Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze
Paměťové karty SanDisk CF a SDHC Extreme a Extreme Pro
sandisk_cards_test_100px
23. prosince 2011, 12.00 | Společnost Hama oznámila nové ceny paměťových karet, přenosných USB flash pamětí a také čteček značky SanDisk. Vyzkoušeli jsme při této příležitosti trojici vybraných paměťových karet z novějších produktových řad. Konkrétně 16GB CF Extreme, 16GB SDHC Extreme Pro a 4GB SDHC Extreme HD Video.
SanDisk Extreme CompactFlash
Tuto řadu paměťových karet výrobce směřuje na profesionální a náročné uživatele, zejména pro ty, kteří potřebují nebo vyžadují vysokou kapacitu paměti pro velké objemy obrazových souborů RAW a JPEG a také vysoké přenosové rychlosti. Tyto karty splňují CFA specifikaci typu I, mají rychlost zápisu i čtení až 60 MB/s (400×) a podporují režim UDMA 5 (pracují ve všech režimech UDMA).
Ukládání digitálních dat je efektivnější díky řídicí technologii SanDisk Power Core Controller a systému ESP – Enhanced Super-paralelního zpracování pro zvýšení výkonu: řadič je přímo v kartě a ukládání dat z bufferu – vyrovnávací paměti fotoaparátu na kartu je ještě rychlejší. Karty jsou také odolné: jsou testovány pro použití v teplotním rozsahu od -25 do 85 °C, mají dvojitý vnitřní silikonový obal RTV, který je chrání proti vlhku a prachu, a také ochranu před poškozením při nárazu a před rentgenovým zářením.
V nabídce jsou tyto tři modely: s kapacitou 32 GB za 5 022 Kč, 16 GB za 2 784 Kč a 8 GB za 1 590 Kč (jedná se o maloobchodní ceny s DPH platné od 8. prosince 2011; platí pro všechny zde uváděné ceny).
SanDisk SecureDigital High Capacity Extreme Pro
Tyto paměťové karty SDHC – SecureDigital High Capacity se shodují s novým SD standardem 3.0. Jsou tedy vhodné jen pro koncová zařízení s SDHC slotem. Nejsou zpětně kompatibilní se standardními SD kartami. Díky nové technologii firmware napájení, Power Core Controller Technology, poskytují rychlost přenosu dat až 45 MB/s (300×) – mají rychlostní třídu 10, tedy UHS-I.
Celkovou integritu dat a spolehlivost karet při čtení i zápisu vylepšuje pokročilý systém ECC – Error Correction Code. Díky tomu je můžeme využít nejen pro simultánní ukládání obrazových souborů RAW + JPEG, a to i při sekvenčním snímání ve vysokém obrazovém rozlišení, jsou vhodné pro nahrávání v reálném čase, pro natáčení videozáznamů ve Full HD rozlišení (1920 × 1080 px @ 30 obr./s) a 3D videoklipů.
Nechybí standardní ochrana proti neúmyslnému přepsání dat – vestavěný přepínač ochrany proti zápisu zamezuje náhodné ztrátě dat. Ke zvýšení ochrany výrobce nabízí rok ke stažení software RescuePRO pro obnovu dat – záchranu omylem smazaných souborů dat. Mají mimořádnou životnost, pracují spolehlivě v širokém rozpětí teplot (limity jsou od -25 do 85 °C), jsou voděodolné, nárazuvzdorné a mají ochranu proti působení rentgenových paprsků. Karty mají rozměry 24 × 32 × 2,1 mm a jsou vhodné jak pro digitální zrcadlovky, tak HD videokamery.
V nabídce jsou tyto tři modely: s kapacitou paměti 32 GB za 3 546 Kč, 16 GB za 1 776 Kč a 8 GB za 934 Kč.
SanDisk SDHC Extreme HD Video
Tento typ paměťových karet SDHC – SecureDigital High Capacity je založen na SD standardu 2.0 a je rychlostní třídy 10 s rychlostí čtení i zápisu dat až 30 MB/s (200×), což přesahuje požadavky pro práci se současnými videozáznamy ve vysokém i plném vysokém rozlišení (HD a Full HD). Karty SDHC oproti základnímu formátu SD nabízejí vyšší kapacity i přenosové rychlosti. Primárně se používají v zařízeních poslední generace, která přečtou oba formáty, SDHC i SD, ale formát SDHC není zpětně kompatibilní se zařízeními podporujícími starší SD formát.
Výkonnost karet je optimalizovaná pomocí technologie SanDisk ESP – Enhanced Super-parallel Process, tedy zlepšeného, rozšířeného souběžného zpracování. A samozřejmě – jako všechny karty SD/SDHC/SDXC jsou vybaveny ochranou před neúmyslným přepsáním uložených dat.
Karty SDHC Extreme HD Video jsou díky svým parametrům vhodné pro pokročilé videokamery a fotoaparáty včetně digitálních zrcadlovek, můžeme je používat pro rychlé souvislé snímání ve vysokém obrazovém rozlišení i pro natáčení videoklipů v plném vysokém rozlišení. A poskytují také dobré rychlosti přenosu obrazových a multimediálních souborů z fotoaparátu nebo videokamery do stolního počítače nebo notebooku.
V nabídce jsou čtyři modely: s kapacitou paměti 32 GB za 2 026 Kč, 16 GB za 1 016 Kč, 8 GB za 545 Kč a 4 GB za 408 Kč.
Test vybraných paměťových karet
Konkrétně jsme zkoušeli 16GB kartu CompactFlash Extreme, 16GB kartu SDHC Extreme Pro a 4GB SDHC Extreme HD Video. Karty CF Extreme mají udanou rychlost zápisu i čtení až 60 MB/s (400×), karty SDHC Extreme Pro až 45 MB/s (300×) a SDHC Extreme HD Video až 30 MB/s (200×).
Na kartách bývá uveden údaj, např. 80×, 200×, který informuje o rychlosti zápisu dat na kartu podle způsobu u CD mechanik, tedy v násobcích 0,15 MB/s (1× = 150 kB/s; 120× = až 18 MB/s). Některé karty mají uvedenu rychlostní specifikaci jako „class“ (třída) 2, 4, 6, nebo 10. Zde číslo současně přímo znamená minimální rychlost zápisu v MB/s (v megabajtech za sekundu; 1 MB je 1 milion bajtů), to znamená, že třída 6 zapisuje data rychlostí 6 MB/s nebo vyšší.
Skutečnou rychlost zápisu a čtení dat ovlivňuje hostitelské zařízení. A pro uživatele je také důležitá rychlost přenosu dat z paměťové karty do počítače/notebooku, případně naopak. A tu ovlivňuje i použitá čtečka paměťových karet.
Měření rychlosti přenosu dat
Pro test jsme použili notebook HP 550 (Intel Core 2 Duo CPU T5270 @ 1,4GHz se 2 GB RAM, Mobile Intel 965 Express Chipset, OS Windows Vista Home Basic) a tři různé externí čtečky:
„Multičtečku“ Kingston Media Reader FCR-HS219/1 se sloty pro paměťové karty typu CF/Microdrive, SD/MMC i miniSD, microSD/MMCmicro, MS/MS Duo a M2.
Tato čtečka je pro test důležitá, neboť umožňuje použít karty CF – CompactFlash, SD – SecureDigital i SDHC – SecureDigital High Capacity a také karty nejnovějšího typu, SDXC – SecureDigital eXtreme Capacity, které jsme ovšem nyní nezkoušeli, a tedy také přímo porovnat rychlosti přenosu dat u různých typů karet.
Čtečku Sony MRW-F3 (N50) pro různé druhy karet MemoryStick včetně „HG“ (kupříkladu Pro-HG Duo HX MagicGate) a všechny druhy karet SecureDigital (SD, SDHC, SDXC UHS-1).
A čtečku Panasonic MR-SD pro paměťové karty SD a SDHC.
Všechny použité čtečky mají rozhraní USB 2.0 HighSpeed, stejně tak i použitý notebook. To je samozřejmě parametr limitující výslednou rychlost. USB 2.0 má udávanou maximální propustnost 480 Mbit/s, tedy 60 MB/s. V praxi je nižší, třeba pouze 30 MB/s.
Pro zjištění rychlosti čtení a zápisu plus přenosu dat z notebooku na kartu a z karty do notebooku jsme použili výběr snímků ve formátu JPEG – 19 obrazových souborů o celkovém objemu dat 103 MB. Pro orientační měření objemu dat za sekundu program HDBench 3.3 s nastavením na 100 MB dat a pro konkrétní měření rychlosti přenosu dat z karet na pevný disk a zpět elektronické stopky. Uvedené naměřené hodnoty mohou posloužit jen jako orientační a platné pouze pro zde popsané použité domácí sestavy zařízení.
Obdobné je to i s rychlostmi ve spojení s různými fotoaparáty. My jsme kartu CompactFlash Extreme použili v digitálních zrcadlovkách Canon EOS 40D a 7D, a karty SDHC Extreme Pro a SDHC Extreme HD Video v systémovém kompaktním fotoaparátu Nikon 1 V1.
Změřené rychlosti – průměry několika měření:
Znamená to, že v případě 16GB karty CompactFlash Extreme byla rychlost přenosu dat z karty na disk 39,6 MB/s a z disku na kartu 10,7 MB/s.
U 16GB karty SDHC Extreme Pro byla v případě použití čtečky Kingston rychlost přenosu dat z karty na disk 28,6 MB/s a z disku na kartu 10,2 MB/s, při použití čtečky Sony byla rychlost přenosu dat z karty na disk 25,1 MB/s a z disku na kartu 11,7 MB/s a se čtečkou Panasonic byla rychlost přenosu dat z karty na disk 27,8 MB/s a z disku na kartu 10,2 MB/s.
V případě 4GB karty SDHC Extreme HD Video byla při použití čtečky Kingston rychlost přenosu dat z karty na disk 31,2 MB/s a z disku na kartu 10,2 MB/s, při použití čtečky Sony byla rychlost přenosu dat z karty na disk 27,8 MB/s a z disku na kartu 11,8 MB/s a se čtečkou Panasonic byla rychlost přenosu dat z karty na disk také 27,8 MB/s, ale z disku na kartu jen 9,9 MB/s.
Stručně na závěr
Jak uvádíme výše, námi naměřené rychlosti přenosu dat platí pouze pro naše konkrétní zkušební podmínky. Při použití jiných zařízení, programů, nastavení a v jiných podmínkách budou výsledky jiné. Nicméně jako údaje pro základní orientaci a posouzení testovaných karet poslouží dobře.
Je zřejmé, že všechny tři paměťové karty jsou vhodné pro ukládání fotografií a videozáznamů pořizovaných na reportážích, různých sportovních, společenských nebo kulturních a jiných akcích, konkrétně (a typicky) třeba na svatbách. A poskytují také dobré rychlosti přenosu obrazových a multimediálních souborů z fotoaparátu nebo videokamery do stolního počítače nebo notebooku.
Na úplnou nabídku paměťových karet SanDisk na našem trhu, na aktuální akce a ceny a případně i zajímavé podrobné informace se můžete podívat na webu HAMA.cz.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
2. února 2012
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014