký, zatímco zoom kroužek je docela masivní. V praxi se tak objektiv drží a ovládá velmi dobře, trochu nepříjemný je ale přechod na ruční ostření, kdy je úzký ostřící kroužek třeba pečlivě nahmatat. Vše je ale jen otázka zvyku.


Ostřící kroužek je poměrně úzký, takže jeho otáčení při ostření nijak nevadí. Je ale třeba si na jeho úzký tvar zvyknout při ručním ostření.

Technické parametry

  Původní model Tamron 18-200 mm Nový model Tamron 18-250 mm
Model A014 A018
Rozsah zoomu 18 - 200 mm 18 - 250 mm
Zoom na DSLR Nikon (přepočet 1.5x) 27 - 300 mm 27 - 375 mm
Světelnost F3.5 - 6.3 F3.5 - 6.3
Zorný úhel (diagonálně) 75° 33' - 7° 59' 75°33' - 6°23'
Konstrukce 15 členů ve 13 skupinách 16 členů ve 13 skupinách
Minimální zaostřovací vzdálenost 45 cm 45 cm
Makro měřítko 1:3.7 (při  f=200mm a vzdálenosti 45cm) 1:3.5 (při  f=250mm a vzdálenosti 45cm)
Průměr pro filtry 62 mm (přední člen se neotáčí) 62 mm (přední člen se neotáčí)
Délka 84 mm (objektiv při zoomu mění délku) 84 mm (objektiv při zoomu mění délku)
Průměr 74 mm 74 mm
Váha 398 g 430 g
Počet lamel clony 7 7
Minimální clona F22 F22
Obsah balení Vykrajovaná clona, krytky objektivu Vykrajovaná clona, krytky objektivu
Bajonet Canon, Sony/Minolta, Nikon, Pentax/Samsung Canon, Sony/Minolta, Nikon, Pentax/Samsung
Orientační cena vč. DPH (2/2007) 12 400,- Kč 13 990,- Kč

Optická kvalita
Je třeba si uvědomit, že testovaný Tamron je jeden z objektivů s největším zoom rozsahem pro DSLR. A objektivy s takovým zoom rozsahem vždy vyžadují nějaké oběti. Vysoký počet pohyblivých členů uvnitř objektivu společně s požadavkem na malou cenu i hmotnost nutně vedou ke kompromisům. Je to jednak kvalita kresby v krajních polohách zoomu a při maximálně otevřené cloně, ale též dosažená světelnost.

Kresba není a nemůže být tak brilantní jako u objektivů výrazně dražších a s menším zoom rozsahem. Přesto je míra optických vad akceptovatelná a na běžných snímcích se příliš neprojeví. Samozřejmě při ambicích na velké zvětšeniny (A4 a více) či na silné výřezy části obrazu budou optické vady více viditelné.

Ostrost objektivu na 18mm je překvapivě dobrá, a to i při plně otevřené cloně, zato na 250mm je obraz již znatelně měkčí a vzhledem ke světelnosti f/6.3 nepomůže ani zaclonění na f/8. Při ohnisku 18mm limitovala minimální zaostřovací vzdálenost, a tak testovací terč nevyplnil celé obrazové pole - blíže jít již nešlo. Terč je proto o něco menší.

18 mm 250 mm

Výřez z levého horního rohu.

Sférické zkreslení
Sférické zkreslení, tedy prohnutí přímek blízko okraje obrazu, je celkem běžná vada všech širokoúhlých objektivů. Ani Tamron se mu na 18mm nevyhnul a přímky prohýbá do soudku. Pokud toto zkreslení porovnáme s jinými objektivy na přepočítaném ohnisku 27mm, je možné ho prohlásit za spíše větší. Rychle ale mizí a na ohnisku cca 25mm a dále ho již nenajdete.


 

Ukázka sférického zkreslení typu soudek na 18mm. S prodlužováním ohniska rychle mizí a na 25mm ho již nenajdete.

Vinětace
Vinětace je nepříjemné ztmavení rohů obrazu. Při plně otevřené cloně je mírně patrné jak na 18mm, tak na 250mm, při zaclonění však mizí. Na 18mm a při cloně f/6.3 zmizí téměř zcela. Vinětace tedy nepředstavuje problém, v reálném obrázku ji téměř nenajdete a navíc ji lze snadno kompenzovat v PC.

18mm f/3.5 250mm f/6.3

Klikněte pro větší obrázek

Odolnost na protisvětlo
Odolnost na protisvětlo je obecný problém zejména na širokých ohniscích, kde se rádo a snadno stane, že v záběru je i silný světelný zdroj. Z principu věci také u delších ohnisek poskytuje sluneční clona mnohem lepší ochranu. Odolnost na protisvětlo je u testovaného objektivu velmi dobrá, a přesto, že slunce bylo přímo v záběru, tak odlesky nejsou nijak dramatické. Odolnost přitom téměř nezávisí na cloně.

  18 mm
f/3.5
f/8
 

Klikněte pro větší obrázek.

Bokeh
Bokeh je způsob, jak objektiv rozostří předměty mimo rovinu zaostření. Pracovat s hloubkou ostrosti se dá až na delších ohniscích, kvůli poměrně malé světelnosti je třeba používat zejména hodně dlouhá ohniska. Na nich má objektiv až překvapivě dobrý bokeh - poradil si velmi dobře i s přesvětleným a roztříštěným pozadím - třpytícími se listy. Tam kde pozadí není "rozbité" ho objektiv zcela dokonale rozostří.


Řada objektivů má tendenci dělat při třpytícím se rozostřeném pozadí osmiúhelníkové fleky. Tamron si s tím poradil velmi dobře.
 

Při neflekatém a nepřesvíceném pozadí si s jeho rozostřením poradí objektiv velmi dobře.

Závěr
Rozsah zoomu 13,9x při celkově malých rozměrech, váze i ceně je samozřejmě velký kompromis. Tento objektiv stejně jako jeho předchůdce proto ocení zejména ti, kteří chtějí pouze jeden objektiv, chtějí ho mít stále nasazený a přitom chtějí být velmi universální. Použití najde i tam, kde z nějakých důvodů není možné použít fotografické vybavení vážící mnoho kil – horolezci atp.

Pro všechny výše uvedené skupiny je testovaný Tamron velmi dobrou volbou. Návrhářům se totiž podařilo do něj namixovat parametry velmi rozumně. Slevili ale evidentně na světelnosti, což bude stěžovat fotografování za  horších světelných podmínek, a lehce na optické kvalitě dlouhých ohnisek. Objektiv tak bude zcela vyhovovat stejně jako jeho předchůdce pro zvětšeniny do cca A5 (max. A4) nebo pro odpovídající výřezy.

Co nás pozitivně překvapilo:
+ Nízká hmotnost a kompaktní rozměry
+ Solidní konstrukce a celková kvalita provedení
+ Fantastický rozsah zoomu 13,9x
+ Rozsah ostření od 45cm do nekonečna
+ Neotáčivý přední člen
+ Průměr na filtry 62mm
+ Cena

Negativní hodnocení si vysloužilo:
- Světelnost, zejména f/6.3 na 250mm
- Poměrně pomalé ostření
- Nepraktické otáčení ostřícího kroužku
- Příliš "precizní" zadní krytka

Živé obrázky (všechny fotografie Canon EOS 20D)


Na tomto snímku můžete prověřit celkovou ostrost a barevnou vadu při 18 mm.
 

Ideální pro test barevné vady při 18 mm.
 

Totéž při 250mm.
 

Ukázka malé hloubky ostrosti při maximálním zoomu (250mm) a plně otevřené cloně.
 

Netradiční perspektiva 18mm (odpovídá 29mm) a velká hloubka ostrosti při f/10.
 

Opět celkový test praktické ostrosti na 21 mm a velkém zaclonění.
 

A totéž včetně rozostřeného pozadí na 155mm.
 

Ukázka vinětace při 18mm na full frame DSLR Canon EOS 5D. Objektiv byl bez sluneční clony.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: